Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Lion


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 28/09/2011 - 00:25

Μια ερώτηση.. Όταν πάρεις το εναν iMac η mcb pro από εξωτερικό πχ Γερμανία ή Γαλλία θα έχει μέσα cd με lion? Ή θα είναι προεγκατεστημένα? ΕΠίσης υπάρχει δυνατότητα αλλαγής στη γλώσσα? Ή θα πρέπει να αγοράσεις από την Ελλάδα ξανά το λογισμικό για να το περάσεις στα Ελληνικά

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 28/09/2011 - 00:42

Μια ερώτηση.. Όταν πάρεις το εναν iMac η mcb pro από εξωτερικό πχ Γερμανία ή Γαλλία θα έχει μέσα cd με lion? Ή θα είναι προεγκατεστημένα? ΕΠίσης υπάρχει δυνατότητα αλλαγής στη γλώσσα? Ή θα πρέπει να αγοράσεις από την Ελλάδα ξανά το λογισμικό για να το περάσεις στα Ελληνικά

Δεν μπορεις να αγορασεις το λογισμικο στα ελληνικα γιατι δεν βγαινει στα ελληνικα αν δεν κανω λαθος. Αν θυμαμαι καλα παντως υπαρχουν language packs η κατι τετοιο με το οποιο το κανεις μεταφραση στα ελληνικα. Προσωπικα δεν το εχω ψαξει καθολου το θεμα με τα ελληνικα γιατι ολες οι συσκευες μου ειναι στα αγγλικα...

Ειναι προεγκατεστημενο το OSX αλλα το παιρνεις και σε dvd η usb stick..
Εμενα ο imac παντως ειχε dvd

#3   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/09/2011 - 00:43

Μια ερώτηση.. Όταν πάρεις το εναν iMac η mcb pro από εξωτερικό πχ Γερμανία ή Γαλλία θα έχει μέσα cd με lion? Ή θα είναι προεγκατεστημένα? ΕΠίσης υπάρχει δυνατότητα αλλαγής στη γλώσσα? Ή θα πρέπει να αγοράσεις από την Ελλάδα ξανά το λογισμικό για να το περάσεις στα Ελληνικά


Είναι προεγκατεστημενο το λειτουργικο, αλλα υπάρχει τρόπος να το γράψεις σε DVD η USB stick. Αν εννοείς γλώσσα λειτουργικού δεν υπάρχουν ελληνικά. Η isquare βγάζει κάποια πακέτα για τον εξελληνισμο του λειτουργικού, αλλα μετα απο κάθε update θα πρέπει να περιμένεις να βγάλει το ανάλογο πακέτο που να είναι συμβατό.
Once You Go Mac You Never Go Back

#4   rstoned

rstoned

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 28/09/2011 - 00:45

@Reaver πήρες imac με εγκατεστημένο Lion και είχε στην συσκευασία και dvd ?

#5   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 28/09/2011 - 00:45

Μπορείς πχ έστω από Γερμανίκα που θα είναι προεγκατεστημένα να το γυρίσεις σε Αγγλικά?? Θέλω να πω... το λογισμικό είναι "universal" ? Δηλαδή είναι παγκόσμιο το ίδιο και απλά αλλάζεις γλώσσα? ή διαφέρει από χώρα σε χώρα?

#6   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 28/09/2011 - 00:48

Μπορείς πχ έστω από Γερμανίκα που θα είναι προεγκατεστημένα να το γυρίσεις σε Αγγλικά?? Θέλω να πω... το λογισμικό είναι "universal" ? Δηλαδή είναι παγκόσμιο το ίδιο και απλά αλλάζεις γλώσσα? ή διαφέρει από χώρα σε χώρα?


Universal είναι και το γυρίζεις σε ότι γλώσσα θες.
Once You Go Mac You Never Go Back

#7   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 28/09/2011 - 00:53

@Reaver πήρες imac με εγκατεστημένο Lion και είχε στην συσκευασία και dvd ?

Οχι φιλε μου... Το πηρα πριν βγει το lion, και ειχε προεγκατεστημενο και σε dvd το snow leopard, και μετα περασα μονος το lion (δωρεαν επειδη το πηρα λιγο πριν βγει στην κυκλοφορια), οποτε μαλλον δεν το εθεσα σωστα πριν..

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 28/09/2011 - 00:55


#8   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 28/09/2011 - 00:54

Universal είναι και το γυρίζεις σε ότι γλώσσα θες.

Σε οτι γλωσσα θες? εχει και ελληνικα?

#9   rstoned

rstoned

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 28/09/2011 - 01:01

Οχι φιλε μου... Το πηρα πριν βγει το lion, και ειχε προεγκατεστημενο και σε dvd το snow leopard, και μετα περασα μονος το lion (δωρεαν επειδη το πηρα λιγο πριν βγει στην κυκλοφορια), οποτε μαλλον δεν το εθεσα σωστα πριν..

Μπράβο! γιατί στον δικό μου imac με lion προεγκατεστημένο δεν υπήρχε dvd.
Πήρα την apple και ρώτησα και μου είπαν ότι δεν δίνουν πλέον dvd!

Τελευταία επεξεργασία από: rstoned, 28/09/2011 - 01:04


#10   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 28/09/2011 - 01:03

Δεν μπορεις να αγορασεις το λογισμικο στα ελληνικα γιατι δεν βγαινει στα ελληνικα αν δεν κανω λαθος. Αν θυμαμαι καλα παντως υπαρχουν language packs η κατι τετοιο με το οποιο το κανεις μεταφραση στα ελληνικα. Προσωπικα δεν το εχω ψαξει καθολου το θεμα με τα ελληνικα γιατι ολες οι συσκευες μου ειναι στα αγγλικα...Ειναι προεγκατεστημενο το OSX αλλα το παιρνεις και σε dvd η usb stick..Εμενα ο imac παντως ειχε dvd


Το Lion μόνο από το App Store Το στικακι μόνο από ebay (εκτος αν έχετε αγοράσει το αντίστοιχο MacAir που δίνονταν μαζί) και θα έχει το Snow Leopard. Και μέχρι στιγμής είναι συμβατό μόνο με το MacBook Air. (στικακι)

Είναι προεγκατεστημενο το λειτουργικο, αλλα υπάρχει τρόπος να το γράψεις σε DVD η USB stick. Αν εννοείς γλώσσα λειτουργικού δεν υπάρχουν ελληνικά. Η isquare βγάζει κάποια πακέτα για τον εξελληνισμο του λειτουργικού, αλλα μετα απο κάθε update θα πρέπει να περιμένεις να βγάλει το ανάλογο πακέτο που να είναι συμβατό.


Όντως. Εγώ χρησιμοποιώ το πακέτο της isquare αυτή την στηγμη σε MacBook Pro Lion 10.7.1 (Mid.2010) και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Μπορείς πχ έστω από Γερμανίκα που θα είναι προεγκατεστημένα να το γυρίσεις σε Αγγλικά?? Θέλω να πω... το λογισμικό είναι "universal" ? Δηλαδή είναι παγκόσμιο το ίδιο και απλά αλλάζεις γλώσσα? ή διαφέρει από χώρα σε χώρα?


Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να χειριστείς τον Mac σου φίλε μου όπως εσύ τον θέλεις, από οπου και αν τον αγοράσεις ! (εκτος αν έχεις κινεζικο πληκτρολόγιο). Οι γλώσσα αλλάζει και μεσα από τον Mac, (πληκτρολόγιο) αλλά αν θες να πας και λίγο παραπέρα, ρίξε μια ματιά εδώ , και εδώ . ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 28/09/2011 - 01:49

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#11   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 28/09/2011 - 01:34

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.. Επίσης θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο μην ανοίγω θέμα..
Πχ αγορά mbp από Βερολίνο.. όταν το φέρεις Αθήνα, μπορείς να το πας σε κάποιο service documnt πχ ή isquare κτλ και να τους πεις να σου αλλάξουν το πληκτρολόγιο με ελληνικό? Και αν γίνεται περίπου πόσο θα στοιχίσει? Δεν ξέρουν τι τους γίνεται πάντως.. Πήρα στην document και μου λένε ότι βεβαίως και γίνεται αλλά δεν ξέρουν τιμή πρέπει να το πας από εκεί (αν και μου λέει τώρα έχουν πολύ δουλειά γιατί ετοιμάζουν τα εγκαίνια στη Γλυφάδα και δεν θα βρω υπάλληλο :lol: ) μετά παίρνω στην iSquare και μου λένε ότι δεν γίνεται αυτό.. Μπορούν μόνο αν μου χαλάσει κάτι από το πληκτρολόγιο να μου το αντικαταστήσουν αλλά όπως ακριβώς ήταν και πριν.. Τελικά τι ισχύει? Ξέρει κανείς?




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες