Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

3G - Edge. Τι ακριβώς γίνεται?


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ankouts

ankouts

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/08/2009 - 16:08

Καλησπέρα φίλοι μου,
νέο μέλος και νέος στην οικογένεια του iPhone παλιός όμως στην ευρύτερη οικογένεια της Apple.
Θέλω να μου ξεκαθαρίσει όποιος γνωρίζει το εξής:

Έχω το 3GS JB με πρόγραμμα Cosmote i45. Κάποιος μου είπε να προσέχω γιατί γίνεται κάποιο μπέρδεμα λέει με το Wi-Fi και μπορεί να με χρεώσει GPRS. Έτσι έψαξα κι έβαλα το SBSettings με σκοπό να κλείνω το EDGE όταν δε το χρειάζομαι έτσι ώστε να προφυλαχτώ από τυχόν τέτοια φαινόμενα. Το ζήτημα όμως είναι ότι κλείνοντας το EDGE κι έχοντας ανοιχτό το 3G δε μπαίνει ίντερνετ το τηλέφωνο. Αν κάνω το ανάποδο, δηλαδή κλείσω το 3G κι έχω ανοιχτό το EDGE, μπαίνει κανονικά.

Το θέμα μου είναι το εξής, το i45 data plan μου δίνει 750mb δωρεάν και για τα 2? Ή μόνο για το 3G?
H Cosmote τελικά έχει 3G ή όλα είναι 2G?

Συγνώμη για τις πολλές και παιδικές ερωτήσεις αλλά είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι από κοντά με αυτά.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   mdspell

mdspell

    iPH User

  • 196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/08/2009 - 17:08

Έχω την εντύπωση ότι το συμβόλαιο είναι και για τα δύο από παρόμοιες αναφορές που έχω δει στο φόρουμ

#3   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/08/2009 - 17:14

ειτε εχεις 3g ειτε edge η αλλιως gprs παλι φορτωνεις δεδομενα.απλα με το 3g τα φορτωνεις πιο γρηγορα.δηλαδη δεν σε χρεωνει κατι διαφορετικο.θα σου προτεινα να στειλεις με λατινικους χαρακτηρες EY στο 1256 να μαθεις και το υπολοιπο των free ΜΒ σου..

#4   ankouts

ankouts

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/08/2009 - 11:39

ειτε εχεις 3g ειτε edge η αλλιως gprs παλι φορτωνεις δεδομενα.απλα με το 3g τα φορτωνεις πιο γρηγορα.δηλαδη δεν σε χρεωνει κατι διαφορετικο.θα σου προτεινα να στειλεις με λατινικους χαρακτηρες EY στο 1256 να μαθεις και το υπολοιπο των free ΜΒ σου..



Ευχαριστώ θερμά!

#5   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/08/2009 - 12:16

θα σου προτεινα να στειλεις με λατινικους χαρακτηρες EY στο 1256 να μαθεις και το υπολοιπο των free ΜΒ σου..

τι χρεωση εχει το καθε τετοιο sms?

#6   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/08/2009 - 12:19

τι χρεωση εχει το καθε τετοιο sms?

νομιζω τζαμπα ειναι.εγω εχω στειλει πανω απο 200 μηνυματα καθε μερα ελεγχω το υπολοιπο μου

#7   Alk1S

Alk1S

    iPH Enthousiast

  • 1.098 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Alk1S

Δημοσίευση 28/08/2009 - 12:23

^^ Ναι είναι δωρεάν η υπηρεσία. Τουλάχιστον στην cosmote που χρησιμοποιώ και γνωρίζω..

Τελευταία επεξεργασία από: alkis, 28/08/2009 - 12:24


#8   nmout

nmout

    Advanced Member

  • 1.205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/08/2009 - 12:39

ξερει κανεις το αντιστοιχο νουμερο για vodafone?

#9   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/08/2009 - 12:50

ξερει κανεις το αντιστοιχο νουμερο για vodafone?

παρε τηλεφωνο στο 13830 και ζητα να σου πουν πως θα ενημερωνεσαι για τα υπολοιπα Mb θελω να πιστευω οτι και αυτοι στην Vodafone θα εχουν μια αναλογη υπηρεσια

#10   ankouts

ankouts

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/08/2009 - 13:15

Το χρησιμοποίησα την υπηρεσία, είναι σούπερ όντως.

#11   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/08/2009 - 13:29

Το ζήτημα όμως είναι ότι κλείνοντας το EDGE κι έχοντας ανοιχτό το 3G δε μπαίνει ίντερνετ το τηλέφωνο. Αν κάνω το ανάποδο, δηλαδή κλείσω το 3G κι έχω ανοιχτό το EDGE, μπαίνει κανονικά.

Το ίδιο θέμα είχα και εγώ. Για να συνδεθείς με 3G πρέπει να είναι και το EDGE ανοιχτό. Πριν κάνεις JB to iPhone έχεις μόνο την επιλογή για 3G on/off, αυτό γιατί το EDGE (GPRS) είναι πάντα ΟΝ. Αυτός είναι ο λόγος που όσοι δεν έχουν JB iPhone αλλάζουν το ΑΡΝ για να μην μπαίνει μόνο του το τηλ. σε GPRS. Υποθέτω ότι το 3G σαν λειτουργία "πατάει" στο GPRS οπότε αν το απενεργοποιήσεις δεν μπαίνεις ιντερνετ. (αν ξέρι κανείς ας το επιβεβαιώσει)

Στα SBSettings υπάρχει ένα προγραμματάκι Fake APN. Αυτό το βάζεις σαν toggle στο SBS, και με την ενεργοποίησή του σου αλλάζει το APN σε κάτι ανήπαρκτο που έχεις ορίσει εσύ ώστε το τηλ να μην μπαίνει ιντερνετ από μόνο του.

Επιλέων η cosmote έχει την καλύτερη 3G κάλυψη στην Ελλάδα, απ'όσο λένε.
Οι τιμές 3G/2G είναι οι ίδιες, ΜΒ χρεώνεσε όχι χρόνο σύνδεσης.

#12   ankouts

ankouts

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/08/2009 - 13:52

Το ίδιο θέμα είχα και εγώ. Για να συνδεθείς με 3G πρέπει να είναι και το EDGE ανοιχτό. Πριν κάνεις JB to iPhone έχεις μόνο την επιλογή για 3G on/off, αυτό γιατί το EDGE (GPRS) είναι πάντα ΟΝ. Αυτός είναι ο λόγος που όσοι δεν έχουν JB iPhone αλλάζουν το ΑΡΝ για να μην μπαίνει μόνο του το τηλ. σε GPRS. Υποθέτω ότι το 3G σαν λειτουργία "πατάει" στο GPRS οπότε αν το απενεργοποιήσεις δεν μπαίνεις ιντερνετ. (αν ξέρι κανείς ας το επιβεβαιώσει)

Στα SBSettings υπάρχει ένα προγραμματάκι Fake APN. Αυτό το βάζεις σαν toggle στο SBS, και με την ενεργοποίησή του σου αλλάζει το APN σε κάτι ανήπαρκτο που έχεις ορίσει εσύ ώστε το τηλ να μην μπαίνει ίντερνετ από μόνο του.

Επιπλέον η cosmote έχει την καλύτερη 3G κάλυψη στην Ελλάδα, απ'όσο λένε.
Οι τιμές 3G/2G είναι οι ίδιες, ΜΒ χρεώνεσαι όχι χρόνο σύνδεσης.


Ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις. Λογικά πάντως δε χρειάζομαι το Fake Apn αφου κλείνουμε και ανοίγουμε όποτε θέλουμε το 3G και το Edge

#13   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/08/2009 - 14:06

κλειστε edge και 3g πολυ αγχος για τις χρεωσεις ρε παλικαρια....αν εχεις dataplan εισαι ψιλοκαλυμενος ειδαλλως την εβαψες.αυτο πιστευω

#14   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/08/2009 - 14:24

κλειστε edge και 3g πολυ αγχος για τις χρεωσεις ρε παλικαρια....αν εχεις dataplan εισαι ψιλοκαλυμενος ειδαλλως την εβαψες.αυτο πιστευω

Τι πιό απλό. Η πλάκα είναι ότι πολλοί απρόσεχτοι την πάτησαν, και κυρίως με ταξίδια στο εξωτερικό και για αυτό το λόγο βγαίνουν πραγματάκια σαν το Fake APN. Όπως είπες η λύση είναι απλή. 3G & EDGE OFF!!!

Επίσης αν πάτε εξωτερικό, DATA ROAMING off για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα έχουμε δυσσάρεστα.

#15   ankouts

ankouts

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/08/2009 - 15:19

Τι πιό απλό. Η πλάκα είναι ότι πολλοί απρόσεχτοι την πάτησαν, και κυρίως με ταξίδια στο εξωτερικό και για αυτό το λόγο βγαίνουν πραγματάκια σαν το Fake APN. Όπως είπες η λύση είναι απλή. 3G & EDGE OFF!!!

Επίσης αν πάτε εξωτερικό, DATA ROAMING off για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα έχουμε δυσσάρεστα.


Και μη σου πώ και εντελώς ROAMING off. Μόλις εγκατέστησα SIP account στο Fring και εννοείτε ότι από αυτό θα καλώ στο εξωτερικό από εδώ και πέρα, με μόλις 5 cents ανά λεπτό κλήσης! Το δοκίμασα και είναι αξιοπρεπέστατο!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες