Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Bluetooth OBD2 Auto Scanner


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
102 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 19/09/2011 - 18:59

http://www.play247.g...oducts_id=27085

το εχει δοκιμασει καποιος να μας πει την γνωμη του;
και με ποιες εφαρμογες στο iphone ειναι συμβατο;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   alebpan

alebpan

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2011 - 03:02

Aυτή την στιγμή το παραπάνω εξάρτημα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με το iphone σου μόνο με την εφαρμογή Rev.

Λεπτομέρειες εδώ Link

#3   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 23/09/2011 - 13:45

Aυτή την στιγμή το παραπάνω εξάρτημα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με το iphone σου μόνο με την εφαρμογή Rev.

Λεπτομέρειες εδώ Link

το εψαξα λιγο κ γω, ελπιζω να μην λειτουργει μονο με την rev αλλα και με αλλες (dashcommand, fuzzycar, obdII κτλ)..
θα δουμε, το εχω παραγγειλει αυριο το περιμενω..

#4   martini

martini

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • GameCenter:mart!ni

Δημοσίευση 23/09/2011 - 13:56

Παιδιά αν το έχει δουλέψει κάποιος μπορεί να μου πει αν αξίζει γιατί χρειάζομαι ένα τέτοιο!

#5   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/09/2011 - 14:00

Δεν αξίζει με το iPhone κτλπ. Με κάποιο Laptop μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα.

#6   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 23/09/2011 - 14:05

Δεν αξίζει με το iPhone κτλπ. Με κάποιο Laptop μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα.

το εχεις δοκιμασει; πες τιποτα παραπανω αν ξερεις..
παντως το συγκεκριμενο παει πακετο με cd για windows οποτε υπαρχει η δυνατοτητα και για laptop, απλα επειδη δεν ειναι τοσο ευκολο συνεχεια να εισαι με το laptop, καλο θα ειναι να μαθουμε τι μπορει να κανει και με το iphone..
εγω αυριο το παιρνω παντως φιλε martini, θα το κοιταξω μια δυο μερες και αν ενδιαφερεσαι θα σου πω!

#7   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/09/2011 - 14:09

το εχεις δοκιμασει; πες τιποτα παραπανω αν ξερεις..
παντως το συγκεκριμενο παει πακετο με cd για windows οποτε υπαρχει η δυνατοτητα και για laptop, απλα επειδη δεν ειναι τοσο ευκολο συνεχεια να εισαι με το laptop, καλο θα ειναι να μαθουμε τι μπορει να κανει και με το iphone..
εγω αυριο το παιρνω παντως φιλε martini, θα το κοιταξω μια δυο μερες και αν ενδιαφερεσαι θα σου πω!

Σε καμία περίτπωση ΔΕΝ μπορεις να κρατας στο χερι το iPhone, να κοιτάς την οθονη και να οδηγεις ταυτοχρονα. Η θα τσακιστεις, η θα τσακισεις καποιον.
Δεν ξερω αν με το iPhone μπορεις να κανεις "record" την διαδρομη και τα δεδομενα μεσω OBD, με το laptop σιγουρα γινεται.
Δηλαδη κανεις record, και βλεπεις μετα στο laptop τα παντα RPM/θερμοκρασιες κλπ.

Τελευταία επεξεργασία από: Georgios1987, 23/09/2011 - 14:09


#8   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 23/09/2011 - 14:23

Σε καμία περίτπωση ΔΕΝ μπορεις να κρατας στο χερι το iPhone, να κοιτάς την οθονη και να οδηγεις ταυτοχρονα. Η θα τσακιστεις, η θα τσακισεις καποιον.
Δεν ξερω αν με το iPhone μπορεις να κανεις "record" την διαδρομη και τα δεδομενα μεσω OBD, με το laptop σιγουρα γινεται.
Δηλαδη κανεις record, και βλεπεις μετα στο laptop τα παντα RPM/θερμοκρασιες κλπ.

γιατι φιλε μου το ταχυμετρο δηλαδη εσυ δεν το κοιτας ποτε ενω οδηγεις;
δεν ειπαμε να οδηγω και να παιζω ταυτοχρονα angry birds.. μετρησεις να κανουμε θελω 0-100 400αρι κτλ, και πληροφοριες οπως θερμοκρασια λαδιου, πιεση κτλ αλλα και ως διαγνωστικο. τιποτα απο ολα αυτα δεν χρειαζεται να κοιτας το iphone συνεχεια! ::)

#9   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/09/2011 - 14:25

γιατι φιλε μου το ταχυμετρο δηλαδη εσυ δεν το κοιτας ποτε ενω οδηγεις;
δεν ειπαμε να οδηγω και να παιζω ταυτοχρονα angry birds.. μετρησεις να κανουμε θελω 0-100 400αρι κτλ, και πληροφοριες οπως θερμοκρασια λαδιου, πιεση κτλ αλλα και ως διαγνωστικο. τιποτα απο ολα αυτα δεν χρειαζεται να κοιτας το iphone συνεχεια! ::)

τι να πω, εσυ ξερεις.

#10   martini

martini

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • GameCenter:mart!ni

Δημοσίευση 23/09/2011 - 14:33

Παιδιά δεν λειτουργεί με το iPhone. Μόνο με android...

#11   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 23/09/2011 - 14:33

τι να πω, εσυ ξερεις.

οκ φιλε μου, απλα νομιζα οτι θα ειχες καποια εμπειρια να μας πεις και μας, τι δυνατοτητες εχει και τι μπορουμε να κανουμε με αυτο και το iphone, απο την στιγμη που μας ειπες οτι δεν αξιζει για το iphone, και οχι να μου λες οτι δεν μπορω να οδηγησω ταυτοχρονα με το iphone μπροστα μου..

#12   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/09/2011 - 14:36

οκ φιλε μου, απλα νομιζα οτι θα ειχες καποια εμπειρια να μας πεις και μας, τι δυνατοτητες εχει και τι μπορουμε να κανουμε με αυτο και το iphone, απο την στιγμη που μας ειπες οτι δεν αξιζει για το iphone, και οχι να μου λες οτι δεν μπορω να οδηγησω ταυτοχρονα με το iphone μπροστα μου..



#13   Derizio

Derizio

    iPH Member

  • 240 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 23/09/2011 - 14:38

Και μολις σκεφτομουν αυτο και ανοιξα την σελιδα για να βρω πληροφοριες και επεσα απανω!
Λοιπον, εγω εχω AYTO αλλα χωρις jailbrake το iphone συνδεεται μονο με wi-fi adapter και οχι με bluetooth. Τωρα με jailbrake ξερουμε αν υπαρχει εφαρμογη που να συνδεεται με bluetooth odb adapter και ποια ειναι?
Επειδη ειμαι νεος ομως στο jailbrake... για να μπορει να συνεργαστει το bluetooth του iphone με οποιαδηποτε αλλη συσκευη δεν θελουμε celeste? Η οχι απαραιτητα? Γιατι αυτα τα ανταπτορακια για να δουλεψουν πρεπει πρωτα να τα κανεις pair με την συσκευη. Στο iphone πως θα το κανουμε αυτο?

Τελευταία επεξεργασία από: Derizio, 23/09/2011 - 14:45


#14   VasmaV

VasmaV

    iPH Member

  • 241 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:VASMAV

Δημοσίευση 23/09/2011 - 14:40

γιατι φιλε μου το ταχυμετρο δηλαδη εσυ δεν το κοιτας ποτε ενω οδηγεις;
δεν ειπαμε να οδηγω και να παιζω ταυτοχρονα angry birds.. μετρησεις να κανουμε θελω 0-100 400αρι κτλ, και πληροφοριες οπως θερμοκρασια λαδιου, πιεση κτλ αλλα και ως διαγνωστικο. τιποτα απο ολα αυτα δεν χρειαζεται να κοιτας το iphone συνεχεια! ::)

απλα για να ενημερώσω, υπάρχουν αναλογα με το αμάξι κάποιοι περιορισμοί.
Τι εννοώ. Αν ας πούμε δεν έχεις sensor για πίεση λαδιού δεν υπάρχει περίπτωση να δεις ποτέ αυτή την πληροφορία στο OBD. Επίσης κάτι παρόμοιο ισχύει και για τα αυτοκίνητα με CAN bus. Aν ο κατασκευαστής έχει αυτή την πληροφορία διαθέσιμη στην ECU, αλλά δεν της δίνει πρόσβαση στο CAN, τοτε και πάλι δεν θα τη δεις ποτέ με κάνενα software

ΥΓ
δεν χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο, έχω άλλο OBD2 reader

#15   martini

martini

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • GameCenter:mart!ni

Δημοσίευση 23/09/2011 - 14:42

Αυτό που λέει ο Derzio, ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τη συσκευή που θες να αγοράσεις!
Το Rev λειτουργεί μόνο με WiFi και όχι με Bluetooth. Μόνο σε Android συσκευές λειτουργεί!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες