Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ενεργοποιήστε τη λειτουργία Panorama στο iOS 5


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
51 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Prince

Prince

    iPH User

  • 118 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2011 - 16:56

πήγα να το εγκαταστήσω αλλά λέει "requires gyroscope capable devide, iphone 4 or newer or ipad 2 " -.-... f**k off xD.. τα άλλα δηλαδή πως δουλεύουν χώρις..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Sectoras

Sectoras

    iPH Addict

  • 824 μηνύματα
  • Twitter:@sector2001
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:sector2001

Δημοσίευση 08/11/2011 - 17:02

παιδια μεγαλη Μπουρδα το Προγραμμα εμενα Μου το Βγαζει σαν να εχει Νερα Γενικα πολυ Βλακια το Εβγαλα Μολις τωρα γιατι το Θεωρισα απαραδεκτο.... εχω τα πανοραμα+360 δεν εχουνε καμια Επαφη .....

#18   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2011 - 17:05

Τό πιό ποιοτικό και εύχρηστο Πανόραμα (γραμμικό, όχι 360 μοιρών ) το τραβάει η εφαρμογή Pano. Έχει κάπου 0,79€ νομίζω, και τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά!
Και η ίδια η εφαρμογή είναι σταθερή, καλοσχεδιασμένη και αστεία εύκολη στήν χρήση!
Το Panoramatic το έχω, αλλά το βρίσκω πιό πολύπλοκο και πιό δύσκολο να πετύχεις ποιοτικά αποτελέσματα!
Το Dermandar πολύ καλό και εύχρηστο! Και τα αποτελέσματά του σχεδόν σάν τού Pano (άν και πιστεύω με το Pano πιό εύκολα πετυχαίνεις καλύτερα αποτελέσματα!).

Τελευταία επεξεργασία από: giannisg2004, 08/11/2011 - 17:06


#19   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 08/11/2011 - 17:12

πήγα να το εγκαταστήσω αλλά λέει "requires gyroscope capable devide, iphone 4 or newer or ipad 2 " -.-... f**k off xD.. τα άλλα δηλαδή πως δουλεύουν χώρις..

Μα φυσικα χρησιμοποιει και απαιτει γυροσκοπιο, οποτε iphone 3G/3GS αλλα και ipad (ουτε αυτο εχει νομιζω γυροσκοπιο) δεν μπορουν να το ενεργοποιησουν.

#20   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 08/11/2011 - 17:19

Τό πιό ποιοτικό και εύχρηστο Πανόραμα (γραμμικό, όχι 360 μοιρών ) το τραβάει η εφαρμογή Pano. Έχει κάπου 0,79€ νομίζω, και τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά!
Και η ίδια η εφαρμογή είναι σταθερή, καλοσχεδιασμένη και αστεία εύκολη στήν χρήση!
Το Panoramatic το έχω, αλλά το βρίσκω πιό πολύπλοκο και πιό δύσκολο να πετύχεις ποιοτικά αποτελέσματα!
Το Dermandar πολύ καλό και εύχρηστο! Και τα αποτελέσματά του σχεδόν σάν τού Pano (άν και πιστεύω με το Pano πιό εύκολα πετυχαίνεις καλύτερα αποτελέσματα!).

Εχει αναβαθμιστει το συγκεκριμενο;
Απ'οτι θυμαμαι που το ειχα δοκιμασει παλιοτερα δεν λειτουργουσε με το γυροσκοπιο αλλα εβγαζες φωτογραφιες και ουσιαστικα τις ενωνε..
Το panoramatic χρησιμοποιουσα κ εγω, μεχρι που εμφανιστηκε το demandar κ δυσκολα το αλλαζω..

#21   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2011 - 17:33

Το Pano? Αυτό δέν χρησιμοποιεί γυροσκόπιο!
Απλά βγάζεις φωτογραφίες και τίς ενώνει.
Απλά εμφανίζει στήν οθόνη στήν άκρη σε ένα ημιδιάφανο layer που τελειώνει η προηγούμενη εικόνα, ώστε να τοποθετήσεις κατάλληλα (ώστε να ευθευγραμμιστεί) τήν κάμερα για τήν επόμενη!
Κάτι που είναι πολύ απλό σάν ιδέα, αλλά λειτουργεί εξαιρετικά και δέν απαιτεί γυροσκόπιο (άρα λειτουργεί και σέ παλιότερες συσκευές!)!

#22   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 08/11/2011 - 17:48

Το Pano? Αυτό δέν χρησιμοποιεί γυροσκόπιο!
Απλά βγάζεις φωτογραφίες και τίς ενώνει.
Απλά εμφανίζει στήν οθόνη στήν άκρη σε ένα ημιδιάφανο layer που τελειώνει η προηγούμενη εικόνα, ώστε να τοποθετήσεις κατάλληλα (ώστε να ευθευγραμμιστεί) τήν κάμερα για τήν επόμενη!
Κάτι που είναι πολύ απλό σάν ιδέα, αλλά λειτουργεί εξαιρετικά και δέν απαιτεί γυροσκόπιο (άρα λειτουργεί και σέ παλιότερες συσκευές!)!

Ναι το Pano εννοω.. Καλα το θυμαμαι λοιπον..
Απλα δεν με βολευει τοσο, οχι που ειναι δυσκολο στην χρηση, απλα χρειαζεσαι αρκετο χρονο παραπανω, σε σχεση πχ με το dermandar με το οποιο η δουλεια γινεται πολυ γρηγορα. Αλλα ως αποτελεσμα, συμφωνω οτι ειναι ενα κλικ καλυτερο με το Pano.

#23   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2011 - 17:57

Ναί, το Dermandar είναι ταχύτατο!
Και ειδικά άν βγάλεις ολόκληρο "κύκλο", στό δείχνει σάν βιντεάκι με προοπτική, πολύ εφετζίδικο!
Μάλιστα τό είχα πετύχει καί free, οπότε δέν μέ χάλασε καθόλου!

Το Pano το χρησιμοποιώ όταν θέλω να βγάλω κάποιο τοπίο με τήν ησυχία μου (όχι ολόκληρο "κύκλο"), καθώς στίς φωτογραφίες που "συρράφει", διατηρεί τήν original ανάλυση (τουλάχιστον σέ iPhone 4) και δέν κάνει downscale!
Και αυτό, ειδικά σέ συνδυασμό άν έχεις χρόνο να μετακινηθείς, ώστε να ευθυγραμμίσεις απόλυτα τίς λήψεις, οδηγεί σε πάρα πολύ καλά αποτελέσματα! :)

Τελευταία επεξεργασία από: giannisg2004, 08/11/2011 - 17:58


#24   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 08/11/2011 - 18:05

Ναί, το Dermandar είναι ταχύτατο!
Και ειδικά άν βγάλεις ολόκληρο "κύκλο", στό δείχνει σάν βιντεάκι με προοπτική, πολύ εφετζίδικο!
Μάλιστα τό είχα πετύχει καί free, οπότε δέν μέ χάλασε καθόλου!

Το Pano το χρησιμοποιώ όταν θέλω να βγάλω κάποιο τοπίο με τήν ησυχία μου (όχι ολόκληρο "κύκλο"), καθώς στίς φωτογραφίες που "συρράφει", διατηρεί τήν original ανάλυση (τουλάχιστον σέ iPhone 4) και δέν κάνει downscale!
Και αυτό, ειδικά σέ συνδυασμό άν έχεις χρόνο να μετακινηθείς, ώστε να ευθυγραμμίσεις απόλυτα τίς λήψεις, οδηγεί σε πάρα πολύ καλά αποτελέσματα! :)

Εχεις δικιο. Και με το Pano (αλλα και με το Panoramatic) τα αποτελεσματα ειναι παρα πολυ καλα, αν εχεις χρονο στη διαθεση σου και οπως λες περιθωριο να μετακινηθεις καταλληλα.
Απλα λογω ταχυτητας χρησιμοποιω το DerManDar, αλλα βεβαια τα αποτελεσματα δεν ειναι τοσο καλα πολλες φορες, οπως λες και εσυ.
Τωρα για το συγκεκριμενο που μιλαμε εδω, το πανοραμα στην εφαρμογη της καμερας, καποιες δοκιμες με απογοητευσαν.. Φανταζομαι αν δεν εχεις πολυ χρονο στη διαθεση σου και το κανεις γρηγορα, τα αποτελεσματα θα ειναι ακομα χειροτερα.. Αν δε εχεις πιει και καναν φραπε παραπανω και τρεμει και το χερι σου τοτε αστα να πανε.. :P

#25   TheSailorKing

TheSailorKing

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2011 - 18:42

Μια διόρθωση ειναι χαφταλευρας. Αυτός που χαφτει(τρώει) άλευρα. Συνήθως τα πουλερικα και τα βοοειδη τρώνε τέτοια(ο τελευταίος χαρακτηρισμός ταιριάζει καλύτερα στην apple με αυτά που κάνει τελευταία). Χαρακτηρισμός για κάποιον που η νοημοσυνη του είναι υπό αμφισβήτηση

Σωστος

#26   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 09/11/2011 - 01:12

To 9to5mac έδωσε την λύση στο πως να ενεργοποιήσετε το panorama ΧΩΡΙΣ jailbreak!

Όσοι λοιπόν θέλετε να το ενεργοποιήσετε ακολουθήστε τα εξής 6 βήματα

1) Κατεβάστε το iBackupBot

2) Κάντε backup στο iPhone/iPod μέσω του iTunes

3) Τρέξτε το πρόγραμμα iBackupBot βρείτε το backup και ανοίξτε το

4) Βρείτε το εξής path Library/Preferences/com.apple.mobileslideshow.plist και ανοίξτε το αρχείο (αν δεν έχετε κάνει εγγραφή στο πρόγραμμα θα πρέπει να πατήσετε πρώτα άκυρο "cancel" και μετά θα ανοίξει)


Αναρτημένη εικόνα


5) Προσθέστε τον ακόλουθο κωδικά: <key>EnableFirebreak</key><string>YES</string>


Αναρτημένη εικόνα


6) Αποθηκεύστε τις αλλαγές και μετά κάντε restore from backup μέσα από το πρόγραμμα iBackupBot


Αναρτημένη εικόνα


[via 9to5mac]

#27   gog7

gog7

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 09/11/2011 - 01:40

το 360 panorama app δε κανει δουλεια?

#28   miotesoro

miotesoro

    iPH Enthousiast

  • 407 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:miotesoro

Δημοσίευση 09/11/2011 - 01:56

το έβαλα και γω! μεγάλη πατάτα μου φαίνεται..

#29   nikolakis91

nikolakis91

    iPH Enthousiast

  • 549 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:nikolakis91

Δημοσίευση 09/11/2011 - 13:31

Ρε παιδια όπως είναι προφανές δεν το έχει βγάλει επίσημα γιατι ακόμα δεν είναι μια τελειωμένη λειτουργία!πρωτον θελει έναν πολυ καλύτερο κώδικα ενοποιήσεις των φωτογραφιών καθώς κ stabilization....δεύτερον δεν έχει ρυθμιστή ώστε να αλλάζει την φωτεινότητα της εικόνας ανάλογα σε ποιο σημείο την λήψης του πανοραματος βρίσκεσαι (π.χ. Αν ξεκινήσετε το πανόραμα απο ένα φωτεινό σημείο κ πάτε σε ένα σκοτεινό θα βγει όλη η φωτο σκοτεινή)....και τρίτον δεν υποστηρίζει landscape λήψη!!!οπως βλέπετε δεν είναι έτοιμη για να βγει ακόμα κ αν κρίνω απο την τελείωμανια της apple εχει ακόμα χρόνο κ χώρο για να δοθεί στο ευρύ κοινό για χρήση!!!

#30   g4m1st3r1x

g4m1st3r1x

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 11/11/2011 - 07:30

Πραγματικά προσπαθώ από χτες που το είδα να βγάλω μια καλή photo αλλα τίποτα !!! Χρησιμοποιώ το Firebreak από Cydia αλλα όλες οι photos είναι χαλια το αποτέλεσμα !!! Τι σε χωράφια πήγα με φως, τι σε βουνά, τι στο παλαμήδι πάνω για να τραβήξω από κάτω το Ναύπλιο !!! Χαλια όλες οι photos !!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες