Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Boot your PC using your Iphone!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
41 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 07/09/2009 - 16:27

Γειά σε όλους!

Με αφορμή το νέο application για το iphone "USB Drive", το οποίο δημιουργεί εικονικά partitions και τα κάνει mount σαν USB FLASH Drive,
πήρα το θάρρος ώστε το 2ο μου post στο forum να είναι ένας οδηγός για να πώς να κάνουμε το iphone ένα τεράστιο bootable usb stick, ή αλλιώς έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο που να μπορείτε
να bootάρετε με αυτό οποιονδήποτε υπολογιστή και να τρέξετε διάφορα εργαλεία. Το "διάφορα εργαλεία" είναι που το κάνει μοναδικό στις δυνατότητες όπως θα δείτε παρακάτω.

(Οι δοκιμές έγιναν σε iPhone 3GS 32GB και σε iPhone 3G 16GB.)


Που σας χρησιμεύει:

Μπορείτε να κάνετε το iPhone, bootable hard disk ώστε, όποτε το συνδέετε με USB σε οποιοδήποτε pc, να μπορείτε να ξεκινήσετε τα ακόλουθα (ναι , όλα μαζί)

Windows 7 Setup ή Windows Vista Setup
Windows XP Setup
Backtrack 3 ή 4
PartedMagic
Ghost boot disk
Ubuntu Live Usb
Windows XP Live CD
MemTest
Freedos

...και ότι άλλο βάζει ο νους σας. Θα έχετε λοιπόν ένα πολυεργαλείο στα χέρια σας , πάντα μαζί σας (εφόσον κουβαλάτε και το καλώδιο, βέβαια :P )

Επίσης, θα έχετε και τον υπολοιπόμενο χώρο διαθέσιμο για τα αρχεία σας (documents, installations, downloads, mp3, videos κλπ) που θα είναι προσβάσιμος σαν σκληρός δίσκος από καθε pc ή Mac.

Τι θα χρειαστείτε:

1. Jailbroken iPhone w/Cydia
2. Εφαρμογή USB Drive (οδηγίες εκγατάστασης εδώ)
3. Έναν Η/Υ με Windows Vista ή Windows 7
4. Την εφαρμοφή WinSetupFromUSB (http://www.datafileh...d-a717212e.html)


Ξεκινάμε:

1. Έχοντας ήδη ακολουθήσει τις παραπάνω οδηγίες και έχοντας εγκασταστήσει το USB Drive στο iPhone, ανοίξτε την εφαρμογή USB Drive και δημιουργήστε ένα partition με όσο χώρο θέλετε να διαθέσετε.

2. Αφού ολοκληρωθεί η δημιουργία , επιλέξτε Mass Storage ως USB Mode εάν δεν το έχετε κάνει ήδη, και κάντε reboot στο iPhone μόλις ζητηθεί.

3. Θα εμφανιστεί ένας νέος δίσκος στο "Υπολογιστής". Εάν ΔΕΝ εμφανιστεί, σημαίνει ότι εχετε εγκατεστημένο το iTunes και μπλέκεται ο driver
"Apple Mobile USB Device" με τον "Softick driver" του USB Drive.. Για να το διορθώσετε αυτό , πηγαίνετε στην διαχείριση συσκευών, και βρείτε στο : "Ελεγκτές Ενιαίου Σειριακού Διάυλου" (Universal Serial Bus Controllers) την συσκευή "apple mobile usb device" , καντε δεξι κλικ και διαλέξτε "ενημέρωση προγράμματος οδήγησης", χειροκίνητα εγκατάσταση,επιλογή από λιστα. Εκεί θα δείτε και αλλον εναν συμβατο driver : USB MASS STORAGE"..Διαλέξτε αυτό πατήστε επόμενο...αν κολλήσει αρκετά η ενημέρωση, αποσυνδέστε το iphone και θα ολοκληρωθεί . Μετά συνδέστε το πάλι και θα εμφανιστεί ο νέος δίσκος στον "Υπολογιστής μου".

Σημείωση: Μόλις ενημερώσετε τον driver, θα πάψει να αναγνωρίζει το iphone to iTunes. Για να εργαστείτε με το iTunes , θα πρέπει να κάνετε τα παραπάνω βήματα αλλάζοντας τον usb mass storage driver με το apple mobile usb driver. Δεν είναι τίποτα.

4. Μολις ολοκληρωθεί η ενημέρωση του driver, πιθανόν τα Windows να σας ζητήσουν να κάνετε επανεκκίνηση για να δείτε τις αλλαγές. Αγνοήστε το.

5. Ανοίξτε λοιπόν ένα command prompt με administrative rights (Στα Vista ή στα Windows 7, καντε κλικ στο start, γράψτε CMD , πατήστε πατημένο το shift+ctrl και πατήστε enter. Ή απενεργοποιήστε το UAC (μπλιαχ) και κάντε restart ) Θα ανοίξει command prompt εκτελούμενο ως διαχειριστής. Στο command prompt, γράψτε DISKPART και πατήστε enter. Θα σας βγάλει "DISKPART> "

Σημείωση: Εδώ θέλει προσοχή ώστε να μην διαμορφώσουμε κατά λάθος κάποιο δικό μας partition! Αποσυνδέστε όλους τους εξωτερικούς δίσκους σας και USB sticks, για καλό και για κακό.

6. Στο diskpart γράφουμε μία-μία τις παρακάτω εντολές:

LIST DISK (enter)

θα μας εμφανίσει όλους τους δίσκους μας, μαζί και το partition που έχουμε φτιάξει στο iphone! (Θα το αναγνωρίσετε από το μέγεθος σε GB και τον διαθέσιμο χώρο)

Βλέπουμε τι αριθμό έχει ο iphone δίσκος και επιλέγουμε αυτό το δίσκο γράφοντας:

SELECT DISK # (π.χ. [b]select disk 2[/b], έαν το iphone partition εχει αριθμό 2) και πατάμε enter.

Τώρα γράφουμε διαδοχικά:

CLEAN (enter)

CREATE PARTITION PRIMARY (enter)

SELECT PARTITION 1 (enter)

FORMAT FS=FAT32 QUICK (enter)

ASSIGN (enter)

ACTIVE (enter)

exit  (enter)

Και κλείνουμε το command prompt. Τώρα έχουμε ήδη φτιάξει ένα bootable partition sto iphone!!! (μόνο που ακόμα δεν έχει με τι να bootarei)
Προαιρετικά, μετονομάζουμε από το Υπολογιστής το νέο μας δίσκο σε "iphone disk" ή όπως θέλουμε. (Δεν χρειάζεται να έχει το ίδιο όνομα που του έχει δώσει to USB DRIVE μεσω του iphone).

7. Τώρα κάνουμε εγκατάσταση το WinsetupfromUSB που κατεβάσαμε από το link παραπάνω.

8. Μόλις εγκατασταθεί , το τρέχουμε (αγνοούμε την υπόδειξη για χρήση NTFS ) και στην επιλογή USB DISK SELECTION επιλέγουμε το νέο μας και νεο-εμφανισμένο partition του iphone.

9. Τσεκάρουμε την επιλογή SYSLINUX BOOTSECTOR/DISTRO (αφήνουμε το path ως έχει)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Από εδώ και πέρα είναι στην ευχέρεια του καθενός το πόσα boot images θέλει να εγκαταστήσει. Εγώ θα συνεχίσω παρέχοντας πληροφορίες για 4: Windows XP, Windows 7 ή Vista, Backtrack 3 και PartedMagic. Για περισσότερα boot images, θα παραθέσω στο τέλος του tutorial το grub menu.lst όπου μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε ως βάση για να εγκαταστήσετε όσα boot images θέλετε

10. Έχοντας κάνει αντιγραφή όλα τα περιεχόμενα του CD των WINDOWS XP σε ένα φάκελο, στην επιλογή Windows 2000/XP/2003 Source πατάμε browse και επιλέγουμε τον φάκελο αυτό.

11. Έχοντας κάνει αντιγραφή ολα τα περιεχόμενα του CD των WINDOWS 7 ή VISTA (ΌΧΙ ΚΑΙ ΤΑ 2!) , ΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ την επιλογή VISTA/7/SETUP/PE Recovery/iso επιλέγουμε τον φάκελο αυτό.

12. Κατεβάζουμε το partedmagic 4.5 ISO (http://beefdrapes.partedmagic.com/) . ΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ την επιλογή PARTEMAGIC> v3.... και επιλεγουμε το αρχειο iso που κατεβάσαμε (αφου το ξε-ζιππάρουμε)

13. Πατάμε GO (ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΛΙΓΟ....)

14. Μόλις τελειώσει, είμαστε έτοιμοι. Το IPHONE είναι πλέον bootable USB Drive. Επιλέγοντας απο τό BIOS να bootarei πρώτο (θα το δείτε σαν "Softick") θα έχετε μενου εκκίνησης όλων των παραπάνω.

Για εγκατάσταση backtrack 3 στις boot επιλογές:

1. Κατεβάστε το BackTrack 3 LIVE USB ISO (http://www.remote-ex...version=bt3-usb)

2. Κάντε το mount σε εικονικό cd. (Με ULTRAISO ή Daemon Tools κλπ ) Αντιγράψτε τα περιεχόμενα (ένας φάκελος "boot" και ένας φάκελος BT3) στον αρχικό φάκελο του iphone usb partition

3. Ανοίξτε το αρχείο menu.lst στον αρχικό φάκελο του iphone usb partition (με χρήση notepad) και προσθέστε στο τέλος του τα παρακάτω:

title Backtrack 3
root (hd0,0)
chainloader (hd0,0)/syslin.dat

Ελπίζω να σας φάνηκε χρήσιμο... παρεπιπτόντως, είναι το πρώτο tutorial στον κόσμο για να γίνει το iPhone bootable. (βήματα 5-6)
Διατηρώ την αποκλειστικότητα :P
Εψαχνα τρόπο πολύ καιρό, και με το USB DRIVE είναι πλέον δυνατό. (Το έχω κάνει ήδη σε πολλά USB sticks, αλλά το iPhone είναι iPhone)

Στο τέλος παραθέτω το δικό μου menu.lst (grub boot options) σαν οδηγό για όσους θέλουν να εγκαταστήσουν περισσότερα boot images.

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Ηλίας.


Appendix: Γιατί είναι ασφαλές:

a) Το USB Drive δημιουργεί εικονικά .img images στον κατάλογο /private/var/Volumes του iPhone. Ακόμα και αν τα κάνουμε "active" , δεν επιρρεάζει το iPhone γιατί τα κάνει mount μετά το boot του τηλεφώνου.
B) Μπορούμε να εναλλάσσουμε τον driver όποτε θέλουμε για χρήση iTunes ή USB Mass Storage.
c) Μπορούμε να κάνουμε copy ότι αρχεία έχουμε προς ή από το partition και να τα κρατήσουμε ασφαλή.
d) Τo iPhone δεν μασάει. Έκανα surfing με τον Safari στο iPhone και chat στο IM+ ενώ bootare το PC μου μέσω του iphone partition σε Ubuntu Live CD.

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  menu.zip   765bytes   20 λήψεις

Τελευταία επεξεργασία από: sepsis, 09/09/2009 - 18:24


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/09/2009 - 17:29

well done!

Follow me on twitter


#3   BHacker

BHacker

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2009 - 19:12

Επειδή βαριέμαι να διαβάσω το πρώτο post απλά θα κάνω μια ερώτηση...Μπορούμε με τον πιο πάνω οδηγό να φορτώσουμε ενα .iso στο iphone και να bootaroume το pc μας από αυτό?

#4   pirate7chris

pirate7chris

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/09/2009 - 20:08

Δε ξέρω πόσο βαρετό είναι να διαβάσεις ένα post αλλά πιθανότατα γίνεται αυτό που ρωτάς. Πολύ καλό post!! ;)

#5   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 07/09/2009 - 20:08

Μπράβο! Πολύ καλός οδηγός! ::)
Αν και δεν με βλέπω να το κάνω... Δυστυχώς δεν έχω και πολύ χρόνο... ούτε και χώρο... :(

#6   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 07/09/2009 - 21:16

Επειδή βαριέμαι να διαβάσω το πρώτο post απλά θα κάνω μια ερώτηση...Μπορούμε με τον πιο πάνω οδηγό να φορτώσουμε ενα .iso στο iphone και να bootaroume το pc μας από αυτό?



Ακριβώς αυτό είναι που κάνεις με τα παραπάνω!

(Παρόλα αυτά, μερικά ISOs δεν bootaroun έτσι απλά με mount...θέλουν διαφορετικό emulation απ'ότι προσφέρει ο GRUB loader(grub4dos) Η πλειοψηφία όμως των ISO μπουτάρει! )

Μια επισήμανση για το πρώτο post: Εάν έχουμε iTunes στον υπολογιστή, είτε πρέπει να απενεργοποιήσουμε προσωρινά τα services είτε να κάνουμε uninstall το iTunes γιατί τελικά δεν δουλεύει το USB DRIVE μαζί με iΤunes..όντως μπερδεύονται οι drivers.
Επίσης, έχω να κάνω κάποιες μικροδιορθώσεις στο tutorial...πως κάνω edit το post μου ???

#7   AlexisGon

AlexisGon

    iPH Contributor

  • 842 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/09/2009 - 09:27

συγχαρητήρια iWizard...

#8   xfondas

xfondas

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 09/09/2009 - 15:59

Φιλε μου δεν έχω δει καλύτερο οδηγό και νομίζω ότι όντως είσαι ο πρώτος που το κάνει για το iphone
έχω win xp pro όταν λοιπόν δεν μου το έβλεπε το παρτιτιον έκανα αυτό που είπες με τον driver και ούπς δούλεψε κανονικά
όμως όταν μετα στο cmd του δίνω την εντολή diskpart > kai list disk μου εμφανίζει πάντα μόνο τους εσωτερικούς δίσκους και όχι τα usb δοκίμασα και με στικάκι ποτέ δεν μου το βλέπει
αυτό είναι το προβλημά μου λοιπόν έχεις καμιά ιδέα τι φταίει ?

#9   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 09/09/2009 - 20:12

Εάν έχουμε iTunes στον υπολογιστή, είτε πρέπει να απενεργοποιήσουμε προσωρινά τα services είτε να κάνουμε uninstall το iTunes γιατί τελικά δεν δουλεύει το USB DRIVE μαζί με iΤunes..όντως μπερδεύονται οι drivers.



Πως κανουμε απενεργοποιηση των services ???

#10   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 09/09/2009 - 22:49

Πως κανουμε απενεργοποιηση των services ???


Φίλε μου, δεν δουλεύει τελικά αυτός ο τρόπος... θα πρέπει να ακολουθήσεις το βήμα 3 και την σημείωση από κάτω του.

#11   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 09/09/2009 - 22:56

Φιλε μου δεν έχω δει καλύτερο οδηγό και νομίζω ότι όντως είσαι ο πρώτος που το κάνει για το iphone
έχω win xp pro όταν λοιπόν δεν μου το έβλεπε το παρτιτιον έκανα αυτό που είπες με τον driver και ούπς δούλεψε κανονικά
όμως όταν μετα στο cmd του δίνω την εντολή diskpart > kai list disk μου εμφανίζει πάντα μόνο τους εσωτερικούς δίσκους και όχι τα usb δοκίμασα και με στικάκι ποτέ δεν μου το βλέπει
αυτό είναι το προβλημά μου λοιπόν έχεις καμιά ιδέα τι φταίει ?


Κατ'αρχήν, σ'ευχαριστώ πολύ...
όπως αναφέρω στο "Τί θα χρειαστείτε", δουλεύει μόνο σε Windows Vista ή Windows 7.
Τα Windows XP ούτως ή αλλως δεν υποστηρίζουν παραμετροποίηση των partitions σε usb sticks/removable drives εκτός από usb σκληρούς δίσκους.
Αν παρόλα αυτά δεν έχεις pc με Windows 7 (κακώς) και δεν διατίθεσαι να βάλεις, μπορείς να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό και να κάνεις τα XP να βλέπουν συγκεκριμένη συσκευή (πρέπει να κάνεις driver update manually) σαν τοπικό σκληρό δίσκο ώστε να μπορείς να κάνεις τα παραπάνω. (δεν προτείνεται)

Τελευταία επεξεργασία από: iWizard, 09/09/2009 - 22:59


#12   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 10/09/2009 - 22:45

Σορρυ για την κουφη ερωτηση αλλα δν εχω ασχοληθει τρελα με pc software ..

Με το iPhone ως bootloader θα μπορουμε να κανουμε φορματ το Pc εν ολιγις ???? ισως λεω γκαφα αλλα ...

#13   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 10/09/2009 - 23:00

(Σορρυ για DΒ post)

Επισης το εβαλα το Iphone σε Pc με win xp αλλα μου το διαβασε σαν Iphone disk... πρεπει να το κανω και εκει το 3ο Βημα ??

#14   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 10/09/2009 - 23:27

(Σορρυ για DΒ post)

Επισης το εβαλα το Iphone σε Pc με win xp αλλα μου το διαβασε σαν Iphone disk... πρεπει να το κανω και εκει το 3ο Βημα ??


Γειά σου AlexK.
Απαντώ και στις 2 ερωτήσεις σου:

1. Ναι, με την παραπάνω διαδικασία μπορείς να κάνεις το iphone ένα installation disk π.χ. για Windows XP/Windows 7 κλπ...και να κάνεις format στο pc σου bootάροντας από το iphone αντί για cd των windows (είναι και πολύ πιο γρήγορο το setup έτσι λόγω ταχύτητας USB2)
2. Αν στο βλέπουν ήδη τα XP σαν iphone disk, όχι , δεν χρειάζεται να κάνεις το 3 βήμα και μπορείς να το παραλείψεις.Απλά διάβασε την σημείωση κάτω από το βήμα 3

Είμαι στην διάθεσή σου για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Τελευταία επεξεργασία από: iWizard, 10/09/2009 - 23:27


#15   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 10/09/2009 - 23:44

Γειά σου AlexK.
Απαντώ και στις 2 ερωτήσεις σου:

1. Ναι, με την παραπάνω διαδικασία μπορείς να κάνεις το iphone ένα installation disk π.χ. για Windows XP/Windows 7 κλπ...και να κάνεις format στο pc σου bootάροντας από το iphone αντί για cd των windows (είναι και πολύ πιο γρήγορο το setup έτσι λόγω ταχύτητας USB2)
2. Αν στο βλέπουν ήδη τα XP σαν iphone disk, όχι , δεν χρειάζεται να κάνεις το 3 βήμα και μπορείς να το παραλείψεις.Απλά διάβασε την σημείωση κάτω από το βήμα 3

Είμαι στην διάθεσή σου για οποιαδήποτε διευκρίνιση.


τελεια αυτο καταλαβα και εγω.. και ηθελα bootloader για το laptop Μου...!!!! με εσωσες εν ολιγις !!!! ασε που η ιδεα και μονο οτι usarw το Iphone για τα παντα με τρελαινει ακομα περισσοτερο ..!!

οσον αφορα το 2ο ερωτημα μαλλον εγω σε μπερδεψα !! η ερωτηση μου .. καφε φορα που βαζω το Iphone σε ενα καινουργιο pc Μου το διαβαζει σαν ιPhone ... οχι σαν disk(εδω ειναι το λαθος)! θα πρεπει να κανω καφε φορα την διαδικασια Στο 3ο βημα ? ??? αυτο ομως δν επηρεαζει ενα οποιοδηποτε pc οταν θελω να το bootarw ?????? δηλαδη να μην το διαβαζει σαν Disk αλλα σαν Iphone Device???

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες