Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Mac mini - i5


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 22/08/2011 - 00:00

Σαν να ειμουν τυφλος και να βρίσκω το φως μου....


Πραγματικά έτσι είναι φίλε μου. Με το πέρασμα του χρόνου θα αναρωτιέσαι τι έκανα τόσο καιρό και παιδευόμουν με τα windows.
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   n1kolas

n1kolas

    iPH newbie

  • 99 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Ν1ΚΟΣ

Δημοσίευση 23/08/2011 - 15:08

Αλλη μια ερώτηση, με ποιο προγραμμα μπορώ να κάνω φορματ σε εξωτερικό δισκο?

#18   mirmigki

mirmigki

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2011 - 15:30

Με το disk utility. Το βρήσκεις από το spotlight (το search πάνω δεξιά).

#19   n1kolas

n1kolas

    iPH newbie

  • 99 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Ν1ΚΟΣ

Δημοσίευση 23/08/2011 - 15:39

Με το disk utility. Το βρήσκεις από το spotlight (το search πάνω δεξιά).

Α! υπάρχει ηδη μεσα στο λειτουργικο; Φοβερό!!!

#20   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 23/08/2011 - 15:39

Format κάνεις από το Utilities -> Disk Utility ! Εκεί επιλέγεις σε τι μορφή θες να τον κάνεις. Η MAC-OS Extended(HFS τύπος) είναι μία μορφή δίσκου(τέτοια μορφή είναι και του κύριου δίσκου του Mac mini σου) που την διαβάζει μόνο το MAC OS! Αν θες το δίσκο να τον συνδέσεις και σε windows τότε πρέπει να κατεβάσεις κάποιο πρόγραμμα για να κάνεις format σε μορφή ntfs! Αυτή την στιγμή χωρίς το εν λόγω πρόγραμμα μπορείς απλά μόνο να διαβάζεις ntfs δίσκους! Αν θες να γράφεις και να τους μορφοποιείς τότε χρειάζεσαι ένα από αυτά τα προγράμματα! Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ της Paragon και είμαι ικανοποιημένος,είναι paid πρόγραμμα!!

#21   n1kolas

n1kolas

    iPH newbie

  • 99 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Ν1ΚΟΣ

Δημοσίευση 23/08/2011 - 16:44

Ρε παιδιά, αυτο ειναι απίστευτο... Δίσκος που ηταν για πέταμα (κατά τα Windows) λόγο ιου, 'αναστήθηκε' και εγινε καινούριος!!!

#22   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2011 - 16:54

αυτο δειχνει οτι εχεις χαμηλο επιπεδο γνωσης windows και γενικα φιλοσοφιας pc
αν εχω δικιο θα σε δυσκολεψουν αρκετα τα mac και δεν θα μπορεις να κανεις την δουλεια σου
φιλικα μιλαω αλλα ακουγεται τραβηγμενο οτι καταφερες εναν δισκο σε win και τον εβγαλες off
θελει προσπαθεια πως να το κανουμε :blush:

#23   alexandros4

alexandros4

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:dr alex4

Δημοσίευση 23/08/2011 - 18:30

Δεν σημαίνει ότι το παιδι έχει χαμηλό επίπεδο γνώσεων στα windows. Εγω χάρη στα svista κάποτε είχα χάσει αρχεία 500gb απο εξωτερικό δίσκο στον οποίο δεν μου έδιναν προσβαση λόγω των εκπληκτικων δικλειδων ασφαλείας της Microsoft. Προσωπικά θεωρω ότι για να δυσκολέψουν κάποιον τα μακ πρέπει να είναι τυφλός. Τι ακριβώς θεωρείς ότι είναι δύσκολο??? το drag&drop για εγκατάσταση και απεγκατασταση μιας εφαρμογής??? που ουδεμία σχέση έχει με την registry των windows??? ας μην λέμε ότι θελουμε... Φίλε καλοριζικο το mac mini!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από: alexandros4, 23/08/2011 - 18:31


#24   n1kolas

n1kolas

    iPH newbie

  • 99 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Ν1ΚΟΣ

Δημοσίευση 23/08/2011 - 20:02

αυτο δειχνει οτι εχεις χαμηλο επιπεδο γνωσης windows και γενικα φιλοσοφιας pc
αν εχω δικιο θα σε δυσκολεψουν αρκετα τα mac και δεν θα μπορεις να κανεις την δουλεια σου
φιλικα μιλαω αλλα ακουγεται τραβηγμενο οτι καταφερες εναν δισκο σε win και τον εβγαλες off
θελει προσπαθεια πως να το κανουμε :blush:


Φίλε μου, συγνώμη αν σου προσέβαλα τα windows και οπωσδήποτε δεν εχω master σε αυτα, ομως σαν χρήστης mac μολις καποιες στιγμες, εφτιαξα κατι που σαν χρηστης windows (9 χρονων) δεν τα καταφερα, οπως επισης και καποιοι τεχνικοι στα pc... Τωρα εσυ βεβαια θα μου πεις οτι οι τεχνικοι δεν ηταν καλοι- εγω δεν καταλαβα τιποτα απ΄τα windows τοσα χρονια και μπορει να παει πολυ μακρια η βαλιτσα και να γινονται συζητησεις επι συζητησεων... Αυτο που εχω να σου πω ειναι το εξης ενα, θα προσπαθησω να μαθω τα mac οσο πιο γρηγορα μπορω και τα windows θα τα χαρισω σε ΄σενα και καποιους αλλους τοσο καλους σαν και ΄σενα!!!

Φιλικα παντα...

#25   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2011 - 20:06

πρωην χρηστης win και νυν mac (και φαντασου ειμαι στο χωρο απο amstrad cpc6128 και pc ενα μπουρδελο cyrix @ 133)
αλλα ακομα καταλαβαινω τι γινεται γυρω μου

αλλα δεν εθελοτυφλω δηλαδη πηρα mac αρα τα windows ειναι αχρηστα...

#26   n1kolas

n1kolas

    iPH newbie

  • 99 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Ν1ΚΟΣ

Δημοσίευση 23/08/2011 - 20:21

πρωην χρηστης win και νυν mac (και φαντασου ειμαι στο χωρο απο amstrad cpc6128 και pc ενα μπουρδελο cyrix @ 133)
αλλα ακομα καταλαβαινω τι γινεται γυρω μου

αλλα δεν εθελοτυφλω δηλαδη πηρα mac αρα τα windows ειναι αχρηστα...


Κοιτα, εγω δεν ειπα οτι τα windows ειναι αχρηστα, το μονο που θελησα ηταν να μοιραστω μαζι σας την συγκεκριμενη εμπειρια μου... και ναι, στο συγκεκριμενο θεμα οποσδηποτε αποδειχτηκαν ακυρα. Αλλωστε ουτε εμενα μου αρεσει να εθελοτυφλω, αν καπου δεν με καλυπτουν τα mac θα με δεις παλι εδω να το λεω....

#27   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2011 - 20:29

Κοιτα, εγω δεν ειπα οτι τα windows ειναι αχρηστα, το μονο που θελησα ηταν να μοιραστω μαζι σας την συγκεκριμενη εμπειρια μου... και ναι, στο συγκεκριμενο θεμα οποσδηποτε αποδειχτηκαν ακυρα. Αλλωστε ουτε εμενα μου αρεσει να εθελοτυφλω, αν καπου δεν με καλυπτουν τα mac θα με δεις παλι εδω να το λεω....

ναι και θα εχει θεμα bootcamp :P

#28   n1kolas

n1kolas

    iPH newbie

  • 99 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Ν1ΚΟΣ

Δημοσίευση 23/08/2011 - 21:02

ναι και θα εχει θεμα bootcamp :P


Μπορει να εχεις δικιο, δεν ξερω ακομα το λειτουργικο οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη. Αυτη τη στιγμη εχω βαλει τον δισκο να κανει time machine (για να πω την αληθεια δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ειναι αυτο) και θα σου πω αποτελεσματα αμεσα.
Παντως για να ξερεις για την ιστορια, αυτον τον HDD τον παλεψα με το acronis το οποιο εκανε μιαμιση μερα να φτιαχνει bad sectors, το hirens επισεις γ@μ@τ@, και τελικα σε τεχνικους που τον τσεκαραν και μου ειπαν μια τιμη που θα επαιρνα αλλους δυο καινουριους σαν αυτον...
Μετα απο ολα αυτα, πεταω απο την χαρα μου και μονο που δουλευει...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες