Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4 8GB στη Vodafone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
95 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 27/10/2011 - 21:56

Ναι όντως είναι ποιο φτηνό απο αμερική αλλα μόνο αν στο φέρει κάποιος προσωπικά. Αλλιώς πρέπει να ξεπεράσεις το πρόβλημα οτι τα applestore δε στέλνουν ελλάδα, και αν τελικά το καταφέρεις, θα πρέπει να βρείς ένα τρόπο να γλιτώσεις το τελωνείο το οποίο είναι τις τάξεως του 30% της τιμής αυτού που αγοράζεις.

Γύρω στα 600 δηλαδή? Και πάλι συμφέρει...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 27/10/2011 - 21:56

Γιατί αν είναι π.χ. 100 ευρώ και πάλι συμφέρει... Όταν στέλνουν ρούχα μάλιστα έχω ακούσει πως αν κάνεις τον εκτελωνισμό μόνος σου πληρώνεις λιγότερα... Μπορεί να ακούγεται χαζή η ερώτησή μου απλά έχω αυτήν την απορία...


παιδιά εγώ αγόρασα 1 3gs απο αμερική και ο τύπος έγραψε τη τιμή στο κουτί δλδ 200 που το πήρα, το τέλος αποσαφίνησης που πλήρωσα ήταν 70 ευρώ. Τα συμπεράσματα δικά σας.

#48   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 27/10/2011 - 22:01

εαν δεν υπάρχει τιμή στο κουτί που να φαίνεται το κόστος αγοράς έχεις πιθανότητες να γλιτώσεις το τελωνείο,

#49   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 27/10/2011 - 22:02

εαν δεν υπάρχει τιμή στο κουτί που να φαίνεται το κόστος αγοράς έχεις πιθανότητες να γλιτώσεις το τελωνείο,

Μπααα φίλε μου τελείωσαν αυτά...

Πλέον το ψάχνουν το θέμα.

Είναι ικανοί να το googlάρουν κιόλας για να βρουν την τιμή και να σε χαρατσώσουν.

#50   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 27/10/2011 - 22:07

δε νομίζω παιδια να ανοίξουν κουτί, εμένα πάντως ότι έφερα απέξω ποτέ δε το άνοιξαν . Και έχω φέρει 5 τηλέφωνα για φιλαράκια, όλα iphone, τελωνείο πέρασε μόνο 1 που είχε γράψει την τιμή ο τύπος :(

#51   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 27/10/2011 - 22:09

Να τα αρνητικά των smartphones! Σε ένα λεπτό ο τελωνειακός έχει την τιμή του προιόντος :P

#52   Jeronimos

Jeronimos

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/10/2011 - 00:27

Lol... Παν φθηνό το 4αρακι με τα 8 γιγα. Μήπως να έβγαζαν καλύτερα ένα στα 4 γιγα η ακόμα καλύτερα με κάρτα για να ρίξουν τις τιμές. Πλάκα μας κάνουν φυσικά με αυτή την τιμή σε αυτή τη χωρητικότητα.

#53   sixtypounder

sixtypounder

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:sixtypounder

Δημοσίευση 28/10/2011 - 04:12

καλα οι τιμες στo apple.com δεν ειναι φιλοι μου! 1000 φορες να εχεις τροπο και να το πάρεις απο εκει!
εδω το 64gb το δινουν 1030Ε (*ενα μαγαζι απο το skroutz) και αμερική εχει 600Ε ξεφτιλα! εχω συγκενη που ερχετε μαιο, και θα μπορουσα να το πάρω
αλλα δε λεει , περιμένουμε για 5 χαλαρα :D

για το τελωνιο που λετε, πηρα απο αμερικη ενα δεμα απο ebay!μεγαλουτσικο σχετικα *(υψος οσο το οριζόντιο μιας οθονης 23")
3-4 κιλα καπου! και το μονο εχτρα που πληρωσα εδω ηταν 5 ευρω! που μου ζητησαν απο το ταχυδρομιο! δεν πρεπει να στα ανοιγουν μου
φενεται! καλα μου ακουγετε και κουλο! ανοιγω να δω τι εχει για να δω αν θα του ριξω φορο ή οχι? αφου στη τελικη αλληλογραφια σου ειναι!
τελος παντων εμενα εχτρα φορους απο οτιδήποτε εχω πάρει απο ebay.co.uk και δυο αγορες που εκανα απο το .com δεν εχει παιξει κατι
εχτρα απο θεμα χρήματων εκτος απο τα έξοδα αποστολής!

#54   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/10/2011 - 05:07

καλα οι τιμες στo apple.com δεν ειναι φιλοι μου! 1000 φορες να εχεις τροπο και να το πάρεις απο εκει!
εδω το 64gb το δινουν 1030Ε (*ενα μαγαζι απο το skroutz) και αμερική εχει 600Ε ξεφτιλα! εχω συγκενη που ερχετε μαιο, και θα μπορουσα να το πάρω
αλλα δε λεει , περιμένουμε για 5 χαλαρα :D

για το τελωνιο που λετε, πηρα απο αμερικη ενα δεμα απο ebay!μεγαλουτσικο σχετικα *(υψος οσο το οριζόντιο μιας οθονης 23")
3-4 κιλα καπου! και το μονο εχτρα που πληρωσα εδω ηταν 5 ευρω! που μου ζητησαν απο το ταχυδρομιο! δεν πρεπει να στα ανοιγουν μου
φενεται! καλα μου ακουγετε και κουλο! ανοιγω να δω τι εχει για να δω αν θα του ριξω φορο ή οχι? αφου στη τελικη αλληλογραφια σου ειναι!
τελος παντων εμενα εχτρα φορους απο οτιδήποτε εχω πάρει απο ebay.co.uk και δυο αγορες που εκανα απο το .com δεν εχει παιξει κατι
εχτρα απο θεμα χρήματων εκτος απο τα έξοδα αποστολής!

Οτιδήποτε προέρχεται από Ευρώπη ΔΕΝ περνάει καν τελωνείο.

Αν είναι εκτός Ευρώπης οι έλεγχοι είναι δειγματοληπτικοί.

Μπορεί να το σταματήσουν αλλά να μην το ανοίξουν οπότε θα πληρώσεις μόνο έξοδα εκτελωνισμού που είναι 4-5 ευρώ.

Μπορεί όμως και να το ανοίξουν (δεν ξέρω από τι εξαρτάται το αν θα το ανοίξουν ή όχι) και τότε έχει χαράτσωμα.

Κάτι άλλο είναι ότι αν έρχεται από έξω από την Ευρώπη, τότε έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να το σταματήσουν αν έρχεται με κούριερ παρά αν έρχεται με το απλό ταχυδρομείο.

Πάντα όμως τα εκτός Ευρώπης είναι ρίσκο.

#55   parhss

parhss

    iPH Contributor

  • 1.663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:paridion

Δημοσίευση 28/10/2011 - 05:25

480 exei to 4 8g sto aggliko applestore

kai 565 to 4s

Τελευταία επεξεργασία από: parhss, 28/10/2011 - 05:28


#56   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/10/2011 - 05:49

Παίδες δεν θέλω να κάνω το συνήγορο καμίας εταιρείας προς Θεού αλλά έχουμε σκεφτεί καθόλου τι καπέλο μπαίνει λόγω φορολογίας?

Δηλαδή μόνο εκείνο το έρημο 23% ΦΠΑ ξέρετε πόσο είναι?

660 που έχει τα 16 GB συνήθως στην Ελλάδα αν βγάλεις το 23% ΦΠΑ είναι 508 ευρώ.

Βέβαια σίγουρα και οι άλλες χώρες έχουν φόρους αλλά πολύ χαμηλότερους για αυτό οι τιμές τους είναι πάνω από αυτό το 508 αλλά και πολύ πιο κάτω από το δικό μας 659 (πχ Αγγλία το 4S 16GB 567 ευρώ).

#57   nail

nail

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/10/2011 - 06:23

Παίδες δεν θέλω να κάνω το συνήγορο καμίας εταιρείας προς Θεού αλλά έχουμε σκεφτεί καθόλου τι καπέλο μπαίνει λόγω φορολογίας?

Δηλαδή μόνο εκείνο το έρημο 23% ΦΠΑ ξέρετε πόσο είναι?

660 που έχει τα 16 GB συνήθως στην Ελλάδα αν βγάλεις το 23% ΦΠΑ είναι 508 ευρώ.

Βέβαια σίγουρα και οι άλλες χώρες έχουν φόρους αλλά πολύ χαμηλότερους για αυτό οι τιμές τους είναι πάνω από αυτό το 508 αλλά και πολύ πιο κάτω από το δικό μας 659 (πχ Αγγλία το 4S 16GB 567 ευρώ).

Φιλε και στην Αγγλια εχει ΦΠΑ 17,5% Αρα η διαφορα μας ειναι λιγοτερο απο 6% ποσο που μπαινει στη καθαρη τιμη του προιοντος Η καθαρη τιμη ειναι αν αφαιρεσεις το ΦΠΑ απο τα 659ε (659/123% =535)
Στην ουσια λοιπον η διαφορα των φορων ειναι λιγοτερο απο 35 ευρω 535χ117,5%=628 για την Αγγλια επρεπε να ειναι η τιμη.Ειναι φανερο οτι ητιμη που πουλαει στην Αγγλια η Αππλε το τηλ ειναι 482 ευρ τα υπολοιπα ειναι φοροι που πανε στο κρατος οταν στη χρεοκοπημενη Ελλαδα το πουλαει 535.Αυτο ειναι αισχροκερδια

#58   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/10/2011 - 07:14

Το τελωνείο ειναι πράγματι θεμα τύχης. ΠΡΟΣΟΧΗ ομως με την DHL. Επειδη έχουν ειδικο τμήμα που διεκπεραιώνει εκτελονισμους προσπαθούν να πηγαίνουν όλα τα δέματα εκτός Ευρώπης στο τελωνείο. Αναγκάζουν έτσι τον πελάτη να τους πληρώσει μια προμήθεια 40-50 ευρω (χώρια ο φόρος οεο). Σου λενε μάλιστα αν δεν γουσταρεις έλα να το εκτελωνισεις μονος σου, αλλα έτσι, το κακό έχει ήδη γινει.


Πιστεύω οτι με τη DHL παύει να ειναι θεμα τύχης, οποτε όσοι το σκέφτεστε σοβαρά, επιλέξτε κάποια αλλη εταιρια. Εγω θα εμπιστευομουν USPS η οποία τα στέλνει στα ΕΛΤΑ. Φυσικα πάντα tracking code και δήλωση πολυ χαμηλής τιμής 20-30$.

#59   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 28/10/2011 - 08:26

Μονο 20$ απο Αμερική?

#60   iliaspot

iliaspot

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/10/2011 - 13:30

Καλησπερα, εγω διαβασα στο ιντερνετ οι πρωτες εταιριες κινητης τηλεφωνιας που θα το φερουν θα ειναι η Wind και η Cosmote κοντα στο τελος Νοεμβριου

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες