Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Paypal και ελληνικές Τράπεζες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
77 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:42

Για μένα οι πιστωτικές είναι παρακινδυνευμένες. Κυκλοφορούν πάρα πολλοί keyloggers οπότε για να την χρησιμοποιείς χρειάζεσαι ή συνέχεια format ή ένα 100% αξιόπιστο antivirus (πάαααρα πολύ σπάνιο γιατί μπορεί να είναι πρόσφατος). Μπορείς να βγάλεις μια electron visa αν δε θες prepaid που τραβάει όσα έχεις στον λογαριασμό. Δεν ξέρω βέβαια αν έχει έξτρα χρέωση. Εγώ έχω την prepaid της eurobank και οι έξτρα χρεώσεις είναι όπως τις έγραψε ο Βαγγέλης παραπάνω. Είμαι πολύ ικανοποιημένη... Κοίτα και το web banking κάτι θα έχει...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   mais

mais

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Billys Mais

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:43

ναι
χρειάστηκα πιστωτική γιατί ταξίδευα εξωτερικό για δουλειες
τότε ειχα ανεβάσει το όριο
το κατέβασα επισκεπτόμενος την τράπεζα

την κάρτα την εξοφλώ μέσω web-banking της ίδιας τράπεζας (σου ξαναλέω αν σκεφτείς να έχεις καταθέσεις να τα κάνεις στην ίδια τράπεζα για να μην πληρώνεις δια-εταιρικά)
ναι ειναι πιστωτική με 800 ευρώ πχ όριο τώρα, χωρίς συνδρομή
το 2% θα το πληρώνεις λόγω μετατροπής νομίσματος
είτε στο paypal είτε στην τράπεζα, ανάλογα που θα πεις εσύ μέσα από το paypal να γίνεται η μετατροπή
όπως σου εγραψα το ποσο που υπολογίζεις να πληρώσεις για κάτι που αγοράζεις θα έχει μία επιβάρυνση 2% λόγω μετατροπής νομίσματος αν αγοράζεις σε Δολλάριο ή κάτι άλλο


Κατάλαβα. Θα προτιμούσα prepaid γτ εκτός από paypal δεν θα την χρησιμοποιήσω πουθενά αλλού. Επίσης δεν έχω άλλο λογαριασμό στην eurobank καθώς τους έχω κλείσει όλους. Η πληροφορία για το 2% πολύ χρήσιμη!


Αναρτημένη εικόνα



Πότε θεωρείται φόρτηση και πότε επαναφόρτηση?(ίσως φανεί χαζή η ερώτηση)

#18   Vaggelis1991

Vaggelis1991

    iPH Member

  • 329 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:Vaggelis1991

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:44

το e-banking της eurobank απλά πετάει!

#19   Vaggelis1991

Vaggelis1991

    iPH Member

  • 329 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:Vaggelis1991

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:44

μόνο η πρώτη φορά θεωρείται φόρτιση!

#20   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:47

Κατάλαβα. Θα προτιμούσα prepaid γτ εκτός από paypal δεν θα την χρησιμοποιήσω πουθενά αλλού. Επίσης δεν έχω άλλο λογαριασμό στην eurobank καθώς τους έχω κλείσει όλους. Η πληροφορία για το 2% πολύ χρήσιμη!




Πότε θεωρείται φόρτηση και πότε επαναφόρτηση?(ίσως φανεί χαζή η ερώτηση)

Φόρτιση θεωρείται την πρώτη φορά και επαναφόρτιση όλες τις υπόλοιπες...

Κανονικά δε χρειάζεται λογαριασμός για να βγάλεις την prepaid αλλά και να σου πουν να ανοίξεις απλά δε βάζεις λεφτά μέσα και είναι σα να μην υπάρχει,αλλά συμφέρει για να τη φορτίζεις ανα πάσα στιγμή μέσω ATM ή web-banking ενώ αν δεν έχεις πας αναγκαστικά ταμείο.

#21   mais

mais

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Billys Mais

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:52

μόνο η πρώτη φορά θεωρείται φόρτιση!



Φόρτιση θεωρείται την πρώτη φορά και επαναφόρτιση όλες τις υπόλοιπες...


Ποιός θα πληρώσει τότε 5€? :S (θα μπορούσε να κάνει δύο καταθέσεις, μία μικρή και μετά όλο το ποσό για να χάσει μόνο 2€)


Κανονικά δε χρειάζεται λογαριασμός για να βγάλεις την prepaid αλλά και να σου πουν να ανοίξεις απλά δε βάζεις λεφτά μέσα και είναι σα να μην υπάρχει,αλλά συμφέρει για να τη φορτίζεις ανα πάσα στιγμή μέσω ATM ή web-banking ενώ αν δεν έχεις πας αναγκαστικά ταμείο.


Κατάλαβα :) κάλα θα ήταν να την γέμιζα από το pc μου. Μπορώ να φτιάξω έναν ταμιευτηρίου να βάλω φράγκα μέσα και να γεμίζω απο κει μέσω του pc μου την prepaid μου?

#22   Vaggelis1991

Vaggelis1991

    iPH Member

  • 329 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • GameCenter:Vaggelis1991

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:53

ναι μπορείς!

το άλλο μην το λες σε εμάς! πες το στην eurobank :P

#23   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:54

Για μένα οι πιστωτικές είναι παρακινδυνευμένες. Κυκλοφορούν πάρα πολλοί keyloggers οπότε για να την χρησιμοποιείς χρειάζεσαι ή συνέχεια format ή ένα 100% αξιόπιστο antivirus (πάαααρα πολύ σπάνιο γιατί μπορεί να είναι πρόσφατος). Μπορείς να βγάλεις μια electron visa αν δε θες prepaid που τραβάει όσα έχεις στον λογαριασμό. Δεν ξέρω βέβαια αν έχει έξτρα χρέωση. Εγώ έχω την prepaid της eurobank και οι έξτρα χρεώσεις είναι όπως τις έγραψε ο Βαγγέλης παραπάνω. Είμαι πολύ ικανοποιημένη... Κοίτα και το web banking κάτι θα έχει...



δεν δινεις πιστωτική αν έχεις paypal
και για να κανεις πληρωμή μέσα από το web-banking χρειάζεσαι το μαραφετάκι που σου δίνει τον κωδικό επιβεβαίωσης κλπ κλπ
ξαναλέω, δεν δίνεις τον αριθμό πιστωτικής και ΕΙΔΙΚΑ τον 3ψήφιο αριθμό επιβεβαίωσης όπου και όπου

χρειάστηκε να το δώσω για ασφάλεια αυτοκινήτου (anytime χωρίς 3ψήφιο) και αγορά εισιτηρίων (εκει ζητηθηκε το 3ψήφιο)

περα από αυτό, κάνεις αγορές με paypal, και δεν δίνεις αριθμό πιστωτικής κλπ
για ποιον λόγο να φοβηθείς έστω και την πιθανότητα που αναφέρεις για keylogger κλπ...

κλικ κάνεις και αγοράζεις, δεν πληκτρολογείς

και την πληρωμή της prepaid ή της πιστωτικής την κάνω μέσω web-banking και απλά και τον κωδικό μου να ξέρουν από keylogger, το μόνο που κάνω, ακόμη και αν εισαγάγω τον κωδικό ασφαλείας, μεταφέρω λεφτά από τις καταθέσεις στην πιστωτική...

το δουλευω χρόνια, και δεν ειχα το παραμικρό παράπονο άσκοπης χρέωσης, έστω και με πιστωτική

#24   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:55

και ο κωδικός ασφαλείας μετά από 1-2 λεπτά δεν ισχύει, είναι "καμμένος"

#25   mais

mais

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Billys Mais

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:56

Άρα λογικά θα καταλήξω στην eurobank. Γνωρίζει κανείς αν στον ταμιευτήριου υπάρχουν χρεώσεις, ελάχιστα όρια κτλ κτλ? η μπορώ να φτιάξω έναν άφοβα?

Επίσης τώρα έχει μείνει μόνον το ερώτημα για την paypal.. Πως φτιάχνω personal λογαριασμό ελληνικό?

#26   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 07/11/2011 - 15:57

Ποιός θα πληρώσει τότε 5€? :S (θα μπορούσε να κάνει δύο καταθέσεις, μία μικρή και μετά όλο το ποσό για να χάσει μόνο 2€)
Κατάλαβα :) κάλα θα ήταν να την γέμιζα από το pc μου. Μπορώ να φτιάξω έναν ταμιευτηρίου να βάλω φράγκα μέσα και να γεμίζω απο κει μέσω του pc μου την prepaid μου?

Ναι απλά θα πάρει 1-2 εβδομάδες για να σου έρθουν οι κωδικοί του web-banking και μπορεί κι εκεί να υπάρχει η χρέωση,πρέπει να τα ρωτησεις αυτά. Πάντως το να τη γεμίζεις από το pc μην το φοβάσαι γιατί εγώ που έχω web banking εθνικής σου δίνουν ένα πραγματάκι που λέγεται code generator ή κάπως έτσι και κάθε φορά που μπαίνεις σου βγάζει καινούριο κωδικό για κάποια δευτερόλεπτα οπότε υποκλοπή δε γίνεται

#27   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 07/11/2011 - 16:00

δεν δινεις πιστωτική αν έχεις paypal
και για να κανεις πληρωμή μέσα από το web-banking χρειάζεσαι το μαραφετάκι που σου δίνει τον κωδικό επιβεβαίωσης κλπ κλπ
ξαναλέω, δεν δίνεις τον αριθμό πιστωτικής και ΕΙΔΙΚΑ τον 3ψήφιο αριθμό επιβεβαίωσης όπου και όπου

χρειάστηκε να το δώσω για ασφάλεια αυτοκινήτου (anytime χωρίς 3ψήφιο) και αγορά εισιτηρίων (εκει ζητηθηκε το 3ψήφιο)

περα από αυτό, κάνεις αγορές με paypal, και δεν δίνεις αριθμό πιστωτικής κλπ
για ποιον λόγο να φοβηθείς έστω και την πιθανότητα που αναφέρεις για keylogger κλπ...

κλικ κάνεις και αγοράζεις, δεν πληκτρολογείς

και την πληρωμή της prepaid ή της πιστωτικής την κάνω μέσω web-banking και απλά και τον κωδικό μου να ξέρουν από keylogger, το μόνο που κάνω, ακόμη και αν εισαγάγω τον κωδικό ασφαλείας, μεταφέρω λεφτά από τις καταθέσεις στην πιστωτική...

το δουλευω χρόνια, και δεν ειχα το παραμικρό παράπονο άσκοπης χρέωσης, έστω και με πιστωτική

Ναι δεν το διευκρίνησα,εννοούσα σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει επιλογή paypal (πχ αγγλικό apple store σε μένα) και στην πρώτη register της κάρτας με το paypal. Δηλαδή αν έχει κάποιον τώρα μέσα στο pc...

#28   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 07/11/2011 - 16:00

Γιατι δεν πας στην κύπρου; 1€ έξοδα φόρτισης χωρίς άλλες δεσμεύσεις.

#29   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/11/2011 - 16:06

Θα συμφωνήσω με τον Δημητρη.

Κυπρου και 'γω. Και είμα πολυ ευχαριστημένος. Θα σου πρότεινα Eurobank να την αποφύγεις.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#30   mais

mais

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • GameCenter:Billys Mais

Δημοσίευση 07/11/2011 - 16:06

Γιατι δεν πας στην κύπρου; 1€ έξοδα φόρτισης χωρίς άλλες δεσμεύσεις.


Πριν κάποια χρόνια που δοκίμασα η εμπειρία μου ήταν απελπιστική. Δεν ήξερα και πολλά και προσπαθούσα να κάνω verify την κάρτα στην paypal με τον 4ψηφιο, για τον οποίο και δεν είχαν ιδέα. Επίσης τότε ήταν 2€, τώρα το πήγαν 1€?

Θα συμφωνήσω με τον Δημητρη.

Κυπρου και 'γω. Και είμα πολυ ευχαριστημένος. Θα σου πρότεινα Eurobank να την αποφύγεις.


Γτ αν επιτρέπεται?

Τελευταία επεξεργασία από: mais, 07/11/2011 - 16:08


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες