Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

πρόβλημα gps σε OS 3.0.1


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   asroma

asroma

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/09/2009 - 13:13

Απο τότε που έβαλα το 3.0.1 στην εφαρμογή maps μου βγάζει πάντα "your location could not be determined" kai sto sygic δεν βρίσκει ποτέ σήμα gps. Έψαξα αρκετά πριν γράψω το topic αλλά δεν βρήκα κάτι που να λύσει το πρόβλημα μου. Και εννοείται ότι το δοκίμασα και με 3g και με wifi και οτι έχω το location services ανοιχτό. 'Οποιος ξέρει κάτι ας μου πει παρακαλώ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από: asroma, 02/09/2009 - 13:14


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   cgeorg

cgeorg

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/09/2009 - 16:59

Δοκιμασε να κανεις ενα Reset All Settings σε εμένα έτσι διορθώθηκε το ιδιο προβλημα, ( προσοχη!!! ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ "Erase All Content and Settings"). Θα πρεπει να βαλεις ολες τις ρυθμίσεις ξανά απο μόνος σου, οποτε σε συμβουλεύω να κανεις κανενα print screen (με Ηome και Power Button ταυτόχρονα) απο τις ρυθμισεις σου οπως ειναι τώρα, ωστε να τις βαλεις ξανά όπως ακριβώς τις έχεις.

#3   asroma

asroma

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/09/2009 - 18:07

Έκανα reset all settiings αλλά πάλι ΔΕΝ δουλεύει το gps. Tο ίδιο πράγμα γίνεται. Πάντως ευχαριστώ για την συμβουλή. Αν έχεις εσυ η κάποιος άλλος να μου προτείνει κάτι ας το πεί παρακαλω!!

#4   cgeorg

cgeorg

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/09/2009 - 19:50

Λοιπον δοκιμασε το παρακατω

- Πηγαινε settings, general, auto-lock, αλλαξε το απο 1 Minute σε NEVER
- Πηγαινε settings, general, reset, reset network settings (αυτο θα κανει reboot στο τηλεφωνο)
- Πηγαινε έξω, σε μέρος ανοιχτο χωρις δεντρα η κτιρια πολυ κοντα σου ( αν εισαι σε πολη ανεβα σε μια ταρατσα)
- Ανοιξε τα MAPS, πατα NO σε ολα τα μηνηματα σχετικα με wifi, μετα πατα το εικονιδιο κατω αριστερα που βρισκει την θεση σου, και αστο να βρει δορυφορους.( Μπορει να παρει μερικα λεπτα, περιμενε)

Θα δουλεψει.... εκτος και αν δεν κανεις κατι σωστα.


Πες μας αν δουλεψει.

Τελευταία επεξεργασία από: cgeorg, 02/09/2009 - 19:51


#5   asroma

asroma

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/09/2009 - 22:33

ΟΚ. Θα το δοκιμάσω και θα γράψω αν δούλεψε. Εν τω μεταξύ αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο ας το κάνει παρακαλώ.

#6   cgeorg

cgeorg

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/09/2009 - 23:45

ΟΚ. Θα το δοκιμάσω και θα γράψω αν δούλεψε. Εν τω μεταξύ αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο ας το κάνει παρακαλώ.


Το δοκιμασες; Επαιξε;

#7   cgeorg

cgeorg

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 02/09/2009 - 23:49

ΟΚ. Θα το δοκιμάσω και θα γράψω αν δούλεψε. Εν τω μεταξύ αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο ας το κάνει παρακαλώ.


Κανε αυτο που σου γραφω και θα παιξει. Αν οχι εχει προβλημα το τηλεφωνο σου.

#8   asroma

asroma

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/09/2009 - 00:00

Έκανα ότι μου είπες και δεν δουλεύει πάλι. Λες να είναι πρόβλημα hardware? Δεν γίνεται να είναι τυχαίο που δεν λειτουργεί ο δέκτης μόλις έβαλα την 3.0.1. Τι λες?

#9   cgeorg

cgeorg

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/09/2009 - 10:39

Παραξενο να μην δουλευει. Δοκιμασε να βγαλεις τελειως την sim απο το τηλεφωνο και δες αν πιανει το gps.

Μαλλον κατι γινεται με τα προβληματα που εχει η 3.0.1 με το carrier.

#10   cgeorg

cgeorg

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/09/2009 - 10:47

Διαβασα καπου οτι αν εχεις το 3g ανοικτο στα settings, το gps τα παιζει. Δοκιμασε να το κλεισεις και δες αν δουλευει το gps.

Πριν κανεις ολα αυτα, ανοιξε τον χαρτη (Maps) να εχεις το wifi ανοικτο ωστε να μπορει να κατεβασει τον χαρτη στο σημειο που βρισκεσε.

Μετα κλεισε το wifi και το 3g και δες αν δουλευει το gps. Nα εισαι ομως έξω οταν δοκιμασεις το gps.

#11   asroma

asroma

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/09/2009 - 13:38

cgeorg ευχαριστώ για τις συμβουλές καταρχάς. Δοκίμασα και χωρίς την κάρτα sim και με απενεργοποιημένο το 3g και πάλι το ίδιο "your location could not found"..

Βασικά δεν είπα τι έγινε απο την αρχή. Εγκατέστησα από το cydia το αναφορά παράδοσης για το iphone και μετα απο αυτό έκανε reboot συνέχεια βγάζοντας ενδιάμεσα πράσινη οθόνη και επίσης δεν το αναγνώριζε και το pc. Έτσι το έβαλα σε recovery mode και έβαλα την 3.0.1, έκανα και jailbreak και στα προγράμματα που πέρασα μετά ήταν και τι sygic. Απο τότε δεν λειτουργεί ο δέκτης gps...

Έψαξα στο forum για παρόμοια προβλήματα και δεν βρήκα κάποια λύση για μένα. Ωστόσο αν έχει απαντηθεί κάπου το πρόβλημα μου ας μου στείλει κάποιος ένα link παρακαλώ!!

#12   asroma

asroma

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/09/2009 - 21:06

Δεν έχει κάποιος άλλος να προτείνει κάτι? Μήπως να κάνω downgrade σε 3.0?? Τι λέτε?




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες