Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 14 ψήφοι

Πώς να διπλασιάσετε την επιδότησή σας!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3012 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2056   GiannisMaurokouk

GiannisMaurokouk

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2016 - 17:35

Καλησπέρα σας,

 

Κάλεσα τη vodafone ώστε να μπω στο δίκτυό της.Μου είπε η κοπέλα ότι αύριο που θα έρθει ο courier,αν υπογράψω τα συμβόλαια,τότε θα ενημερωθεί η εταιρία μου για αποσύνδεση και όχι όταν απλά τους πω το ΟΚ στείλτε τον κουριερ.ισχύει η με κοροϊδεύει;

 

Ακόμα ανέφερα την επιστροφή στη Cosmote για 14 ημέρες αν δεν μείνω ικανοποιημένος και με ενημέρωσε ότι δεν γινεται..Τι να κανω;

 

Να πάρω στην Cosmote στο Κ.Εξυπηρέτησης λέγοντας ότι θέλω να με αποσυνδέσουν; any ideas γιατί έχω πελαγώσει



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2057   GiannisMaurokouk

GiannisMaurokouk

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2016 - 23:06

Ακόμα για την υπαναχώρηση των 14 ημερών βρήκα στο Site της ΕΕΤ

 

20. Θέλω να ακυρώσω την αίτηση φορητότητας του αριθμού μου. Ποια είναι η διαδικασία και οι σχετικές προθεσμίες;


Η προθεσμία υποβολής του αιτήματος ακύρωσης της αίτησης φορητότητας είναι:

-  για τη σταθερή τηλεφωνία μέχρι 3 εργάσιμες ημέρες πριν την προγραμματισμένη ημερομηνία ενεργοποίησης στον νέο πάροχο.
-  για την κινητή τηλεφωνία μέχρι την παραλαβή της κάρτας SIM.

Τα εκπρόθεσμα αιτήματα απορρίπτονται και η υλοποίηση της αίτησης φορητότητας προχωρά κανονικά.

 

 

να προχωρήσω στην φοριτότητα μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας,να υπογράψω το συμβόλαιο και μετα να ακυρώσω κατευθύαν τη φορητότητα η μόλις ενημερώσω τη Voda για φοριτότητα θα το ξερει και η cosmote,όπως προανέφερε σύμφωνα με τα λεγόμενα της Voda,αν δεν παίζει η τζίφρα στον courier δεν αρχίζει η διαδικασία



#2058   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 06/12/2016 - 02:13

Η τζίφρα δεν σου αφαιρεί το δικαίωμα των 14 ημερών.
Δες λίγο πιο πίσω στα ποστ τι γράφω σχετικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2059   GiannisMaurokouk

GiannisMaurokouk

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2016 - 08:50

Διάβασα τις τελευταίες 5-6 σελίδες,απλά η Vodafone κάνει την πάπια.θα κάνω σήμερα την αίτηση φορητότητας θα βάλω τη τζίφρα απλά θα ρχω το νου μου στο πρώτο τηλέφωνο από κοσμοτε γιατί λέει στην Εεττ ότι η φορητότητα γίνεται εντός 3 ημερών..και στο σάιτ πλέον δεν αναγράφει τις 14 πουθενά..ακομα όταν λέει για ακύρωση με ξεκάθαρη αίτηση,στέλνω ενα Μαιλ και τέλος,η ένα φαξ;

#2060   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 06/12/2016 - 12:39

Αυτοί μπορούν να λένε και να γράφουν ό,τι τους συμφέρει. Κι εσύ θα κάνεις το ίδιο.

Ο νόμος επίσης ορίζει πως σε αγορές εξ αποστάσεως, σε περίπτωση που ο πωλητής (εδώ Vodafone), δεν συμπεριλάβει το σχετικό έντυπο της υπαναχώρησης, όπως είναι υποχρεωμένος να κάνει, το δικαίωμά σου επεκτείνεται από 14 ημέρες σε 1 έτος.

Αν έχει αλλάξει κάτι στη νομοθεσία, ας με διορθώσει κάποιος.



#2061   GiannisMaurokouk

GiannisMaurokouk

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2016 - 13:22

Δηλαδή μαζί με τα συμβόλαια θα έρθει μαζί και το έγγραφο υπαναχώρησης; και όταν με πάρει η COSMOTE απλά το στέλνω με φαξ; 2 που θα σχασω θα πάρω τη voda να τα στείλει με έκπτωση στο ποιο ώστε να μη μου λέει μαλακιες του στυλ θελουμε λεφτά πίσω κλπ. Ακόμα θα αναφέρω αν είναι Σιγουρου ότι δεν υπάρχει το 14ημερο περηθωριο και αν η κλήση μας ηχογραφείτε ώστε αν αρνηθούν το ότι δίπλωτε να ενημερωθεί η εεττ

Τελευταία επεξεργασία από: GiannisMaurokouk, 06/12/2016 - 13:24


#2062   GiannisMaurokouk

GiannisMaurokouk

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2016 - 19:31

Πήγα σε κατάστημα Voda και Wind.Oι απαντήσεις ίδιες.σε 6 Ώρες έχουμε πάρει τη φοριτότητα,χωρίς επιστροφές κλπ. Οπώτε το να κάνω αίτημα φοριτότητας και μετά να υπογράψω απο κατάστημα ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ.

 

Απο τηλέφωνο τώρα που έφτασα σπίτι,παίρνω voda για να κατοχυρώσω 2 γραμμές στο Business με τα 30€ με εκπτωση παγιου αλλα απαιτώντας το χαρτι για τις 14 ημερες μεσα στα συμβολαια και επικύρωση οτι υπαρχει δυνατοτητα ακυρωσης κατα τη διαρκεια της κλησης



#2063   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 06/12/2016 - 19:37

Απλα τους μιλάς ωραία και όλα γίνονται.

 

Πριν 2 χρόνια που έκανα την τελευταία φορητότητα μου ζήτησαν να υπογράψω. 

 

Τους είπα ευγενικά πως κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, αφού έτσι ακυρώνεται ο ανταγωνισμός ανάμεσα στις εταιρείες και ότι σαν καταναλωτής έχω το δικαίωμα να μπορώ να επιλέξω την πιο συμφέρουσα προσφορά.

 

Με αφήσανε να φύγω χωρίς να υπογράψω και το αίτημα έγινε κανονικά.

 

Όταν πήγα στο κατάστημα για να το ακυρώσω, μου λέει με ύφος ο υπάλληλος (άλλος από αυτόν που με εξυπηρέτησε) "δεν γίνεται, έχετε υπογράψει", του λέω "δείτε πάλι, δεν έχω υπογράψει τίποτα".

 

Είδε την αίτηση μου, μου είπε καληνύχτα πολύ ευγενικά και έφυγα.

 

Όλο το θέμα με την υπογραφή είναι καθαρός εκβιασμός ώστε να μην μπορείς να κάνεις πίσω.

 

Αν μιλήσεις ήρεμα και σωστά δείχνοντας ότι σαν καταναλωτής έχεις δικαιώματα που θες να υπερασπιστείς,  μαζεύονται.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#2064   GiannisMaurokouk

GiannisMaurokouk

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2016 - 19:40

Φίλε τα πράγματα εχουν αλλαξει όπως ΟΛΟΙ μου ειπαν απο τηλ και απο καταστημα και το εμπέδωσα χθες διαβάζοντας στην ΕΕΤΤ.Αν δεν πέσει υπογραφή ότι συμφωνώ με τα δικά σας δεν κάνουν αίτηση φοριτότητας στην εταιρία σου.Ενώ είναι υποχρεωμένη εντώς 24 ωρών να δώσει τους αριθμούς.

 

Η που με παίρνουν μετα την υπογραφή απο cosmote η που γυριζω μόνος,γιατί να παω Voda μονιμα ΔΕ παιζει........ Και εγώ πριν 2 ακριβώς χρόνια πήγα για 2η φορα στην Cosmote μετα απο 2 χρόνια Wind..


Τελευταία επεξεργασία από: GiannisMaurokouk, 06/12/2016 - 19:40


#2065   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 06/12/2016 - 19:44

Φίλε τα πράγματα εχουν αλλαξει όπως ΟΛΟΙ μου ειπαν απο τηλ και απο καταστημα και το εμπέδωσα χθες διαβάζοντας στην ΕΕΤΤ.Αν δεν πέσει υπογραφή ότι συμφωνώ με τα δικά σας δεν κάνουν αίτηση φοριτότητας στην εταιρία σου.Ενώ είναι υποχρεωμένη εντώς 24 ωρών να δώσει τους αριθμούς.

 

Η που με παίρνουν μετα την υπογραφή απο cosmote η που γυριζω μόνος,γιατί να παω Voda μονιμα ΔΕ παιζει........ Και εγώ πριν 2 ακριβώς χρόνια πήγα για 2η φορα στην Cosmote μετα απο 2 χρόνια Wind..

Διάβασε το 13 και τρίψε το στη μούρη όσων σου λένε πως δεν μπορείς να ακυρώσεις.

 

Το Site είναι το επίσημο της ΕΕΤΤ για το θέμα της φορητότητας.


Τελευταία επεξεργασία από: PanosMouz, 06/12/2016 - 19:47

| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#2066   GiannisMaurokouk

GiannisMaurokouk

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2016 - 19:51

Διάβασε το 13 και τρίψε το στη μούρη όσων σου λένε πως δεν μπορείς να ακυρώσεις.

 

Το Site είναι το επίσημο της ΕΕΤΤ για το θέμα της φορητότητας.

-   για την κινητή τηλεφωνία μέχρι την παραλαβή της κάρτας SIM.

Oi Sim δεν έρχονται μαζι με τα συμβόλαια,άρα μόλις υπογράψω τις κρατάω; π.χ αύριο πρωι ο courier που θα φερει τα συμβόλαια δε θα φέρει και τις κάρτες; 
 
Υπάρχει περίπτωση να δώσω ένα λάθος ΑΦΜ για να απορρίψουν τη φοριτότητα; 

Τελευταία επεξεργασία από: GiannisMaurokouk, 06/12/2016 - 19:53


#2067   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 06/12/2016 - 19:54


- για την κινητή τηλεφωνία μέχρι την παραλαβή της κάρτας SIM.

Oi Sim δεν έρχονται μαζι με τα συμβόλαια,άρα μόλις υπογράψω τις κρατάω; π.χ αύριο πρωι ο courier που θα φερει τα συμβόλαια δε θα φέρει και τις κάρτες;


Για αυτο ζητάς φορητότητα χωρις να παραλάβεις τιποτα.

Τους εξηγεις οτι εχεις αυτο το δικαίωμα συμφωνα με την ΕΕΤΤ.

Από τη στιγμή που εχεις το δικαίωμα της ακυρωσης δεν μπορουν να σε υποχρεωσουν να παραλάβεις σιμ ώστε να προχωρήσει το αιτημα.

Ασε τι λένε.

Για μενα το καλύτερο που εχεις να κανεις ειναι να επιμεινεις.
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#2068   GiannisMaurokouk

GiannisMaurokouk

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2016 - 19:56

Σε παρακαλώ αν έχεις την καλοσύνη,μου εξηγείς ακριβώς τι να κάνω;

 

Αυτό που κατάλαβα είναι: Πέρνω Vodafone,λέω ότι έχω το δικαίωμα ακύρωσης και τους λέω ότι θελω να προχωρήσετε σε φορητότητα χωρίς να παραλάβω ακόμα συμβόλαια sim κλπ;

 

Εξήγησέ μου αν έχεις την καλωσύνη τι ακριβώς να πω διότι έχω μπερδευτεί και θα τα κάνω σκ@Τ@



#2069   GiannisMaurokouk

GiannisMaurokouk

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/12/2016 - 20:36

H Yπάλληλος κατηγοριματικά λέει ΟΧΙ αν δε παραλάβεις συμβόλαιο και SIM δε κανουμε τιποτα αν δε συνδεθεις η cosmote δε θα σε παρει τηλ κλπ.. εξηγώ για τον κανονισμο της ΕΕΤΤ,μου λεει ΟΧΙ αν δεν υπογράψεις ακυρώνονται όλα.έχει αλλάξει ο τρόπος απο παλαιότερα.... Έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά.Παίρνω ΤΩΡΑ Στην cosmote να ρωτήσω για διακοπή ΜΗΠΩΣ και φιλοτιμηθούν μόνοι τους να δώσουν κάτι καλύτερο..,ενώ παράλληλα περιμένω τηλ απο Wind για φορητότητα να δω τι θα πουν..... καταγγελία στην ΕΕΤΤ μήπως;


Τελευταία επεξεργασία από: GiannisMaurokouk, 06/12/2016 - 20:45


#2070   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 06/12/2016 - 21:00

Τι να σου πω, μάλλον έχουν αλλάξει τα πράγματα όπως σου λένε, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αυτό με το κατάστημα.

 

Κάτι περίεργο παίζει.

 

Η υπαναχώρηση πάντως (αυτό για τις 14 ημέρες που σου λένε) ισχύει. Απλά πρώτα γίνεται η φορητότητα, πας στο νέο δίκτυο και μετά υπαναχωρείς και πας πάλι στο παλιό.

 

Το κακό είναι ότι σε αυτή την περίπτωση, χάνεις συνήθως την προσφορά της εταιρείας σου.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες