Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Η PC-Free εποχή στο iOS 5


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
51 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/10/2011 - 10:36

Η πολύ μεγάλη αναβάθμιση στο iOS 5 έρχεται να λύσει επιτέλους ελευθερώσει τους κατόχους iOS συσκευών από τα «δεσμά» του iTunes και του υπολογιστή. Αρκετές από τις νέες δυνατότητες του iOS 5 συντελούν προς την επίτευξη αυτού του στόχου και μπορούμε να πούμε πως η Apple έχει κάνει καταπληκτική δουλειά.

Αναρτημένη εικόνα


Φυσικά, για να επιτευχθεί αυτό θα πρέπει να ασχοληθούμε με το iTunes και τον υπολογιστή για μια τελευταία φορά. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.


PC-Free

Θα παρατηρήσατε με την διάθεση του iOS 5 και τον λεπτομερή οδηγό εγκατάστασης ότι όλες οι ρυθμίσεις γίνονται πλέον κατευθείαν από το iPhone!

Αναρτημένη εικόνα


Over-the-air Updates

Η εμπειρία PC-Free θα γίνει πιο κατανοητή πρακτικά από εδώ και στο εξής. Ένα από τα χαρακτηριστικά του iOS 5 είναι οι αναβαθμίσεις over-the-air, δηλαδή οι αναβαθμίσεις ασύρματα. Για παράδειγμα εάν κυκλοφορήσει η έκδοση 5.0.1 κάποια στιγμή στο μέλλον θα ενημερωθείτε με Push Notification για τη διάθεσή της και θα μπορείτε να την κατεβάσετε ασύρματα κατευθείαν στη συσκευή! Επειδή, μάλιστα, οι αναβαθμίσεις θα είναι της μορφής delta, δηλαδή δεν θα περιέχεται ολόκληρο το λογισμικό αλλά μόνο τα μέρη που έχουν αλλάξει, το συνολικό μέγεθος θα είναι αρκετά μικρότερο από αυτό που έχουμε συνηθίσει μέχρι στιγμής.

Αναρτημένη εικόνα


Το download της αναβάθμισης μπορεί να γίνει μέσω Wi-Fi ή 3G και με τουλάχιστον 50% μπαταρία.

Wi-Fi Sync

Ένα δεύτερο χαρακτηριστικό του iOS 5 είναι ο ασύρματος συγχρονισμός με το iTunes. Απαιτείται, φυσικά, η τελευταία έκδοση του iTunes 10.5. Για να φτάσουμε εκεί, όμως, πρέπει να συνδέσουμε το iPhone με τον υπολογιστή για μια τελευταία φορά. Αρκεί να επιλέξουμε το Sync with this iPhone over Wi-Fi και πατήσουμε Apply

Αναρτημένη εικόνα


Μπορούμε τώρα να αποσυνδέσουμε το iPhone και είμαστε έτοιμοι. Όταν ανοίγουμε από εδώ και πέρα το iTunes θα εμφανίζεται στην αριστερή στήλη το iPhone μας εάν βρίσκετε στο ίδιο Wi-Fi δίκτυο ακόμα και αν δεν είναι συνδεδεμένο στον υπολογιστή.

Το αντίστοιχο μενού στο iPhone βρίσκετε στο Ρυθμίσεις->Γενικά->iTunes μέσω Wi-Fi όπου μπορείτε να «αναγκάσετε» τον συγχρονισμό

Αναρτημένη εικόνα


Όπως καταλαβαίνετε ο συγχρονισμός κρατάει περισσότερη ώρα ανάλογα πάντα με το μέγεθος των αντικειμένων που συγχρονίζετε και την ταχύτητα του δικτύου σας.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 13/10/2011 - 10:45

Πραγματικά είναι αυτό που εντυπωσίασε και εμένα!!!

+1 από εμένα

#3   mithra

mithra

    iPH Addict

  • 801 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 13/10/2011 - 11:02

A new era has begun :)

#4   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 13/10/2011 - 11:07

Ε ΡΕ γλεντιαααα

3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#5   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 13/10/2011 - 11:10

Δε ξερω αν ειμαι ο μονος, αλλα νιωθω μια μικρη ανασφάλεια οταν ξερω οτι τα δεδομενα μου μετακινουνται μονο στον αερα κι οχι απο καποιο καλωδιο. Μαλλον ειναι θεμα εξοικιωσης με το οτι αυτο ειναι το μελλον... :rolleyes:

#6   nikrose555

nikrose555

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2011 - 11:26

Ρε παιδια μια απλη ερωτηση εμενα η apple μου δινει 5giga χωρο δωρεν . Αν εμενα ο συγχρονισμος μου απαιτει 10 giga ας πουμε εχω πολλες εφαρμογες τοτε τι γινεται;;; Πιστευω οτι αυτη την απορια την εχουν και αλλοι

#7   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 13/10/2011 - 11:34

Προφανως δε διαβασες καλα ... δεν πιανουν χωρο οι εφαρμογες, τα books kai h moysikh που εχεις κατεβασει απο το itunes.

#8   Leo

Leo

    iPH Member

  • 301 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/10/2011 - 11:43

Όπως τα είπε και ο από πάνω.
Τα 5 gb είναι αρκετά για φυσιολογική χρήση...

#9   Sakis

Sakis

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2011 - 12:05

Συγγνώμη για το offtopic, μετά την εγκατάσταση της iOS 5 και τον συγχρονισμό των επαφών μου έχει πετάξει όλες τις επαφές που είναι στα Ελληνικά σε μια κατηγορία μόνο, αυτή με την δίεση, υπάρχει τρόπος πλέον να τις βάλω αλφαβητικά η πρέπει να ξανακάνω εγκατάσταση ??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

#10   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 13/10/2011 - 12:11

Συγγνώμη για το offtopic, μετά την εγκατάσταση της iOS 5 και τον συγχρονισμό των επαφών μου έχει πετάξει όλες τις επαφές που είναι στα Ελληνικά σε μια κατηγορία μόνο, αυτή με την δίεση, υπάρχει τρόπος πλέον να τις βάλω αλφαβητικά η πρέπει να ξανακάνω εγκατάσταση ??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Πρέπει να βάλεις τα Ελληνικά ως γλώσσα του συστήματος

Follow me on twitter


#11   stradas

stradas

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2011 - 12:13

Όπως τα είπε και ο από πάνω.
Τα 5 gb είναι αρκετά για φυσιολογική χρήση...


Οχι αν εχεις και iphone και ipad...

#12   Sakis

Sakis

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2011 - 12:16

Σε ευχαριστω sepsis!
Done!

#13   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/10/2011 - 14:35

Ακολούθησα τις οδηγίες αλλά δε μπορώ να το κάνω να λειτουργήσει. Όταν ανοίγω το iTunes δε μου εμφανίζει πουθενά στ'αριστερά το iPhone. Φυσικά το iPhone το'χω πάντα συνδεδεμένο στο Wi-Fi δίκτυο.

Έκανα reboot σε PC/iPhone αλλά και πάλι τίποτα.

Any thoughts?

#14   georgetax

georgetax

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2011 - 14:41

Ακολούθησα τις οδηγίες αλλά δε μπορώ να το κάνω να λειτουργήσει. Όταν ανοίγω το iTunes δε μου εμφανίζει πουθενά στ'αριστερά το iPhone. Φυσικά το iPhone το'χω πάντα συνδεδεμένο στο Wi-Fi δίκτυο.

Έκανα reboot σε PC/iPhone αλλά και πάλι τίποτα.

Any thoughts?

το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ παιδιά , καμιά βοήθεια , τι κάνω λάθος?

#15   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2011 - 14:44

Ακολούθησα τις οδηγίες αλλά δε μπορώ να το κάνω να λειτουργήσει. Όταν ανοίγω το iTunes δε μου εμφανίζει πουθενά στ'αριστερά το iPhone. Φυσικά το iPhone το'χω πάντα συνδεδεμένο στο Wi-Fi δίκτυο.

Έκανα reboot σε PC/iPhone αλλά και πάλι τίποτα.

Any thoughts?


Αν και δεν νομιζω μηπως παιζει ρολο ανοιχτο firewall? Κανε και ενα restart το itunes

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες