Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ταινίες στο iTunes store. Επιτέλους ήρθαν και στην Ελλάδα!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
103 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 29/10/2011 - 14:59

Ασε έχω δοκιμάσει τα πάντα! Την πατησα πατριώτη !!! Λες άμα ανοίξω και το laptop να αρχίσει να την κατεβάζει ?

Σε χρέωσε κανονικά άραγε;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   huskyaris

huskyaris

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/10/2011 - 17:05

Ασε έχω δοκιμάσει τα πάντα! Την πατησα πατριώτη !!! Λες άμα ανοίξω και το laptop να αρχίσει να την κατεβάζει ?


Λοιπόν παίδες, ενώ στο ipad2 μου γράφει waiting στο download, μόλις άνοιξα το iTunes από το laptop , την κατεβάζει κανονικοτατααα... !!!

#93   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 30/10/2011 - 17:09

Περίεργο ???

#94   huskyaris

huskyaris

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/10/2011 - 18:19

Και το πιο φοβερό ειναι ότι μέσω sharing video το βλέπω στο ipad2 , και απίστευτη εικόνα. Μετά θα το συνδέσω στη τηλεόραση να το δώσω !!!

#95   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 30/10/2011 - 19:57

Οι περισσότεροι είστε τελείως Έλληνες.
Τι κωλοχώρα.... Η γυφτιά είναι το τρέιντμαρκ μας νομίζω.
Όλοι (σχεδόν) απαντάτε σαν Ελληναράδες: "Ε ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ, ΤΟΡΡΕΝΤ ΤΟΡΡΕΝΤ".
Πήγε η ADSL στα 20 εύρω και μάθαμε όλοι τα ΤΟΡΡΕΝΤ. Μεγάλη ζημιά.

Δε το παίζω άγιος, κι εγώ το κάνω, αλλά ρε παιδιά, εσείς τα συγκρίνετε. Το ένα είναι νόμιμο, και το άλλο παράνομο. Πότε θα καταλάβετε αυτή τη διαφορά;*
Σα να σας λέω, πλήρωσα 600 ευρώ για το iPhone 4 πχ και να βγαίνει μια ορδή ανθρώπων "ΤΙ ΛΕΣ 600 ΕΥΡΩ, ΤΟ ΠΗΡΑ 50 ΚΛΕΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΠΡΕΖΑΚΙ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ".
Κουτοπονηριά του Έλληνα κλασσική. Μια αηδία. Γι' αυτό όσο πάμε θα χειροτερεύουμε.



*Εδώ είναι το νόημα του ποστ μου. Σας παρακαλώ μη μου απαντήσετε τέρατα μετά



Βασικά καλώς γίνεται η σύγκριση. Τα torrent δεν ειναι παρανομα. Το περιεχόμενο ορισμένων torrent ειναι παρανομο. Ομολογουμένως όλοι μας μιλάμε για πειρατικές ταινίες κ μουσική. Το επιχείρημά μου είναι το εξής. ΕΦΟΣΟΝ είναι παράνομο στη χώρα μας τότε ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ θα πρέπει να μπλοκάρει τα sites αυτά (γιατί δεν γίνετε να συλλάβει 5εκατομ Έλληνες χρήστες των συγκεκριμένων torrents!!!) όπως κάνει με τα υπόλοιπα παράνομα κ ποινικά διωκόμενα περιεχομενα διαφόρων ιστοχώρων (βλ. παιδική πορνογραφία) και να μας ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ. Άρα εφόσον δεν υπάρχει αυτό το πλαίσιο ακόμα στη χώρα μας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ να κατεβάζουμε αρχεία από τέτοια sites κ κατ' επέκταση ταινίες ή μουσική. Έχω συζητήσει με φίλο μου δικηγόρο κ μου έχει αναλύσει/εξηγήσει γιατί δεν μπορεί να γίνει αυτό αυτή τη στιγμή όταν πριν μερικά χρόνια που εργαζόμουν ως τεχνικός δικτύων σε εταιρεία (τον μέχρι πρότινος μεγαλύτερο εναλλακτικό ελληνικό πάροχο τηλεφωνίας κ internet με τη στήριξη μεγάλης δημόσιας εταιρείας) μας ανακοίνωσαν (αν θυμάμαι καλά το 2007 ήταν) ότι η Ελλάδα θέλει να περάσει περιορισμούς στα downloads/uploads των χρηστών! Δηλαδή να βλέπει ο ΠΑΡΟΧΟΣ (κ τώρα βλέπει αλλά μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις) τί κατεβάζει ο χρήστης κ αν κρίνει ότι είναι παράνομο να του στέλνει μία προείδοποίηση ωστε να μη το επαναλάβει, μετά δεύτερη προειδοποίηση κ πάγωμα του internet κ τέλος καταγγελία στην αντίστοιχη αρχή. Υπάρχει κοινοτική οδηγία από την ΕΕ σχετικά με αυτό που πρέπει κ η Ελλάδα να συμμορφωθεί. Ομως αυτό δεν έχει γίνει ακόμα κ θα αργήσει κατά τη γνώμη μου γιατί την Ελλάδα κ την ΕΕ το τελευταίο πράγμα που την ενδιαφέρει σήμερα είναι η χρήση του διαδικτύου!

Τα λέω αυτά γιατί είναι λίγο μπερδεμένο στο μυαλό κάποιων τί είναι κ τί δεν είναι κλοπή. Επαναλαμβάνω λοιπόν ότι εφόσον δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί κλοπή. Αν κατεβάσεις μια πειρατική ταινία κ την πουλήσεις τότε υπάρχει νομικό πλαίσιο κ δικάζεσαι. Θα μου απαντήσετε λογικά ότι "είναι κλοπή ας μην κολλάμε στα νομικά" κ έχετε δίκιο. Όπως παρανομία είναι "η ανευ εγκρισεως αντιγραφή" (δηλ. να το αντιγράψω σε mp3 στο pc μου κ να το πάρω μαζί μου στο κινητό χωρίς την έγκριση της δισκογραφικής), "ο δανεισμός" (δεν μπορώ να το δώσω στο φίλο μου, την κοπέλα μου, τον αδερφό μου στο δίπλα δωμάτιο) και η "δημόσια εκτέλεσις του παρόντος δίσκου" (και τονίζω ότι δημόσια είναι αν βάλω το cd που αγόρασα να παιξει στο παρτυ που θα κάνω με τους φίλους μου πχ στην αυλη του σπιτιού μου!!!). Αυτά αναφέρει δισκάκι που αγόρασα με έτος 2003 επακριβώς.

Επίσης το να οδηγείς ποδήλατο (ναι ποδήλατο!!!) χωρίς ειδική άδεια είναι παρανομο. Πρέπει να συλληφθούν όλοι οι ποδηλάτες? Όχι φυσικά, τα αναφέρω τόσο "ακραία" γιατί πολύ απλά υπάρχουν περιπτώσεις νόμων που είναι ανενεργοί κ περιπτώσεις (όπως των ταινιών) που υπάρχει "κενό νόμου".

Σε απάντηση του φίλου που λέει ότι οι Έλληνες -εκτός μια μικρής μειοψηφίας με τον εαυτό του συμπεριλαμβανομένου- είναι γύφτοι κ κουτοπόνηροι. Το ένα είναι νόμιμο κ το άλλο δεν είναι παράνομο.

#96   SPC

SPC

    iPH Member

  • 238 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 01/12/2011 - 22:02

παιδια μια γρηγορη απαντηση στο itunes store οι ταινες εχουν ελληνικους υποτιτλους?

#97   alexakisd

alexakisd

    iPH Contributor

  • 1.184 μηνύματα
  • Twitter:@alexakisdim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:alexakisd@gmail.com

Δημοσίευση 01/12/2011 - 22:06

παιδια μια γρηγορη απαντηση στο itunes store οι ταινες εχουν ελληνικους υποτιτλους?

όχι δεν έχουν

#98   nikostsitsos

nikostsitsos

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:nikostsitsoulis

Δημοσίευση 01/12/2011 - 22:06

παιδια μια γρηγορη απαντηση στο itunes store οι ταινες εχουν ελληνικους υποτιτλους?


οχι

#99   SPC

SPC

    iPH Member

  • 238 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 01/12/2011 - 22:07

οκ ευχαριστω :)

#100   dasken

dasken

    iPH Member

  • 240 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/12/2011 - 22:07

ωραίες οι ταινίες από itunes αλλα μήπως λέω μήπως...υπάρχει κάτι γι αυτούς που είναι jailbroken όπως για τις εφαρμογές υπάρχει κάτι και για τις ταινίες? :rolleyes: :rolleyes:

#101   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 02/12/2011 - 10:28

Βασικά καλώς γίνεται η σύγκριση. Τα torrent δεν ειναι παρανομα. Το περιεχόμενο ορισμένων torrent ειναι παρανομο. Ομολογουμένως όλοι μας μιλάμε για πειρατικές ταινίες κ μουσική. Το επιχείρημά μου είναι το εξής. ΕΦΟΣΟΝ είναι παράνομο στη χώρα μας τότε ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ θα πρέπει να μπλοκάρει τα sites αυτά (γιατί δεν γίνετε να συλλάβει 5εκατομ Έλληνες χρήστες των συγκεκριμένων torrents!!!) όπως κάνει με τα υπόλοιπα παράνομα κ ποινικά διωκόμενα περιεχομενα διαφόρων ιστοχώρων (βλ. παιδική πορνογραφία) και να μας ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ. Άρα εφόσον δεν υπάρχει αυτό το πλαίσιο ακόμα στη χώρα μας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ να κατεβάζουμε αρχεία από τέτοια sites κ κατ' επέκταση ταινίες ή μουσική. Έχω συζητήσει με φίλο μου δικηγόρο κ μου έχει αναλύσει/εξηγήσει γιατί δεν μπορεί να γίνει αυτό αυτή τη στιγμή όταν πριν μερικά χρόνια που εργαζόμουν ως τεχνικός δικτύων σε εταιρεία (τον μέχρι πρότινος μεγαλύτερο εναλλακτικό ελληνικό πάροχο τηλεφωνίας κ internet με τη στήριξη μεγάλης δημόσιας εταιρείας) μας ανακοίνωσαν (αν θυμάμαι καλά το 2007 ήταν) ότι η Ελλάδα θέλει να περάσει περιορισμούς στα downloads/uploads των χρηστών! Δηλαδή να βλέπει ο ΠΑΡΟΧΟΣ (κ τώρα βλέπει αλλά μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις) τί κατεβάζει ο χρήστης κ αν κρίνει ότι είναι παράνομο να του στέλνει μία προείδοποίηση ωστε να μη το επαναλάβει, μετά δεύτερη προειδοποίηση κ πάγωμα του internet κ τέλος καταγγελία στην αντίστοιχη αρχή. Υπάρχει κοινοτική οδηγία από την ΕΕ σχετικά με αυτό που πρέπει κ η Ελλάδα να συμμορφωθεί. Ομως αυτό δεν έχει γίνει ακόμα κ θα αργήσει κατά τη γνώμη μου γιατί την Ελλάδα κ την ΕΕ το τελευταίο πράγμα που την ενδιαφέρει σήμερα είναι η χρήση του διαδικτύου!

Τα λέω αυτά γιατί είναι λίγο μπερδεμένο στο μυαλό κάποιων τί είναι κ τί δεν είναι κλοπή. Επαναλαμβάνω λοιπόν ότι εφόσον δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο δεν μπορεί να χαρακτηριστεί κλοπή. Αν κατεβάσεις μια πειρατική ταινία κ την πουλήσεις τότε υπάρχει νομικό πλαίσιο κ δικάζεσαι. Θα μου απαντήσετε λογικά ότι "είναι κλοπή ας μην κολλάμε στα νομικά" κ έχετε δίκιο. Όπως παρανομία είναι "η ανευ εγκρισεως αντιγραφή" (δηλ. να το αντιγράψω σε mp3 στο pc μου κ να το πάρω μαζί μου στο κινητό χωρίς την έγκριση της δισκογραφικής), "ο δανεισμός" (δεν μπορώ να το δώσω στο φίλο μου, την κοπέλα μου, τον αδερφό μου στο δίπλα δωμάτιο) και η "δημόσια εκτέλεσις του παρόντος δίσκου" (και τονίζω ότι δημόσια είναι αν βάλω το cd που αγόρασα να παιξει στο παρτυ που θα κάνω με τους φίλους μου πχ στην αυλη του σπιτιού μου!!!). Αυτά αναφέρει δισκάκι που αγόρασα με έτος 2003 επακριβώς.

Επίσης το να οδηγείς ποδήλατο (ναι ποδήλατο!!!) χωρίς ειδική άδεια είναι παρανομο. Πρέπει να συλληφθούν όλοι οι ποδηλάτες? Όχι φυσικά, τα αναφέρω τόσο "ακραία" γιατί πολύ απλά υπάρχουν περιπτώσεις νόμων που είναι ανενεργοί κ περιπτώσεις (όπως των ταινιών) που υπάρχει "κενό νόμου".

Σε απάντηση του φίλου που λέει ότι οι Έλληνες -εκτός μια μικρής μειοψηφίας με τον εαυτό του συμπεριλαμβανομένου- είναι γύφτοι κ κουτοπόνηροι. Το ένα είναι νόμιμο κ το άλλο δεν είναι παράνομο.


Γενικά συμφωνώ με όσα γράφεις περι νομοθεσίας και πειρατίας.

Μια παρένθεση μόνο, πλέον δεν χρειάζεσαι άδεια για την χρήση ποδηλάτου. Από το 2007 (?! νομίζω) και μετά άλλαξε η νομοθεσία και μπορεί ο οποιοδσήποτε να κάνει ποδήλατο, χωρίς αριθμό κυκλοφορίας και άδεια... :P Εμπρός όλοι στα ποδήλατα γιατί πήξαμε στα αμάξια

#102   bakis

bakis

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@vbakis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:bakis

Δημοσίευση 13/02/2012 - 12:33

Παρατηρησα καινουρια κατηγορια στο iTunes Films... ελπιζω συντομα να εχουμε και υποτιτλους.






Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα

#103   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 13/02/2012 - 13:38

Παρατηρησα καινουρια κατηγορια στο iTunes Films... ελπιζω συντομα να εχουμε και υποτιτλους.

Οπως και να το κανεις αργα ή γρηγορα θα γινει και αυτο! ;)
XS Max 256 Gb Space Gray

#104   Nnaf

Nnaf

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/02/2012 - 16:00

Ναι έγινε η αρχη με αυτές τις δυο ταινίες οι οποίες είναι μεταγλωτισμενες,αναμένουμε και ταινίες με υποτιτλους σιγά σιγά




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες