Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

O Comex, ο δημιουργός του JailbreakMe καλείται να εργαστεί για την Apple


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
68 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 26/08/2011 - 12:52

Αρχικα να αναφερουμε τον Peter Hajas που προσεληφθηκε ηδη απο την apple για το γνωστο notifications και εν συνεχεια τωρα αυτο με τον Comex. Προσπαθουν να το περιορισουν αν οχι να το σταματησουν,μονο εγω δηλαδη το βλεπω?


Ακριβώς έτσι έιναι Βασίλη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Soter

Soter

    iPH Enthousiast

  • 394 μηνύματα
  • Twitter:@Soter13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/08/2011 - 12:56

Αυτό το νέο λέτε να έχει καμιά σχέση με την αποχώρηση του Jobs, ή απλά συνέπεσαν τα δυο γεγονότα?

Μήπως τελικά η Apple αλλάξει πολιτική και γίνει πιο διαλακτική στο να αποδεχθεί τα πλεονεκτήματα των cydia tweaks και τα ενσωματώσει σιγά σιγά στο λειτουργικό της?

#33   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/08/2011 - 12:58

Η ουσία ρε παιδιά είναι άλλη.

H Samsung πριν από μερικές μέρες προσέλαβε τον βασικό developer-προγραμματιστή της κορυφαίας CyanogenMod και έστελνε δωρεάν Samsung Galaxy S2 στα μέλη της ομάδας ώστε να μπορούν να δουλέψουν τη συσκευή οι developers.

Από την άλλη η apple προσλαμβάνει τους hackers για να μην έχει κανείς τη δυνατότητα στο μέλλον να κάνει jailbreak στις συσκευές της.

Έχω ένα Samsung Galaxy S2 και ένα iphone 4 τα οποία χρησιμοποιώ παράλληλα εδώ και 2+ μήνες(εταιρικό-προσωπικό).

Ξεκίνησα με χρήση 50-50 και έχω φτάσει να χρησιμοποιώ το iphone μόνο για ορισμένα παιχνίδια ,το navigon και όταν με παίρνουν τηλέφωνο...



Και η Microsoft το ίδιο έκανε μήπως και μπορέσει ποτέ να φράξει το φυτώριο των Trojan που έχει για λειτουργικό σύστημα..Κάτι παραπλήσιο ισχύει και με το Android..

Μπατε σκύλοι αλέστε..


Φυσικά η λογική του να παίρνεις δίπλα σου ένα Hacker είναι η σωστή επιλογή - λύση για αυξήσεις το επίπεδο ασφαλείας.

Από εκεί και έπειτα όμως το τέλος του jailbreak δεν έρχεται από την Apple (Ως εμπόδιο) αλλά από τους χρήστες οι οποίοι βλέπουν ότι με τον καιρό τα αιτήματα τους για την χρήση της συσκευής πιάνουν τόπο ,με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κανένας λόγος για γίνει το jailbreak στις συσκευές τους.

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 26/08/2011 - 12:58

ezgif_com_crop_2.gif


#34   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2011 - 13:00

πραγματικα πιστευεις οτι το j/b θα σταματησει?

Εχει στηθεί ολοκληρη επιχειρηση απο πισω(βλεπε cydia κ.τ.λ ...... ) και πιστευεις οτι θα σταματησει.(Μιλαμε για πολλα λεφτα )δεν σταματαει ετσι απλα ,διοτι ολοι κερδιζουν απο αυτο .Αποψη μου .

Υ.Γ δεν μπορει η apple (κολοσσός)Νουμερο ενα εταιρια στον κοσμο ,να τους μαζεψει ολους και να σταματησει το j/b ?Ας μην γελιόμαστε..........Πολυ απλα δεν θελει ,διοτι κερδιζει money .......

Λογικά αναφέρεσαι στο ότι κερδίζει λεφτά από την πώληση συσκευών (π.χ. αν δεν υπήρχε jailbreak κάποιοι δεν θα το έπαιρναν), γιατί γνωρίζεις ότι για οτιδήποτε αγοράζεται από το Cydia ή κατεβάζεται από το Installus, η Apple δεν κερδίζει τίποτα.
Καλώς ή κακώς, όμως, μόνο κάπου 9% σύμφωνα με έρευνες έχει jailbreak στην συσκευή του. Και από αυτούς, δεν ξέρω πόσοι θα άλλαζαν συσκευή αν δεν υπήρχε jailbreak. Αυτοί που το έχουν για σπασμένες εφαρμογές (οι μισοί και παραπάνω δηλαδή), νομίζω θα συνέχιζαν να το έχουν, απλά δεν θα είχαν εφαρμογές, θα είχαν μόνο τις free. Ή θ'αναγκάζονταν να αγοράσουν κάποιες. Όσον αφορά τους υπόλοιπους (ιδεολόγους του jailbreak ή ανθρώπους που πραγματικά το χρειάζονται {και όταν λέω το χρειάζονται, δεν εννοώ για tweaks και themes, αλλά π.χ. για μιά εφαρμογή tethering, για Unlock σε χώρα που δεν κυκλοφορεί το τηλέφωνο, κτλ.}), αυτοί όντως θα άλλαζαν συσκευή. Αλλά ένα 3-4% των χρηστών είναι πολύ μικρό τίμημα για την Apple, ώστε να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Επομένως, θεωρίες ότι το jailbreak την συμφέρει ή την βολεύει, είναι υπερβολικές ή αφελείς ;) !

#35   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/08/2011 - 13:05

Από εκεί και έπειτα όμως το τέλος του jailbreak δεν έρχεται από την Apple (Ως εμπόδιο) αλλά από τους χρήστες οι οποίοι βλέπουν ότι με τον καιρό τα αιτήματα τους για την χρήση της συσκευής πιάνουν τόπο ,με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κανένας λόγος για γίνει το jailbreak στις συσκευές τους.


Sorry αλλά διαφωνώ εντελώς...
iphone χωρίς jailbreak σημαίνει ακόμα μικρότερη ελευθερία...

Το flash δεν το χρειαζόμαστε.
Το bluetooth δεν το χρειαζόμαστε.
Το jailbreak δεν το χρειαζόμαστε.
Το να μην περνάνε όλα με το ζόρι από το itunes δεν το χρειαζόμαστε.
Το που πρέπει να χρειαζόμαστε πρέπει να είναι η κοροϊδία και να σκάμε 700άρια κάθε χρόνο...

#36   entzo

entzo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2011 - 13:09

Λογικά αναφέρεσαι στο ότι κερδίζει λεφτά από την πώληση συσκευών (π.χ. αν δεν υπήρχε jailbreak κάποιοι δεν θα το έπαιρναν), γιατί γνωρίζεις ότι για οτιδήποτε αγοράζεται από το Cydia ή κατεβάζεται από το Installus, η Apple δεν κερδίζει τίποτα.
Καλώς ή κακώς, όμως, μόνο κάπου 9% σύμφωνα με έρευνες έχει jailbreak στην συσκευή του. Και από αυτούς, δεν ξέρω πόσοι θα άλλαζαν συσκευή αν δεν υπήρχε jailbreak. Αυτοί που το έχουν για σπασμένες εφαρμογές (οι μισοί και παραπάνω δηλαδή), νομίζω θα συνέχιζαν να το έχουν, απλά δεν θα είχαν εφαρμογές, θα είχαν μόνο τις free. Ή θ'αναγκάζονταν να αγοράσουν κάποιες. Όσον αφορά τους υπόλοιπους (ιδεολόγους του jailbreak ή ανθρώπους που πραγματικά το χρειάζονται {και όταν λέω το χρειάζονται, δεν εννοώ για tweaks και themes, αλλά π.χ. για μιά εφαρμογή tethering, για Unlock σε χώρα που δεν κυκλοφορεί το τηλέφωνο, κτλ.}), αυτοί όντως θα άλλαζαν συσκευή. Αλλά ένα 3-4% των χρηστών είναι πολύ μικρό τίμημα για την Apple, ώστε να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Επομένως, θεωρίες ότι το jailbreak την συμφέρει ή την βολεύει, είναι υπερβολικές ή αφελείς ;) !

το αν κερδιζει η apple η οχι ποσοστα απο το cydia (tweaks),νομιζω τελικα κανεις απο εμας δεν το γνωριζει ;)

To ποσοστο 9 % που αναφερεις εχει αλλαξει προ πολλου προς τα πανω και νομιζω το βλεπουμε και στο φορουμ αυτο .
Τελος να ξερεις καποιοι που λεγανε παλιοτερα πως δεν κανουμε j/b στις συσκευες στο φορουμ και αυτοι τελικα κανανε .

Εγω οσους προσωπικα ξερω με iphone to 95% απο αυτους(για να μην πω 100%) j/b εχει ;)

Καλη συνεχεια

Τελευταία επεξεργασία από: entzo, 26/08/2011 - 13:10


#37   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2011 - 13:10

Sorry αλλά διαφωνώ εντελώς...
iphone χωρίς jailbreak σημαίνει ακόμα μικρότερη ελευθερία...

Το flash δεν το χρειαζόμαστε.
Το bluetooth δεν το χρειαζόμαστε.
Το jailbreak δεν το χρειαζόμαστε.
Το να μην περνάνε όλα με το ζόρι από το itunes δεν το χρειαζόμαστε.
Το που πρέπει να χρειαζόμαστε πρέπει να είναι η κοροϊδία και να σκάμε 700άρια κάθε χρόνο...

δεν κατανοω ενα πραγμα αφου εισαι υπερμαχος των android και μενα μου ψιλοαρεσουν(αλλα προτιμω ios για το χ,ψ λογο) γιατι πας και τα σκας για να παρεις iphone και απο πανω τα κραζεις?
1. html5 δεν σε καλυπτει θες το αρχαιολογικο flash?
2. bluetooth?εδω συμφωνω ειναι μια σημαντικη ελλειψη αλλα την γνωριζαμε απο το iphone 3g που κυκλοφορησε στην Ελλαδα δεν ειναι σημερινο θεμα,αλλα φωτογραφιες στελνεις και με email

#38   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2011 - 13:18

Δεν είναι το θέμα αν εσύ και εγώ τα χρειαζόμαστε. Είναι το θέμα αν η πλειοψηφία του κόσμου τα χρειάζεται. Ή καλύτερα, αν μπορεί να ζήσει χωρίς αυτά, θυσιάζοντάς τα για τα άλλα πλεονεκτήματα που προσφέρει το iOS. Προσωπικά, για παράδειγμα, τελευταία φορά που χρησιμοποίησα bluetooth ήταν σε μια Windows Mobile συκευή πρίν κάπου 3 χρόνια, το iTunes με την οργάνωσή του με έχει βολέψει (ειδικά πρόσφατα, που θα μου αντικαταστήσουν την συσκευή, θα μπορέσω να ξαναπεράσω τα πάντα, μουσική, φωτογραφίες, contacts, κτλ., με δύο κλίκ!), ενώ οι σελίδες που επισκέπτομαι δεν χρησιμοποιούν flash (ή αν χρησιμοποιούν, το κάνουν μόνο για τις διαφημίσεις, οπότε απαλάσσομαι και από αυτές!), άσε που ακόμα δεν έχω δεί συσκευή (έστω Android) με σοβαρή υποστήριξη flash, χωρίς να κολλάει, κτλ. !
Βέβαια, μπορεί το δικό σου σενάριο χρήσης να διαφέρει.

P.S.: Η απάντησή μου αναφέρεται στον Looter.

Τελευταία επεξεργασία από: giannisg2004, 26/08/2011 - 13:19


#39   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/08/2011 - 13:20

Sorry αλλά διαφωνώ εντελώς...
iphone χωρίς jailbreak σημαίνει ακόμα μικρότερη ελευθερία...

Το flash δεν το χρειαζόμαστε.
Το bluetooth δεν το χρειαζόμαστε.
Το jailbreak δεν το χρειαζόμαστε.
Το να μην περνάνε όλα με το ζόρι από το itunes δεν το χρειαζόμαστε.
Το που πρέπει να χρειαζόμαστε πρέπει να είναι η κοροϊδία και να σκάμε 700άρια κάθε χρόνο...





1) Το Flash πλέον ανήκει στο χρονοντούλαπο του ίντερνετ..

2) Bluetooh? Τεχνολογίες πασαρισμένες στον κόσμο από την 10ετία του 90 πουλώντας φύκια για μεταξωτές κορδέλες (Nokia - Ericsson κτλ) επειδή είχε αυτή την συναρπαστική (Και για πόσα χρόνια στάσιμη και με πόσα κενά ασφαλείας) τεχνολογία..Wow..

3) Jailbreak..Μια παρεξηγημένη έννοια που οι νεότεροι την συνάντησαν πολύ πιο απλοποιημένη και σε εντελώς διαφορετική μορφή από αυτή που ξεκίνησε..Δεν μπω στην διαδικασία να το αναλύσω..Θέλει πολύ ώρα και πολύ κουβέντα..

Οι παλαιότεροι (Επί εποχών iPhone 2G) γνωρίζουν πολύ καλά την χρησιμότητα του εκείνες της εποχές.

Πάντως σε διαβεβαιώνω ότι το τώρα jaibreak δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το τότε και ως προς την χρησιμότητα του αλλά και ως προς την αντίληψη που έχει ο κόσμος για αυτό.

4) Δεν υπάρχει Smartphone που να μην χρειάζεται σύνδεση σε Pc έστω και για μια μικρή λεπτομέρεια..Αν δε σου αρέσει να έχεις ένα Device manager το δέχομαι..Μπορείς να είσαι υποστηρικτής(Για της ανάγκες σου) της αυθαιρεσίας των Android..

5) Εφόσον σε όλα τα παραπάνω έχεις άλλη γνώμη γιατί κάθε χρόνο "σκας" τα 700αρια ? Εφόσον τα "έσκασες" μια φορά και δεν σε κάλυψε γιατί τα ξανά "έσκασες"?

Εύλογη απορία..

Αν μου πεις για τα παιχνίδια θα σου πολύ άπλα ότι όλες οι εταιρίες πλέον υποστηρίζουν όλες της πλατφόρμες και έτσι μπορείς να παίζεις τα Games και εκεί που πιστεύεις ότι δεν είσαι περιορισμένος από καμία Apple.

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 26/08/2011 - 13:22

ezgif_com_crop_2.gif


#40   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2011 - 13:34

To jailbreakme.com θεωρώ ότι στο τέλος έκανε "κακό" στην JB κοινωνία διότι άνοιξε το δρόμο να κάνει jailbreak ο καθένας χωρίς να γνωρίζει τίποτα παραπάνω για αυτό παρά μόνο μια λανθασμένη πληροφόρηση ότι "όταν κάνεις JB μπορείς να βάλεις παιχνίδια τζάμπα". Θα μου πείτε ναι οκ και ποιό το πρόβλημα σου?

Είναι απλό! Το JB για λάθος λόγους αυξάνει κατακόρυφα την πειρατεία, δίνει λάθος μήνυμα στον κόσμο που δεν ξέρει για την JB σκηνή και γενικά θίγει μια ολόκληρη κοινότητα ενώ κατασπαταλά ώρες και ώρες για εξηγήσεις σε απλούστατα θέματα. Προφανώς δεν είναι όλοι τυχάρπαστοι που κάνουν JB μέσω του συγκεκριμένου website αλλά πολύς κόσμος είναι και το κάνει χωρίς λόγο για να γλυτώσει μερικές δεκάρες. Μετά όμως κάτι πάει λάθος και τότε ανακαλύπτει πως θέλει restore αλλά δεν ξέρει πως να το κάνει γιατί ποτέ δεν ασχολήθηκε.

Προσπαθώ να πώ ότι ναι μπράβο στο παληκάρι που έκανε τη δουλειά και ναι η JB κοινότητα του οφείλει πολλά αλλά δε θα έπρεπε το JB να είναι έστω ελάχιστα θέμα εκπαίδευσης και κατανόησης? Το jailbreakme.com είναι το φαί στο πιάτο έτοιμο και μασημένο. Όμως απευθύνεται σε κόσμο που στην πλειοψηφία του δεν είναι καν έτοιμος να δεχτεί στερεά τροφή. Η άνευ όρων και λόγων εξάπλωση του JB μπορεί να συμφέρει κάποιους σε ποσοτικό επίπεδο αλλά αναμφίβολα μειώνει το ποιοτικό επίπεδο. Για μένα το jailbreakme.com ήταν μεν innovative αλλά και ότι χειρότερο δημιουργήθηκε ταυτόχρονα.

#41   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/08/2011 - 13:36

δεν κατανοω ενα πραγμα αφου εισαι υπερμαχος των android και μενα μου ψιλοαρεσουν(αλλα προτιμω ios για το χ,ψ λογο) γιατι πας και τα σκας για να παρεις iphone και απο πανω τα κραζεις?
1. html5 δεν σε καλυπτει θες το αρχαιολογικο flash?
2. bluetooth?εδω συμφωνω ειναι μια σημαντικη ελλειψη αλλα την γνωριζαμε απο το iphone 3g που κυκλοφορησε στην Ελλαδα δεν ειναι σημερινο θεμα,αλλα φωτογραφιες στελνεις και με email


Φίλε μου δεν είμαι υπέρμαχος ΚΑΜΙΑΣ εταιρίας.

Μέχρι και πριν από μερικούς μήνες χρησιμοποιούσα Blackberry + Iphone...

Πρώτη φορά ουσιαστικά χρησιμοποιώ android συσκευή σε καθημερινή χρήση...

Όταν βγήκε το iphone 4 ήταν σε αρκετά πράγματα μπροστά από τον ανταγωνισμό σε θέμα Hardware και το πήρα με την προοπτική του jailbreak το οποίο θα έλυνε κάποια από τα κολλήματα της Apple στο Software.

Ένα χρόνο μετά που βρισκόμαστε ;

Με την apple να τρέχει να προλάβει το android στο θέμα του hardware :

To iphone 5 είναι εμφανές ότι καθυστερεί γιατί όπως το είχαν αρχικά σχεδιάσει δε θα ενθουσίαζε ΚΑΝΕΝΑ. Ο ανταγωνισμός τους αναγκάζει να βγάλουν κάτι διαφορετικό από αυτό που είχαν αρχικά σχεδιάσει και ενώ οι εξελίξεις στο android τρέχουν με την ταχύτητα του φωτός. Να θυμίσω ότι περιμένουμε τους τετραπύρηνους tegra2 , super amoled plus hd οθόνες , το νέο nexus HD , ίσως νέο Galaxy ,κλπ...


Με την apple να τρέχει να προλάβει το android στο θέμα του Software :

1. Notification System (το ανακάλυψαν το 2011)
2. icloud ( τα πιο βασικά τα κάνω ήδη από το gmail )
3. Εμπειρία χρήσης internet (το android έχει ξεφύγει και εδώ)
4. Widgets (αυτά ίσως τα ανακαλύψουν στο ios6)
5. Facebook Integration
6. Flash
7. Bluetooth
8. Αναφορές παράδοσης

Έχω αγοράσει ΟΛΑ τα iphone που έχουν βγει ως τώρα αλλά αν δεν αλλάξει κάτι άμεσα και ριζικά στο 5αρι - ios 5.x θα τα προσπεράσω διακριτικά...

#42   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/08/2011 - 13:41

1)Nαι αλλά για να κάνεις root το τηλέφωνο ένας που δεν γνωρίζει απο unix δεν μπορεί να το κάνει ουτε βημα προς βήμα και όσοι λίγο γνωρίζουν τα βασικά απο unix του βγαινει ο κ@λ@ς και στην καλυτερη το περιπτώσεων να το τουβλιάσoυν σε σχεση με το jailbreak στο iPhone που απλα επισκέπτεσε την σελίδα και γίνονται όλα στο αυτόματο.
2)οσο για το αν βγαίνει γρήγορα και στο htc hd που έιχα πέρυσι για να μπορώ να κάνω το radio on-off +rooted περίμενα ακριβώς 20-25 μέρες ωστε να βγει tool στο xda-developers.com
έχει αναθεωρηθεί κατα πολύ εαν είναι εύκολο η δύσκολο το rooted σε android.
Για το πιο απλο ασχετο χρηστη είναι απίθανο 8)


Δεν έχω ιδέα από unix και ούτε θέλω να αποκτήσω...

Το Galaxy S2 το έκανα root με ένα εργαλείο που λειτουργεί όπως ακριβώς και το redsn0w.

H HTC που αναφέρεις έχει πλέον βγάλει tool για να ξεκλειδώνεις τον bootloader της συσκευής σου μόνος σου...

Φίλε μου δεν είσαι ενημερωμένος για τα τεκταινόμενα στον χώρο του android και παραπληροφορείς...

#43   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 26/08/2011 - 13:44

Καλά νέα για τον Comex κακά για εμάς...

#44   mikelev

mikelev

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/08/2011 - 14:10

Καλά νέα για τον Comex κακά για εμάς...

όχι απαραίτητα.hackers υπάρχουν πολλοί ουδείς αναντικατάστατος.δεν θέλω να μου αγχώνεστεεε.ζωάρα ο πιτσιρικάς μια χαρά τού κατσε.όλο και κάποιος θα θέλει να γίνει ήρωας στην jailbreak σκηνή.μην ξεχνάμε και τον geohot.δεν καταλαβαίνω πως γίνεται και καθε φορά άρθρα περι της apple καταλήγουν και πόσο μάλλον το συγκεκριμένο post καταλήγει στο να προσπαθούν να προμοτάρουν android με το ζόρι.μάλλον το μήλο κάθεται στο "λαιμό" πολύ εύκολα..

#45   Korbas

Korbas

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2011 - 14:57

Έχει αδελφό ο Comex?

Αναρτημένη εικόνα

Αναρτημένη εικόνα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες