Μετάβαση στο περιεχόμενο


- - - - -

Προβλημα εγκαταστασης Snow Leopard ! ! !


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
29 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 25/10/2011 - 05:59

Καλημερα σε ολους παιδια! Απο το περασμενο σαββατο παiδευομαι με τον νεο imac μου, που ηρθε με Lion ενω εγω θελω να βαλω Snow Leopard!! Εχω ενα καταραμενο .dmg file( που περασε σε αλλο mac - ειναι ok εννοω ) , το εχω καψει μεσα απο το disk utility, το εχω κανει mount σε εξωτερικο δισκο.... και τι δεν εχω κανει.... και παντα στο boot μου βγαινει kernel panic. Αν καποιος εχει κανει install απο .dmg file και ξερει πως καποιος τροπος, σε καποιο link ειναι σωστος και δουλευει, ας βοηθησει παρακαλω γιατι εχω αγανακτησει!!!!!!!!!!!! Δημητρης.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 25/10/2011 - 06:17

Επιπλεον, εχω δει ολα τα παρα πολλα youtube videos και εχω κανει ακριβως τα ιδια αλλα τιποτε γαμωτο!!! Τι να κανω;

Ευχαριστω εκ' των προτερων!!

#3   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 06:37

να σε βοηθησω?εχεις δισκακι double layer?
νομιζω οτι πρεπει να ειναι σε μορφη iso.cdr για να προχωρησεις

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 25/10/2011 - 06:40


#4 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 25/10/2011 - 07:54

Καλημερα φιλε μου! Μονο σε DL DVD τα εκαψα ολα αφου ετσι και αλλιως δεν χωραει στο κανονικο.... και μαλιστα το dmg πριν το κανω mount στο disk utility (για να γινει απο εκει το burn), το εκανα και .iso αλλα και παλι τιποτε γαμωτο!!Μπραβο για την καλη σου σκεψη φιλε μου αλλα το δοκιμασα και αυτο, χωρις αποτελεσμα.

#5   Patatui

Patatui

    Advanced Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 25/10/2011 - 08:37

Φιλε έχεις κάποιο άλλο Mac μηχάνημα ? Αν ναι τότε βαλε το δίσκο του iMac σου εξωτερικά κάνε mount το dmg και τον εξωτερικό δίσκο (που είναι του iMac σου) κάνε την εγκατάσταση μέσο Mac και μόλις ολοκληρωθεί βαλε το δίσκο πίσω στον iMac για να προχωρήσεις στις πρώτες οθόνες.

Τελευταία επεξεργασία από: Patatui, 25/10/2011 - 08:37


#6 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 25/10/2011 - 08:50

Δηλαδη φιλε μου εννοεις να ανοιξω τον imac,να βγαλω τον δισκο του, να τον συνδεσω εξωτερικα στο macbook που εχω, απο το macbook να κανω το mount και το installation στο δισκο του imac και μετα να τον ξαναπερασω στον imac?

#7   Patatui

Patatui

    Advanced Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 25/10/2011 - 08:52

Ακριβώς αλλα μέσο λειτουργικού να γινει η εγκατάσταση όχι να μπεις στο Recovery του MacBook σου. Σε μένα τουλάχιστον δούλεψε παλαιότερα που είχα περίπου το ίδιο πρόβλημα με MacMini κάποιου φίλου

#8   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 08:56


κανε το iso πρωτα
καψε το σε αργη ταχυτητα απο το disk utility (http://hints.macworl...040215004629304 http://lifehacker.co...mg-file-to-disc)
μολις τελειωσει...βαλε το dvd κανε επανεκιννηση και πατα το πληκτρο C τοτε θα αρχισει να σου διαβαζει το cd
τα DL να κοιταξεις να ειναι μονο verbatim γιατι ενδεχομενως να παιρνεις σφαλμα κατα την εγραφη του dvd
εαν και με το disk utility παρεις error δοκιμασε και με το simplyburns(που ειναι free)

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 25/10/2011 - 09:00


#9 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 25/10/2011 - 09:18

Για να πω την αληθεια φιλε μου αυτα που αναγραφονται στο πρωτο link δεν τα εχω κανει βημα προς βημα αλλα αυτα του δευτερου link τα εκανα βημα προς βημα αλλα χωρις αποτελεσμα. Οσον αφορα το video για την μετατροπη του dmg se iso το εκανα με τον ιδιο τροπο. Σ'ευχαριστω για τον κοπο σου!!

#10   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 09:21

δεν κανει τιποτα..μακαρι να σε βοηθουσα Αναρτημένη εικόνα στο τελος τι μορφη εχει .iso.cdr ?

#11 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 25/10/2011 - 09:28

ναι το extension ειναι .iso.cdr , σβηνω το .cdr και μενει μονο το .iso Τα DL DVD δεν ηταν verbatin, ηταν κατι αλλο που δεν θυμαμαι και ηταν +R... παιζει ρολο η μαρκα και το +R / -R Αναρτημένη εικόνα :huh:

#12   Patatui

Patatui

    Advanced Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 25/10/2011 - 09:35

Σε πολύ ελάχιστες περιπτώσεις, αλλα δεν νομίζω να είναι αυτό. Εγώ καίω σε κάποια φτηνιάρικα πακέτα των 50 και πάει ρολόι.

#13 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 25/10/2011 - 09:49

επειδη τα εχω φτησει παιδια λεω να αγορασω το retail dvd SL os x 10.6 μεσω ebay. Aυτο ρε παιδια θα μπουταρει και θα τρεξει απροβληματιστα... ετσι δεν ειναι??

#14   Patatui

Patatui

    Advanced Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 25/10/2011 - 10:03

μπορεί να μην είναι το πρόβλημα στο δισκάκι.
Κοιτα για να τα πάρουμε ένα-ένα. Μπορείς να συνδέσεις το δίσκος του iMAC σου εξωτερικά στο MacBook(Αν και αν ήμουν στη θεση σου θα τον σύνδεα απευθείας από μέσα) σου και να κάνεις εγκατάσταση με το δισκάκι πάνω στο MacBook σου (σαν να φορμάρεις το MacBook δηλαδή) και να δεις αν θα προχωρήσει η εγκατάσταση.
Αν γίνει εγκατάσταση κανονικά τότε πάμε σε πρόβλημα του iMac σου, όχι τότε ναι είναι πρόβλημα του δίσκου η ακόμα και του DMG.
Πειράματα κανεις και ότι του κάτσει

#15   Patatui

Patatui

    Advanced Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 25/10/2011 - 10:04

Και γιατί να κατέβεις σε Snow? το Lion δεν σε ικανοποιεί?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες