Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Πως μπορώ να φτιάξω ένα Ringtone από ένα τραγούδι στο iTunes Library μου, μόνο με την χρήση του iTunes!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   d3vilmaycry

d3vilmaycry

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/10/2009 - 16:17

Υπαρχει ενα προγραμμα στο cydia που κατεβαζεις ringtones στο iphone, unlimtones λεγετε..
Μετα πας settings>sounds>ringtones κ θα δεις εκει το ringtone που εχεις κατεβασει, ειναι πιο ευκολο κ πολυ πιο γρηγορο απο το να καθεσε κ να κανεις ringtone μεσο itunes

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   MILOFONIAS200

MILOFONIAS200

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/10/2009 - 23:46

ειναι ολα οκ απο αυτα που λες ασε να ξαναδοκιμασω μηπως κανω τιποτα λαθος και σε ενημερωνω αν προκυψει τιποτα.Ευχαριστω

#18   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/10/2009 - 09:50

οκ ειναι για jb αλλα υπαρχει οδηγος και για μη Jb tespa


Αν δεν κάνω λάθος (αν και υπάρχουν εδώ και καιρό οδηγοί για custom ringtones) ο συγκεκριμένος οδηγός δεν έχει αναρτηθεί εδώ. Ίσως να σκέφτεσαι Sepsis.
Πάραυτα, άσχετα με το χρόνο δημοσίευσης, είναι ένας πολύ καλογραμμένος οδηγός!

Εγώ ήθελα απλά να προσθέσω πως αλλάζει κανείς τους default ήχους των sms (μόνο για jailbroken συσκευές και μέσω Winterboard) επειδή η διαδικασία είναι παρόμοια.
(Oι οδηγίες αυτές ΔΕΝ είναι καινούργιες αλλά δεν βρήκα σχετική ανάρτηση στο forum και ταιριάζουν κατά τη γνώμη μου με τον οδηγό του ApoelAndreas)

Με βάση λοιπόν τον οδηγό του ApoelAndreas:

1. Στα Preferences του iTunes αντί για AAC αρχείο επιλέγουμε AIFF:

Note: Για να το κάνετε αυτό πρέπει πρώτα να επιλέξετε "Edit", "Preferences", "Import Settings"(Θα το βρείτε στην μέση του μικρού παραθύρου που εμφανίζεται όταν πατήσετε "Preferences") και μετά θα αλλάξετε το "Import Using MP3 Encoder" σε "Import Using AIFF Encoder".

2. Ο ήχος που θα χρησιμοποιήσουμε πρέπει να είναι 3 δευτερόλεπτα (μπορεί να είναι ένα recording που έχουμε κάνει, κομμάτι από τραγούδι ή έτοιμος ήχος/alert που έχουμε - απλά πρέπει να βρίσκεται στο iTunes)

Οπότε στο βήμα 5.Μαρκάρετε τα κουτάκια "Start Time" και "End Time".
και 6.Καθορίστε ποιο διάστημα του τραγουδιού/ηχογράφησης θα μετατρέψετε (Πρέπει να είναι 3-4 δευτερόλεπτα)
Τέλος στο βήμα 7. Πατήστε την ετικέτα "Advanced" και επιλέξτε "Create AIFF Version".

3. Όταν φτάσουμε στο βήμα 11. η διαφορά είναι: Στο Desktop σας, κάνετε Rename ΟΛΟ το αρχείο (όχι μόνο την κατάληξη) σε sms-received1.caf (επιλογή από sms-received1 μέχρι sms-received6)

Το iPhone χρησιμοποιεί τους παρακάτω 6 default ήχους;
sms-received1.caf (Tri-tone)
sms-received2.caf (Chime)
sms-received3.caf (Glass)
sms-received4.caf (Horn)
sms-received5.caf (Bell)
sms-received6.caf (Electronic)

*Σημείωση τα αρχεία αυτά βρίσκονται στό /System/Library/Audio/UISounds/ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΠΕΙΡΑΞΟΥΜΕ! Θα φτίαξουμε theme για Winterboard

4. Έτσι Φτίαχνουμε Ένα Folder με δική μας ονομασία π.χ. MySounds και μέσα σε αυτόν τον φάκελο δημιουργούμε ένα Folder με ακριβή ονομασία "UIsounds" μέσα στο οποίο βάζουμε το/τα αρχεία που δημιουργήσαμε.

Το Folder μας MySounds το περνάμε στο iPhone (με DiskAid ή iPhonexplorer ή SSH) στο root/Library/Themes/

Πλέον μέσω Winterboard επιλέγοντας το Mysounds (που θα εμφανιστεί ως theme) παρακάμπτονται οι ήχοι του iPhone για τα sms και χρησιμοποιούνται οι δικοί μας (χωρίς να έχουμε αφαιρέσει τους αρχικούς ήχους)
Όποτε θέλουμε να επιστρέψουμε στους αρχικούς ήχους απλά μέσω Winterboard απενεργοποιούμε το Mysounds (που είναι απλά ένα theme σαν τα άλλα)

Ελπίζω να μην κούρασα αλλά για πολλούς μπορεί να είναι και το πρώτο theme που φτιάχνουν...

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 13/10/2009 - 09:53


#19   YuGo007

YuGo007

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:yugo007sporting

Δημοσίευση 18/10/2009 - 23:53

εγώ έχω ένα πρόβλημα! μετά το Update se 3.1.2 στο iphone βλέπω μόνο ένα από τα 5 ringtones που έχω περάσει! ξέρει κανείς γιατί ?

#20   YuGo007

YuGo007

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:yugo007sporting

Δημοσίευση 19/10/2009 - 15:53

μου βάζει μόνο το τελευταίο ringtone ...
υπάρχει κάπου μια επιλογή νομίζω που λέει custom rigntone limit, το είχα βρει την προηγούμενη φορά αλλά τώρα σπάω το κεφάλι μου. ..

#21   YuGo007

YuGo007

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:yugo007sporting

Δημοσίευση 19/10/2009 - 20:40

η προσωρινή λύση που βρήκα είναι να τα περάσω με SSH αν βρω κάτι νεότερο θα το ποστάρω γιατί βλέπω ότι και άλλοι έχουν πρόβλημα ...

#22   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 21/10/2009 - 13:47

Από τους ποιο αναλυτικούς και ευκολότερους οδηγούς για δημιουργία RingTone ;) , μπράβο ApoelAndreas για τον κόπο / χρόνο σου. 8)

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#23   razenio

razenio

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/10/2009 - 12:08

Συγχαρητήρια φίλε μου !!!

Πολυ αναλυτικός Bravo !!!

#24   NaRcOtIcOn

NaRcOtIcOn

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/11/2009 - 13:27

1000 ευχαριστω.
Αλλά μηπως ξερεις πως μπορω να βαλω καποιο τραγουδι και για ηχο ειδοποιησης στα μηνυματα?

#25   manos19811981

manos19811981

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/12/2009 - 00:06

iPhoneRingToneMaker με όλες αυτές τις κινήσεις που λέει ο φίλος. Τις κάνετε με αυτό το πρόγραμμα που σας δίνω. Με μία κίνηση και το αποθηκεύετε κατευθείαν στο iPhone σας. Σας ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από: Alk1S, 18/12/2009 - 01:05
Greeklish to Greek !


#26   Raptor7

Raptor7

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/01/2010 - 18:38

Σ' ευχαριστώ πολύ ApoelAndreas ωραίος οδηγός για μένα που δεν είχα ιδέα ;)

#27   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/01/2010 - 18:06

Δεν ξέρω τον ακριβή αριθμό αλλά εγώ κάποια στιγμή είχα βάλει 200 και έπαιρνε κι άλλα. Υποθέτω όσο έχεις χώρο μπορείς να βάζεις.

#28   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/01/2010 - 18:29

Ναι.

Θα σε παρακαλούσα όμως να μην γράφεις με κεφαλαία :)

#29   Dionysios

Dionysios

    iPH newbie

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 26/01/2010 - 03:39

Είσαι παιχταράς!!!
Επιτέλους ένα ολοκληρωμένο post!!!Έτσι όπως πρέπει να είναι!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες