Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Boot your PC using your Iphone!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
41 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 11/09/2009 - 10:29

τελεια αυτο καταλαβα και εγω.. και ηθελα bootloader για το laptop Μου...!!!! με εσωσες εν ολιγις !!!! ασε που η ιδεα και μονο οτι usarw το Iphone για τα παντα με τρελαινει ακομα περισσοτερο ..!!

οσον αφορα το 2ο ερωτημα μαλλον εγω σε μπερδεψα !! η ερωτηση μου .. καφε φορα που βαζω το Iphone σε ενα καινουργιο pc Μου το διαβαζει σαν ιPhone ... οχι σαν disk(εδω ειναι το λαθος)! θα πρεπει να κανω καφε φορα την διαδικασια Στο 3ο βημα ? ??? αυτο ομως δν επηρεαζει ενα οποιοδηποτε pc οταν θελω να το bootarw ??? ??? δηλαδη να μην το διαβαζει σαν Disk αλλα σαν Iphone Device???


Για να στο διαβάζει σαν IPHONE, σε κάθε pc εφόσον το έχεις από το USB DRIVE σε Mass Storage mode, πιθανόν σημαίνει ότι και τα άλλα pc που έχεις δοκιμάσει έχουν iTunes.
Σε αυτή την περίπτωση, και γενικότερα, όποτε στο διαβάζει σαν iphone αντί για usb mass storage device, ναι, πρέπει να κάνεις to βήμα 3 και να αλλάζεις τον driver, δυστυχώς προς το παρόν.
Ήδη το ψάχνω σε συνεργασία με τον δημιουργό του USB DRIVE για να ξεπεράσουμε αυτό το πρόβλημα.

( http://www.dmytro.me/ )

Φιλικά,

Elias Limneos

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 12/09/2009 - 15:21

Φιλε μου εισαι σιγουρος οτι ειναι γρηγορη η μεταφορα ??? γιατι εγω που μεταφερω αρχεια για να το usarw ως flashaki μου τα μεταφερει σχετικα αργα !!!

και εσενα σε τετοια ταχυτητα κανει μεταφορα ??

ενω στο απλο flasaki mou (kingston 8GB) το κανει με 5ΜΒ/sec !!!

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  why.jpg   22KB   4 λήψεις

Τελευταία επεξεργασία από: AlexK, 12/09/2009 - 15:23


#18   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 13/09/2009 - 13:05

Φιλε μου εισαι σιγουρος οτι ειναι γρηγορη η μεταφορα ??? γιατι εγω που μεταφερω αρχεια για να το usarw ως flashaki μου τα μεταφερει σχετικα αργα !!!

και εσενα σε τετοια ταχυτητα κανει μεταφορα ??

ενω στο απλο flasaki mou (kingston 8GB) το κανει με 5ΜΒ/sec !!!


όχι, εμένα το παει πολύ πιό γρήγορα, σχεδόν σαν το φλασάκι.
Το έχεις συνδέσει σε powered usb (οι πίσω USB συνήθως) ή σε μπροστινές?

#19   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 13/09/2009 - 13:08

όχι, εμένα το παει πολύ πιό γρήγορα, σχεδόν σαν το φλασάκι.
Το έχεις συνδέσει σε powered usb (οι πίσω USB συνήθως) ή σε μπροστινές?


Σε λαπτοπ αγορασμενο περυσι ... τι παιζει ??? ?

το capacity του εικονικου δισκου στο Iphone Ειναι 3.03 GB Και εκανα ολα οσα ειπες ... σχετικα με το partition ...

CLEAN (enter)

CREATE PARTITION PRIMARY (enter)

SELECT PARTITION 1 (enter)

FORMAT FS=FAT32 QUICK (enter)

ASSIGN (enter)

ACTIVE (enter)

exit  (enter)

Τελευταία επεξεργασία από: AlexK, 13/09/2009 - 13:10


#20   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 13/09/2009 - 13:18

Σε λαπτοπ αγορασμενο περυσι ... τι παιζει ??? ?

το capacity του εικονικου δισκου στο Iphone Ειναι 3.03 GB Και εκανα ολα οσα ειπες ... σχετικα με το partition ...

CLEAN (enter)

CREATE PARTITION PRIMARY (enter)

SELECT PARTITION 1 (enter)

FORMAT FS=FAT32 QUICK (enter)

ASSIGN (enter)

ACTIVE (enter)

exit  (enter)


Λογικά σε laptop δεν έχεις θέμα USB power.
Να ξέρεις όμως ότι έτσι κι αλλιώς, λόγω του FAT32 που αναγκαστικά χρησιμοποιούμε για να τρέχει ο bootloader (o grub4dos δεν τρέχει σε ntfs, το υποστηρίζει όμως) είναι σαφώς πιό αργό σε αντιγραφή από το NTFS.
Αν θες να το δουλέψεις περισσότερα για data transfers παρά για booting, στα παραπάνω βήματα άλλαξε το FAT32 σε NTFS.

π.χ.

FORMAT FS=NTFS QUICK

Δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όμως για να bootάρεις έτσι.
Η αλήθεια είναι πάντως ότι γενικότερα δεν "τρέχει" το ίδιο με ένα normal δίσκο ή usb flash, το είδα και στην ταχύτητα που φορτώνουν τα boot images.

#21   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 13/09/2009 - 16:07

Λογικά σε laptop δεν έχεις θέμα USB power.
Να ξέρεις όμως ότι έτσι κι αλλιώς, λόγω του FAT32 που αναγκαστικά χρησιμοποιούμε για να τρέχει ο bootloader (o grub4dos δεν τρέχει σε ntfs, το υποστηρίζει όμως) είναι σαφώς πιό αργό σε αντιγραφή από το NTFS.
Αν θες να το δουλέψεις περισσότερα για data transfers παρά για booting, στα παραπάνω βήματα άλλαξε το FAT32 σε NTFS.

π.χ.

FORMAT FS=NTFS QUICK

Δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όμως για να bootάρεις έτσι.
Η αλήθεια είναι πάντως ότι γενικότερα δεν "τρέχει" το ίδιο με ένα normal δίσκο ή usb flash, το είδα και στην ταχύτητα που φορτώνουν τα boot images.


κοιτα εχω την εντυπωση πως εφταιγε το φορτωμενο Iphone μου .. ειχα περασει πολυ σαβουρα και ειχα φτασει σε σημειο να εχω Free μνημη 8 Mb.. κολημα τρελο ... τωρα κανω ενα καθαρισμα και θα σ πω ξανα ... οχι θελω να το εχω σαν universal flash .γιατι με format NTFS δν παιζει σε αλλα players ως flashaki ..ενω με fat32 το βαζω και στo CDPLayer του αυτοκινητου μου :P

#22   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 13/09/2009 - 16:54

κοιτα εχω την εντυπωση πως εφταιγε το φορτωμενο Iphone μου .. ειχα περασει πολυ σαβουρα και ειχα φτασει σε σημειο να εχω Free μνημη 8 Mb.. κολημα τρελο ... τωρα κανω ενα καθαρισμα και θα σ πω ξανα ... οχι θελω να το εχω σαν universal flash .γιατι με format NTFS δν παιζει σε αλλα players ως flashaki ..ενω με fat32 το βαζω και στo CDPLayer του αυτοκινητου μου :P


Πολύ καλή η σκέψη για το αυτοκίνητο ! ;)

Κοίτα και τα pm σου. ;)

#23   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 22/09/2009 - 20:12

Γεια σου και παλι .. κατεβασα το windows 7 απο λινκς και ειναι σε μορφη iso .. πως μπορω να το κανω αρχεια οπως στο cd ???

#24   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 22/09/2009 - 20:58

Γεια σου και παλι .. κατεβασα το windows 7 απο λινκς και ειναι σε μορφη iso .. πως μπορω να το κανω αρχεια οπως στο cd ???


Κατέβασε το ULTRAISO....είναι κάτι αντίστοιχο με το Daemon Tools αλλά δουλεύει πιό σωστά στα Windows 7.
Μόλις το εγκαταστήσεις, κάνε extract το ISO σε έναν φάκελο και είσαι έτοιμος. Μέσα στον φάκελο θα έχει τα αρχεία.

Σημείωση: Και το WinRar μπορεί να κάνει extract αρχεία iso...σαν να ήταν zip αρχεία.

#25   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 23/09/2009 - 20:28

Backtrack 3 ή 4Ubuntu Live Usb


Αυτα ειναι Linux λειτουργικα ???

#26   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 23/09/2009 - 21:10

Αυτα ειναι Linux λειτουργικα ???



και αλλη μια ερωτηση ... δν μπορεσα να λυσω το προβλημα με την αργη μεταφορα .... τι παιζει ? ακολουθω τις οδηγιες σου αλλα πχ τωρα εβαλα να Φορτωσει images και ειναι στο 5 % εδω και μιση ωρα ....

#27   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 26/09/2009 - 16:33

και αλλη μια ερωτηση ... δν μπορεσα να λυσω το προβλημα με την αργη μεταφορα .... τι παιζει ? ακολουθω τις οδηγιες σου αλλα πχ τωρα εβαλα να Φορτωσει images και ειναι στο 5 % εδω και μιση ωρα ....


To USB DRIVE έχει αναβαθμιστεί σε νέα έκδοση (http://www.dmytro.me...ated-beta2.html). Τώρα έχει 3 modes, "Drive+iTunes", με τα γνωστά προβλήματα, "Default" όπου δουλεύει το iphone όπως πρώτα στο iTunes και "Drive Only" όπου το βλέπει μόνο σαν δίσκο, χωρίς προβλήματα.
Για όλα τα παραπάνω φυσικά μας βολεύει το τρίτο mode.

Όσο για την ταχύτητα, πραγματικά πρέπει να έχει να κάνει με την ρύθμιση των USB σου. Για κάποιο λόγο το πάνε πολύ αργά. Δοκίμασε το νέο mode και πες μου τι βλέπεις.

Και ναι , το Ubuntu και το Backtrack είναι linux λειτουργικά και με το παραπάνω tutorial μπορείς να τα bootάρεις χωρίς να τους κάνεις πουθενά εγκατάσταση.

Φιλικά,

Ηλιας

Τελευταία επεξεργασία από: iWizard, 26/09/2009 - 16:34


#28   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 26/09/2009 - 18:04

Τα φορτωνει σε Ram το δοκιμασα :) Εβαλα και το Parted magic !!

Εχεις κανει τρομερη δουλεια !! Βravo Σου !!!!!

Και σε ευχαριστω για το helping !!!!

#29   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 27/09/2009 - 16:19

Τα φορτωνει σε Ram το δοκιμασα :) Εβαλα και το Parted magic !!

Εχεις κανει τρομερη δουλεια !! Βravo Σου !!!!!

Και σε ευχαριστω για το helping !!!!


Να σαι καλά.
Χαίρομαι που σου δούλεψε!

#30   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 03/10/2009 - 11:16

Γεια σου και παλι ! Εχω μια απορια ... πηγα να βαλω το Backtrack 3 Live Στο Iphone με τον τροπο που περιγραφεις στο 1ο ποστ... αλλα μου ζητησε να κανει overwrite ενα φακελο boot που υπαρχει εκει απο τα windows 7 .. βασικα οταν ανοιγεις το Ιphone - Flash μου βγαζει κατευθιαν τα αρχεια του Windows 7 ! και δν τα εχει τακτοποιημενα σε εναν φακελο .. με αποτελεσμα οταν κανω το copy των δυο φακελων που λες να μου λεει αντικατασταση του φακελου ΒΟΟΤ ... τι να κανω ???

Επιπλεον ... κατεβασα και το ubuntu .. αυτο πως το βαζω ????


Ευχαριστω !!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες