Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

WD 1TB Elements


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 27/10/2011 - 23:15

Καλησπέρα στο forum,
Σήμερα αγόρασα αυτό τον δίσκο! Το κουτί γράφει πως είναι σε NTFS! Το σύνδεσα με το iMac και δεν τον βλέπει καθόλου! Ούτε στο Finder ούτε στο Disk Utility μου τον εμφανίζει! Τον πήρα και τον σύνδεσα με PC αλλά εκεί κατα μία έννοια τον βλέπει! Τι εννοώ?!! Πως εμφανίζει μήνυμα πως κάποια συσκευή έχει συνδεθεί με την θύρα USB αλλά δεν είναι αναγνώσιμη! Ξέρετε τι μπορεί να φταίει??


Υ.Γ. Έψαξα σε αυτό το thread αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο αν υπάρχει ας το σβήσετε, επίσης κοίταξα και στο support της WD αλλά δεν έβγαλα κάποια άκρη.

Τελευταία επεξεργασία από: nikoz87, 27/10/2011 - 23:15


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 27/10/2011 - 23:18

Καλησπέρα στο forum,
Σήμερα αγόρασα αυτό τον δίσκο! Το κουτί γράφει πως είναι σε NTFS! Το σύνδεσα με το iMac και δεν τον βλέπει καθόλου! Ούτε στο Finder ούτε στο Disk Utility μου τον εμφανίζει! Τον πήρα και τον σύνδεσα με PC αλλά εκεί κατα μία έννοια τον βλέπει! Τι εννοώ?!! Πως εμφανίζει μήνυμα πως κάποια συσκευή έχει συνδεθεί με την θύρα USB αλλά δεν είναι αναγνώσιμη! Ξέρετε τι μπορεί να φταίει??


Υ.Γ. Έψαξα σε αυτό το thread αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο αν υπάρχει ας το σβήσετε, επίσης κοίταξα και στο support της WD αλλά δεν έβγαλα κάποια άκρη.


το τροφοδοτικο ρευματος το εχεις βαλει διοτι χωρις αυτο δεν προκειται να τον δει

#3   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 27/10/2011 - 23:21

Ναι το έχω συνδέσει και ανάβει και το άσπρο ledακι πίσω!! Ακούω και το δίσκο να γυρίζει κανονικά!

#4   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 27/10/2011 - 23:24

τον κανεισ φορματ στο πισι. ntfs δεν διαβάζει το μακ εκτος κ αν εχεις βάλει το paragon. οπότε του κάνεις φορματ στο πισι και μετά θα τον βλέπει το μακ, θα σ ελεγα να τον κάνεις σε fat. επίσης καλό θα ήταν να κατεβάσεις το paragon στο μακ

#5   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 27/10/2011 - 23:29

τον κανεισ φορματ στο πισι. ntfs δεν διαβάζει το μακ εκτος κ αν εχεις βάλει το paragon. οπότε του κάνεις φορματ στο πισι και μετά θα τον βλέπει το μακ, θα σ ελεγα να τον κάνεις σε fat. επίσης καλό θα ήταν να κατεβάσεις το paragon στο μακ



1)Όπως γράφω και στο πρώτο πόστ δεν το διαβάζει ούτε το PC, άρα πως να το κάνω format??!!!!

2)Σε FAT δεν παίζει να το κάνω γιατί έχω να κάνω backup 750GB! Άρα μόνο NTFS για λειτουργία και σε Windows!

3)Το Paragon είναι από τα πρώτα προγράμματα που έχω εγκαταστήσει στο MAC!

#6   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 27/10/2011 - 23:40

τον κανεισ φορματ στο πισι. ntfs δεν διαβάζει το μακ εκτος κ αν εχεις βάλει το paragon. οπότε του κάνεις φορματ στο πισι και μετά θα τον βλέπει το μακ, θα σ ελεγα να τον κάνεις σε fat. επίσης καλό θα ήταν να κατεβάσεις το paragon στο μακ



τα mac βλεπουν μια χαρα το ntfs χωρις να περασεις κανενα προγραμμα.απλος εαν ο φιλος θελει να γραψει απο το δισκο τον εξωτερικο στο mac η αντιστροφα απλος βαζει το ntfs to 3G και ειναι ετοιμος.
τωρα στο θεμα μας μαλλον ο δισκος εχει προβλημα φιλε μου εαν δεν το βλεπει.δοκιμασε και ενα αλλο usb καλωδιο και εαν συνεχισει τον πας πισω για αντικατασταση




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες