Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Γραμματσειρά και Office στο Mac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 06/11/2011 - 23:33

Παιδιά θέλω να προσθέσω την γραμματοσειρά Garamond στο Mac μου(Lion 10.7.2). Πως το κάνω? Πρώτα που είχα Snow Leopard στο Font Book, έκανα δεξί κλικ στο User και μετά επέλεξα Add Fonts και τις δέχτηκε!! Όταν τις έκανα install στο Computer δεν τις δεχόταν!! Πλέον τίποτα!!! Μού βγάζει κάποια errors! Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει??? Με ενδιαφέρει να μπορώ να γράφω στα Ελληνικά με αυτή την γραμματοσειρά! Ευχαριστώ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 07/11/2011 - 23:40

Κανένας εεε????????
Πάντως να αναφέρω (δεν το έγραψα στο προηγούμενο post) την γραμματοσειρά την έχω πάρει από ένα PC με windows!

Ούτε ένας ρε παιδιά;;;;;!!!!!!

P.S. Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη από τους mods για το up μου απλά με καίει λίγο το ζήτημα!


---
I am here: http://maps.google.c...60504,21.801083

#3   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2011 - 01:09

Δυστυχώς φίλε μου έχω Snow Leopard, όπου η δουλειά γινόταν μέσω Font Book.
Στό Lion τί διαδικασία ακολούθησες;
Η γραμματασειρά εγκαταστάθηκε και απλά δέν μπορείς να τήν χρησιμοποιήσεις στό Office, ή δέν εγκαταστάθηκε κάν;
Σε άλλα προγράμματα (π.χ. Pages) μπορείς να γράψεις μέ αυτήν την γραμματοσειρά;

#4   ilpap

ilpap

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@ilpappas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:ilpap

Δημοσίευση 16/11/2011 - 01:19

Την έχεις βάλει την γραμματοσειρά στο φάκελο fonts?

#5   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 16/11/2011 - 07:43

Στο Snow Leopard την είχα εγκαταστήσει μέσω font book!! Δεν ξέρω πόσο κουφό θα ακουστεί αλλά θυμάμαι τότε πως απλά "έσερνα" την γραμματοσειρά από το στικάκι στο font book και δεν την δεχόταν(μου έβγαζε duplicate και δεν μπορούσε να την χρησιμοποιήσει) ΑΛΛΑ μετά πατώντας ένα δεξί κλικ πάνω στον User και επιλέγοντας το Add Font η γραμματοσειρά εγκαθιστόταν και έπαιζε μια χαρά!!! Τώρα τίποτα! Έχω δοκιμάσει αλλά τίποτα!!
Εμένα με ενδιαφέρει οι γραμματοσειρές που θα προσθέτω να τις χρησιμοποιώ παντού και όχι μόνο στο Office(στο τίτλο του topic το έγραψα έτσι για να δώσω περισσότερη έμφαση)! Τώρα όταν προσθέτω την γραμματοσειρά π.χ. Garamond μου βγάζει όλη την ώρα Duplicate και φυσικά δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω πουθενά!!

Μήπως δεν κάνω καπτι σωστά;;; :(
ή
Μήπως χρειάζεται να κάνω κάτι περισσότερο;;;;;


---
I am here: http://maps.google.c...60534,21.801062

#6   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2011 - 12:23

1.) Αρχικά βεβαιώσου ότι η γραμματοσειρά είναι σωστά εγκατεστημένη καί ενεργοποιημένη. Άνοιξε τό Font Book στό μενού edit και βεβαιώσου ότι η Garamond είναι enabled.
2.) Δοκίμασε να κλείσεις όλες τίς ανοιχτές εφαρμογές (εκτός τού Font Book), και μετά απενεργοποίησε καί ξαναενεργοποίησε τήν γραμματοσειρά.
3.) Από τό μενού file δικίμασε νά κάνεις validate font στήν Garamond.
4.) Σβήσε το .plist file τού Font Book.
Με κρατημένο το πλήκτρο Option (Alt), πήγαινε στόν Finder στό μενού Go, επέλεξε τό Library και πήγαινε στόν φάκελο /Library/Preferences Καί μετακίνησε (στό desktop) ή σβήσε τό αρχείο com.apple.FontBook.plist .
5.) Δοκίμασε καί ένα repair permissions από τό Disk Utility.



P.S.: Τήν Garamond τήν θές γιά ιστορικούς λόγους (επειδή χρησιμοποιούνταν παραδοσιακά από τήν Apple)? Γιατί κατά γενική ομολογία είναι σχετικά άσχημη σάν γραμματοσειρά (περί ορέξεως βέβαια...! :P ). Και αρκετά μη-διαδεδομένη!
Προσωπικά μού αρέσουν οι Helvetica (κλασσικά!), Helvetica Neue, Basic Gothic Sans, Maevo, Καί μερικές geometric !

Τελευταία επεξεργασία από: giannisg2004, 16/11/2011 - 12:25


#7   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 16/11/2011 - 12:33

1.) Αρχικά βεβαιώσου ότι η γραμματοσειρά είναι σωστά εγκατεστημένη καί ενεργοποιημένη. Άνοιξε τό Font Book στό μενού edit και βεβαιώσου ότι η Garamond είναι enabled.
2.) Δοκίμασε να κλείσεις όλες τίς ανοιχτές εφαρμογές (εκτός τού Font Book), και μετά απενεργοποίησε καί ξαναενεργοποίησε τήν γραμματοσειρά.
3.) Από τό μενού file δικίμασε νά κάνεις validate font στήν Garamond.
4.) Σβήσε το .plist file τού Font Book.
Με κρατημένο το πλήκτρο Option (Alt), πήγαινε στόν Finder στό μενού Go, επέλεξε τό Library και πήγαινε στόν φάκελο /Library/Preferences Καί μετακίνησε (στό desktop) ή σβήσε τό αρχείο com.apple.FontBook.plist .
5.) Δοκίμασε καί ένα repair permissions από τό Disk Utility.



P.S.: Τήν Garamond τήν θές γιά ιστορικούς λόγους (επειδή χρησιμοποιούνταν παραδοσιακά από τήν Apple)? Γιατί κατά γενική ομολογία είναι σχετικά άσχημη σάν γραμματοσειρά (περί ορέξεως βέβαια...! :P ). Και αρκετά μη-διαδεδομένη!
Προσωπικά μού αρέσουν οι Helvetica (κλασσικά!), Helvetica Neue, Basic Gothic Sans, Maevo, Καί μερικές geometric !


Βασικά μου ψιλοαρέσει!!! Λοιπόν μόλις βρεθώ μπροστά από τον iMac θα δοκιμάσω αυτά που μου προτείνεις! Απλά μια ερώτηση! Μέσα έχει εγκατεστημένη την Garamond αλλά είναι για λατινικούς χαρακτήρες! Εμένα με ενδιαφέρει για τους ελληνικούς! Όταν προσπαθούσα να την εγκαταστήσω όταν πάταγα για να δω τα info μου έδειχνε πως ήταν enabled μόνο η Garamond του συστήματος και δεν μπορούσα να την απενεργοποιήσω και να ενεργοποιήσω τη δική μου! Μήπως πάνω σε αυτό κάνω κάτι λάθος!!



Το μεσημέρι δοκιμάζω και ενημερώνω!

#8   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 17/11/2011 - 15:06

1.) Αρχικά βεβαιώσου ότι η γραμματοσειρά είναι σωστά εγκατεστημένη καί ενεργοποιημένη. Άνοιξε τό Font Book στό μενού edit και βεβαιώσου ότι η Garamond είναι enabled.
2.) Δοκίμασε να κλείσεις όλες τίς ανοιχτές εφαρμογές (εκτός τού Font Book), και μετά απενεργοποίησε καί ξαναενεργοποίησε τήν γραμματοσειρά.
3.) Από τό μενού file δικίμασε νά κάνεις validate font στήν Garamond.
4.) Σβήσε το .plist file τού Font Book.
Με κρατημένο το πλήκτρο Option (Alt), πήγαινε στόν Finder στό μενού Go, επέλεξε τό Library και πήγαινε στόν φάκελο /Library/Preferences Καί μετακίνησε (στό desktop) ή σβήσε τό αρχείο com.apple.FontBook.plist .
5.) Δοκίμασε καί ένα repair permissions από τό Disk Utility.



P.S.: Τήν Garamond τήν θές γιά ιστορικούς λόγους (επειδή χρησιμοποιούνταν παραδοσιακά από τήν Apple)? Γιατί κατά γενική ομολογία είναι σχετικά άσχημη σάν γραμματοσειρά (περί ορέξεως βέβαια...! :P ). Και αρκετά μη-διαδεδομένη!
Προσωπικά μού αρέσουν οι Helvetica (κλασσικά!), Helvetica Neue, Basic Gothic Sans, Maevo, Καί μερικές geometric !



Δεν τα κατάφερα!!! Λες να παίζει ρόλο που την garamond την πήρα από windows xp αν είναι να ψάξω να βρω να την πάρω από 7! Μου έβγαζε error αν θυμάμαι καλά στο htpx!

Ελπίζω να έκανα σωστά όσα μου είπες!


---
I am here: http://maps.google.c...60564,21.801039

#9   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2011 - 15:16

Ποιά Garamond έχεις; Υπάρχουν πολλές παραλλαγές (π.χ. καί η Adobe βγάζει μία).
Δοκίμασε να την κατεβάσεις Καί από κάπου αλλού, υπάρχει μιά πιθανότητα τό αρχείο να είναι προβληματικό.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες