Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Η Adobe σταματάει την ανάπτυξη του mobile Flash και αφοσιώνεται στο HTML5


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
58 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 09/11/2011 - 19:21

Αν και πιστεύω θα αργήσει η μετάβαση σε HTML5 είναι άκρως ενθαρρυντικά τα νέα για όλους ως προς το καλύτερο.
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 09/11/2011 - 19:27

Το μόνο δύσκολο (για εμένα) αυτήν την στιγμή είναι να μάθω να κάνω τα ίδια πράγματα σε CSS. Στο Flash τα σχεδίζες με GUI. Εδώ πέρα πρέπει να τα σχεδιάσεις με Cmd+S και Cmd+R.

#33   nikosjc

nikosjc

    iPH Member

  • 254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2011 - 09:09

Καλά, όλα αυτά περί δικαίωσης ή νίκης της Apple που ακούγονται εδώ μέσα είναι τουλάχιστον αστεία! Όπως και όλες αυτές οι διαμάχες τόσο καιρό! Για κάποιον που ήθελε να μπορεί να βλέπει κάνα βιντεάκι ή να μπαίνει σε sites που είναι φτιαγμένα με φλας, η έλλειψη υποστήριξης του από τις συσκευές της apple ήταν τεράστιο μειονέκτημα! Και για ποια νίκη μιλάμε όταν ο πόλεμος διαρκεί εδώ και μια πενταετία με θύματα εμάς τους καταναλωτές? Δεν ήταν ποτέ κανένας υπερ του φλας. Ήταν όμως όλοι όσοι το ήθελαν στο κινητό τους, υπέρ του να μπορούν να κάνουν αυτά που θα έκαναν και από τον browser στο pc τους χωρίς περιορισμούς. Το ότι κάποιοι, προφανώς κολλημένοι, το έβλεπαν ως "εχθρό" είναι πραγματικά για γέλια...

#34   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 10/11/2011 - 09:16

Ενημέρωση : Με ανακοίνωση της στο επίσημο blog της εταιρείας, επιβεβαιώνει τον τερματισμό ανάπτυξης του flash player για κινητά τηλέφωνα και δηλώνει την πλήρη υποστήριξη της στην HTML 5.


Κάποιος δικαιώθηκε μετά θάνατον :)

Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 10/11/2011 - 09:18


#35   g4m1st3r1x

g4m1st3r1x

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/11/2011 - 09:20

Ενημέρωση : Με ανακοίνωση της στο επίσημο blog της εταιρείας, επιβεβαιώνει τον τερματισμό ανάπτυξης του flash player για κινητά τηλέφωνα και δηλώνει την πλήρη υποστήριξη της στην HTML 5.


Κάποιος δικαιώθηκε μετά θάνατον :)


Για ακόμα μία φορά βγήκε σωστός !!!
R.I.P. Steve, We Love You !!!

#36   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2011 - 09:40

Καλά, όλα αυτά περί δικαίωσης ή νίκης της Apple που ακούγονται εδώ μέσα είναι τουλάχιστον αστεία! Όπως και όλες αυτές οι διαμάχες τόσο καιρό! Για κάποιον που ήθελε να μπορεί να βλέπει κάνα βιντεάκι ή να μπαίνει σε sites που είναι φτιαγμένα με φλας, η έλλειψη υποστήριξης του από τις συσκευές της apple ήταν τεράστιο μειονέκτημα! Και για ποια νίκη μιλάμε όταν ο πόλεμος διαρκεί εδώ και μια πενταετία με θύματα εμάς τους καταναλωτές? Δεν ήταν ποτέ κανένας υπερ του φλας. Ήταν όμως όλοι όσοι το ήθελαν στο κινητό τους, υπέρ του να μπορούν να κάνουν αυτά που θα έκαναν και από τον browser στο pc τους χωρίς περιορισμούς. Το ότι κάποιοι, προφανώς κολλημένοι, το έβλεπαν ως "εχθρό" είναι πραγματικά για γέλια...

Δέν είναι θέμα νίκης ή ήττας.
Είναι θέμα, ότι η Apple χρησιμοποίησε τήν δύναμή τής καί τήν θέση τής στήν αγορά, για να "σκοτώσει" ένα δυσλειτουργικό και ενεργοβόρο πρότυπο, που είχε κατακλύσει το web (λόγω τής ευκολίας να "προγραμματίζεις" σ'αυτό).
Βέβαια, είχαμε παράπλευρες απώλειες, δηλαδή δυσαρεστημένους χρήστες που δέν μπορούσαν νά δούν flash περιεχόμενο.
Προσωπικά, νομίζω άξιζε τόν κόπο για δύο λόγους:
Αρχικά, καλύτερα που ταλαιπωρηθήκαμε 4 χρόνια παρά να ταλαιπωρούμασταν 10 (και παραπάνω), ανεχόμενοι τα bugs και τήν κατανάλωση πόρων του flash.
Και κατά δέυτερον, τα παράπονα τών χρηστών δέν θα τά γλυτώναμε ακόμη και άν η Apple υποστήριζε τό Flash. Απλά σ'αυτήν τήν περίπτωση θα αφορούσαν τήν κατανάλωση ενέργειας (μειωμένη αυτονομία), μειωμένη απόκριση τής συσκευής, λαγκαρίσματα, crashes, κτλ.!
Καί δέν ξέρω πότε θα είχαμε περισσότερα παράπονα, αν δέν μπορούσαν να δούν κάποιο βιντεάκι, ή άν το κινητό κολλούσε, είχε μικρή αυτονομία, κτλ. !

#37   dedalos

dedalos

    iPH Member

  • 273 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2011 - 09:54

Το ότι κάποιοι, προφανώς κολλημένοι, το έβλεπαν ως "εχθρό" είναι πραγματικά για γέλια...



Προφανώς φίλε μου η ηλικία σου δεν σου επιτρέπει να θυμηθείς άλλες εποχές που το φλας δούλευε μόνο σε windows σωστά και όλοι οι άλλοι βρίζαμε την adobe αλλά αυτή μας είχε χες.....ους και μόλις έγινε πανικός με τα iPhone χωρίς την υποστήριξη φλας την έπιασε τρεμούλα και κλαιγόταν σαν κοριτσάκι μέσα στο ΝΕΤ με διάφορες ανακοινώσεις. Αν δεν τις έκοβε την φόρα κάποιος τώρα θα χρειαζόμασταν 300 πυρήνες για να βλέπαμε το σαβουροπρογγραμά της γιατι ούτε καν update θα έκανε ώστε να βελτιώσει το πρόγγραμά της

Έχουν γεμίσει όλα τα βίντεο φλας διαφημίσεις ακόμα και αυτα που σηκώσουμε εσύ και εγώ.

Τα ίδια θα γίνουν τώρα και με το Siri, ήδη άρχισε τα παράπονα η google ότι το siri θα κάνει ζημιά στο πρόγγραμά αναζήτησης που έχει, αλλά ενοεί ότι δεν θα βλέπουμε πλέον τις στοχευμένες διαφημίσεις αλλά KGB που έχει το ψαχτίρι της.

Όσοι ήταν εναντίον της είχαν δικαιολογημένες απόψεις και δεν μπορείς εσύ να τους κρίνεις για αυτό

Τελευταία επεξεργασία από: dedalos, 10/11/2011 - 10:01


#38   nikosjc

nikosjc

    iPH Member

  • 254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2011 - 10:13

@giannisg2004: Είχα υποστήριξη flash στο Nokia 5800 προ 4ετίας, χωρίς κανένα πρόβλημα, χωρίς μείωση της κατανάλωσης, χωρίς bugs! Και ήταν και η έκδοση lite που παρ'όλα αυτά έπαιζε σχεδόν τα πάντα! Επίσης δεν θεωρώ ότι η apple ανάγκασε την adobe να σταματήσει το flash! Αν ήταν θα το είχε κάνει μέσα στην τελευταία 5ετία πολύ νωρίτερα! Απλά κατάλαβε και η adobe ότι δεν την παίρνει άλλο με την συγκεκριμένη πλατφόρμα που είναι κακοπρογραμματισμένη και βαριά, από τη στιγμή που πλέον υπάρχουν και άλλες λύσεις. Η αγορά του android δεν είναι λίγη για να την απαρνιέται η adobe τη στιγμή που είχε το flash ακόμα και σε πολύ μικρότερες αγορές παλιότερα, με τα smartphones να είναι ελάχιστα.

@dedalos: Για την ηλικία μου κάνεις λάθος, αλλά δεν νομίζω ότι είναι θέμα ηλικίας. Για το ότι η adobe ασχολούταν μόνο με τα windows είναι λογικό. Και δεν ήταν η μόνη εταιρία. Ακόμα και σήμερα υπάρχουν πολλές εταιρίες που δεν υποστηρίζουν άλλες πλατφόρμες στα προγράμματα τους γιατί ενδιαφέρονται για το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς. Δεν λέω ότι είναι σωστό, αλλά έτσι είναι. Επίσης το ότι το internet έχει γεμίσει φλας τόσα χρόνια (λάθος για εμένα) δεν φταίει η adobe. Έχει ένα εργαλείο που αν θέλει κάποιος το χρησιμοποιεί, αν δεν θέλει όχι! Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ φλας σε site μου. Για τους 300 πυρίνες απαντάω παραπάνω για το nokia που είχε έναν πυρίνα και αυτόν της κακιάς ώρας κι όμως είχα flash! Το να είναι κάποιοι εναντίων της συγκεκριμένης τεχνολογίας το δέχομαι (είμαι και εγώ), το να λένε για νίκη της apple και ότι είναι άχρηστο το flash δεν δέχομαι γιατί το flash από τη στιγμή που το χρησιμοποιούσε ένα τεράστιο μέρος του internet και ακόμα και σήμερα χρησιμοποιείται πάρα πολύ, και για να δω μια σελίδα που με ενδιαφέρει πρέπει, καλώς ή κακώς, να έχω φλας σημαίνει απλά ότι χρειάζεται!

#39   g4m1st3r1x

g4m1st3r1x

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/11/2011 - 10:24

@giannisg2004: Είχα υποστήριξη flash στο Nokia 5800 προ 4ετίας, χωρίς κανένα πρόβλημα, χωρίς μείωση της κατανάλωσης, χωρίς bugs! Και ήταν και η έκδοση lite που παρ'όλα αυτά έπαιζε σχεδόν τα πάντα! Επίσης δεν θεωρώ ότι η apple ανάγκασε την adobe να σταματήσει το flash! Αν ήταν θα το είχε κάνει μέσα στην τελευταία 5ετία πολύ νωρίτερα! Απλά κατάλαβε και η adobe ότι δεν την παίρνει άλλο με την συγκεκριμένη πλατφόρμα που είναι κακοπρογραμματισμένη και βαριά, από τη στιγμή που πλέον υπάρχουν και άλλες λύσεις. Η αγορά του android δεν είναι λίγη για να την απαρνιέται η adobe τη στιγμή που είχε το flash ακόμα και σε πολύ μικρότερες αγορές παλιότερα, με τα smartphones να είναι ελάχιστα.

@dedalos: Για την ηλικία μου κάνεις λάθος, αλλά δεν νομίζω ότι είναι θέμα ηλικίας. Για το ότι η adobe ασχολούταν μόνο με τα windows είναι λογικό. Και δεν ήταν η μόνη εταιρία. Ακόμα και σήμερα υπάρχουν πολλές εταιρίες που δεν υποστηρίζουν άλλες πλατφόρμες στα προγράμματα τους γιατί ενδιαφέρονται για το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς. Δεν λέω ότι είναι σωστό, αλλά έτσι είναι. Επίσης το ότι το internet έχει γεμίσει φλας τόσα χρόνια (λάθος για εμένα) δεν φταίει η adobe. Έχει ένα εργαλείο που αν θέλει κάποιος το χρησιμοποιεί, αν δεν θέλει όχι! Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ φλας σε site μου. Για τους 300 πυρίνες απαντάω παραπάνω για το nokia που είχε έναν πυρίνα και αυτόν της κακιάς ώρας κι όμως είχα flash! Το να είναι κάποιοι εναντίων της συγκεκριμένης τεχνολογίας το δέχομαι (είμαι και εγώ), το να λένε για νίκη της apple και ότι είναι άχρηστο το flash δεν δέχομαι γιατί το flash από τη στιγμή που το χρησιμοποιούσε ένα τεράστιο μέρος του internet και ακόμα και σήμερα χρησιμοποιείται πάρα πολύ, και για να δω μια σελίδα που με ενδιαφέρει πρέπει, καλώς ή κακώς, να έχω φλας σημαίνει απλά ότι χρειάζεται!



Θα στο πω απλά και ωραία για να το καταλάβεις...
Ναι μπορεί να το χρειαζόμασταν όλοι στο internet και όχι μονο κάποιο ποσοστό χρηστών το θέμα όμως ότι πλέον ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ αφού το κατάλαβε και η ίδια η Adobe είναι ότι ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ !!! Κάλιο αργά παρα ποτε λένε !!!
Και διάβασε λίγο πιο πάνω το post 23 για τον Steve Jobs και θα δεις ότι τελικά όντως η Apple/Steve νικησαν !!! Γιατί αντιστάθηκαν σε κάτι που χρειαζόντουσαν όλοι...
Η Adobe επιτέλους κατάλαβε...

#40   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/11/2011 - 10:38

Flash to Focus on PC Browsing and Mobile Apps; Adobe to More Aggressively Contribute to HTML5

Αυτός είναι ο τίτλος από το blog της Adobe. Υπάρχει και το πλήρες κείμενο που μπορείτε να διαβάσετε, από εκεί και πέρα ο καθένας βγάζει τα συμπερασματα του για το αν πέθανε το flash, αν ήρθε η εποχή του HTML5 κλπ κλπ. Άλλο παύει το development του mobile flash και άλλο παύει το development του flash.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 10/11/2011 - 10:38


#41   g4m1st3r1x

g4m1st3r1x

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/11/2011 - 10:44

Flash to Focus on PC Browsing and Mobile Apps; Adobe to More Aggressively Contribute to HTML5

Αυτός είναι ο τίτλος από το blog της Adobe. Υπάρχει και το πλήρες κείμενο που μπορείτε να διαβάσετε, από εκεί και πέρα ο καθένας βγάζει τα συμπερασματα του για το αν πέθανε το flash, αν ήρθε η εποχή του HTML5 κλπ κλπ. Άλλο παύει το development του mobile flash και άλλο παύει το development του flash.


Εδώ πέρα δεν ασχολιόταν με το Flash όταν έπρεπε !!!
Τώρα που δήλωσε ότι θα ασχοληθεί περισσότερο με το HTML5 λες να νοιαστεί για το development του Flash ?
ΔΝΤ.

#42   nikosjc

nikosjc

    iPH Member

  • 254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2011 - 10:59

Θα στο πω απλά και ωραία για να το καταλάβεις...
Ναι μπορεί να το χρειαζόμασταν όλοι στο internet και όχι μονο κάποιο ποσοστό χρηστών το θέμα όμως ότι πλέον ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ αφού το κατάλαβε και η ίδια η Adobe είναι ότι ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ !!! Κάλιο αργά παρα ποτε λένε !!!
Και διάβασε λίγο πιο πάνω το post 23 για τον Steve Jobs και θα δεις ότι τελικά όντως η Apple/Steve νικησαν !!! Γιατί αντιστάθηκαν σε κάτι που χρειαζόντουσαν όλοι...
Η Adobe επιτέλους κατάλαβε...


Να στο πω εγώ πιο απλά για να το καταλάβεις. Το ότι στην Ευρώπη τα τελευταία 5+ χρόνια έχουν ψηφιακή εικόνα και HD, δεν σημαίνει ότι η τηλεόραση σου δεν έπρεπε να έχει αναλογικό δέκτη, γιατί δεν θα έβλεπες τίποτα! Είναι πιο καλό το αναλογικό σήμα? Όχι! Θα "πεθάνει" σε λίγα χρόνια και στην Ελλάδα; Ναι! Ακόμα και σήμερα όμως για να δω τηλεόραση εγώ που είμαι στην Χαλκίδα χρειάζομαι απαραίτητα TV με αναλογικό δέκτη! Το ότι υπάρχει η δυνατότητα να έχω nova και να πληρώνω για να βλέπω καθαρά ακόμα και τα ελεύθερα κανάλια οκ, αλλά δεν είναι αυτή η λύση, ούτε σημαίνει ότι η nova νίκησε την αναλογική μετάδοση σήματος! Η αν έβγαινε πχ η Samsung προ 5ετίας και έλεγε εγώ σταματάω τους αναλογικούς δέκτες και κόψτε τον λαιμό σας γιατί το αναλογικό σήμα κάνει τις τηλεοράσεις μου να φαίνονται κακής ποιότητας, σημαίνει ότι τώρα που έρχετε το ψηφιακό θα ήταν νίκη της samsung? Κάποια στιγμή όλα παλιώνουν και πρέπει να εξελίσσονται ή να αλλάζουν! Απλά τα πράγματα...

#43   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 10/11/2011 - 11:13

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι που μιλατε για νικη της apple....δηλαδη αν καταργηθει το ραδιο και το bt στα κινητα παλι για νικη της apple θα μιλαμε??

επισης αν δε κανω λαθος θυμαμαι καποια παλια δημοσιευματα να λενε οτι ο λογος που δεν εχει flash το iphone δεν ειναι γιατι ηταν αχρηστο
αλλα για θεμα αυτονομιας της μπαταριας...

Sent from my iphone 4

#44   g4m1st3r1x

g4m1st3r1x

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/11/2011 - 13:42

Να στο πω εγώ πιο απλά για να το καταλάβεις. Το ότι στην Ευρώπη τα τελευταία 5+ χρόνια έχουν ψηφιακή εικόνα και HD, δεν σημαίνει ότι η τηλεόραση σου δεν έπρεπε να έχει αναλογικό δέκτη, γιατί δεν θα έβλεπες τίποτα! Είναι πιο καλό το αναλογικό σήμα? Όχι! Θα "πεθάνει" σε λίγα χρόνια και στην Ελλάδα; Ναι! Ακόμα και σήμερα όμως για να δω τηλεόραση εγώ που είμαι στην Χαλκίδα χρειάζομαι απαραίτητα TV με αναλογικό δέκτη! Το ότι υπάρχει η δυνατότητα να έχω nova και να πληρώνω για να βλέπω καθαρά ακόμα και τα ελεύθερα κανάλια οκ, αλλά δεν είναι αυτή η λύση, ούτε σημαίνει ότι η nova νίκησε την αναλογική μετάδοση σήματος! Η αν έβγαινε πχ η Samsung προ 5ετίας και έλεγε εγώ σταματάω τους αναλογικούς δέκτες και κόψτε τον λαιμό σας γιατί το αναλογικό σήμα κάνει τις τηλεοράσεις μου να φαίνονται κακής ποιότητας, σημαίνει ότι τώρα που έρχετε το ψηφιακό θα ήταν νίκη της samsung? Κάποια στιγμή όλα παλιώνουν και πρέπει να εξελίσσονται ή να αλλάζουν! Απλά τα πράγματα...


Είναι μια αντίσταση της Apple η οποια στο τέλος αποδείχτηκε σωστή !!! Εκεί οφείλεται η νίκη της Apple !!! Στην αντίσταση της... Το παράδειγμα σου πάνω στις TV δεν στέκει και τόσο, γιατί υπάρχουν διαφορων λογής μάρκες TV η οποιες είναι πιο δύσκολο να κοντραριστούν... Στην Apple η μονη σύγκριση της (και αυτή με τα χίλια ζόρια ) στα smartphones είναι η Samsung !!! Και αυτό φαίνεται από τις πωλήσεις των iPhone και τις πωλήσεις της Samsung... Ο καταναλωτής αν ήθελε να πάρει κινητό Flash δεν θα έπαιρνε iPhone... Άρα πάει να πει ότι δεν το χρειαζόταν και τόσο... Κάθε φορα που βγαίνει ένα νέο iPhone σχηματίζονται ουρές έχω από τα καταστήματα με εκατομμύρια πωλήσεις μέσα σε λίγες μέρες, ενώ η Samsung αυτό δεν θα το δει ούτε στα όνειρα της... Με συνέπεια η Adobe (επιτέλους να καταλάβει ότι αφού πουλάει το iPhone τόσο πολύ) να σταματήσει να ασχολείται με το Flash και να ξεκινήσει με το HTML5 !!!

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι που μιλατε για νικη της apple....δηλαδη αν καταργηθει το ραδιο και το bt στα κινητα παλι για νικη της apple θα μιλαμε??

επισης αν δε κανω λαθος θυμαμαι καποια παλια δημοσιευματα να λενε οτι ο λογος που δεν εχει flash το iphone δεν ειναι γιατι ηταν αχρηστο
αλλα για θεμα αυτονομιας της μπαταριας...

Sent from my iphone 4


Ναι φίλε μου θα βγει δικαιωμένη η Apple αν καταργηθούν και αυτά !!!
Πίστεψε με άχρηστο ήταν !!! Αλλιώς όπως λέω παραπάνω δεν θα πουλούσε τόσο το iPhone αλλά η Samsung !!!

#45   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/11/2011 - 14:23

Τό θέμα είναι απλό.
Στήν αρχή τρώς αγγούρι όταν δέν υποστηρίζεις ένα πρότυπο (όπως η Apple το Flash), αλλά αν έχεις ισχυρή θέση στήν αγορά, η μή υποστήριξη αυτού τού προτύπου σημαίνει ότι θα επιταχυνθεί η μετάβαση σέ νέο πρότυπο, πιθανότατα βελτιωμένο.

Αυτό λοιπόν το "αγγούρι", πολλές εταιρίες φοβούνται να τό φάνε, και συμβιβάζονται με παλιότερα πρότυπα, τα οποία υποστηρίζουν γιά λόγους Compatibility.
Αλλά αυτό, άν και βραχυπρόθεσμα καλό για τούς χρήστες, μελλοντικά καθυστερεί τήν πρόοδο καί τήν μετάβαση σέ κάτι καλύτερο.

Τα "συγχαρήκια" λοιπόν πάνε στήν Apple που είχε τα @ρχίδι@ να κόψει τήν υποστήριξη, ρισκόροβτας τήν θέση τής, καθώς τότε δέν είχε εδραιωθεί. Αυτό βέβαια δέν το έκανε από τήν καλή τής τήν καρδιά, απλά σάν έπιχείρηση πουλάει "εμπειρία χρήσης", κάτι που δέν μπορεί να ο κάνει άν υποστηρίξει flash, επομένως ήταν επιχειρηματική στρατηγική τής.
Απλά έτυχε να δικαιωθεί.
Ευτυχώς για όλους μάς βέβαια!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες