Μετάβαση στο περιεχόμενο


- - - - -

Προβληματισμος αγορας SSD ! ! !


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
12 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 03/11/2011 - 09:59

Καλήμερα σε ολο το forum!! Εχω εναν imac και αποφασισα παιδια να προχωρησω σε εγκατασταση δευτερου δισκου ssd. H εγκατασταση θα γινει απο την εξουσιοδοτημενη Elite στη Θεσσαλονικη. Κοιταζω κυριως σε αυτο το site http://www.visionstudio.gr/ αλλα προβληματιζομαι γιατι υπαρχει αρκετη διαφορα τιμων στα ιδια GB???? Μηπως καποιοι ειναι καλυτεροι? Εχω καταληξει σε αυτον http://www.visionstu...&step=undefined γιατι τον εχω βαλει και σε macbook pro που εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Ο δευτερος που μου αρεσει και ειναι σε καλη τιμη τιμη σε σχεση με τα 180gb που ειναι, ειναι αυτος http://www.visionstu...d&sort=3&step=2 Με βαση και τους αλλους δισκους σε αυτο το site, εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο παιδια στα 120gb ή αυτον στα 180 gb???? Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 03/11/2011 - 10:11

Επιπλεον παιδια αυτος http://www.visionstu...&step=undefined ειναι ο φθηνοτερος ssd του site στα 120gb. Aυτο σηαμινει απαραιτητα πως δεν ειναι καλυτερος απο τον vertex 3 ας πουμε?????

#3   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/11/2011 - 10:21

Για εμένα βάλε τον vertex 3. Στον iMac μου εγώ έχω βάλει τον vertex 2 επειδή δεν έχω sata 3 σύνδεση και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Να ξέρεις πάντως επειδή έχω και τους 2 δίσκους(vertex 2-3) σε διαφορετικά μηχανήματα βέβαια στις καθημερινές εργασίες δεν θα δεις διαφορές.

Δηλαδή λέω μήπως να σκεφτείς να πας σε ένα vertex 2 σε μεγαλύτερη χωρητικότητα, π.χ 240GB.
Once You Go Mac You Never Go Back

#4 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 03/11/2011 - 10:27

Για εμένα βάλε τον vertex 3. Στον iMac μου εγώ έχω βάλει τον vertex 2 επειδή δεν έχω sata 3 σύνδεση και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Να ξέρεις πάντως επειδή έχω και τους 2 δίσκους(vertex 2-3) σε διαφορετικά μηχανήματα βέβαια στις καθημερινές εργασίες δεν θα δεις διαφορές.

Δηλαδή λέω μήπως να σκεφτείς να πας σε ένα vertex 2 σε μεγαλύτερη χωρητικότητα, π.χ 240GB.

Καλημερα φιλε μου και σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου! Και εγω για τον vertex 3 λεω αλλα αυτος http://www.visionstu...d&sort=3&step=2 με τα 180gb πως σου φενεται?? δεν θα τον εμπιστευοσουν?

#5   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/11/2011 - 10:34

Θα τον εμπιστευόμουν. Γιατί όχι. Απλά έχει τύχει και έχω αγοράσει μόνον μοντέλα από την ocz.

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ασχοληθεί με άλλους δίσκους αλλά αυτό που μου αρέσει στην ocz είναι ότι βγάζει firmware updates για τους δίσκους της ώστε να διορθώνονται τυχόν προβλήματα.
Once You Go Mac You Never Go Back

#6   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/11/2011 - 11:28

Γνωριζετε αν υπαρχει εξουσιοδοτημενο καταστημα στην Αθηνα που να αναλαμβανει την τοποθετηση SSD σε iMac, και χωρις να ζητανε μια περιουσια? Αν και δεν γνωριζω ποσο ζητανε περιπου.
Γενικοτερα, υπαρχει θεμα με την εγγυηση και το υπολοιπο του AppleCare?

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 03/11/2011 - 11:28


#7 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 03/11/2011 - 12:30

Γνωριζετε αν υπαρχει εξουσιοδοτημενο καταστημα στην Αθηνα που να αναλαμβανει την τοποθετηση SSD σε iMac, και χωρις να ζητανε μια περιουσια? Αν και δεν γνωριζω ποσο ζητανε περιπου.
Γενικοτερα, υπαρχει θεμα με την εγγυηση και το υπολοιπο του AppleCare?

Καλησπερα φιλε μου! για το ποιοι κανουν αυτη την δουλεια στην αθηνα δεν το γνωριζω, αλλα αυτο που σιγουρα ξερω ειναι πως οπως και αν επεμβεις στο μηχανημα, για να μην χαθει η εγγυηση σου και το apple care, πρεπει να το κανεις σε εξουσιοδοτημενο service. Αν γινει ετσι δεν χανεις τιποτε και ολα ισχυουν κανονικα και μετα την επεμβαση! Το ποιοι ειναι εξουσιοδοτημενοι θα το μαθεις απο την Ελληνικη γραμμη της apple με ενα απλο τηλεφωνημα στο 0080044145417 στα ελληνικα!

#8   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 03/11/2011 - 12:46

Οκ, σε ευχαριστω! Θα ρωτησω στη Document αν το αναλαμβανουν.

#9   mrTessera

mrTessera

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:MR.TESSERA

Δημοσίευση 03/11/2011 - 13:17

Να σου πώ κάτι που ίσως δεν το ξέρεις όπως δεν το ήξερα κι εγώ αλλα μετά απο πολυέξοδα πειράματα το έμαθα... Τα MAC δεν έχουν sata 3!!! Αυτό σημαίνει πως όταν αντικατέστησα τον Corsair Force Series που είχα με έναν VERTEX 3 αντί για 200 mbps διαφορά που περίμενα, είδα μόλις 20!!! Κατα συνέπεια θα σου συνηστούσα έναν VERTEX 2 μιάς και άν είναι να πάρεις ssd MONO οι OCZ αξίζουν... Τώρα για την τοποθέτηση το σίγουρο είναι πως αν δεν στην κάνει εξουσιοδοτημένο κατάστημα χάνεις την εγγύηση, απο την άλλη εκεί σου παίρνουν ένα κάρο λεφτά... Εγώ παρόλο που αυτές τις "επεμβάσεις" τις κάνω μόνος μου και δεν είχα ποτέ προβλημα όταν πήγα να ανοίξω τον iMac τρόμαξα!!! Πολλά λεπτά καλωδιάκια που πρέπει να βγουν με πολύ προσοχή γιαυτό απευθύνθηκα στον φίλο και συμφορουμίτη zetel τον οποίο μετά απο τόσσα iPhone που έχει επισκευάσει τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια! Και εννοείται μου έκανε τη δουλειά μια χαρά και ΠΟΛΥ πιο οικονομικά απ'ότι σε κατάστημα... Αν θες κάνε την έρευνά σου και στείλε μου ένα pm να σου δώσω το τηλ του ή βρες τον και μόνος σου εδώ στο φόρουμ να πάρεις μια προσφορά και απο αυτόν...

#10 Guest_Glousic_*

Guest_Glousic_*

Δημοσίευση 03/11/2011 - 13:45

Να σου πώ κάτι που ίσως δεν το ξέρεις όπως δεν το ήξερα κι εγώ αλλα μετά απο πολυέξοδα πειράματα το έμαθα... Τα MAC δεν έχουν sata 3!!! Αυτό σημαίνει πως όταν αντικατέστησα τον Corsair Force Series που είχα με έναν VERTEX 3 αντί για 200 mbps διαφορά που περίμενα, είδα μόλις 20!!! Κατα συνέπεια θα σου συνηστούσα έναν VERTEX 2 μιάς και άν είναι να πάρεις ssd MONO οι OCZ αξίζουν... Τώρα για την τοποθέτηση το σίγουρο είναι πως αν δεν στην κάνει εξουσιοδοτημένο κατάστημα χάνεις την εγγύηση, απο την άλλη εκεί σου παίρνουν ένα κάρο λεφτά... Εγώ παρόλο που αυτές τις "επεμβάσεις" τις κάνω μόνος μου και δεν είχα ποτέ προβλημα όταν πήγα να ανοίξω τον iMac τρόμαξα!!! Πολλά λεπτά καλωδιάκια που πρέπει να βγουν με πολύ προσοχή γιαυτό απευθύνθηκα στον φίλο και συμφορουμίτη zetel τον οποίο μετά απο τόσσα iPhone που έχει επισκευάσει τον εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια! Και εννοείται μου έκανε τη δουλειά μια χαρά και ΠΟΛΥ πιο οικονομικά απ'ότι σε κατάστημα... Αν θες κάνε την έρευνά σου και στείλε μου ένα pm να σου δώσω το τηλ του ή βρες τον και μόνος σου εδώ στο φόρουμ να πάρεις μια προσφορά και απο αυτόν...

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις συμβουλες σου! Οσον αφορα τα θεματα εγγυησεων εισαι σωστος ομως ο iMac που εχω ειναι late 2011 και ειναι SATA III . Tουλαχιστον για αυτο ειμαι σιγουρος. Αν θες ψαξε το και εσυ.

#11   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 03/11/2011 - 14:11

αγόρασε απο ebay, vertex 3-240gb από ebay πήρα και γλίτωσα αρκετά χρήματα, κάπου στο 200αρικο νομιζω

#12   mrTessera

mrTessera

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:MR.TESSERA

Δημοσίευση 03/11/2011 - 15:51

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις συμβουλες σου! Οσον αφορα τα θεματα εγγυησεων εισαι σωστος ομως ο iMac που εχω ειναι late 2011 και ειναι SATA III . Tουλαχιστον για αυτο ειμαι σιγουρος. Αν θες ψαξε το και εσυ.

Οχ! Αυτό δεν το ήξερα για του '11... μαλλον πάω για καινούριο Mac... :P

#13   Ntinaras12

Ntinaras12

    iPH Member

  • 276 μηνύματα
  • Twitter:@Dchriso
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:Ntinaras

Δημοσίευση 03/11/2011 - 15:58

Οχ! Αυτό δεν το ήξερα για του '11... μαλλον πάω για καινούριο Mac... :P


Όλα τα μοντέλα του 2011 (Macbook Pro/Air, iMac, Mac Mini) υποστηρίζουν SATA 3, και πλέον μετά το EFI update του Σεπτέμβρη δουλεύουν κανονικά.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες