Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα κλειδώματος με SIM συγκεκριμένης εταιρείας


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 31/08/2009 - 14:03

Αντιμετοπιζω το εξης προβλημα εδω στη Αίγυπτο:
Οταν ανοιγω το gps αργει πολυ να κλειδωσει, μπορει και 10 λεπτα.
Αν ομως βαλω οποιαδηποτε αλλη sim αλλης εταιρειας ομως κλειδωνει πιο γρηγορα και απο το PNA μου.
Μοναδικη πιθανη αιτια ειναι οτι η mobinil που εχει το προβλημα εχει κλειδωμενο το gps
Ισως κατι παιζει και μ' αυτο γιατι ολα αρχισαν οταν μια μερα τους τηλεφωνησα και τους ζητησα data plan. οποτε καταλαβαν οτι εχω iPhone και πρεπει κατι να μπλοκαραν το οποιο ομως δεν μπορει να μπλοκαρει εντελως την συσκευη μου επειδη είναι ξεκλειδωτη.
Η sim δεν εχει κανενα προβλημα, το 3g της ειναι πολυ γρηγορο. Αλλα δεν εχει να κανει μ αυτο.
Ηδη σκεφτομαι να πάω στην vodafone Egypt που δεν εχει κανενα προβλημα και μου δινει με 11,5 ευρω 300ΜΒ τον μηνα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   koukou

koukou

    iPH Enthousiast

  • 457 μηνύματα
  • Twitter:@ikoukou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:koukou

Δημοσίευση 31/08/2009 - 15:39

Δε νομίζω οτι μπορούν να σου πειράξουν το Gps αυτοί!
Μάλλον τυχαίο θα είναι!
Το έχεις δοκιμάσει στο ίδιο σημείο με διαφορετικές κάρτες και στο έκανε?

#3   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 31/08/2009 - 17:05

Δε νομίζω οτι μπορούν να σου πειράξουν το Gps αυτοί!
Μάλλον τυχαίο θα είναι!
Το έχεις δοκιμάσει στο ίδιο σημείο με διαφορετικές κάρτες και στο έκανε?

οι δοκιμές γίνονται πάντα στο ίδιο σημείο. Σε μια πλατεία που βρίσκεται μπροστά στον κήπο μου και με επαληθευση το ΡΝΑ που δείχνει να κλειδώνει 10-11 δορυφόρους. Με το που βάζω την κάρτα της vodafone η της etisalat, κλειδώνει αμέσως. Κλεινω την συσκευή βάζω την mobinil και κάνει 10 λεπτά να κλειδώσει.
Δεν υπάρχει άλλη λογική εξήγηση. Δεν είναι τυχαία όλα κάποιο τροπο θα έχουν μέσω της κάρτας. Άλλωστε σε συσκευές από εδώ αγοράσμενες που έχουν ξεκλειδωθει με ultra snow το gps δεν λειτουργεί. Μου είχαν πει από την εταιρεία ότι θα το ενεργοποιησουν όταν αρχίσουν να πωλούνται τα 3gs.
Προς το παρών μόνο η vodafone άρχισε να πουλά.
Η αιτία του κλειδωματος ήταν ότι μέχρι 2 μήνες πριν απΓορευονταν η χρήση gps στην Αίγυπτο.
Ακόμα και τώρα όταν κάνω πλοήγηση κοντά σε στρατιωτικές εγκαταστάσεις έχουν παρεμβολεις που κάνουν το gps να σε δείχνει 300 μέτρα από την θέση σου.

#4   koukou

koukou

    iPH Enthousiast

  • 457 μηνύματα
  • Twitter:@ikoukou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:koukou

Δημοσίευση 31/08/2009 - 17:13

Μπορεί να συμβαίνει και αυτό που λες!
Δε το έχω ακούσει ξανά πάντος!

Παρόμοιο πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει με το Νetbook μου το οποίο είχε ενσωματομένο Gps!
To Gps δε κλείδωνε δορυφόρους αν δεν είχα βάλει μέσα στο ενσωματομένο 3G modem μια κάρτα sim!
Οποιαδήποτε εταιρείας(Εγώ εχω 3G σύνδεση για το Netbook απο Vodafone)ασχετα αν θα έχω βαλει Pin ή όχι!
Απλά ήθελε να βλέπει οτι υπάρχει Sim Μέσα!!!

#5   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 31/08/2009 - 23:02

Πρεπει μεσω της SIM να τους δινεται η δυνατοτητα να περασουν καποιο σγκριπτακι που δημιουργει προβλημα.
παντως δεν μπορουν να το μπλοκαρουν εντελως αλλα οταν θες 10 λεπτα να κλειδωσει ειναι πρακτικα αχρειστο.
Το σιγουρο ειναι οτι δεν εχει προβλημα η συσκευη αφου με καρτα αλλης εταιρειας κλειδωνει εκπληκτικα γρηγορα.
Απλα επειδη τους εχω συχαθει στην συγκεκριμενη εταιρεια θα τους ριξω ενα χεσιμο καιθα παω Voda.
Μια ωρα μιλαγα μετο customer service χωρις ουσιαστικα να απαντουν στα ερωτηματα μου. Το γνωστο αραβικο συστημα: αλλα τους λες και αλλα σου λενε.
Αντιθετα στην Voda πήρα συγκεκριμενες απαντησεις και μαλιστα γραπτες.
Υπ' οψην ο ιδιοκτητης της mobinil ειναι αυτος που εχει παρει την wind.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες