Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

πως εγκαταστώ mac os σε pc (amd )


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sixtypounder

sixtypounder

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:sixtypounder

Δημοσίευση 05/10/2011 - 22:19

καλησπέρα!

να αρχισω με το οτι το ειχα προσπαθήσει στο παρελθον, στο desktop μου αλλα τζιφος,κολαγε στο μηλο οταν ανοιγε το pc, παρολο που η εγκατασταση ηταν cople ,τελος παντων,
επηδει ομως μετα απο αρκετους μηνες που το χα προσπαθήσει , και η μνημη μου εχει παει περιπατο , θα ήθελα να ρωτήσω , 1ον: με τα παρακάτω specs,ειναι δυνατον σε καποιο απο τους
υπολογιστες μου να εγκαταστησω mac os, και 2ον τι οδηγοι κατατοπιστικοι υπάρχουν , εντελος ομως βημα προς βημα, γιατι οπως ειπα πάει καιρος! ,

πρώτο desktop pc με:

amd athlon 64 x2 3000+ (3ghz),3gb ram ddr2 667 mhz, connect 3d ati radeon 5770 hd 1gb gddr5, και motherboard asus αλλα δεν θυμάμαι, και δεν ξέρω και πως να βρω και το μοντελο!

δεύτερο laptop pc
amd athlon II P340 Dual core processor,3 gb ram , amd m880g with ati mobility radeon 4250

*(απλα διάβασα πριν απο κατι μηνες οτι με amd δοουλεια δεν γινετε, τωρα διαβασα οτι ειναι συμβατοι με το snow leopard, και οτι δεν θα δουλευει ιδανικα οπως με ιντελ αλλα δουλευει)

τωρα τι παιζει , εσεις θα μου πειτε ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nosgr

nosgr

    iPH Enthousiast

  • 466 μηνύματα
  • Twitter:@nosgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 05/10/2011 - 22:28

Καταρχην θελεις αυθεντικο CD, και καποιο custom-copia. Δευτερον, θελει να το ψαξεις, να δεις τι υποστηριζεται απο το hardware σου ( μητρικη/καρτα δικτυου/καρτα ηχου.. 1002) και τι οχι

#3   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 05/10/2011 - 22:30

Άκου φίλε μου.. η Apple απ'οτι ξέρεις δεν έχει κάνει υλοποιήσεις σε Amd..
Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πας σε modify kernel. που αυτό σημαίνει με την σειρά του ότι σε κάθε σχεδόν update πρέπει να βρίσκεις και το αντίστοιχο κλπ..
Το Hackintosh απ'οτι ξερεις από την εμπειρία σου δεν είναι μια εύκολη κατάσταση, (εκτός και αν βρεις τυφλοσούρτη οδηγό στο net που αυτό κάνουν οι περισσότεροι)..
Με Amd ανεβάζεις τον βαθμό δυσκολίας πολύ,Αν είσαι πεπεισμένος να το κάνεις βρες έναν φίλο που να έχει κάνει τουλάχιστον 1-2 hackint0sh και ψάξε πολύ καλά στο νετ για πληροφορίες γύρω από το motherboard σου.

#4   sixtypounder

sixtypounder

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:sixtypounder

Δημοσίευση 05/10/2011 - 22:48

Άκου φίλε μου.. η Apple απ'οτι ξέρεις δεν έχει κάνει υλοποιήσεις σε Amd..
Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πας σε modify kernel. που αυτό σημαίνει με την σειρά του ότι σε κάθε σχεδόν update πρέπει να βρίσκεις και το αντίστοιχο κλπ..
Το Hackintosh απ'οτι ξερεις από την εμπειρία σου δεν είναι μια εύκολη κατάσταση, (εκτός και αν βρεις τυφλοσούρτη οδηγό στο net που αυτό κάνουν οι περισσότεροι)..
Με Amd ανεβάζεις τον βαθμό δυσκολίας πολύ,Αν είσαι πεπεισμένος να το κάνεις βρες έναν φίλο που να έχει κάνει τουλάχιστον 1-2 hackint0sh και ψάξε πολύ καλά στο νετ για πληροφορίες γύρω από το motherboard σου.


φιλε μου κανενας απο αυτους που ξερω δεν εχει της "παλαβες" γνωσεις απο υπολογιστες, (φαντασου μερικες φορες καποιοι με φοναζουν να βοηθησω με φορματ γιατι χανοντε κοματακι στα drivers) οποτε καταλαβενεις,

οτι κανω μονος μου, τωρα για το hackintosh.

ιδιέτερα δύσκολη η εγκατάσταση δεν μου φανηκε, οταν την ειχα κανει, λιγο παιδευτικα για να βρω τον "δρομο" αλλα απο ενα σημειο και μετα ολα πηγεναν κοπλε!
το εχω προσέξει οτι δεν υπαρχει amd σε οποιοδηποτε μηχανημα apple, οποτε ναι παει λογικα δυσκολα απο ενα σημειο και μετα! τωρα απο δω και περα , μολις εχω χρονο
απο τι στιγμη που ... γινετε , (γιατι ως τωρα ημουν πεπισμένος οτι δεν γινόνταν και το ειχα αφηση στην ακρη), θα κάτσω να ασχοληθώ!,

παντως με προβληματίζει κάπως το θέμα τον update σε windows π.χ. και να μην κανεις και ποτε update δε παιζει θέμα! τωρα με μακ τι παιζει πάνω κατω?
,βεβαια η λογική <το βγάζω δυσκολα τη πρωτη φορα,αλλα τις επομενες αφου ξερω παει ποιο ευκολα> με κανει να ειμαι αισιοδοξος 8)

#5   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/10/2011 - 22:51

φιλε μου κανενας απο αυτους που ξερω δεν εχει της "παλαβες" γνωσεις απο υπολογιστες, (φαντασου μερικες φορες καποιοι με φοναζουν να βοηθησω με φορματ γιατι χανοντε κοματακι στα drivers) οποτε καταλαβενεις,

οτι κανω μονος μου, τωρα για το hackintosh.

ιδιέτερα δύσκολη η εγκατάσταση δεν μου φανηκε, οταν την ειχα κανει, λιγο παιδευτικα για να βρω τον "δρομο" αλλα απο ενα σημειο και μετα ολα πηγεναν κοπλε!
το εχω προσέξει οτι δεν υπαρχει amd σε οποιοδηποτε μηχανημα apple, οποτε ναι παει λογικα δυσκολα απο ενα σημειο και μετα! τωρα απο δω και περα , μολις εχω χρονο
απο τι στιγμη που ... γινετε , (γιατι ως τωρα ημουν πεπισμένος οτι δεν γινόνταν και το ειχα αφηση στην ακρη), θα κάτσω να ασχοληθώ!,

παντως με προβληματίζει κάπως το θέμα τον update σε windows π.χ. και να μην κανεις και ποτε update δε παιζει θέμα! τωρα με μακ τι παιζει πάνω κατω?
,βεβαια η λογική <το βγάζω δυσκολα τη πρωτη φορα,αλλα τις επομενες αφου ξερω παει ποιο ευκολα> με κανει να ειμαι αισιοδοξος 8)

Βασικά για μένα δεν έχει νόημα να δοκιμάσεις όταν ακόμα και σε ιντελ πολλά πράγματα δεν δουλεύουν καλά..εγώ σε hp που το δοκίμασα μου έβγαλε την παν.. Να βρω τους οδηγούς να παίζουν όλα,,,,και εν τέλη δεν πήγαινε και όσο Γρηγόρη το περίμενα. Οπότε το έσβησα. Ασε που τα 7 πια πανε σούπερ σε καλό μηχανημα

#6   argonaytis

argonaytis

    Member

  • 899 μηνύματα

Δημοσίευση 05/10/2011 - 22:52

Καλησπέρα φιλε μου μπορείς άνετα και σε Amd απλά θα επιλέξεις μέσα από τις ρυθμίσεις τον επεξεργαστή σου.
Εγώ το έβαλα και δούλεψε λίγο αργά αν και είχα 4GB μνήμη και κοίτα να κατεβάσεις από torrent ένα iso mac os που να λέει και για amd

#7   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/10/2011 - 22:53

Καλησπέρα φιλε μου μπορείς άνετα και σε Amd απλά θα επιλέξεις μέσα από τις ρυθμίσεις τον επεξεργαστή σου.
Εγώ το έβαλα και δούλεψε λίγο αργά αν και είχα 4GB μνήμη και κοίτα να κατεβάσεις από torrent ένα iso mac os που να λέει και για amd

Αυτό λέω και εγώ παει αργά και εγώ 4gb Είχα αλλά τπτ.

#8   sixtypounder

sixtypounder

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:sixtypounder

Δημοσίευση 05/10/2011 - 22:55

Βασικά για μένα δεν έχει νόημα να δοκιμάσεις όταν ακόμα και σε ιντελ πολλά πράγματα δεν δουλεύουν καλά..εγώ σε hp που το δοκίμασα μου έβγαλε την παν.. Να βρω τους οδηγούς να παίζουν όλα,,,,και εν τέλη δεν πήγαινε και όσο Γρηγόρη το περίμενα. Οπότε το έσβησα. Ασε που τα 7 πια πανε σούπερ σε καλό μηχανημα


με προβληματίζει αρκετα , σκεφτομαι ουτε στο κόπο να μη μπω

Καλησπέρα φιλε μου μπορείς άνετα και σε Amd απλά θα επιλέξεις μέσα από τις ρυθμίσεις τον επεξεργαστή σου.
Εγώ το έβαλα και δούλεψε λίγο αργά αν και είχα 4GB μνήμη και κοίτα να κατεβάσεις από torrent ένα iso mac os που να λέει και για amd


οταν <μεσα απο τις ρυθμίσεις του επεξεργαστή> τι ενοεις? απο bios στο startup?

#9   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 05/10/2011 - 22:55

Γιατί όχι ? Θα μάθεις πολλά μέσα από αυτό όποιο κ να είναι το αποτέλεσμα που θα πάρεις..

Το να δεις το μηλαρακι ναι είναι σχετικά εύκολο με λίγη τύχη.Το να έχεις Hackint0sh μηχάνημα είναι πολύ ιδιαίτερο..
Η ίδια ανησυχία που σε κάνει να το ψάξεις αυτή η ολόιδια θα σε κάνει να θέλεις παρακάτω,UpDates,lion, klp.
Υπομονή,και πείσμα.. θα σου χρειαστούν..

Υ.γ από Hackint0sh laptop dualboot σου γράφω αλλά με i5 k nVidia. ;)

Καλησπέρα φιλε μου μπορείς άνετα και σε Amd απλά θα επιλέξεις μέσα από τις ρυθμίσεις τον επεξεργαστή σου.
Εγώ το έβαλα και δούλεψε λίγο αργά αν και είχα 4GB μνήμη και κοίτα να κατεβάσεις από torrent ένα iso mac os που να λέει και για amd


Προφανώς το παλικάρι το έκανε με ένα iAtkos και του έκανε paching το kernel αυτόματα αυτό εννοεί.. Μπορείς να το δοκιμάσεις και εσύ με το iAtkos s3.

Τελευταία επεξεργασία από: Retired, 05/10/2011 - 22:59


#10   argonaytis

argonaytis

    Member

  • 899 μηνύματα

Δημοσίευση 05/10/2011 - 22:56

Αυτό λέω και εγώ παει αργά και εγώ 4gb Είχα αλλά τπτ.

Για αυτο το λόγο αγόρασα mac και το απολαμβάνω είναι μιας εβδομάδας στα χερια μου :lol:

Τελευταία επεξεργασία από: argonaytis, 05/10/2011 - 22:56


#11   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/10/2011 - 22:57

Γιατί όχι ? Θα μάθεις πολλά μέσα από αυτό όποιο κ να είναι το αποτέλεσμα που θα πάρεις..

Το να δεις το μηλαρακι ναι είναι σχετικά εύκολο με λίγη τύχη.Το να έχεις Hackint0sh μηχάνημα είναι πολύ ιδιαίτερο..
Η ίδια ανησυχία που σε κάνει να το ψάξεις αυτή η ολόιδια θα σε κάνει να θέλεις παρακάτω,UpDates,lion, klp.
Υπομονή,και πείσμα.. θα σου χρειαστούν..

Υ.γ από Hackint0sh laptop dualboot σου γράφω αλλά με i5 k nVidia. ;)

Ε με τέτοιο μηχανημα λογικό να πηγαίνει καλά, εμένα που ήταν core 2 duo στα 2ghz δεν τραβάγε

#12   argonaytis

argonaytis

    Member

  • 899 μηνύματα

Δημοσίευση 05/10/2011 - 23:01

Σε αυτό το βήμα θα προσεχεις πολύ καλά να διαλέξεις τον επεξεργαστή σου γιατί αλλιώς θα πάει χαμένος ο κόπο σου..
Αναρτημένη εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από: argonaytis, 05/10/2011 - 23:02


#13   sixtypounder

sixtypounder

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:sixtypounder

Δημοσίευση 05/10/2011 - 23:01

Ε με τέτοιο μηχανημα λογικό να πηγαίνει καλά, εμένα που ήταν core 2 duo στα 2ghz δεν τραβάγε


οπα οπα αραξε!

διπηρινος ο ενας διπηρινος κ αλλος!, προφανος ο core 2 duo ποιο παλιος απο τον i5 aλλα ακομα δεν μπορω να καταλάβω τι διαφορα!

εγω που έχω amd διπήρινο στο λαπτοπ ( και κανουργιο αγορασμενο ουτε 5 μηνες!) ειμαι κατότερος απο καποιον που εχει i5?
τι εδωσε ποιο πολλα λευτα αρα μαμαει? ειλικρινα , περα απο τι τιμή δεν υπαρχουν ιδιετερες διαφορες,(εκτος απο μια δυο π γραφω παρακάτω)

περα απ αυτο! παντα πιστευα και θα πιστευω οτι οι
οτι συμφερει να πάρεις εναν π.χ. amd 6πηρινο για desktop παρα εναν 2πηρινο ή 4πυρινο *κ αν! ιντελ με τα ιδια λευτα , κοροιδια για το όνομα
το μπαλακι που εχουν παρει εδω και καιρο οι toshiba κ ή vaio . :mad:

** μια ακόμη διαφορα αν θυμάμαι καλα μου ειχε πει καποιος σε κοτσοβολο οτι οι διαφορά ενος i3 με εναν αντοιστηχο ποιο παλιο ειναι η ταχητητα ποου ειναι καπως
μεγαλητερη , και οτι θα ειναι συμβατος με ποιο πολλα
"μελλοντικα" πραγματα! τωρα χμμ επηδει δεν ειναι διασταυρωμένα correct me if am wrong!

Τελευταία επεξεργασία από: sixtypounder, 05/10/2011 - 23:07


#14   sixtypounder

sixtypounder

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:sixtypounder

Δημοσίευση 05/10/2011 - 23:05

Σε αυτό το βήμα θα προσεχεις πολύ καλά να διαλέξεις τον επεξεργαστή σου γιατί αλλιώς θα πάει χαμένος ο κόπο σου..


ναι χμμ, και πως κρινο που θα επιλέξω για τον δικο μου επεξεργαστή ? το λεω γιατι δεν ξερω , εε και να το ρίξω στα ζαρια η α μπε μπα μπλομ ,εεε δε λέει!

τωρα χοντρικά!

π.χ. κατεβάζω ενα στανταρτ χαμελέον, εγκατστω σε διαφορετικο διαμέρισμα στο σκληρο
εγκατασταση,
επιλογη επεξεργαστη κ λοιπες ρυθμισεις στο installation και μετα είμαι jet ετσι?

εκτος απο αυτα που δεν θα δουλεύουν κατα πασα πιθανότητα που ειναι συνηθως ηχος,wifi<κτλπ, ειμαι οκ!... ?

#15   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 05/10/2011 - 23:07

οπα οπα αραξε!

διπηρινος ο ενας διπηρινος κ αλλος!, προφανος ο core 2 duo ποιο παλιος απο τον i5 aλλα ακομα δεν μπορω να καταλάβω τι διαφορα!

εγω που έχω amd διπήρινο στο λαπτοπ ( και κανουργιο αγορασμενο ουτε 5 μηνες!) ειμαι κατότερος απο καποιον που εχει i5?
τι εδωσε ποιο πολλα λευτα αρα μαμαει? ειλικρινα , περα απο τι τιμή δεν υπαρχουν ιδιετερες διαφορες, παντα πιστευα και θα πιστευω οτι οι
οτι συμφερει να πάρεις εναν π.χ. amd 6πηρινο για desktop παρα εναν 2πηρινο ή 4πυρινο *κ αν! ιντελ με τα ιδια λευτα , κοροιδια για το όνομα
το μπαλακι που εχουν παρει εδω και καιρο οι toshiba κ ή vaio . :mad:


Μην μπαίνεις σε τέτοιες λογικές.. δεν είναι μηχανάκια να μετρήσουμε τα άλογα, φτιάξε το μηχάνημα που θέλεις να γουργουρίζει σωστά,και να είσαι χαρούμενος εσύ..
Μην ξεχνάμε ότι το πιο "ανταποδοτικό" Hackint0sh είναι ένα netbook με επιδώσεις αξιοπρεπέστατες (μινι mac) και 300 ευρώ βαριά..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες