Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Γιατί το iPhone 4S δεν έχει περισσότερη RAM


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   mikelev

mikelev

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/10/2011 - 17:39

ε ρε κόλλημα με τη ram.βρήκαμε να συζητάμε για τη ram και χάνουμε την ουσία.μια χαρά κινητό οποιος έχει φράγκα το παίρνει όποιος δεν εχει στο 4αρι του ή στο galaxy του και ησυχάσαμε.ξεχάσαμε την 4αρα οθόνη και αρχίσαμε με τη ram.να δω την άλλη βδομάδα με τι θα ασχολούμαστε.στη τελική οι μισοί που διαμαρτύρονται για τη ram θα το πάρουν όπως και να χει στο τέλος και οι άλλοι μισοί που παραπονιούνται για τη ram δεν θα το έπαιρναν ούτως η άλλως για διάφορους λόγους.με το να το αναπαράγουν τη δυσαρέσκεια για 512 ram απορώ τι καταφέρνουν.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Alexemp

Alexemp

    iPH Member

  • 342 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:Mpliki

Δημοσίευση 13/10/2011 - 17:54

Πες μου οτι κάνεις πλάκα... Σε παρακαλώ...


Ήταν ειρωνικό. :P
Και για τον φίλο παραπάνω,αν το siri δούλευε σε 4αρι,συν κάποιες ακόμα εφαρμογές του ios5,που χρειάζονται τον Α5,ποιο το νόημα να βγάλουν εξαρχής νέα συσκευή;Μην ξεχνάμε ότι το κέρδος είναι πάντα πάνω από όλα.

#18   pantnick

pantnick

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2011 - 18:34

ε ρε κόλλημα με τη ram.βρήκαμε να συζητάμε για τη ram και χάνουμε την ουσία.μια χαρά κινητό οποιος έχει φράγκα το παίρνει όποιος δεν εχει στο 4αρι του ή στο galaxy του και ησυχάσαμε.ξεχάσαμε την 4αρα οθόνη και αρχίσαμε με τη ram.να δω την άλλη βδομάδα με τι θα ασχολούμαστε.στη τελική οι μισοί που διαμαρτύρονται για τη ram θα το πάρουν όπως και να χει στο τέλος και οι άλλοι μισοί που παραπονιούνται για τη ram δεν θα το έπαιρναν ούτως η άλλως για διάφορους λόγους.με το να το αναπαράγουν τη δυσαρέσκεια για 512 ram απορώ τι καταφέρνουν.

Σε αυτό έχεις δίκιο. Το κινητό είναι έτσι και πουλάει τρελά. Δεν έχουν λόγο να βάλουν σοβαρό hardware εφάμιλλο με του ανταγωνισμού. Εγω προσωπικά βαρέθηκα να βλέπω το ίδιο OS εδώ και 4-5 χρόνια, να βλέπω να αντιγράφουν την jailbreak κοινότητα και να τα παρουσιάζουν ως δικές τους καινοτομίες και να μου παρουσιάζουν τις ελλείψεις του ως ηθελημένες ενω την επόμενη χρονιά τις προσθέτουν... Το θεωρώ κοροϊδία ως ένα βαθμό και απο το 4αρι πήγα σε GS2 και είδα πως είναι ενα πραγματικά ολοκληρωμένο κινητό.

#19   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2011 - 18:40

Ήταν ειρωνικό. :P
Και για τον φίλο παραπάνω,αν το siri δούλευε σε 4αρι,συν κάποιες ακόμα εφαρμογές του ios5,που χρειάζονται τον Α5,ποιο το νόημα να βγάλουν εξαρχής νέα συσκευή;Μην ξεχνάμε ότι το κέρδος είναι πάντα πάνω από όλα.


Συμφωνώ οτι δεν θα υπήρχε λόγος να βγάλουν νέα συσκευή αλλά να μην παραμυθιάζουν οτι το software είναι το παν...

#20   mikelev

mikelev

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/10/2011 - 21:38

Σε αυτό έχεις δίκιο. Το κινητό είναι έτσι και πουλάει τρελά. Δεν έχουν λόγο να βάλουν σοβαρό hardware εφάμιλλο με του ανταγωνισμού. Εγω προσωπικά βαρέθηκα να βλέπω το ίδιο OS εδώ και 4-5 χρόνια, να βλέπω να αντιγράφουν την jailbreak κοινότητα και να τα παρουσιάζουν ως δικές τους καινοτομίες και να μου παρουσιάζουν τις ελλείψεις του ως ηθελημένες ενω την επόμενη χρονιά τις προσθέτουν... Το θεωρώ κοροϊδία ως ένα βαθμό και απο το 4αρι πήγα σε GS2 και είδα πως είναι ενα πραγματικά ολοκληρωμένο κινητό.

ναι αλλά avatar έχεις iphone παρολο που έχεις το ολοκληρωμένο γαλαξία οπως λες :P o καθένας έχει στο μυαλό του το ολοκληρωμένο κινητό ανάλογα με τις ανάγκες του και οπως το φαντάζεται.απο κει και πέρα απτη στιγμή που η εταιρεία δεν στο φτιάχνει οπως φαντάζεσαι ειναι τραγικά γελοίο να τους κράζεις.γενικά μιλάω.δεν είναι ολος ο πλανήτης σπεκάκηδες και hardware enthusiasts και απτη στιγμή που το iphone πουλάει μάλλον υπερκαλύπτει τις μέσες ανάγκες και για αρκετό κόσμο είναι ολοκληρωμένο αλλιώς θα πήγαιναν σε samsung.πάντως το θεμα ram καταντάει γελοίο για συζήτηση απτη στιγμή που σου δίνει το πλήρες πακέτο και τρέχει super.αν δεν ήταν οκ τα 512 θα τοχαν δεί απτο 4αρι οτι δν τραβάει δν είναι τυχαίοι εκει στην apple για να χουν τόσα δις λεφτά στο ταμείο τους τα πάντα είναι μελετημένα.ο κόσμος ζητάει ram ξεχνώντας παράλληλα οτι το 3gs ακόμα ζει και τρέχει μια χαρά το ios5 με 256.εγω απλα καταλήγω: o κόσμος δεν ξέρει τι θέλει και φαντασιώνεται οτι λένε οι φήμες.καλά να πάθουν.

#21   bigbill

bigbill

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2011 - 21:49

Παιδια μολις παω να μπω στο internet με το iphone κολλαει το modem και δεν μπαινειουτε ο υπολογιστης...και κανω ρεσταρτ to modem και μετα μπαινει μεχρι να ξαναδοκιμασω γιατι?

#22   mindlord

mindlord

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2011 - 22:12

Παιδια μολις παω να μπω στο internet με το iphone κολλαει το modem και δεν μπαινειουτε ο υπολογιστης...και κανω ρεσταρτ to modem και μετα μπαινει μεχρι να ξαναδοκιμασω γιατι?



Linksys wag έχεις;

#23   Jeronimos

Jeronimos

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/10/2011 - 22:44

Τώρα δεν ξέρω ποιος μας δουλεύει...η apple που δίνει για το iPhone 4s αυτονομία 100 ώρες λιγότερες από το iphone4 η τα reviews που σε θέμα αυτονομίας θεωρούν αν όχι καλύτερο το 4s τουλάχιστον ισαξιο με το 4. Πλάκα μας κάνετε

#24   parhss

parhss

    iPH Contributor

  • 1.663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:paridion

Δημοσίευση 13/10/2011 - 23:04

ειναι λογικο η μνημη ram οσο ποιο πολλα app τρεχεις και γενικα οσες περισσοτερες δουλιες κανεις στο τηλεφωνο να δουλευει κ αυτη περισοτερο ....τωρα ακριβως δε ξερω πως λειτουργει το στο τηλ(δε νομιζω να εχει μεγαλη διαφορα απο το pc) .....και νομιζω οτι με την τοποθετηση του extra πυρηνα επρεπε να ανεβασουν κ τη μνημη συμφωνα με τη λογικη της τεχλογιας παντα...οπως επισης και με τον new ios που σιγουρα θα ειναι ποιο βαρυ απο το παλιο.....και γενικα οτι app βγαινει καινουργιο θα θελει κ μεγαλυτερες αποδοσεις σε μνημη και cpu

Τελευταία επεξεργασία από: parhss, 13/10/2011 - 23:05


#25   pcmagas91

pcmagas91

    iPH newbie

  • 34 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/10/2011 - 00:03

Θέλετε 1GB RAM?
Μη τρελαθούμε.. Στο επόμενο πόσα θέλετε..? 2GB?

Εαν δεν σας φτάνουν σβήστε τα Lauch Daemons στην iOS 5 και όταν δείτε ~420-450ΜB Free αμφιβάλλω αν θα μπορέσετε με ένα παιχνίδι και browsing να την εξαντλήσετε..

Εδώ με 128MB το iPhone 3G με browsing + Music πάει σφαίρα, αλλά εώς εκεί.

Πείτε μου το iPhone 4 τι έπρεπε να τρέξετε για να εξαντλήσετε την μνήμη...



To Lag που το είδατε...??

#26   pantnick

pantnick

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2011 - 01:00

ναι αλλά avatar έχεις iphone παρολο που έχεις το ολοκληρωμένο γαλαξία οπως λες :P o καθένας έχει στο μυαλό του το ολοκληρωμένο κινητό ανάλογα με τις ανάγκες του και οπως το φαντάζεται.απο κει και πέρα απτη στιγμή που η εταιρεία δεν στο φτιάχνει οπως φαντάζεσαι ειναι τραγικά γελοίο να τους κράζεις.γενικά μιλάω.δεν είναι ολος ο πλανήτης σπεκάκηδες και hardware enthusiasts και απτη στιγμή που το iphone πουλάει μάλλον υπερκαλύπτει τις μέσες ανάγκες και για αρκετό κόσμο είναι ολοκληρωμένο αλλιώς θα πήγαιναν σε samsung.πάντως το θεμα ram καταντάει γελοίο για συζήτηση απτη στιγμή που σου δίνει το πλήρες πακέτο και τρέχει super.αν δεν ήταν οκ τα 512 θα τοχαν δεί απτο 4αρι οτι δν τραβάει δν είναι τυχαίοι εκει στην apple για να χουν τόσα δις λεφτά στο ταμείο τους τα πάντα είναι μελετημένα.ο κόσμος ζητάει ram ξεχνώντας παράλληλα οτι το 3gs ακόμα ζει και τρέχει μια χαρά το ios5 με 256.εγω απλα καταλήγω: o κόσμος δεν ξέρει τι θέλει και φαντασιώνεται οτι λένε οι φήμες.καλά να πάθουν.

Το avatar μου έχει μείνει απο τότε... είχα και το 4αρι μετά απο αυτό όπως και όλα τα προηγούμενα φίλε μου. και ακριβώς για αυτό έκανα το switch. Δεν είπες κατι διαφορετικό απο αυτά που λέω. Οσο πουλάνε δεν υπάρχει λόγος να σοβαρευτούν... Σε ενα με δυο χρόνια που θα ανακαλύψουν την μεταφορά με bluetooth και το flash θα ανακαλύψεις και εσυ οτι ηταν σωστό timing. Ο καθένας παίρνει οτι γουστάρει στην τελική αλλα μην εθελοτυφλούμε. Ας έβγαζαν το siri ως App με 100$. Αν και σε 2-3 μήνες το βλέπω να παίζει ανεπίσημα δωρεάν και στο 4αρι...

Τελευταία επεξεργασία από: pantnick, 14/10/2011 - 01:02


#27   mikelev

mikelev

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/10/2011 - 01:46

Το avatar μου έχει μείνει απο τότε... είχα και το 4αρι μετά απο αυτό όπως και όλα τα προηγούμενα φίλε μου. και ακριβώς για αυτό έκανα το switch. Δεν είπες κατι διαφορετικό απο αυτά που λέω. Οσο πουλάνε δεν υπάρχει λόγος να σοβαρευτούν... Σε ενα με δυο χρόνια που θα ανακαλύψουν την μεταφορά με bluetooth και το flash θα ανακαλύψεις και εσυ οτι ηταν σωστό timing. Ο καθένας παίρνει οτι γουστάρει στην τελική αλλα μην εθελοτυφλούμε. Ας έβγαζαν το siri ως App με 100$. Αν και σε 2-3 μήνες το βλέπω να παίζει ανεπίσημα δωρεάν και στο 4αρι...

σωστός.στο κομμάτι του bluetooth βέβαια προσωπικά δεν πρόκειται να το ανακαλύψω θεωρώ οτι πέθανε και το θεωρώ outdated στην εποχή του email.όσο για την επίσης outdated σαβούρα που λέγεται flash-crash reports κλπ που αργοπεθαίνει δεν με καίει καν στο iphone.πριν το αγοράσω τα ήξερα δεν ανακάλυψα ξαφνικά τον τροχό οποτε δν υπάρχει λόγος να παραπονιέμαι με τέτοια συσκευή-εργαλείο.

#28   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 14/10/2011 - 07:44

Αν το προβλημα τους ειναι οτι η περισσοτερη RAM καταναλωνει και περισσοτερη μπαταρια τοτε να κοψουν το λαιμο τους και να σκασουν λεφτα (απο αυτα τα πολλα που εχουν στο αποθεματικο τους) σε ερευνα για πιο αποδοτικες μπαταριες.
Και δεν αναφερομαι μονο στην Apple αλλα και σε ολους τους μεγαλους κατασκευαστες, των οποιων οι κορυφαιες συσκευες δεν αντεχουν παραπανω απο 1 - 1,5 μερα με σκληρη χρηση.

#29   mjaros

mjaros

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2011 - 11:15

Έχω το 3G και κάτι ξέρω από μνήμη, έχω 128MB.
Βρήκα ένα προγραμματάκι προχθές και έχω σωθεί.
"FreeMemory".
Κάνει θαύματα!
Τώρα βγάζω άλλο ένα χρόνο άνετα μέχρι το 5άρι.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες