Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 3Gs - θα δουλέψει σωστά με συμβόλαιο cosmote από προηγούμενη συσκευή


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
3 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Konstandinos

Konstandinos

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/09/2009 - 17:53

Έχω ενα HTC Touch HD με συμβόλαιο cosmote και το Easy Internet 5GB ενεργοποιημένο. Όλα δουλεύουν σωστά όπως MMS,Internet στο κινητό καθώς και Internet Connection Sharing.

Αγόρασα μέσω Ebay ένα Ιphone 3Gs 32GB και αναρωτιέμαι αν θα δουλέψουν σωστά τα
MMS
Ιnternet
Τethering.


Το Ιphone είναι jailbroken και software unlocked.

Με μπερδεύει το γεγονός οτι η  Cosmote έχει ξεχωριστά προγράμματα για το Ιphone σε σχέση με τα προγράμματα για τα κανονικά τηλέφωνα που μπορούν επίσης να έχουν Ιnternet με κάποια extra χρέωση.

πχ. Έχωντας ενα Cosmote 270 και Easy Internet 5GB το μηνιαίο κόστος είναι 35+30 για 270 λεπτά ομιλίας και 5GB traffic. Τα προγράμματα που είναι specific για iphone δε φαίνεται να συμφέρουν. Where is the catch? :)

Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για το χρόνο σας και τη βοήθειά σας.

Κωνσταντίνος.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 07/09/2009 - 21:07

Έχω ενα HTC Touch HD με συμβόλαιο cosmote και το Easy Internet 5GB ενεργοποιημένο. Όλα δουλεύουν σωστά όπως MMS,Internet στο κινητό καθώς και Internet Connection Sharing.
Αγόρασα μέσω Ebay ένα Ιphone 3Gs 32GB και αναρωτιέμαι αν θα δουλέψουν σωστά τα
MMS
Ιnternet
Τethering.
Το Ιphone είναι jailbroken και software unlocked.
Με μπερδεύει το γεγονός οτι η  Cosmote έχει ξεχωριστά προγράμματα για το Ιphone σε σχέση με τα προγράμματα για τα κανονικά τηλέφωνα που μπορούν επίσης να έχουν Ιnternet με κάποια extra χρέωση.
πχ. Έχωντας ενα Cosmote 270 και Easy Internet 5GB το μηνιαίο κόστος είναι 35+30 για 270 λεπτά ομιλίας και 5GB traffic. Τα προγράμματα που είναι specific για iphone δε φαίνεται να συμφέρουν. Where is the catch? :)
Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για το χρόνο σας και τη βοήθειά σας.
Κωνσταντίνος.


Βασικά δεν υπάρχει catch, πρόκειται για διαφορετικά προϊόντα. Το Easy Internet 5GB ουσιαστικά είναι πρόγραμμα που απευθύνεται σε χρήστες laptop (γι αυτό και δίνει μόνο data traffic), και μαζί με αυτού του είδους τα προγράμματα παίρνεις δώρο και το USB stick - modem. Είναι άνευ ουσίας να πάρεις ένα τέτοιο πρόγραμμα για να το βάλεις σε iPhone, επειδή πληρώνεις ουσιαστικά 2 πάγια (αυτά που αναφέρεις), και φυσικά δεν παίρνεις stick, γιατί το προορίζεις για το iPhone. Θα έπρεπε ο πωλητής στον οποίο απευθύνθηκες να στα εξηγήσει αυτά τα πράγματα, αλλά τρέχα γύρευε τώρα...
Απο την άλλη, τα προγράμματα τύπου i είναι κομμένα και ραμμένα για iPhone και συναφή smartphones, καθώς εκτός απο data traffic δίνουν και δωρεάν χρόνο ομιλίας και SMS/MMS. Βασικά με το σύστημα προγραμμάτων που έχεις επιλέξει (Cosmote 270 και Easy Internet 5GB) βγαίνεις χαμένος κατά 5 ευρώ το μήνα, σε σχέση με το πρόγραμμα Cosmote i60 που είναι το αντίστοιχο με αυτό που έχεις στήσει τώρα: το i60 δίνει 300 δωρεάν λεπτά ομιλίας (αντί για 270 που δίνει το Cosmote 270), 150 δωρέαν SMS/MMS (αντί για... 0 που δίνει το Cosmote 270), kai 750ΜΒ data traffic. Προφανώς θεωρείς ότι το catch είναι η μεγάλη διαφορά στο data traffic: η ουσία είναι πως σε ένα smartphone όπως πχ το iPhone, τα 750MB είναι εξωφρενικά μεγάλος όγκος δεδομένων (εδώ και τα 500MB είναι τεράστιος όγκος για smartphone), και είναι λάθος να το συγκρίνεις με τα 5GB ενός προγράμματος όπως το Easy Internet το οποίο απευθύνεται σε χρήστες laptop και όχι σε χρήστης κινητού. Στο laptop μπορεί και να κατεβάσεις καμία ταινία, στο iPhone το πολύ - πολύ να βλέπεις streaming videos απο Youtube... Δεν είναι δηλαδή τυχαίο το ότι το ακριβότερο πρόγραμμα i (το i135) δίνει 1250MB data traffic με 135 ευρώ παγίο. Συνήθως τα προγράμματα i που παίρνουν οι χρήστες iPhone είναι είτε το i20 είτε το i35, και σπανιότερα κάποιο μεγαλύτερο. Εγώ προσωπικά έχω το i35 και δεν μπορώ ούτε με σφαίρες να καλύψω 500MB το μήνα: με έντονη καθημερινή χρήση όλο τον Σεπτέμβρη, έφτασα τα 350MB...

Όσο για το πρώτο σου ερώτημα, λογικά θα δουλέψουν όλα σωστά.

#3   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 07/09/2009 - 21:10

"...με έντονη καθημερινή χρήση όλο τον Σεπτέμβρη, έφτασα τα 350MB..."

Γράψε λάθος, τον Αύγουστο εννοούσα...

#4   Konstandinos

Konstandinos

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/09/2009 - 00:31

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και τη λεπτομερέστατη απάντηση σου.

Καταλαβαίνω το σημείο αναφοράς απλά στη δική μου περίπτωση το tethering/internet connection sharing είναι εργαλείο για εμένα μιας και δουλεύω από οποιαδήποτε τοποθεσία (teleworking) με το να συνδέω το laptop μου στο κινητό και να κάνω χρήση του Easy Internet 5GB από το laptop.

Όντως στο τηλέφωνο δε κάνω χρήση πάνω απο 500 MB (το μέγιστο που έχω δει) αλλά με το laptop η μέση χρήση που κάνω είναι γύρω στα 2GB το μήνα (μιλάμε για emails kai web, όχι για torrents kai mp3s ;)) και για αυτό το λόγο τα προγράμματα της σειράς "i" μου φάνηκαν αστεία ως προς τον επιτρεπτό όγκο δεδομένων, ειδικά όταν στη εξωτερικό τα προγράμματα για το IPhone είναι unlimited. (Έστω και με fair usage policy).

Όπως και να έχει, αν με το υπάρχον πακέτο μου πιστεύεις/έτε οτι θα δουλέψουν τα:

mms
tethering
Internet

τότε είμαι οκ και ας μου βγαίνει λίγο πιο ακριβά το μήνα.

Απλά ο προβληματισμός μου είναι κατα πόσον ενα jailbroken and unlocked IPhone θα δουλέψει σωστά σχετικά με mms και tethering μιας και έχω ακούσει/διαβάσει οτι υπάρχουν προβλήματα σχετικά με τα profiles που χρειάζεται, ενώ στα windows mobile τα settings είναι ανοικτά για τον καθένα να τα πειράξει/αλλάξει.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες