Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Νέος ιός που χτυπάει τους Mac!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   vlad

vlad

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2011 - 17:13

Ένα νέο κακόβουλο λογισμικό που χτυπάει τους υπολογιστές της Apple, έκανε την εμφάνιση του πριν λίγες μέρες…
Το νέο malware παριστάνει ότι είναι ένα Flash player installer με σκοπό να ξεγελάσει τους κάτοχους Mac, που δεν έχουν ακόμα εγκαταστήσει κάποια έκδοση του Flash player της Adobe.Για την ώρα πάντως δεν έχουν εμφανιστεί πολλά κρούσματα σε χρήστες όμως σίγουρα αποτελεί κίνδυνο μιας και στην ουσία πρόκειται για ένα trojan με την ονομασία Flashback (OSX / flashback.A) το οποίο απενεργοποιεί ορισμένους τύπους λογισμικού ασφαλείας και εγκαθιστά μία dynamic loader library η οποία στη συνέχεια μπορεί και μολύνει κάθε εφαρμογή που ανοίγει ο χρήστης.Οι χρήστες μπορούν να τον «αποκτήσουν» είτε επιλέγοντας ένα link από μία κακόβουλη ιστοσελίδα, είτε εγκαθιστώντας το «Flash player». Μάλιστα στην περίπτωση που οι χρήστες χρησιμοποιούν το Safari και το έχουν ρυθμίσει να ανοίγει αυτόματα ασφαλή αρχεία (pkg. ,mkpg), τότε ένα πρόγραμμα εγκατάστασης θα εμφανιστεί το οποίο θα υποδύεται ένα νόμιμο installer του Flash.
Τέλος παρά το γεγονός οτι η απειλή αυτή έχει χαρακτηριστεί ως “χαμηλού κινδύνου”, καλό θα είναι οι χρήστες να μην ανοίγουν αρχεία που δεν είναι σίγουροι οτι τα έχουν κατεβάσει και να απενεργοποιήσουν στις ρυθμίσεις του Safari (αν είναι ο browser που χρησιμοποιούν) το αυτόματο άνοιγμα αρχείων.Η Apple από την πλευρά της έχει ενημερωθεί για την νέα αυτή απειλή κι ετοιμάζει νέο update που θα την προλαμβάνει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 29/09/2011 - 17:16

δηλαδη αν βγαλει Update να μην γινει..?(πληροφοριακα ρωταω γιατι μου ζητησε update σε win, να μην υπαρχει και σε win ο ιος)

#3   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2011 - 17:18

Στα Win τον ιο δεν τον γλυτώνεις/ουμε οπότε κάνε Update μπας και έχει κλείσει καμιά τρύπα η M@λ@κοsoft.. :)

ezgif_com_crop_2.gif


#4   vlad

vlad

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2011 - 17:18

παντως εγω προσφατα εκανα μια εγκατασταση για flash player μεσω του update της apple,oxoxox :blink:

#5   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/09/2011 - 17:36

Πηγαίνετε ~/Library/Preferences/Preferences.dylib για να δείτε αν έχετε το συγκεκριμένο αρχείο. Οπου ~ είναι ο home folder σας. Αν το έχετε τότε έχετε προσβληθεί από το malware.

Πηγή : www.maclife.gr
Once You Go Mac You Never Go Back

#6   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 29/09/2011 - 17:38

Πηγαίνετε ~/Library/Preferences/Preferences.dylib για να δείτε αν έχετε το συγκεκριμένο αρχείο. Οπου ~ είναι ο home folder σας. Αν το έχετε τότε έχετε προσβληθεί από το malware.

Πηγή : www.maclife.gr

να σαι καλα φιλε...
ειχα πανικοβληθει!
ευτυχως δε το εχω σε κανενα απ τα μακ..

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#7   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 29/09/2011 - 17:39

Στα Win τον ιο δεν τον γλυτώνεις/ουμε οπότε κάνε Update μπας και έχει κλείσει καμιά τρύπα η M@λ@κοsoft.. :)

Μου αρεσε Θανάση το Μ@λ@κοsoft :lol:

#8   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/09/2011 - 17:41

να σαι καλα φιλε...
ειχα πανικοβληθει!
ευτυχως δε το εχω σε κανενα απ τα μακ..


Τίποτα να είσαι καλά. Πάντως τώρα τελευταία όντως το flashplayer είχε βγάλει update οπότε λογικό είναι να αγχωνόμαστε. Αλλά άμα δεν το έχετε το αρχείο είστε εντάξει.
Once You Go Mac You Never Go Back

#9   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2011 - 17:42

Ο αριθμός των σελίδων που σου εμφανίζουν αυτό το malware είναι σχετικά πολύ μικρός. Ακόμη, το malware θέλει κωδικό από administrator για να εγκατασταθεί, επομένως, ο κίνδυνος να εγκατασταθεί μόνο του είναι ανύπαρκτος.
Άρα, αν κατεβάζετε τα updates από την επίσημη σελίδα της Adobe, και δέν δίνετε το administrator password σε όποιο παράθυρο πετάγεται, είστε προστατευμένοι.

Τέλος, αν κάποιος έχει υποψία και θέλει να διαπιστώσει αν έχει μολυνθεί, αρκεί να κοιτάξει στο directory:
~/Library/Preferences
(όπου ~ ο home folder σας), και ψάχνετε για το αρχείο Preferences.dylib. Αν δέν το έχετε αυτό το αρχείο, σημαίνει δέν έχετε μολυνθε, ενώ αν το έχετε, το ανήμερα και καθαρίσατε! ;)

#10   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2011 - 17:43

Jimmakos, με πρόλαβες ! :P

#11   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3.477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 29/09/2011 - 17:46

Τα μακ δεν έχουν antivirus....?

#12   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 29/09/2011 - 17:47

Τα μακ δεν έχουν antivirus....?

υπαρχει το sophos

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#13   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/09/2011 - 17:48

Μωρέ δεν βάζω τίποτα πάνω τους. Ανοιχτό απλά το firewall από το λειτουργικό και του router και όλα μια χαρά.
Once You Go Mac You Never Go Back

#14   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/09/2011 - 17:50

Τα μακ δεν έχουν antivirus....?


Και φυσικά η φιλοσοφία του λειτουργικού είναι ότι δεν χρειάζεται antivirus...Άλλωστε αν θυμάμαι καλά πριν χρόνια το χρησιμοποιούσε και σε διαφημίσεις η apple για να προωθήσει apple υπολογιστές.
Once You Go Mac You Never Go Back

#15   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 29/09/2011 - 17:53

καλυτερα σε οσους δεν εβγαλε ακομα την αναβαθμιση να την κανετε μονοι σας απο τη σελιδα του adobe flash για να ειστε ησυχοι!Εμενα μου βγαλε το παραθυρακι του update αλλα πατησα cancel και πηγα στην επισημη σελιδα για να εχω και το κεφαλι μου ησυχο :lol:
Αntivirus δεν εχω ουτε εγω, μονο το firewal ανοικτο και τιποτα αλλο, κ ο Θεος βοηθος :P
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες