Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ταινίες στο iTunes store. Επιτέλους ήρθαν και στην Ελλάδα!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
103 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 28/10/2011 - 15:01

Η αλήθεια ειναι πως οταν πάω και εγω χωριο (Αγκιστρο Σερρών εντελώς μακρυααααα απο βίντεο κλαμπ) κατεβαζω και εγω 2-3 ταινιες να περάσω τις βαρετες νύχτες εκει στα χιονιά! Αλλα ειναι ακριβές φίλε! Με 2-3 ευρω καλα θα ήτανε! Μιας και η ενοικίαση blue ray κοστιζει στα κλαμπ 2,80...!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   hackertom

hackertom

    iPH Contributor

  • 1.095 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/10/2011 - 16:49

Ρε παιδιά δεν λέω καλή η κίνηση της Apple, αλλά γιατί αυτό το μακάβριο μαύρο φόντο από πίσω;

#78   newoldbei52

newoldbei52

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:none

Δημοσίευση 28/10/2011 - 19:52

Νιμιζω οτι οι υποτιτλοι ειναι απαραιτητοι. Δεν έχει ολος ο κοσμος ευχερεια στα Αγγλικα Γαλλικα κλπ. Νομιζω οτι πρεπει να το λαβουν αυτο υποψη οι διαχειριστες του itunes / films. Θα ηταν χρησιμο να μαθαιναμε τι γινεται στη Γερμανια οπου κατα παραδοση τα πάντα ειναι μετταγλωτισμένα στα γερμανικά

#79   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 29/10/2011 - 00:51

Παιδιά δεν ξέρω, ψιλομούφα μου φαίνονται κ η ενοικίαση ταινιών κ η αγορά μουσικής-ταινιών από το itunes. Βέβαια όποιος ενδιαφέρεται καλά κάνει κ μαγκιά του. Όμως το ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα είναι εκτός τόπου κ χρόνου (υψηλές τιμές) κ χωρίς ελληνική παρουσίαση της ταινίας (κ της μουσικής) κ χωρίς υπότιτλους το σημαντικοτερο. Δεν ξέρουν όλοι αγγλικά στην Ελλάδα. Αλλά τί περιμένεις από την Apple? Ούτε κατάστημα έχει στην Ελλάδα ούτε ΚΑΝ (το έγκλημα!) ελληνική έκδοση των macos-x!!!! Με κάτι ψευτόcd με ελληνικές γραμματοσειρές της rainbow την έβγαζε τόσα χρόνια κ φέτος που αγόρασα το νέο μου macbbok pro ούτε καν αυτο δινανε!!! Τέλος για το φίλο που ανέφερε τη πειρατία εχω να πω το εξής, δεν είναι το ίδιο να μπαίνει σε ένα κατ/μα κ να κλέβεις ενα πουκαμισο με το να κατεβάζεις μια "παρανομη" ταινια ή μουσικη. Αν πρώτον ήτανε παράνομη γιατι δεν κλεινουνε τα πειρατικά sites? Πολυ απλο θα ήτανε. Εχει αποδειχτει οτι απο τοτε που η πειρατια μπηκε στη καθημερινοτητα μας η μουσικη κ η κινηματογραφικη βιομηχανια πηρε τα πανω της (οι πολυεθνικες μονο οχι μικρες εταιρειες κ οι μικροτεροι καλλιτεχνες! μην πεσετε να με φατε!!!) καθως πολυ περισσοτεροι ανθρωποι ακουνε πολυ περισσοτερα τραγουδια με αποτελεσμα εμμεσα κερδη απο διαφημισεις κ φυσικα βλεπουν 10 φορες περισσοτερες ταινιες. Αν καποιος πχ το itunes πουλαει τραγουδια 99λεπτα του ευρω το κομμάτι είναι κλέφτης! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟ!!! Όταν σημερα με 10 ευρω αγοραζεις ενα cd με 10 κομματια περιπου κ εκεινος στο πουλάει 10χ1=10 ευρω. Η διαφορά είναι ότι έχεις ένα cd με εξώφυλλα, δισκάκι κ καλυτερη ποιότητα ήχου στη πρώτη περίπτωση ενω στη δεύτερη απλά ενα ψηφιακο του αντιγραφο 256 kbps. Μια λογική τιμή θα ήτανε 20-30 λεπτά του ευρω το τραγούδι για τα καινούργια κ για παλαιότερων εποχών όχι κ τόσο μεγάλες επιτυχίες 10-15 λεπτά. Αποψή μου κ παλι :rolleyes:

#80   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2011 - 03:25

Παιδιά δεν ξέρω, ψιλομούφα μου φαίνονται κ η ενοικίαση ταινιών κ η αγορά μουσικής-ταινιών από το itunes. Βέβαια όποιος ενδιαφέρεται καλά κάνει κ μαγκιά του. Όμως το ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα είναι εκτός τόπου κ χρόνου (υψηλές τιμές) κ χωρίς ελληνική παρουσίαση της ταινίας (κ της μουσικής) κ χωρίς υπότιτλους το σημαντικοτερο. Δεν ξέρουν όλοι αγγλικά στην Ελλάδα. Αλλά τί περιμένεις από την Apple? Ούτε κατάστημα έχει στην Ελλάδα ούτε ΚΑΝ (το έγκλημα!) ελληνική έκδοση των macos-x!!!! Με κάτι ψευτόcd με ελληνικές γραμματοσειρές της rainbow την έβγαζε τόσα χρόνια κ φέτος που αγόρασα το νέο μου macbbok pro ούτε καν αυτο δινανε!!! Τέλος για το φίλο που ανέφερε τη πειρατία εχω να πω το εξής, δεν είναι το ίδιο να μπαίνει σε ένα κατ/μα κ να κλέβεις ενα πουκαμισο με το να κατεβάζεις μια "παρανομη" ταινια ή μουσικη. Αν πρώτον ήτανε παράνομη γιατι δεν κλεινουνε τα πειρατικά sites? Πολυ απλο θα ήτανε. Εχει αποδειχτει οτι απο τοτε που η πειρατια μπηκε στη καθημερινοτητα μας η μουσικη κ η κινηματογραφικη βιομηχανια πηρε τα πανω της (οι πολυεθνικες μονο οχι μικρες εταιρειες κ οι μικροτεροι καλλιτεχνες! μην πεσετε να με φατε!!!) καθως πολυ περισσοτεροι ανθρωποι ακουνε πολυ περισσοτερα τραγουδια με αποτελεσμα εμμεσα κερδη απο διαφημισεις κ φυσικα βλεπουν 10 φορες περισσοτερες ταινιες. Αν καποιος πχ το itunes πουλαει τραγουδια 99λεπτα του ευρω το κομμάτι είναι κλέφτης! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟ!!! Όταν σημερα με 10 ευρω αγοραζεις ενα cd με 10 κομματια περιπου κ εκεινος στο πουλάει 10χ1=10 ευρω. Η διαφορά είναι ότι έχεις ένα cd με εξώφυλλα, δισκάκι κ καλυτερη ποιότητα ήχου στη πρώτη περίπτωση ενω στη δεύτερη απλά ενα ψηφιακο του αντιγραφο 256 kbps. Μια λογική τιμή θα ήτανε 20-30 λεπτά του ευρω το τραγούδι για τα καινούργια κ για παλαιότερων εποχών όχι κ τόσο μεγάλες επιτυχίες 10-15 λεπτά. Αποψή μου κ παλι :rolleyes:

Κοίτα, η αναλογία με το πουκάμισο όντως δέν είναι τόσο καλή!
Αλλά και σέ ένα δισκάκι, το εξώφυλλο και το CD δέν κοστίζουν πάνω από 0.30€ συνολικά! Άρα πάλι τα πνευματικά δικαιώματα πληρώνεις και όχι το φυσικό μέσο.
Προσωπικά, και εγώ πολλές φορές προτιμώ να πάρω το "χειροπιαστό" CD για να τό έχω στήν συλλογή μου. Αλλά αυτό συμβαίνει γιατί ίσως έτσι έχω συνηθίσει. Δέν ξέρω αν και οι επόμενες γενιές θα σκέφτονται έτσι.
Πάντως ώς ένα σημείο το ξέπέρασα Καί άρχισα διστακτικά να αγοράζω μουσική από το iTunes. Στο κάτω-κάτω μόνο με τα λεφτά που θα έδινα για εισιτήρια να πάω στο Public να αγοράσω το CD, μπορώ να πάρω ένα ή δύο τραγούδια!
Όσον αφορά τήν ποιότητα, εκεί συμφωνώ απόλυτα! Θα ήθελα ALAC, που είναι τής Apple(πρόσφατα έγινε open source!) (παίζει σε όλα τα προϊόντα της), και είναι και lossless!
Για τίς τιμές πάντως ευθύνονται καθαρά οι δισκογραφικές, που τα θέλουν όλα δικά τού, και οδηγούν με τόν τρόπο τούς τόν κόσμο στήν πειρατεία! Φαντάζεσαι στίς μέρες μας άν ήθελες ένα τραγούδι, να έπρεπε να πληρώσεις 10-12€ για ολόκληρο το άλμπουμ; Αυτό είχαν σκοπό (και θα εφάρμοζαν, αν δέν τούς πίεζε η Apple!) οι δισκογραφικές, και μετά θα παραπονιούνταν ότι ο κόσμος κατεβάζει πειρατικά!

Τέλος, φαίνεται ότι οι Ελληνικές ταινίες στο iTunes είναι ακόμα σε "beta" στάδιο, κυρίως λόγω έλλειψης υποτίτλων.
Γι'αυτό και η εναωμάτωσή τούς στο Ελληνικό Store έγινε σιωπηλά!

#81   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 29/10/2011 - 03:42

Παιδιά δεν ξέρω, ψιλομούφα μου φαίνονται κ η ενοικίαση ταινιών κ η αγορά μουσικής-ταινιών από το itunes. Βέβαια όποιος ενδιαφέρεται καλά κάνει κ μαγκιά του. Όμως το ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα είναι εκτός τόπου κ χρόνου (υψηλές τιμές) κ χωρίς ελληνική παρουσίαση της ταινίας (κ της μουσικής) κ χωρίς υπότιτλους το σημαντικοτερο. Δεν ξέρουν όλοι αγγλικά στην Ελλάδα. Αλλά τί περιμένεις από την Apple? Ούτε κατάστημα έχει στην Ελλάδα ούτε ΚΑΝ (το έγκλημα!) ελληνική έκδοση των macos-x!!!! Με κάτι ψευτόcd με ελληνικές γραμματοσειρές της rainbow την έβγαζε τόσα χρόνια κ φέτος που αγόρασα το νέο μου macbbok pro ούτε καν αυτο δινανε!!! Τέλος για το φίλο που ανέφερε τη πειρατία εχω να πω το εξής, δεν είναι το ίδιο να μπαίνει σε ένα κατ/μα κ να κλέβεις ενα πουκαμισο με το να κατεβάζεις μια "παρανομη" ταινια ή μουσικη. Αν πρώτον ήτανε παράνομη γιατι δεν κλεινουνε τα πειρατικά sites? Πολυ απλο θα ήτανε. Εχει αποδειχτει οτι απο τοτε που η πειρατια μπηκε στη καθημερινοτητα μας η μουσικη κ η κινηματογραφικη βιομηχανια πηρε τα πανω της (οι πολυεθνικες μονο οχι μικρες εταιρειες κ οι μικροτεροι καλλιτεχνες! μην πεσετε να με φατε!!!) καθως πολυ περισσοτεροι ανθρωποι ακουνε πολυ περισσοτερα τραγουδια με αποτελεσμα εμμεσα κερδη απο διαφημισεις κ φυσικα βλεπουν 10 φορες περισσοτερες ταινιες. Αν καποιος πχ το itunes πουλαει τραγουδια 99λεπτα του ευρω το κομμάτι είναι κλέφτης! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟ!!! Όταν σημερα με 10 ευρω αγοραζεις ενα cd με 10 κομματια περιπου κ εκεινος στο πουλάει 10χ1=10 ευρω. Η διαφορά είναι ότι έχεις ένα cd με εξώφυλλα, δισκάκι κ καλυτερη ποιότητα ήχου στη πρώτη περίπτωση ενω στη δεύτερη απλά ενα ψηφιακο του αντιγραφο 256 kbps. Μια λογική τιμή θα ήτανε 20-30 λεπτά του ευρω το τραγούδι για τα καινούργια κ για παλαιότερων εποχών όχι κ τόσο μεγάλες επιτυχίες 10-15 λεπτά. Αποψή μου κ παλι :rolleyes:

Εγω θα συμφωνήσω απόλυτα μαζι σου σε ότι αφορά την πειρατεία!

#82   huskyaris

huskyaris

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/10/2011 - 13:46

Βρε παιδιά από εχθές που επέλεξα και αγοραία μια ταινία μέσω iTunes από το ipad2 , στην περιοχή download στο iTunes ακόμη μου λέει waiting . Τι θα γίνει , ποτέ θα ξεκινήσει να την κατεβάζει ?

#83   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 29/10/2011 - 13:52

Βρε παιδιά από εχθές που επέλεξα και αγοραία μια ταινία μέσω iTunes από το ipad2 , στην περιοχή download στο iTunes ακόμη μου λέει waiting . Τι θα γίνει , ποτέ θα ξεκινήσει να την κατεβάζει ?

Καλα δε λεγαμε οτι μαλλον δεν εχει γινει αυτο με τις ταινιες ακομα?
Whatsapp doc?

#84   huskyaris

huskyaris

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/10/2011 - 13:55

Εσείς το λέτε ! εγώ που να το πάρω είδηση ?! Γιατί όμως με άφησε να προχωρήσω στην επιλογή και τώρα έχει μηνει στο waiting ?

#85   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 29/10/2011 - 13:57

Εσείς το λέτε ! εγώ που να το πάρω είδηση ?! Γιατί όμως με άφησε να προχωρήσω στην επιλογή και τώρα έχει μηνει στο waiting ?

Τι να πω δεν ξερω..... Δοκιμασες να το κλεισεις και να το ξανανοιξεις?
Whatsapp doc?

#86   huskyaris

huskyaris

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/10/2011 - 14:00

Ασε έχω δοκιμάσει τα πάντα! Την πατησα πατριώτη !!! Λες άμα ανοίξω και το laptop να αρχίσει να την κατεβάζει ?

#87   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 29/10/2011 - 14:01

Ασε έχω δοκιμάσει τα πάντα! Την πατησα πατριώτη !!! Λες άμα ανοίξω και το laptop να αρχίσει να την κατεβάζει ?


Τι να σου πω......
Whatsapp doc?

#88   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 29/10/2011 - 14:05

Οι περισσότεροι είστε τελείως Έλληνες.
Τι κωλοχώρα.... Η γυφτιά είναι το τρέιντμαρκ μας νομίζω.
Όλοι (σχεδόν) απαντάτε σαν Ελληναράδες: "Ε ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ, ΤΟΡΡΕΝΤ ΤΟΡΡΕΝΤ".
Πήγε η ADSL στα 20 εύρω και μάθαμε όλοι τα ΤΟΡΡΕΝΤ. Μεγάλη ζημιά.

Δε το παίζω άγιος, κι εγώ το κάνω, αλλά ρε παιδιά, εσείς τα συγκρίνετε. Το ένα είναι νόμιμο, και το άλλο παράνομο. Πότε θα καταλάβετε αυτή τη διαφορά;*
Σα να σας λέω, πλήρωσα 600 ευρώ για το iPhone 4 πχ και να βγαίνει μια ορδή ανθρώπων "ΤΙ ΛΕΣ 600 ΕΥΡΩ, ΤΟ ΠΗΡΑ 50 ΚΛΕΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΠΡΕΖΑΚΙ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ".
Κουτοπονηριά του Έλληνα κλασσική. Μια αηδία. Γι' αυτό όσο πάμε θα χειροτερεύουμε.



*Εδώ είναι το νόημα του ποστ μου. Σας παρακαλώ μη μου απαντήσετε τέρατα μετά

#89   nikosjc

nikosjc

    iPH Member

  • 254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2011 - 14:25

Οι περισσότεροι είστε τελείως Έλληνες.
Τι κωλοχώρα.... Η γυφτιά είναι το τρέιντμαρκ μας νομίζω.
Όλοι (σχεδόν) απαντάτε σαν Ελληναράδες: "Ε ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ, ΤΟΡΡΕΝΤ ΤΟΡΡΕΝΤ".
Πήγε η ADSL στα 20 εύρω και μάθαμε όλοι τα ΤΟΡΡΕΝΤ. Μεγάλη ζημιά.

Δε το παίζω άγιος, κι εγώ το κάνω, αλλά ρε παιδιά, εσείς τα συγκρίνετε. Το ένα είναι νόμιμο, και το άλλο παράνομο. Πότε θα καταλάβετε αυτή τη διαφορά;*
Σα να σας λέω, πλήρωσα 600 ευρώ για το iPhone 4 πχ και να βγαίνει μια ορδή ανθρώπων "ΤΙ ΛΕΣ 600 ΕΥΡΩ, ΤΟ ΠΗΡΑ 50 ΚΛΕΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΠΡΕΖΑΚΙ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ".
Κουτοπονηριά του Έλληνα κλασσική. Μια αηδία. Γι' αυτό όσο πάμε θα χειροτερεύουμε.



*Εδώ είναι το νόημα του ποστ μου. Σας παρακαλώ μη μου απαντήσετε τέρατα μετά



Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου! Το ότι μια εταιρία πουλάει κάτι ακριβά είναι δικαίωμα της. Όπως δικαίωμα μας είναι να αγοράζουμε ή όχι αυτό που πουλάει. Το να το κλέβουμε επίσης δικαίωμα μας είναι, αλλά να μην λέμε ότι είναι μαγκιά ή ότι δεν είναι παράνομο απλά επειδή υπάρχει ατιμωρησία! Έλεος δηλαδή! Οι περισσότεροι από εμάς κατεβάζουμε torrent, οκ, αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να το υπερηφανευόμαστε κιόλας! Και καλό θα ήταν όσο αντέχει η τσέπη μας, για προϊόντα που ξέρουμε ότι αξίζουν και θα μας κρατήσουν συντροφιά ή θα μας διασκεδάσουν για μεγάλο χρονικό διάστημα και πιστεύουμε ότι αξίζουν, να δίνουμε και κάνα φράγκο και να στηρίζουμε τις καλές προσπάθειες. Η τουλάχιστον να μην βγαίνουμε και να φωνάζουμε ότι τα κλέβουμε, με κάθε είδους άθλιες δικαιολογίες!

#90   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 29/10/2011 - 14:32

Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου! Το ότι μια εταιρία πουλάει κάτι ακριβά είναι δικαίωμα της. Όπως δικαίωμα μας είναι να αγοράζουμε ή όχι αυτό που πουλάει. Το να το κλέβουμε επίσης δικαίωμα μας είναι, αλλά να μην λέμε ότι είναι μαγκιά ή ότι δεν είναι παράνομο απλά επειδή υπάρχει ατιμωρησία! Έλεος δηλαδή! Οι περισσότεροι από εμάς κατεβάζουμε torrent, οκ, αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να το υπερηφανευόμαστε κιόλας! Και καλό θα ήταν όσο αντέχει η τσέπη μας, για προϊόντα που ξέρουμε ότι αξίζουν και θα μας κρατήσουν συντροφιά ή θα μας διασκεδάσουν για μεγάλο χρονικό διάστημα και πιστεύουμε ότι αξίζουν, να δίνουμε και κάνα φράγκο και να στηρίζουμε τις καλές προσπάθειες. Η τουλάχιστον να μην βγαίνουμε και να φωνάζουμε ότι τα κλέβουμε, με κάθε είδους άθλιες δικαιολογίες!

Δικαίωμα σου δεν είναι να κλέβεις. Είναι επιλογή σου. Το δικαίωμα κάποιου το αναγνωρίζει ο νόμος.
Κατά τ' άλλα συμφωνώ :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες