Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Siri: To Assistant θα είναι επαναστατικό χαρακτηριστικό


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
31 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Juanita

Juanita

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/10/2011 - 11:26

το θέμα είναι όμως οτι το Siri θα δουλεύει μόνο με ιντερνετ σε 3G ή WiFi δίκτυο ή το ίντερνετ θα χρειάζεται μόνο για να σου βρίσκει για παραδειγμα τον καιρό?


πολύ λογική η απορία σου. γιατί τι το χρειάζεται το ίντερνετ αν του πεις "call Lakis Idravlikos"??? δε θα συμπεριλαμβάνεται λέτε σαν δυνατότητα του καινούριου ios? καταπληκτικό πάντως ακούγεται σαν ιδέα αν και στα ελληνικά όταν κυκλοφορίσει λογικά κάποιες φορές θα παρακούει σαν το φωνητικό έλεγχο.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Heartl3ss

Heartl3ss

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/10/2011 - 11:33

πολύ λογική η απορία σου. γιατί τι το χρειάζεται το ίντερνετ αν του πεις "call Lakis Idravlikos"??? δε θα συμπεριλαμβάνεται λέτε σαν δυνατότητα του καινούριου ios? καταπληκτικό πάντως ακούγεται σαν ιδέα αν και στα ελληνικά όταν κυκλοφορίσει λογικά κάποιες φορές θα παρακούει σαν το φωνητικό έλεγχο.

εγώ αυτή την εντύπωση είχα διατυπώσει γιατί στην παρουσιαση του έλεγε οτι λειτουργει με 3G και Wifi δίκτυο...και αμέσως το μυαλό μου πήγε στο ότι την στιγμή που λές την πρόταση αυτόματα την στέλνει στους servers της Apple που γίνεται η μετάφραση του ηχιτικού μηνύματος έτσι ώστε να καταλάβει το iPhone τι εννοείς, μιάς και αυτή η διαδικασία απαιτεί αρκετή επεξεργαστική ισχύ που σε mainframes γίνονται σε κλάσματα δευτερολέπτου...Αλλιώς αν όντως στην αρχιτεκτονική του A5 έχει και ενσωματομένο μεταφραστή για τις ηχιτικές εντολές πραγματικά τα σπάει..Όπως και να έχει εγώ είμαι και Αγγλόφωνος οπότε δεν έχω πρόβλημα να μιλάω με την δεσποινίς Siri και στην μητρική της γλώσσα, μέχρι να τελειοποιηθεί και η ελληνική έκδοση της.

#18   Juanita

Juanita

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/10/2011 - 11:56

αν έτρεχε το siri στο 4 κι εγώ δεν θα είχα πρόβλημα καθόλου να μιλάω αγγλικά αλλά το θέμα είναι οτι η κύρια διευκόλυνση που θεωρητικά θα μας παρείχε θα ήταν στα sms στα οποία όμως δεν μπορώ να χρησιμοποιώ αγγλική γλώσσα γιατί θα αρχίσει ο κόσμος να με κοροϊδεύει... δε στέλνω έτσι κι αλλιώς πολλά αλλά για σκέψου να πρέπει να μου γράψει μέσω siri sms στο δρόμο, με θόρυβο, να βρει σήμα 3g (μούφα) και στο τέλος να το στείλει στα αγγλικά (μετά από 100 διορθώσεις και repeat), στο νούμερο Amalia cu (αποκλείεται να ακούσει το cu)... εντυπωσιακό μεν σα concept και πρακτικό αλλά δύσκολο για ελλάδα.
εμένα το μόνο πράγμα που με νευριάζει στο 4ακι μου είναι η απώλεια σήματος και κάτι είπαν χτες οτι διορθώσαν στις κεραίες οπότε λογικά δε θα χρειαζόμαστε πλέον θήκη ή ειδικό τρόπο κρατήματος για να χαιρόμαστε το τηλεφωνάκι μας. αυτό θα αποτελούσε το μόνο λόγο που θα σκεφτόμουν να το αλλάξω αλλά χλωμό το βλέπω...

#19   aldon

aldon

    iPH Member

  • 348 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2011 - 11:58

To Siri θα είναι διαθέσιμο μόνο στο 4S;

#20   Juanita

Juanita

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/10/2011 - 11:59

To Siri θα είναι διαθέσιμο μόνο στο 4S;


Λογικά...

#21   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 05/10/2011 - 12:09

ναι θα υπαρχει μονο στο 4S.. ελπιζουμε να βγει κατι και το 4 μεσω jailbreak παντα.. και φυσικα ελληνικα, αλλιως μας ειναι ψιλοαχρηστο, κατι που βλεπω δυσκολα να γινεται βεβαια..

#22   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 05/10/2011 - 14:18

Εγώ πιστεύω ότι μόλις η Siri πάρει το κολλάι και ξεθαρέψει θα κάνει κατάληψη στην συσκευή μας. Θα της λέμε: Find the nearest Restaurant και θα μας απαντάει: I'm sorry, you have gained 4 pounds. The nearest gym is within walking distance, let me guide you. Και θα ανοίγει και το maps αυτόματα :lol:

Αυτά έχει το AI.

Τελευταία επεξεργασία από: marian, 05/10/2011 - 14:23


#23   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 05/10/2011 - 14:25

To Siri θα είναι διαθέσιμο μόνο στο 4S;

Σίγουρα, μπας και πουλήσει καθόλου

#24   mikelev

mikelev

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/10/2011 - 16:02

apple και να μην πουλήσει? δύσκολο.

#25   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 05/10/2011 - 16:09

Σίγουρα, απλώς βλέπεις πολλούς κατόχους του 4 που λένε ότι δε θα αναβαθμίσουν. Ε αν δεν είχε και ένα αποκλειστικό feature το 4S, θα πάτωνε. Τώρα, θα δείξει

#26   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 05/10/2011 - 17:17

Σίγουρα, απλώς βλέπεις πολλούς κατόχους του 4 που λένε ότι δε θα αναβαθμίσουν. Ε αν δεν είχε και ένα αποκλειστικό feature το 4S, θα πάτωνε. Τώρα, θα δείξει

και να πεισει για αλλαγη τους κατοχους του 4 ενα και μονο χαρακτηριστικο;
που δε λεω, ειναι εντυπωσιακο, τουλαχιστον ετσι οπως το ειδαμε στην παρουσιαση (στην πραξη θα δουμε..) αλλα δεν ειναι τοσο σημαντικο πια για να σε πεισει.. ασε που σχεδον σιγουρα θα δοθει η δυνατοτητα και στο 4 μεσω jailbreak..
και ολα αυτα για το εξωτερικο αναφερομαι, στην Ελλαδα απο τη στιγμη που δεν υποστηριζει και ελληνικη γλωσσα, τοτε μας ειναι σχεδον αχρηστο, οποτε ακομα πιο δυσκολο καποιος να κανει την αλλαγη..

#27   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/10/2011 - 17:24

Apple - Introducing Siri on iPhone 4S :

http://www.youtube.com/watch?v=rNsrl86inpo&feature=share


ezgif_com_crop_2.gif


#28   samigostab

samigostab

    iPH Addict

  • 639 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:Samig0s

Δημοσίευση 05/10/2011 - 17:27

θα υπαρξει σε ipad 2;

#29   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 05/10/2011 - 18:09

θα υπαρξει σε ipad 2;

δεν εχει ακουστει κατι ακομα.. και μαλλον ειναι νωρις για τις υπολοιπες συσκευες πλην του 4S.
αλλα απο την στιγμη που λογικα ειναι θεμα λογισμικου κ μονο, κατι θα βρεθει απο jailbreak μερια..

#30   mikelev

mikelev

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/10/2011 - 18:13

Apple - Introducing Siri on iPhone 4S :

http://www.youtube.com/watch?v=rNsrl86inpo&feature=share

θεικό απλά.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες