Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Θέμα iGlassSol


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/08/2011 - 21:37

Βρες το φακελο αυτο com.apple.springboard και μεσα εκει το εικονιδιο αυτο SBDockBG.png και δες τι διαστασεις εχει.Υπαρχει περιπτωση να ειναι και χυμα στο θεμα το συγκεκριμενο αρχειο.
Επισης τραβα το θεμα στο pc σου με iFunbox για πιο γρηγορη προσβαση.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   aloutos

aloutos

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/09/2011 - 01:19

@igogos Το συγκεκριμένο αρχείο δεν υπάρχει στο φάκελο του θέματος

@rromeodim Ούτε αυτός ο φάκελος υπάρχει μέσα στο θέμα ενώ στα υπόλοιπα θέματα που έχω υπάρχουν και τα 2 αρχεία που μου ζητήσατε να βρω!

Μήπως φταίει κάτι από αυτά; Προχειροφτιαγμένο; :unsure:

Τελευταία επεξεργασία από: aloutos, 01/09/2011 - 01:20


#18   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/09/2011 - 01:39

SBDockBG.png αυτο δεν μπορει να μην υπαρχει καπου.Χυμα μεσα στο θεμα εστω...οχι σε φακελο.

#19   aloutos

aloutos

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/09/2011 - 01:46

Κι όμως δεν υπάρχει :blink:

#20   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/09/2011 - 02:55

Κι όμως δεν υπάρχει :blink:


Βρήκα το theme στο διαδίκτυο και το κατέβασα στο δικό μου έχει:

Folders/MediaPlayer.framework/MessageUI.framework/Springboard.app/TelephonyUi.framework (αυτοί είναι οι υποφάκελοι)

Icons (έχει μέσα icons)
UIImages (έχει κάποια images για badges κυρίως)
Wallpaper (png απλο)


Πρόταση μου: Ξήλωσε τα πάντα από το theme και ρίχτα σε ένα theme που ξέρεις ότι δουλεύει και το έχεις ήδη αντιγράψει στο desktop. Πειραματίσου έτσι και φτιάξε κάτι στα μέτρα σου. Εγώ προσωπικά ποτέ δεν αφήνω ένα theme όπως είναι. Πάντως περίεργη διαρρύθμιση έχει δεν έχω δει άλλο theme μόνο με αυτούς τους φακέλους εκτός αν κάτι λείπει?

Το θέμα που κατέβασα δεν το εγκατέστησα απλά άνοιξα να δω πως είναι μέσα αλλά αν τα περιεχόμενα είναι και σε σένα ίδια άρα είναι ίδιο αποτέλεσμα οπότε ξαναγυρνάμε στη χειροκίνητη λύση.

#21   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.693 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/09/2011 - 03:22

Αφου εκανες το κοπο και το βρηκες δες στο φακελο Springboard.app τι εχει και βασικα το αρχειο που εγραψα παραπανω αν το εχει και τι διαστασεις εχει.
Αυτα που εχει παντως του φτανουν να λειτουργησει σαν θεμα....ετσι ηταν πρωτα,ελαχιστη παραμετροποιηση και σιγουρα διαφορετικη.

#22   aloutos

aloutos

    iPH User

  • 181 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/09/2011 - 20:37

Λύθηκε το θέμα και για όσους αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα κοιτάξτε εδώ:

Για αρχή χρησιμοποιούμε το ifunbox ή όποιο άλλο πρόγραμμα έχετε για να επεξεργάζεστε τα αρχεία του iphone.
Βρίσκουμε το φάκελο "com.apple.springboard" μέσα στο θέμα που μας ενδιαφέρει και μέσα εκεί το εικονίδιο "SBDockBG.png". (var/stash/themes/iGlassSol)
Βλέπουμε τι διαστάσεις έχει. (Κανονικά θα έπρεπε να είναι 320x45, εμένα ήταν 320x91 γι' αυτό υπήρχε και το πρόβλημα)
Αντικαθιστούμε το εικονίδιο που γράψαμε πιο πάνω με αυτό Αναρτημένη εικόνα (Δεν φαίνεται κάτι γιατί είναι διάφανο. Πατήστε δεξί κλικ και μετά αποθήκευση εικόνας ως)
Κάνουμε respring και λογικά το πρόβλημα έχει λυθεί.

Ευχαριστίες στον rromeodim!

Τελευταία επεξεργασία από: aloutos, 01/09/2011 - 20:39





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες