Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Paypal και ελληνικές Τράπεζες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
77 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   mais

mais

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Billys Mais

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:04

Ήρθε η ώρα επιτέλους να δημιουργήσω ένα paypal account και να βγάλω μία κάρτα από κάποια τράπεζα.

Θέλω την βοήθειά σας σε δύο πραγματάκια, μιας και υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που έχουν εμπειρία σε τέτοια θέματα.

α)Έφτιαξα ένα paypal λογαριασμό ακολουθώντας αυτό το link. Το θέμα είναι ότι δεν υπήρχε/υπάρχει επιλογή να δημιουργήσω personal λογαριασμό αλλά μόνο premier, και έτσι τώρα το account μου είναι premier. Άμα επιλέξω US για country/region μου βγάζει τις κλασσικές 3 επιλογές(personal, premier, business). Μπορώ να κλείσω αυτό το account και να φτιάξω με κάποιο τρόπο personal account? ή πρέπει να επικοινωνίσω μαζί τους?

β)Δεν χρησιμοποιώ ποτέ κάρτες, ούτε πιστωτικές, ούτε χρεωστικές. Τώρα που μου χρειάζεται για αγορές μέσω paypal στο internet, ποιά κάρτα να επιλέξω και από ποιά τράπεζα? Από προηγούμενη εμπειρία μου (τράπεζα κύπρου-prepaid) έφαγα πολύ παίδεμα και η τράπεζα μου κρατούσε 2€, αν δεν κάνω λάθος, για κάθε κατάθεση :S .. Ποιά είναι η πιο συμφέρουσα?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   HarrisCasual

HarrisCasual

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:16

κλεισε αυτο το λογαριασμο και δημιουργησε εναν αλλο...
η πειραιως για εμενα ειναι η καλυτερη και μετα η αττικης...

#3   Vaggelis1991

Vaggelis1991

    iPH Member

  • 329 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:Vaggelis1991

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:17

eurobank 1 eyrw για κάθε 100 που βάζεις ( έξοδα επαναφόρτισης )

#4   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:17

έχω Alpha Bank Bonus με χαμηλό όριο (το ρυθμίζω μόνος μου ηλεκτρονικά)

εσυ για εναλλακτική μπορείς να χρησιμοποιήσεις μία prepaid

καλό θα ήταν να μπορείς αν θες και εχεις λογαριασμό καταθέσεων, να μπορείς να κάνεις charge την κάρτα σου με αυτόν τον λογαριασμό (αρα ο λογαριασμός να ειναι στην ίδια τράπεζα για να μην σε χρεώνουν δια-εταιρικά)


είτε βάλεις μετατροπή του νομίσματος από paypal είτε από την τράπεζα, ενα 2% το χρεώνεσαι για την μετατροπή νομίσματος

πχ αγορασα κάτι έκανε 33,7
πλήρωσα 34,37

με βολεύει ο παραπάνω συνδυασμός γιατί δεν πληρώνω 2 ευρώ όπως λες για καθε κατάθεση, και παρακολουθω την κινηση ηλεκτρονικά και εξοφλώ επίσης ηλεκτρονικά την κάρτα (με λίγα λόγια δεν πατάω στην Τράπεζα)

#5   mais

mais

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Billys Mais

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:18

κλεισε αυτο το λογαριασμο και δημιουργησε εναν αλλο...
η πειραιως για εμενα ειναι η καλυτερη και μετα η αττικης...


Οκ να τον κλείσω αλλά πως θα φτιάξω personal?
Επίσης ξες πως λέγονται οι κάρτες?

eurobank 1 eyrw για κάθε 100 που βάζεις ( έξοδα επαναφόρτισης )


Μόνο 100αριά μπορώ να βάλω? Άμα θέλω να βάλω πχ 20€?

#6   mais

mais

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Billys Mais

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:20

έχω Alpha Bank Bonus με χαμηλό όριο (το ρυθμίζω μόνος μου ηλεκτρονικά)

εσυ για εναλλακτική μπορείς να χρησιμοποιήσεις μία prepaid

καλό θα ήταν να μπορείς αν θες και εχεις λογαριασμό καταθέσεων, να μπορείς να κάνεις charge την κάρτα σου με αυτόν τον λογαριασμό (αρα ο λογαριασμός να ειναι στην ίδια τράπεζα για να μην σε χρεώνουν δια-εταιρικά)


είτε βάλεις μετατροπή του νομίσματος από paypal είτε από την τράπεζα, ενα 2% το χρεώνεσαι για την μετατροπή νομίσματος

πχ αγορασα κάτι έκανε 33,7
πλήρωσα 34,37

με βολεύει ο παραπάνω συνδυασμός γιατί δεν πληρώνω 2 ευρώ όπως λες για καθε κατάθεση, και παρακολουθω την κινηση ηλεκτρονικά και εξοφλώ επίσης ηλεκτρονικά την κάρτα (με λίγα λόγια δεν πατάω στην Τράπεζα)


Αυτή η κάρτα είναι πιστωτική με χαμηλό όριο που έχεις διαλέξει εσυ?

#7   Vaggelis1991

Vaggelis1991

    iPH Member

  • 329 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:Vaggelis1991

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:22

πάλι 1 ευρώ θα σου κρατήσει.

δες εδώ..

Για την φόρτιση/επαναφόρτιση της προπληρωμένης κάρτας Eurobank ισχύουν οι εξής χρεώσεις:

Ποσό Φόρτισης/Επαναφόρτισης Έξοδα Έξοδα
Φόρτισης (EUR) Επαναφόρτισης (EUR)
από 2 έως 100 ευρώ 2 ευρώ 1 ευρώ
άνω των 100 έως 500 ευρώ 5 ευρώ 2 ευρώ
άνω των 500 ευρώ 10 ευρώ 5 ευρώ


εννοείται όλα γίνονται ηλεκτρονικά

Τελευταία επεξεργασία από: Vaggelis1991, 07/11/2011 - 15:23


#8   Vaggelis1991

Vaggelis1991

    iPH Member

  • 329 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:Vaggelis1991

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:23

δε μου βγάζει καλά τα κενά, αλλά μπορείς να τα καταλάβεις

#9   kostakissss

kostakissss

    iPH Member

  • 206 μηνύματα
  • Twitter:@kostakiss1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:24

Όταν λες πως κρατούσε 2€ η τράπεζα για κάθε κατάθεση εννοείς πως κάθε αγορά που έκανες χρεωνώσουν 2€ επιπλέον; λίγο παράξενο ακούγεται χωρίς βέβαια να γνωρίζω την πολιτική της εκάστοτε τράπεζας επι του συγκεκριμένου θέματος. Εγώ πάντως εδω και αρκετά χρόνια έχω φτιάξει μια χρεωστική (απλή κάρτα ανάληψης-κατάθεσης από ΑΤΜ) στην ALPHA και τη χρησιμοποιώ μόνο για αγορές μέσω net χωρίς κανένα πρόβλημα ως τώρα...Τέλος του μήνα έρχεται αναλυτικός με ότι αγορά έχει γίνει και με οποιαδήποτε χρεωση ή γενικότερα κίνηση του λογαριασμού. Πάντως αυτό που σίγουρα σου προτείνω είναι ανεξάρτητα ποια τράπεζα θα επιλέξεις, στο συγκεκριμένο λογαριασμό να βάζεις χρήματα μόνο όταν πρόκειται να κάνεις κάποια αγορά και όχι να έχεις καποιο ποσό μόνιμα μέσα... Φυσικά μέσω PAYPAL υπάρχει μεγάλη ασφάλεια αλλα με το internet ποτέ δεν ξέρεις...

#10   mais

mais

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Billys Mais

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:29

Όταν λες πως κρατούσε 2€ η τράπεζα για κάθε κατάθεση εννοείς πως κάθε αγορά που έκανες χρεωνώσουν 2€ επιπλέον; λίγο παράξενο ακούγεται χωρίς βέβαια να γνωρίζω την πολιτική της εκάστοτε τράπεζας επι του συγκεκριμένου θέματος. Εγώ πάντως εδω και αρκετά χρόνια έχω φτιάξει μια χρεωστική (απλή κάρτα ανάληψης-κατάθεσης από ΑΤΜ) στην ALPHA και τη χρησιμοποιώ μόνο για αγορές μέσω net χωρίς κανένα πρόβλημα ως τώρα...Τέλος του μήνα έρχεται αναλυτικός με ότι αγορά έχει γίνει και με οποιαδήποτε χρεωση ή γενικότερα κίνηση του λογαριασμού. Πάντως αυτό που σίγουρα σου προτείνω είναι ανεξάρτητα ποια τράπεζα θα επιλέξεις, στο συγκεκριμένο λογαριασμό να βάζεις χρήματα μόνο όταν πρόκειται να κάνεις κάποια αγορά και όχι να έχεις καποιο ποσό μόνιμα μέσα... Φυσικά μέσω PAYPAL υπάρχει μεγάλη ασφάλεια αλλα με το internet ποτέ δεν ξέρεις...


Η κάρτα ήταν prepaid, κάθε φορά που έβαζα λεφτά στην κάρτα κρατούσε η τράπεζα 2€. Δλδ αν η κάρτα ήταν εντελώς άδεια και ήθελα να αγοράσω κάτι που κόστιζε 1€, έπρεπε να δώσω στην τράπεζα σύνολικα 3€.

#11   mais

mais

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Billys Mais

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:32

δε μου βγάζει καλά τα κενά, αλλά μπορείς να τα καταλάβεις


Να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα.. :rolleyes:

#12   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:35

Ήρθε η ώρα επιτέλους να δημιουργήσω ένα paypal account και να βγάλω μία κάρτα από κάποια τράπεζα.

Θέλω την βοήθειά σας σε δύο πραγματάκια, μιας και υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που έχουν εμπειρία σε τέτοια θέματα.

α)Έφτιαξα ένα paypal λογαριασμό ακολουθώντας αυτό το link. Το θέμα είναι ότι δεν υπήρχε/υπάρχει επιλογή να δημιουργήσω personal λογαριασμό αλλά μόνο premier, και έτσι τώρα το account μου είναι premier. Άμα επιλέξω US για country/region μου βγάζει τις κλασσικές 3 επιλογές(personal, premier, business). Μπορώ να κλείσω αυτό το account και να φτιάξω με κάποιο τρόπο personal account? ή πρέπει να επικοινωνίσω μαζί τους?

β)Δεν χρησιμοποιώ ποτέ κάρτες, ούτε πιστωτικές, ούτε χρεωστικές. Τώρα που μου χρειάζεται για αγορές μέσω paypal στο internet, ποιά κάρτα να επιλέξω και από ποιά τράπεζα? Από προηγούμενη εμπειρία μου (τράπεζα κύπρου-prepaid) έφαγα πολύ παίδεμα και η τράπεζα μου κρατούσε 2€, αν δεν κάνω λάθος, για κάθε κατάθεση :S .. Ποιά είναι η πιο συμφέρουσα?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας :)


Δεν μπορω να δω το λινκ τωρα αλλα πηγες να διαλεξεις χωρα ελλαδα; Εχω λογαριασμο περσοναλ κανονικα, με καρτa visa ελληνικης τραπεζας και μονο την πρωτη φορα που την εβαλα εβαλε/εβγαλε το paypal 2 δολλαρια για card verification (υπηρχε κωδικος στο statement της καρτας τον οποιο εβαλα στο paypal κι εγινε verify. Απο κει και περα δεν μου ξαναζητησε η εκανε τιποτα.

Ο λογος που εφτιαξα ελληνικο ηταν γιατι οταν γυρισα απο αμερικη δε δεχοταν ελληνικη καρτα και ελληνικη διευθυνση το αμερικανικο μου


Sent from my iPhone 4s2 using Mapatalk(arpouzi)

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 07/11/2011 - 15:36

Whatsapp doc?

#13   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:37

Αυτή η κάρτα είναι πιστωτική με χαμηλό όριο που έχεις διαλέξει εσυ?

ναι
χρειάστηκα πιστωτική γιατί ταξίδευα εξωτερικό για δουλειες
τότε ειχα ανεβάσει το όριο
το κατέβασα επισκεπτόμενος την τράπεζα

την κάρτα την εξοφλώ μέσω web-banking της ίδιας τράπεζας (σου ξαναλέω αν σκεφτείς να έχεις καταθέσεις να τα κάνεις στην ίδια τράπεζα για να μην πληρώνεις δια-εταιρικά)
ναι ειναι πιστωτική με 800 ευρώ πχ όριο τώρα, χωρίς συνδρομή
το 2% θα το πληρώνεις λόγω μετατροπής νομίσματος
είτε στο paypal είτε στην τράπεζα, ανάλογα που θα πεις εσύ μέσα από το paypal να γίνεται η μετατροπή
όπως σου εγραψα το ποσο που υπολογίζεις να πληρώσεις για κάτι που αγοράζεις θα έχει μία επιβάρυνση 2% λόγω μετατροπής νομίσματος αν αγοράζεις σε Δολλάριο ή κάτι άλλο

#14   Vaggelis1991

Vaggelis1991

    iPH Member

  • 329 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:Vaggelis1991

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:37

Αναρτημένη εικόνα

#15   mais

mais

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Billys Mais

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:39

Δεν μπορω να δω το λινκ τωρα αλλα πηγες να διαλεξεις χωρα ελλαδα; Εχω λογαριασμο περσοναλ κανονικα, με καρτa visa ελληνικης τραπεζας και μονο την πρωτη φορα που την εβαλα εβαλε/εβγαλε το paypal 2 δολλαρια για card verification (υπηρχε κωδικος στο statement της καρτας τον οποιο εβαλα στο paypal κι εγινε verify. Απο κει και περα δεν μου ξαναζητησε η εκανε τιποτα.

Ο λογος που εφτιαξα ελληνικο ηταν γιατι οταν γυρισα απο αμερικη δε δεχοταν ελληνικη καρτα και ελληνικη διευθυνση το αμερικανικο μου


Sent from my iPhone 4s2 using Mapatalk(arpouzi)


Ναι χώρα Ελλάδα επιλέγω και δεν μου βγάζει 3 επιλογές αλλά δύο. (όσο για το λινκ είναι paypal.com και μετά πάτησα signup)

Συνημμένα αρχεία



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες