Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

USB drive: Transform your iPhone into a USB stick


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
80 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   VMan

VMan

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2009 - 00:01

Πως σβήνονται τα volumes το έχω αποκαταστήσει και ο χώρος είναι ακόμα δεσμευμένος;

Ευχαριστώ



ΟΚ το βρήκα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   kosbit

kosbit

    iPH User

  • 198 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/09/2009 - 08:37

Παιδια εγω δεν μπορω να διαγραψω τον δισκο που δημιουργησα στο iphone δεν το βλεπω αλλα οταν το συνδεω με το itunes μου κραταει τα 15 g που ειχα φτιαξει πω μπορω να τον διαγραψω να μην το βλεπω ουτε στο itunes ?

#33   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 05/09/2009 - 12:22

Ρε παιδιά το repo σας το κάνει add;;; Εμένα μου βγάζει μήνυμα λάθους για το συγκεκριμένο μόνο. Ότι άλλο repo κάνω add μια χαρά γίνεται.
Έχει κανένας το ίδιο πρόβλημα με μένα;;

#34   evripidis

evripidis

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2009 - 12:42

Γιατί κάποιος να χρησιμοποιήσει το iphone σαν usb sttick?
Γιατί κάποιος να χρησιμοποιεί το iphone ως camera;
Γιατί κάποιος να χρησιμοποιεί το iphone ως gps;
Γιατί κάποιος να χρησιμοποιεί το iphone ως συσκευή παραγωγής ήχου;
Γιατί κάποιος να χρησιμοποιεί το iphone ως συσκευή για surfάρισμα στο internet;
Γιατί κάποιος να χρησιμοποιεί το iphone ως παιχνιδομηχανή;
Γιατί κάποιος να χρησιμοποιεί το iphone ως ....


Ναι το προτιμώ. Αφού έχω πάντα μαζί μου το τηλέφωνο και έχει ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ γιατί να κουβαλάω flashακια δλδ. Το πιο γαμάτο flashάκι που είχα ποτέ ήταν το ipod nano 1st gen.



Edit: Ξέχασα να πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ στον programmer. Επιτέλους θα κοπεί το ifunbox και τα συναφή του.


+++++ Με κάλυψες απόλυτα! Το iPhone δεν είναι τηλέφωνο. Είναι ΚΑΙ τηλέφωνο. Jailbrake εσείς κάνατε για περνάτε μόνο σπασμένες εφαρμογές; Και "φυσικά" δεν έχουμε μόνο ένα καλώδιο :-)

Στο θέμα μας τώρα.

Σε επικοινωνία με τον deleloper που είχα για την ανάκτηση του χώρου :


The space is reclaimed when the system is idle or at reboot. It seems it depends on iPhone OS version.


Όσων αφορά τους win users, παρόλο που είμαι mac user, στην παρουσίαση μου εαν βλέπετε έχω φωτογραφίες δικές μου από win σύστημα σε XP SP3. Οπότε για ποιο λόγο δεν μπορείτε να το δουλέψετε, δεν μπορώ να ξέρω. Οι αναφορές των χρηστών πάντως λένε πως και άλλοι το δούλεψαν κανονικά σε win. Σε mac δεν είχαμε πρόβλημα.
ΥΓ. Το repo το πέρασε κανονικά εμένα με την πρώτη. Προσέξτε μην κάνετε ορθρογραφικό. Πιο πάνω ένας φίλος που το ανέφερε, το repo το είχε γράψει λάθος. Οπότε απλά το σημειώνω μήπως δεν το προσέξατε.

Τελευταία επεξεργασία από: evripidis, 05/09/2009 - 12:47


#35   leondas

leondas

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/09/2009 - 13:08

δηλαδη τι πρεπει να γινει εκτος απο restore για να σβηστει το extra partition που εχει γινει?

#36   vostok

vostok

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2009 - 10:22

Πως σβήνονται τα volumes το έχω αποκαταστήσει και ο χώρος είναι ακόμα δεσμευμένος;

Ευχαριστώ


Kalimera Vman

Exw to idio provlima , pos to elises?!

Thanx
V*

#37   Patatui

Patatui

    Advanced Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/09/2009 - 16:11

Mac => YES
Windows XP => NO
Windows VISTA =>YES
Windows 7 => YES
Εγω παντως παρατηρισα αυτο που εγραψα πιο πανω..αν ειναι λαθος διορθωστε με! ;)

#38   Patatui

Patatui

    Advanced Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 07/09/2009 - 12:22

Kalimera Vman

Exw to idio provlima , pos to elises?!

Thanx
V*

Δωκημασε με reboot ;)

#39   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 07/09/2009 - 14:43

Kalimera Vman

Exw to idio provlima , pos to elises?!

Thanx
V*


Γεια σε όλους...πρώτο μου post εδώ, άψογο το forum, ότι πρέπει για το iPhone σε παγκόσμια κλίμακα...

Να βοηθήσω τον φίλο μας παραπάνω:

τα volumes αποθηκεύονται σε image φιλε (.img) στον φάκελο /private/var/Volumes του iPhone.

Π.χ αν έχεις δημιουργήσει ένα virtual disk και το έχεις ονομάσει p.x. vostokdisk, θα βρείς ένα αρχείο μέσα στο /private/var/Volumes που θα λέγεται vostokdisk.img. Το σβήνεις, και τέλος.

θα πρέπει βεβαια να έχεις jailbroken iphone για να μπορείς να μπεις με SSH. Υποθέτω πως ξέρεις πως να το κανεις, αλλιώς γενικές οδηγίες εδώ

Εντολές για να σβήσεις το αρχείο:

login: root
password: alpine

cd /private/var/Volumes (prosoxi, me kefalaio "V", einai case sensitive)

rm -rf myimagename.img

Επιτέλους, έψαχνα καιρό μια τέτοια εφαρμογή, αφού ακόμα προσπάθησα να πειράξω τον usb driver (.kext) του iphone μονος μου για να το καταφέρω.
Θα δοκιμάσω αν το virtual image το βλέπει κατά το BOOT ο υπολογιστής, σαν USB external drive...αν ισχύει, θα σας δώσω οδηγίες εδώ πως να κάνετε το iphone ένα Multiple Boot Disk με διαφορα εργαλεία για το PC και MAC.

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Ηλίας

Τελευταία επεξεργασία από: iPhoneHellas, 07/09/2009 - 17:40
Greeklish to Greek


#40   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 07/09/2009 - 16:33

Τελικα το βλέπει ο υπολογιστής κατά το boot...σαν "Softick".

Έγραψα ένα tutorial για να κάνετε το iPhone multiboot drive όπως ανέφερα παραπάνω: http://www.iphonehel...ng-your-iphone/

#41   drf

drf

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/09/2009 - 12:50

ΜΗΝ απεγκαταστήσετε την εφαρμογή, ενώ έχετε την ρύθμιση USB Mode = Mass Storage. Εαν θέλετε να την απεγκαταστήσετε, θα πρέπει να ανοίξετε την εφαρμογή, να επιλέξετε USB Mode = PTP και να κάνετε Reboot το τηλέφωνο. ΜΕΤΑ κάνετε την απεγκατάσταση. Σε αντίθετη περίπτωση θα έχετε σοβαρότατες συνέπειες στην λειτουργία της συσκευής.


παιδιά για να μη τη πατήσει και άλλος εάν το κάνεις uninstall από το cydia το κινητό παύει να φορτίζει μέσω usb (επίσης δε κάνει sync , γενικότερα παύει να δουλεύει το usb του) , φόρτιση κάνει μόνο από τη πρίζα. Το έκανα χθες βράδυ uninstall και δε το ψιλιάστικα γρήγορα για να πέσει restore. Βέβαια δε ξέρω εάν το ξανακάνω install τι γίνεται.. έχει κανείς κάνει αυτή τη πατατιά; :D

#42   vostok

vostok

    iPH newbie

  • 16 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2009 - 10:29

Σε ευχαριστώ Ilia

όλα τώρα είναι ΟΚ :-)

V*

#43   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 10/09/2009 - 13:41

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

Oταν στο iphone Στην εφαρμογη USB Drive εχεις επιλεξει:

USB MODE : Mass Storage

Τοτε το κινητο παρολο που το itunes το αναγνωριζει ωστοσο δν υπαρχει δυνατοτητα Internet Tethering !!

Για να μπορεις να μοιραζεσαι το ιντερνετ πρεπει να επιλεξεις στο USB Mode: PTP + boot

Αυτα ::)

#44   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 12/09/2009 - 16:10

Εάν ΔΕΝ εμφανιστεί, σημαίνει ότι εχετε εγκατεστημένο το iTunes και μπλέκεται ο driver
"Apple Mobile USB Device" με τον "Softick driver" του USB Drive.. Για να το διορθώσετε αυτό , πηγαίνετε στην διαχείριση συσκευών, και βρείτε στο : "Ελεγκτές Ενιαίου Σειριακού Διάυλου" (Universal Serial Bus Controllers) την συσκευή "apple mobile usb device" , καντε δεξι κλικ και διαλέξτε "ενημέρωση προγράμματος οδήγησης", χειροκίνητα εγκατάσταση,επιλογή από λιστα. Εκεί θα δείτε και αλλον εναν συμβατο driver : USB MASS STORAGE"..Διαλέξτε αυτό πατήστε επόμενο...αν κολλήσει αρκετά η ενημέρωση, αποσυνδέστε το iphone και θα ολοκληρωθεί . Μετά συνδέστε το πάλι και θα εμφανιστεί ο νέος δίσκος στον "Υπολογιστής μου".

Σημείωση: Μόλις ενημερώσετε τον driver, θα πάψει να αναγνωρίζει το iphone to iTunes. Για να εργαστείτε με το iTunes , θα πρέπει να κάνετε τα παραπάνω βήματα αλλάζοντας τον usb mass storage driver με το apple mobile usb driver. Δεν είναι τίποτα.


All thanks to iWizard !!!

Τελευταία επεξεργασία από: AlexK, 12/09/2009 - 16:11


#45   fitsou

fitsou

    iPH User

  • 562 μηνύματα
  • Twitter:@Fitsou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:Fitsou GR

Δημοσίευση 16/09/2009 - 09:36

Εντολές για να σβήσεις το αρχείο:

login: root
password: alpine

cd /private/var/Volumes (prosoxi, me kefalaio "V", einai case sensitive)

rm -rf myimagename.img


Καλημέρα Ηλία
Έκανα τα παραπάνω βήματα και από το ifile και από το terminal στο iphone και τα δυο μου λένε ότι δεν μπορώ να σβήσω το volume που έχω φτιάξει.
Γιατί? Μπορώ να κάνω κάτι άλλο?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες