Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με iMac(και Lion)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
10 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   bechuffed

bechuffed

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 13/10/2011 - 20:22

Καλησπέρα σε όλους.

Σήμερα αφού πλέον είχα αναβαθμίσει το iphone 3GS μου στο iOS 5.0 σκέφτηκα ότι ίσως είναι η ώρα να περάσω και στον iMac μου το Lion.
Αναφέρω για να έχετε μια εικόνα πως μιλάμε για iMac 27" με i5 τον οποίο είχα αγοράσει από την Systemgraph την Άνοιξη του 2010.
Ήμουν γενικότερα πολύ ικανοποιημένος(είναι ο πρώτος μου iMac,με αυτόν έκανα switch από Windows)με εξαίρεση κάποια προβλήματα που
παρουσιάστηκαν λίγο μετά τον ένα χρόνο χρήσης(κατά διαβολική σύμπτωση λίγες μέρες αφού έληξε η εγγύηση).

Το πρώτο πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι πως σε κάποια σημεία η οθόνη κάνει "νερά" τα οποιά φαίνονται συνήθως μόνο όταν το backround
είναι άσπρο ή τελος πάντων δείχνει φωτεινά χρώματα,διάβασα σε διάφορα forum πως και άλλοι το είχαν αντιμετωπίσει αυτό αλλά δεν μπήκα
στην διαδικασία επισκευής καθώς δεν είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό και δεν ήθελα να αφήσω τον imac μου ούτε μέρα στο service.Το δεύτερο πρόβλημα
που εμφανίστηκε αφορά το σκληρό.Δύο με τρείς φορές το imac πάγωσε και μπορούσα ξεκάθαρα να ακούσω τον σκληρό να "χτυπάει".Έκανα ένα
χειροκίνητο restart και δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα,δεν συνέβαινε συχνά αυτό.

Σήμερα που αγόρασα το Lion λοιπόν να το κάνω εγκατάσταση έπεσα από τα σύννεφα!Δεν μπορούσα να το κάνω install γιατί όπως έλεγε ο installer
ο σκληρός είχε S.M.A.R.T errors και δεν μπορεί να επισκευαστεί!Έκανα ένα γρήγορο search για πληροφορίες και ανοίγοντας το disk utility βλέπω τον
σκληρό μαρκαρισμένο με κόκκινο χρώμα και ένα μήνυμα που λέει ότι ο σκληρός έχει πρόβλημα που είναι μη επισκευάσιμο και ότι πρέπει να κάνω backup
τα δεδομένα μου και να αντικαταστήσω το σκληρό!

Αφού αύριο καλέσω το authorised support της Apple και μέχρι να δω που θα το πάω για service(για σκληρό και οθόνη)έχω απορίες:

1)Πως κάνω backup όλα τα δεδομένα που έχω στο iphoto(έχω το 11)?
2)Καμιά ιδέα από τιμές?Για σκληρό θα πάω πάλι στο ίδιο μέγεθος(1TB)
3)Να επιλέξω iStorm,Systemgraph?Εμπειρίες σε service κανείς?

Αυτά έχω προς το παρόν σαν απορίες,
συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο αλλά μου ήρθε ταμπλάς ξαφνικά και θέλω συμβουλές!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   larryf13

larryf13

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:larryf13

Δημοσίευση 13/10/2011 - 20:28

Αφού άκουγες το δίσκο έπρεπε να τον αλλάξεις από καιρό. Για backup, εγώ θα τον ξήλωνα, θα τον έβαζα σε άλλο pc και θα τραβούσα ότι ήθελα. Αυτή είναι η δική μου μέθοδος του χασάπη.

Όσο για την οθόνη έχω δεί 2/2 macbook με διάφορα νερά και βούλες. Δεν ξέρω για τους σταθερούς, αλλά στους φορητούς οι οθόνες είναι για κλάματα.

#3   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 13/10/2011 - 20:34

Γνωστά προβλήματα κ τα 2 στα iMac..

Time machine τα backup που θέλεις (γιατί όχι ένα συνολικό ?)

Πάρε τηλέφωνα όλους ζήτα προσφορά και όποιος σου δώσει την καλύτερη τιμή αφού έχεις δεδομένα προβλήματα..

#4   bechuffed

bechuffed

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 13/10/2011 - 20:34

Αφού άκουγες το δίσκο έπρεπε να τον αλλάξεις από καιρό. Για backup, εγώ θα τον ξήλωνα, θα τον έβαζα σε άλλο pc και θα τραβούσα ότι ήθελα. Αυτή είναι η δική μου μέθοδος του χασάπη.

Όσο για την οθόνη έχω δεί 2/2 macbook με διάφορα νερά και βούλες. Δεν ξέρω για τους σταθερούς, αλλά στους φορητούς οι οθόνες είναι για κλάματα.


Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω το time maschine,θέλω να εγκαταστήσω από την αρχή το Mac OS στον καινούργιο σκληρό.
Κράταω τα αρχεία μου σε εξωτερικό σκληρό πάντα backup,όμως τις photos και τα videos που έχω στο iphoto θα ήθελα
να τα κάνω backup σε format iphoto όπως είναι με ημερομηνίες,events κλπ(αν και δεν είμαι 100% σίγουρος ότι γίνεται)

#5   larryf13

larryf13

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:larryf13

Δημοσίευση 13/10/2011 - 20:38

Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω το time maschine,θέλω να εγκαταστήσω από την αρχή το Mac OS στον καινούργιο σκληρό.
Κράταω τα αρχεία μου σε εξωτερικό σκληρό πάντα backup,όμως τις photos και τα videos που έχω στο iphoto θα ήθελα
να τα κάνω backup σε format iphoto όπως είναι με ημερομηνίες,events κλπ(αν και δεν είμαι 100% σίγουρος ότι γίνεται)


Δεν έχω ανοίξει ποτέ την εν λόγω εφαρμογή οπότε δεν ξέρω τπτ δυστυχώς.

#6   Super

Super

    iPH Enthousiast

  • 467 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2011 - 20:42

Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω το time maschine,θέλω να εγκαταστήσω από την αρχή το Mac OS στον καινούργιο σκληρό.
Κράταω τα αρχεία μου σε εξωτερικό σκληρό πάντα backup,όμως τις photos και τα videos που έχω στο iphoto θα ήθελα
να τα κάνω backup σε format iphoto όπως είναι με ημερομηνίες,events κλπ(αν και δεν είμαι 100% σίγουρος ότι γίνεται)


Εάν και νέος σε mac νομίζω πρέπει απλά να πάρεις backup απλά τα αρχεία της library

#7   c200amgpacket

c200amgpacket

    Advanced Member

  • 874 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/10/2011 - 22:00

Εγω κραταω backup με timemachine
Και ειμαι μια χαρα
Elite θεσσαλονικη για το προβλημα σου αν θες σου δινω τηλ (στειλε μου πμ)
Και οσο για το lion και εγω το σκεφτομΑι να κανω upgrade εχω imac 21'5 2009 αλλα θα τον κανω boot απο εξωτερικο σκληρο ή απο parallels
Και ετσι θα κρατησω και το snowleopard os x που δουλευει απροβληματιστα με ολες μου τις εφαρμογες προς το παρων μετα βλεπουμε

#8   bechuffed

bechuffed

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 13/10/2011 - 22:10

Εγω κραταω backup με timemachine
Και ειμαι μια χαρα
Elite θεσσαλονικη για το προβλημα σου αν θες σου δινω τηλ (στειλε μου πμ)
Και οσο για το lion και εγω το σκεφτομΑι να κανω upgrade εχω imac 21'5 2009 αλλα θα τον κανω boot απο εξωτερικο σκληρο ή απο parallels
Και ετσι θα κρατησω και το snowleopard os x που δουλευει απροβληματιστα με ολες μου τις εφαρμογες προς το παρων μετα βλεπουμε

Δεν θέλω να βάλω timemachine γιατί δουλεύω audio και έχω πολλά σπασμένα plugins τα οποιά δεν μπορώ να τα σβήσω σωστά,
οπότε μιας που θα αλλάξω σκληρό να έχω και καθαρό λειτουργικό με όλα αγορασμένα γι'αυτό ρώτησα πως κάνω backup το iphoto..

#9   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2011 - 22:17

Πάς στον φάλελο Pictures και τον κάνεις BackUp ολόκληρο.
Και στο καινούριο δίσκο, μόλις εφκαταστήσεις το λειτουργικό, αντικαθιστάς τον φάκελο Pictures με τον παλιό.
Αυτό βέβαια θα δουλέψει, άν έχεις επιλέξει "copy photos to library" στα preferences του iPhoto.
Βέβαια, μπορείς να κάνεις backup τον φάκελο Pictures με το Time Machine και μετά με το Migration Assistant να κάνεις restore το iPhoto.

#10   bechuffed

bechuffed

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 14/10/2011 - 13:55

Εάν και νέος σε mac νομίζω πρέπει απλά να πάρεις backup απλά τα αρχεία της library

Ακριβώς!Backup το iphoto library και είμαι set2go :)

#11   bechuffed

bechuffed

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 14/10/2011 - 13:56

Πήρα τηλέφωνο σήμερα το support της Apple και εντάξει τι να πρωτοπώ.ΑΨΟΓΟΙ.
Δευτέρα πρωί θα το πάω στο Systemgraph και θα σας ενημερώσω με εντυπώσεις από το service!
Ευχαριστώ για την βοήθεια!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες