Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

"Κουφό" πρόβλημα με αναγνώριση SIM


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ggero

ggero

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/09/2009 - 10:16

Καλημέρα παιδιά ...Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με πρόβλημα αναγνώρισης της κάρτας SIM..Η κατάσταση έχει ως εξής :

Φίλος μου, μου φέρνει το Iphone 3G 16GB το οποίο το έχει απο εξωτερικό (άρα κλειδωμένο) και θέλει να δουλέψει με κάρτα Cosmote...Το είχε περάσει την 3.0.1 και φυσικά χωρίς jailbrake ήτανε αδύνατο να "δει" την κάρτα..Να σημειώσω οτι είμαι κάτοχος ίδιου τηλεφώνου με την διαφορά οτι έχω Wind...
Χωρίς δεύτερη σκέψη το συνδέω στο pc μου και ξεκινάω απο DFU mode να περνάω την 3.0.1 απο itunes για να έχω καθαρή εγκατάσταση και να ξέρω τι μου γίνεται..Μόλις ολοκληρώνεται η διαδικασία κάνω jailbrake με redsnow 0,8 και patch την έκδοση 3.0 το οποίο ολοκληρώνεται χωρίς σφάλματα...Κατόπιν ακολουθώ την γνωστή διαδικασία με το ultrasnow μέσω cydia για το unlock της συσκευής, κάνω reboot και περιμένω να βρεί σήμα ....Μαλλιά ...4 ώρες ασχολήθηκα με την κατάσταση αυτή, έκανα 4 φορές restore και 4 φορές jailbrake...Δοκίμασα και με την δικιά μου SIM στο προβληματικό τηλέφωνο αλλά τίποτα..Η Cosmote sim δουλεύει σε μένα κανονικά...

Μια λεπτομέρια που ίσως είναι σημαντική ...Σε μια απο τις 4 φορές που έγινε restore και πριν το jailbrake, ενώ το τηλέφωνο ήτανε συνδεδεμένο με itunes έγινε Activate !!!..Εκεί ήταν η μοναδική φορά που είδα οτι έβλεπε κανονικά δίκτυο...Έκανα και reboot και δούλευε πάλι!!! Εκεί τρελάθηκα! ...Το παράδοξο ?Μόλις έκλεισα το 3G δεν την ξαναείδε ποτέ την SIM ...

Συγνώμη για το μακροσκελές Post μου αλλά είμαι ένα βήμα πριν το πετάξω στον τοίχο...

Έχει κανείς κάτι να προτείνει να λύσω το πρόβλημα ???

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ana

ana

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 04/09/2009 - 23:10

εχω ακριβως το ιδιο προβλημα,μονο που δεν εγινε σε καμια απο τις φορες που προσπαθησα active το δικτυο...δεν πιανω σημα μα την παναγια κ εγω να το πεταξω στον τοιχο θελω..

#3   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2009 - 23:38

εχω ακριβως το ιδιο προβλημα,μονο που δεν εγινε σε καμια απο τις φορες που προσπαθησα active το δικτυο...δεν πιανω σημα μα την παναγια κ εγω να το πεταξω στον τοιχο θελω..

παιδιά θα θα πρέπει εάν δεν κάνω λάθος, στο redsnow να μην είναι τσεκαρισμενο το unlock ώστε να γίνει μετά μετο ultrasnow

#4   ana

ana

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 04/09/2009 - 23:39

η εκδοση 8.0 δεν εχει επιλογη Unlock..

#5   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2009 - 23:51

η εκδοση 8.0 δεν εχει επιλογη Unlock..

συγνώμη έχω μένει πίσω ... Πάντως θέλει λεπτομερες διάβασμα ο οδηγός ,μήπως κάτι σας διαφεύγει ..

#6   ggero

ggero

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/09/2009 - 23:20

Εγώ κατέληξα στο οτι έχει πρόβλημα hardware η συσκευή...Μάλλον πάει για πέταμα :(

#7   panosm

panosm

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2009 - 14:58

Δέν είναι για πέταμα ηρέμησε
εάν γίνει jailbreak με το 0.8 δεν υπάρχει το unlock
πρέπει μετά να το κάνεις με το perplsnow το unlock και είναι μιά χαρά
είχα το ίδιο πρόβλημα και παραλίγο να το πετάξω από τα νέυρα μου

#8   panosm

panosm

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2009 - 16:59

Μετά το τέλος της διαδικασίας πρέπει να γίνει επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου για να δουλέψει .




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες