Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Νέος - mac mini


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   etsi

etsi

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/10/2011 - 17:36

Γεια χαρά,

Ψάχνομαι τελευταία για mac γενικώς. Ασχολούμαι με linux - windows και διάφορα άλλα λειτουργικά στο παρελθόν. Ενδιαφέρομαι να αλλάξω το workstation σε mac άσχετα ότι
έχω μια σειρά από servers κλπ με άλλα λειτουργικά συστήματα που θα μείνουν ως έχουν. Στο pc αυτό που ασχολούμαι είναι, προγραμματισμός σε text editor, browser με άπειρα tabs,
δηλαδή τα κλασικά web browsing (firefox / chrome) , email (thunderbird) . Έχω κάτι virtual machines σε vmware για testing αλλά αυτά θέλω να τα μετακινήσω σε ένα server αν χρειαστεί
κάτι να το έχω στο workstation φαντάζομαι θα γίνεται με virtualbox για mac. Τέλος χρησιμοποιώ lightroom και το paint.net ελάχιστα για κάτι μικρο επεμβάσεις σε jpg που φαντάζομαι θα βρω κάτι
αντίστοιχο για mac (gimp ίσως).

Θα μου πείτε ίσως είναι πολλά όλα τα παραπάνω; Κάνω τα πάντα τώρα σε ένα amd 5050e με 4GB RAM αλλά με SSD δίσκο. Όλα οκ αλλά κάπως το φτάνω στα όριά του το μηχάνημα (cpu) αλλά είναι και green
cpu (45W) και πάλι πολλά καταφέρνει να κάνει. Είμαι δηλαδή σε φάση να το αντικαταστήσω με win ή mac.

Οθόνη έχω EIZO οπότε δεν ξέρω για imac. Δεν αλλάζω την οθόνη εύκολα με αποτέλεσμα να κοιτάω προς mac mini που σαν cpu είναι πολύ ανώτερη από την 5050e & τρώει θάψιμο μπροστά
σε ένα i5/i7. Λέτε αξίζει τα χρήματα, θα κάνω λογικά την δουλειά μου ; Με προβληματίζει λίγο και ο δίσκος γιατί έχω συνηθίσει σε ένα συνδυασμό SSD για λειτουργικό/εφαρμογές και ένα 320gb δεύτερο για τα υπόλοιπα+data. Σκέφτομαι επίσης μήπως πάω σε 8GB μνήμη. Ο συνδυασμός ssd και 8GB μνήμη ανεβάζει πολύ την τιμή. Υπάρχει καμιά λύση να βάλω δική μου μνήμη και ssd ; Μνήμη σε αφήνει να βάλεις η εγγύηση, με το δίσκο όμως ; Μπορώ να βάλω ίσως SSD + μηχανικό δίσκο ; Έχει και το κακό που ο δίσκος που έχει είναι 5400rpm.

Από τα mini κοιτάω το 2.5GHz i5 και 2.7Ghz i7. Καμιά φορά σπάνια αν και δεν με ενδιαφέρει το παιχνίδι αντέχει να τρέξει κανένα παιχνιδάκι ; Θα με ενδιέφερε π.χ. το Diablo 3 όταν βγει για τα υπόλοιπα θα πάω σε ps3.

Τέλος έχω εξωτερικό nas για backup και αποθήκευση το οποίο υποστηρίζει και time machine βολικό.

Ευχαριστώ για όποιον κάνει το κόπο και πει την γνώμη του.

Τελευταία επεξεργασία από: etsi, 23/10/2011 - 17:39


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2011 - 17:39

μπορεις τον ssd που ηδη εχεις να τον βαλεις στο μινι

#3   etsi

etsi

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/10/2011 - 17:46

μπορεις τον ssd που ηδη εχεις να τον βαλεις στο μινι


Από θέμα εγγύησης έχω κάποιο πρόβλημα να το κάνω μόνος μου; Υπάρχει δυνατότητα να βάλω τον SSD για το λειτουργικό και έναν άλλο ως δεύτερο; Το λειτουργικό που θα έχει ήδη εγκατεστημένο θα το τραβήξω σε
usb stick και απλά κάνω εγκατάσταση στον νέο δίσκο ; O SSD μου είναι 80αρης Intel, με 75GB στην ουσία για αποθήκευση. Στα win χρησιμοποιώ τα 20GB. Ευχαριστώ.

#4   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2011 - 17:51

νομιζω πως δεν εχεις θεμα με εγγυηση
αν παρεις το τελευταιο δεν χωρανε 2 δισκοι μεσα
αρα θα παιξεις με partitions πχ 55 osx 20 win

#5   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2011 - 17:53

νομιζω πως δεν εχεις θεμα με εγγυηση
αν παρεις το τελευταιο δεν χωρανε 2 δισκοι μεσα
αρα θα παιξεις με partitions πχ 55 osx 20 win


αφου το παρεις μπορεις να clonareis τον δισκο που εχει μεσα στον ssd σου με το carbon copy cloner (ο ssd σε usb)
μετα απλα τον βαζεις μεσα και κανεις την δουλεια σου

#6   etsi

etsi

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/10/2011 - 17:59

Ωραία οπότε μπορώ να βάλω έναν δίσκο όποιον θέλω για να ξεφορτωθώ τον 5400rpm.

Με την μνήμη επίσης επειδή κοστίζει πολύ λιγότερο να πάρω 2x4GB Ram μπορώ να την αντικαταστήσω , να προτιμήσω crucial ;

#7   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 23/10/2011 - 18:15

φιλε αμα ειναι περιμενε και παρε εναν ιμακ απλο , θα σε βολεψει πολυ περισοτερο απο το μακ μινι , και θα βαλεις και την αλλη σου οθονη και εισαι μια χαρα . το πιο full mac mini ειναι πιο αδυναμο απο εναν imac βασικο και ας τον ξεπερναει σε κοστος .

#8   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2011 - 18:19

Μπορεις αν θελεις να βαλεις solid-state drive και ΗDD(7200-rpm) hard drive
Να προτιμησεις dual-core 2.7GHz με i7
Βεβαια ο server εχει quad-core i7 και dual HDD 7200-rpm αλλα ειναι ακριβουτσικος

ps
Μνημες αλλαζουν πανευκολα και ναι, να παρεις crucial 2x4GB

Τελευταία επεξεργασία από: jig, 23/10/2011 - 18:23

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#9   etsi

etsi

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/10/2011 - 18:34

φιλε αμα ειναι περιμενε και παρε εναν ιμακ απλο , θα σε βολεψει πολυ περισοτερο απο το μακ μινι , και θα βαλεις και την αλλη σου οθονη και εισαι μια χαρα . το πιο full mac mini ειναι πιο αδυναμο απο εναν imac βασικο και ας τον ξεπερναει σε κοστος .


Χμμμ ίσως με αυτό το setup όμως θα πρέπει να έχω δύο οθόνες. Βεβαια είναι τετραπύρηνοι και σίγουρα καλύτεροι και οι επόμενοι όταν βγούν. Θα το ψάξω λίγο.

Μπορεις αν θελεις να βαλεις solid-state drive και ΗDD(7200-rpm) hard drive
Να προτιμησεις dual-core 2.7GHz με i7
Βεβαια ο server εχει quad-core i7 και dual HDD 7200-rpm αλλα ειναι ακριβουτσικος


Εννοείς να βάλω στο αρχικό setup έτοιμο ή να βάλω δικούς μου δίσκους SSD + HDD ; Χωράνε τελικά ;

Ο server έχει και χειρότερη κάρτα γραφικών.

#10   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 23/10/2011 - 18:48

Χμμμ ίσως με αυτό το setup όμως θα πρέπει να έχω δύο οθόνες. Βεβαια είναι τετραπύρηνοι και σίγουρα καλύτεροι και οι επόμενοι όταν βγούν. Θα το ψάξω λίγο.



Εννοείς να βάλω στο αρχικό setup έτοιμο ή να βάλω δικούς μου δίσκους SSD + HDD ; Χωράνε τελικά ;

Ο server έχει και χειρότερη κάρτα γραφικών.



το να εχεις δυο οθονες θα ειναι μια χαρα , βολευει παρα πολυ , και κανενα μακ μινι δεν εχει καλυτερη καρτα γραφηκων απο τον ιμακ

#11   etsi

etsi

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/10/2011 - 18:55

Έχεις δίκιο αλλά δεν θα βολέψει από άποψη χώρου θα πρέπει δηλαδή να βάλω τη μια οθόνη μπροστά από την άλλη. Το σκέφτομαι όμως, σε ευχαριστώ για την ιδέα σου.

#12   etsi

etsi

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/10/2011 - 22:46

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο κατάστημα που να συμφέρει η αγορά πιο οικονομικά ; Βλέπω κάτι στο skroutz αλλά ακόμα και στο amazon uk ειναι φθηνότερο.

Αν γίνει αγορά από εξωτερικό η εγγύηση ισχύει στην Ελλάδα ;

#13   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 23/10/2011 - 23:30

Φοβάμαι ότι δεν θα ικανοποιηθείς σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα σου από ένα mini mac.. για να μην σου πω ούτε από iMac.. γιατί ενώ έχει βάλει πολύ καλούς επεξεργαστές δυστυχώς "σέρνουν" τις κάρτες γραφικών με εξαίρεση τα πολύ ακριβά μοντέλα iMac..

Κακά τα ψέματα κανείς μας δεν θ'αγοραζε 256 η 512 κάρτα σήμερα .. Παρ'ολα αυτά είναι μια άλλη πρόταση που αξίζει να την έχεις.για εμένα παρτο για δεύτερο, οικονομικό, ίσως και ελαφρώς μεταχειρισμένο και κράτα η αναβάθμισε και το Pc σου..

Τελευταία επεξεργασία από: Retired, 23/10/2011 - 23:34


#14   maserrr

maserrr

    iPH Elite Poster

  • 2.989 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:maserrr

Δημοσίευση 23/10/2011 - 23:36

Έχετε να μου προτείνετε κάποιο κατάστημα που να συμφέρει η αγορά πιο οικονομικά ; Βλέπω κάτι στο skroutz αλλά ακόμα και στο amazon uk ειναι φθηνότερο.

Αν γίνει αγορά από εξωτερικό η εγγύηση ισχύει στην Ελλάδα ;

για δες εδω: http://e-mac.eu/

#15   etsi

etsi

    iPH User

  • 185 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/10/2011 - 07:47

Ευχαριστώ αλλά λίγο αντιεπαγγελματικό να σε χρεώνουν 3% έξοδα κάρτας και μεταφορικά για τέτοια ποσά...

Αν αγοραστεί από Ευρώπη με καλύπτει η εγγύηση στην Ελλάδα ;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες