Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερωτηση για Apple Macbook Air 8G USB software reinstall FLASH drive


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 17/08/2011 - 17:11

Λοιπον παιδιά καταρχήν καλησπέρα,

Εχω μια απορία που βασανίζει το μυαλό μου τώρα τελευταία, μετά το tip για clean εγκατάσταση του Lion μέσω usb! Εχω μπανίσει στο ebay το παρακάτω στικακι (δείτε φωτό) με τις παρακάτω ενδείξεις:

: MacBook Air USB Software Reinstall drive 8GB 10.6
Original and new
1. MACBOOK AIR new 8G USB Flash disk.
2. Snow Leopard 10.6.4 disk (including ILife 11)
3. USE for MACBOOK AIR MC505,506,503,504
4. Can also format the disk and save the data for PC and MAC

Η ερωτήσεις είναι δυο: Πρωτη: Πιστευω ασχέτως την υποσημείωση (με κόκκινα γράμματα)μ ότι μπορεί να εγκατασταθεί το παραπάνω στικακι, και σε έναν MacBook που είχε μείνει σε απλό Leo π.χ., έτσι δεν είναι;;
Δευτερη: Μπορω να περάσω με ένα copy past το περιεχόμενο του πρώτου, σε ένα μεγαλύτερο στικακι (μιας που ο χώρος του πρώτου δεν είναι αρκετός 8 Gb), και να προσθέσω απο πάνω το .dmg του Lion (με το γνωστό κολπάκι) για όταν χρειαστώ σε κάποια στιγμή να κάνω μια clean εγκατάσταση στον υπολογιστή μου;; Ολα από την αρχή δηλαδή. Το Snow με το Life11 που ήδη προϋπάρχουν, + το Lion που θα του έχω περάσει;;

Η δεύτερη ερώτηση είναι λίγο 'πονηρή' έχοντας υπόψιν ότι ότι έχω διαβάσει μέχρι στιγμής στα τιπ εγκατάστασης του Lion σε στικακι, τονίζει ότι πρέπει να σώσουμε όποια αρχεία υπάρχουν στο στικακι, μιας που μετά από το φορμάρισμα του usb (για να γίνει bootable στο lion) όλα τα αρχεία θα διαγραφούν!!

Εχει επιχειρήσει κάποιος κάτι ανάλογο; Και αν ναι, ποιος ο βαθμός δυσκολίας; (οδηγός καλοπροαίρετος)!!

[attachment=18143:apple001.jpg]

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 17/08/2011 - 17:15

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/08/2011 - 17:14

Με έχεις μπερδέψει λίγο η αλήθεια είναι χα χα. Το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά γιατί το έχω κάνει είναι ότι έχω φτιάξει bootable usb με Lion και έκανα καθαρή εγκατάσταση κανονικά και ύστερα μέσω migration assistance έφερα και τις ρυθμίσεις από snow leopard.
Once You Go Mac You Never Go Back

#3   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 17/08/2011 - 17:30

Με έχεις μπερδέψει λίγο η αλήθεια είναι χα χα. Το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά γιατί το έχω κάνει είναι ότι έχω φτιάξει bootable usb με Lion και έκανα καθαρή εγκατάσταση κανονικά και ύστερα μέσω migration assistance έφερα και τις ρυθμίσεις από snow leopard.

Πες μου τι δεν κατάλαβες φίλε μου, μήπως μπορέσω να το διατυπώσω διαφορετικά!

Θελω από το στικακι που θα αγοράσω, να πάρω με copy past τα ήδη υπάρχοντα αρχεία του, και να τα μεταφέρω σε ένα μεγαλυτέρου χώρου στικακι (16 gb π.χ. ) για να μπορέσω να του προσθέσω το lion από πάνω, και όταν κάποτε χρειαστώ, να κάνω ένα clean install στον υπολογιστή μου, κατευθείαν από το στικακι. Χωρις να περάσω από το migration assistance, η κάτι άλλο! Να γίνουν όλα μόνο από το στικακι. Περασμα Snow Leo + iLife11 + Lion. Τσακ μπαμ. Με ένα κλικ δηλαδή!

Και εδώ έρχεται η δεύτερη ερώτηση, αν μπορώ να φορμάρω το καινούργιο στικακι (16 gb) να μου τα περάσει όλα! Μιας που όπως προανάφερα, το φορμάρισα και μόνο του lion σβήνει αυτομάτως ότι ήδη προϋπάρχει στο στικακι! (στην περίπτωση μου το Snow Leo + iLife11);;

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 17/08/2011 - 17:30

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#4   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/08/2011 - 17:31

Ok τώρα. Οπότε για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει αυτό. Μόνο με το τρόπο που σου είπα έχω δοκιμάσει.
Once You Go Mac You Never Go Back

#5   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 17/08/2011 - 17:32

....thnx anyway φίλε μου! ;-)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#6   Ntinaras12

Ntinaras12

    iPH Member

  • 276 μηνύματα
  • Twitter:@Dchriso
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:Ntinaras

Δημοσίευση 19/08/2011 - 19:49

Αυτές τις μέρες σκεφτόμουν κάτι παρόμοιο και έπεσα πάνω στο topic σου...

Όπως το σκέφτομαι θα χρειαστείς στο 16άρι stick 2 partitions, όπου στο 1ο θα κάνεις restore disk τα περιεχόμενα του Apple usb stick, μέσω Disk Utility και στο 2ο θα κάνεις restore το dmg του Lion.

Δεν ξέρω κατα πόσο θα δουλέψει βέβαια, γιατί δεν το έχω δοκιμάσει

#7   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 21/08/2011 - 03:18

Εκει είναι η ερώτηση φίλε μου!

Αν το δεύτερο restore (του Lion) σβήσει του πρώτου! Μιας που δοκιμάζοντας σε ένα 8gb USB το πέρασμα του Lion (επιτυχώς), στο φορμαρισμα μου τα έσβησε ολα ότι είχα πριν στο στικακι!

Anyway.... Σε ευχαριστω για την πρόταση (ιδέα). Ετσι και αλλιώς το στικακι το παρηγγειλα, και μόλις έρθει, θα μπει κατευθείαν στους "πειραματισμούς"!! ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 21/08/2011 - 03:20

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες