Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πληροφορίες για πρωτότυπο iPhone 5 αναφέρει δημοσίευμα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 12/11/2011 - 18:08

το " πολυ πιο χαμηλη αυτονομια " δεν το προσεξατε;


Ίσως να ήταν ένας από του βασικούς λογούς π δεν το έβγαλαν φέτος


Όσο για το Home button αφής εμένα μου ακούγεται σαν μια πάρα πολύ καλή ιδέα και θα ήθελα να την δω, το μόνο π με "απασχολεί" σε αυτό είναι ότι αν παίζεις ένα παιχνίδι σε landscape Μπορεί καταλαθος να
ακουμπάς το κουμπί και να σε πετάει έξω, δεν ξέρω πως θα είναι και πως θα δουλεύει βεβαία αλλά πιστεύω ότι θα τα σκεφτούν όλα πριν κάνουν τέτοια κίνηση

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   ntsili

ntsili

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2011 - 18:56

Στην βιογραφία του αναφέρετε το fragmentation ecosystem. Στην Ελληνική έκδοση δεν το βρήκα πάντως.

October 2010: During an earnings call, Jobs segues into a 5-minute public rant about the shortcomings of “fragmented” ecosystems like Android’s, compared to Apple’s “integrated” approach.

Πάντως σίγουρα μια μεγαλύτερη οθόνη θα προκαλέσει κάποιο πρόβλημα, θα πρέπει να έχει μεγαλύτερη ανάλυση, θα μπορεί να είναι όμως Retina Display? Θα πρέπει να ανακατασκευαστούν ξανά όλες οι εφαρμογές με την νέα ανάλυση. Και πολλά άλλα τα οποία δεν περνάν από το μυαλό μας.



Όταν λέει “fragmented” ecosystems like Android’s, νομίζω ότι εννοεί τα προβλήματα ασυμβατότητας που έχουν οι Android συσκευές και δεν μπορούν να δουλέψουν σωστά με την ίδια έκδοση Android... Πολλές συσκευές Android, πολλά λειτουργικά Android. Έτσι έχουμε ένα app πχ το οποίο δουλεύει στην α' συσκευή με Android Os version x', στην β' συσκευή με Android Os version y', στην γ' συσκευή έχει bugs τα οποία θα διορθωθούν με την επόμενη version Android Os, στη δ' συσκευή δεν δουλεύει με κανένα Android Os, δηλαδή μπάχαλο...
Από ό,τι φαίνεται η φιλοσοφία του Jobs ήταν ένα εννιαίο λειτουρικό για όλες τις συσκευές και όσο ¨αλλάζουν¨ τα χαρακτηριστικά των καινούριων iPhones τόσο απόμακρυνονται από αυτή τη φιλοσοφία με όλα τα παρελκόμενα (ασυμβατότητες λόγω διαφορετικής ανάλυσης οθόνες, ξανα-γράψιμο εφαρμογών από τους developpers κτλ). Γι'αυτό επιδιώκουν οι αλλαγές στο hardware να είναι οι ελάχιστες δυνατές... Μια εφαρμογή του App Store η οποία πουλάει σε όλες τις συσκευές (άρα δεν έχει bugs) είναι κάτι που συμφέρει την Apple διότι την πουλάει σε περισσότερους χρήστες και διευκολύνει αφάνταστα τους developers οι οποίοι δεν χρειάζεται να την "γράφουν" για κάθε μοντέλο ή έστω απαιτούνται πολύ μικρές προσαρμογές μέσα σε έναν κοινό κώδικα.

#18   Gagarin

Gagarin

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:aterzop

Δημοσίευση 12/11/2011 - 23:24

Επισης μην ξεχνατε οτι η Apple εχει επενδυσει παρα πολυ στο σασι του iphone 4...αρα δεν μπορουσε να το κρατησει μονο για μια γενια...
Αποψη μου παντα...

#19   Chris123GR

Chris123GR

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 12/11/2011 - 23:26

........... πολύ πιο γρήγορο επεξεργαστή, πολύ πιο χαμηλή αυτονομία...............


Μήπως υπάρχει κάποιο λάθος εδώ ?

#20   xristos636

xristos636

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2011 - 01:03

καλησπερα στην κοινοτητα...

ναι και εγω αυτο κοιταω...τι εννοει πολυ πιο μικρη αυτονομια...δηλαδη οσα περισσοτερα μοντελα βγαινουν με πιο πολλες απαιτησεις θα μικρενει η αυτονομια χωρις να βρισκουν τροπο να την ανεβαζουν...;εγω ετσι οπως τα βλεπω τα πλαγματα...οι μπαταριες θα μας πουνε αντιο...πριν απο τα smartphones φορτιζες το κινητακι σου και ξεχναγες να το ξαναφορτισεις...τωρα η μπαταρια κραταει πανω-κατω 2 ημερες...εδω τωρα λεει μικροτερη αυτονομια...βλεπω οι μπαταριες να μας λενε αντιο...ισως να επενδυσουν σιγα σιγα σε καμια νεοτερη τεχνολογια...η ειδηση να φωρτιζει με τους παλμους της καρδιας ειναι μια εξυπνη ιδεα...οχι ευχρηστη βεβαιως βεβαιως...ομως μπορουν σιγα σιγα να σκεφτωνται αλλους προωτοτυπους τροπους

Τελευταία επεξεργασία από: xristos636, 13/11/2011 - 01:04


#21   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 13/11/2011 - 01:04

καλησπερα στην κοινοτητα...

ναι και εγω αυτο κοιταω...τι εννοει πολυ πιο μικρη αυτονομια...δηλαδη οσα περισσοτερα μοντελα βγαινουν με πιο πολλες απαιτησεις θα μικρενει η αυτονομια χωρις να βρισκουν τροπο να την ανεβαζουν...;εγω ετσι οπως τα βλεπω τα πλαγματα...οι μπαταριες θα μας πουνε αντιο...πριν απο τα smartphones φορτιζες το κινητακι σου και ξεχναγες να το ξαναφορτισεις...τωρα η μπαταρια κραταει πανω-κατω 2 ημερες...εδω τωρα λεει μικροτερη αυτονομια...βλεπω οι μπαταριες να μας λενε αντιο...


Μαλλον εννοει οτι θα το χρησιμοποιουμε μονο οταν ειναι στην πριζα :)


Σταλμένο από το αρχηγείο του νέου πρωθυπουργού στο πανέμορφο Ήρθα Πίτς!

Mapatalk(arpouzi)
Whatsapp doc?

#22   mikelev

mikelev

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/11/2011 - 03:49

Επισης μην ξεχνατε οτι η Apple εχει επενδυσει παρα πολυ στο σασι του iphone 4...αρα δεν μπορουσε να το κρατησει μονο για μια γενια...
Αποψη μου παντα...

εννοείται αυτο που λές δν θυσιάζεται αυτό το design τόσο εύκολα!επίσης design αλλάζει σε major updates και φέτος ήταν η χρονιά του "minor" όπως και έγινε..ακόμα δν έχει βγεί πιο όμορφο σασί σε κινητό και πάμε για δεύτερο και βάλε χρόνο..δν υπήρχε κανένας λόγος να το αλλάξει.αλήθεια είναι τόσο δύσκολο να βγάλουν ενα καλύτερο και αξιοζήλευτο σε design κινητό.μάλλον είναι τελικά :)

#23   teo18480

teo18480

    iPH Contributor

  • 1.142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2011 - 03:53

Εγω παντως φερνω απο ελβετια το 4s την πεμπτη. Οταν ειναι και ερθει το 5 ξυπνηστε με

#24   Jeronimos

Jeronimos

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/11/2011 - 09:20

Με την λογική δηλαδή του να μην κατακερματσισμος του οικοσυστήματος το iPhone δεν θα αλλάξει ποτε διάσταση στην οθόνη για να μην ξανά γραφτούν οι εφαρμογές του app store. Αλλα και να βάλουν μεγαλύτερη οθόνη θα χρειαζόμαστε φορητο φορτιστή με μανιβελα σαν αυτο που έχει ο πατέρας μου για το φακό του ψαρέματος. Βέβαια για να παρουσιάσουν κάτι "καινοτόμο" (που λέει ο λόγος) θα μας δώσουν iPhone σε πολλά χρώματα τα οποία και να γρατζουνιστουν δεν θα πειράζει μιας και θα είναι απο liquid metal (το υλικό του κακού ρομπότ απο το terminator 2), και θα γραφτούν εφαρμογές λεει που θα μπορείς να δώσεις στο κινητο σου ότι μορφή θέλεις. Το τελευταίο θα ήταν πραγματικά καινοτόμο αλλα μάλλον δεν θα ζήσουμε μέχρι τότε για να το δούμε.

#25   fenomeno69

fenomeno69

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 13/11/2011 - 13:07

Μήπως υπάρχει κάποιο λάθος εδώ ?

Δεν νομίζω να υπάρχει λάθος! Λογικά να το σκεφτούμε, όσο μεγαλύτερη οθόνη τόσο μεγαλύτερη ισχύ χρειάζεται για
να λειτουργήσει, άρα μειώνεται η αυτονομία δεν αυξάνετε!! Η αλήθεια είναι ότι το θέμα "μπαταρία" έχει μείνει λίγο
πίσω τεχνολογικά! Προφανώς θα πρέπει να βρουν έναν τρόπο για ακόμα ποιο λεπτή μπαταρία αλλά με ακόμα μεγαλύτερη
χωρητικότητα για να μπορέσουν να δώσουν το συγκεκριμένο desing που θυμίζει δάκρυ!!!

Τελευταία επεξεργασία από: fenomeno69, 13/11/2011 - 13:15


#26   techplastic

techplastic

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/11/2011 - 13:34

πολύ πιο χαμηλή αυτονομία

Οχι απλά χαμηλή......"πολύ πιο χαμηλή"!!!
Αυτο ειναι ο λόγος πιστεύω που δεν το έχουν βγάλει ακόμα το 5,το θέμα ειναι η αντοχή της μπαταρίας,που αν το σκεφτούμε στατιστικά δεν θα τους σύμφερε να βγάλουν το 5 με προβλήματα αυτονομίας γιατι στο μέλλον ο αγοραστής θα το σκεφτόταν πολύ για να πάρει το 6. ;) .Οπώτε μιλάμε για πολύ μειωμένα έσοδα ως πρός τις μελλοντικές πωλήσεις τους iphone(καταστροφη!).Οπότε λοιπόν πήγαν για την σίγουρη συνταγή φέτος και βγάλανε το 4s ωστε να σώσουν την παρτίδα στις πωλήσεις,το 4 πούλησε τρελά,για όλους ειναι το καλήτερο iphone,σχεδιασμός απίστευτος(χρώματα κτλ),έτσι λοιπόν το "φορτωσανε με ακομα 3-4 λειτουργίες και πάρε το 4s.Και πάλι βγήκαν κερδισμένοι που ακόμα και αυτές οι λίγες λειτουργίες στο iphone 4 κάνανε τον κόσμο να πάει σαν τρελός για να το αγοράσει(4s).Όταν βγεί το 5 απλά θα γίνει πανικός,αυτο ειναι το μόνο σίγουρο,γιαυτό δεν θέλει η Apple να δημιουργήσει γκρίνιες στους φανατικούς καταναλωτές της,ήδη τις έχει κάνει με το 4s.Οπότε καλήτερα να αφήσουμε τον χρόνο να περάσει,οτι θα βγεί iphone 5 το ξέρουμε όλοι μας,απλά θέλει αρκετή μελέτη απο τους ανθρώπους της Apple.

#27   NitromanseR

NitromanseR

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2011 - 16:57

Προσωπικά θεωρώ το design του iPhone 4 πολύ όμορφο με ένα μόνο παραπονάκι, το διάστημα από το ακουστικό ως την οθόνη είναι πολύ μεγάλο και πέρα από ότι δε μου αρέσει αυτό το κενό θα μπορούσε να είναι επέκταση της οθόνης... Κατά τ' άλλα είναι πολύ καλό και ελπίζω τελικά να μη το κάνουν τόσο λεπτό και να έχει το design της φωτογραφίας της είδησης γιατί δε μ' αρέσει καθόλου :S

#28   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 13/11/2011 - 18:02

Για αυτο και τις λέμε φημες! Και πόσες έχουμε ακούσει το τελευταιο καιρο.. Εδω για το iPad3 αν πάρουμε τι λενε θα πρεπει να βγουν στην αγορα ταυτοχρονα πολλα διαφορετικα μοντελα, ενα με μεγαλύτερη αναλυση στις ιδιες ιντσες 9,7" και ενα πιο μικρο για να χτυπησει το kindle fire και ποιος ξερει τι άλλο θα σκεφτεί ο καθενας να επιβεβαιώσει. Αν Καθομασταν να ακούμε τις φημες τοτε θα περιμέναμε πολλα διαφορετικά..

Παντως η μεγαλύτερη οθονη ειναι κατι που πρεπει να το περιμενουμε σε γενικες γραμμες ολοι. Το εχω ξαναπεί και στο παρελθον, μεγαλυτερες διαστασεις οθονης θα σου δωσουν ενα μεγαλυτερο χωρο για να τοποθετήσεις μεγαλύτερη μπαταρία.. Αν δεν αλλαξει η τεχνολογια των μπαταριών που δε νομιζω για τα επόμενα 5 χρονια τουλαχιστον να γινει σημαντική διαφορα, μη περιμένετε το iPhone 5 να εχει ταχύτερο CPU ή καλυτερα γραφικα.. Αν μείνουν στις ιδιες ιντσες ειναι καταδικασμένοι να μικραινουν την αυτονομία τους συνεχως με τα σημερινα δεδομένα. Εξαλλου μη ξεχνατε οτι και στην apple χρησιμοποιούν soc αντίστοιχης τεχνολογίας arm με τους αλλους ανταγωνιστές που τα προμηθεύονται απο τις ιδιες εταιριες. Και προφανως αν δει καποιος και roadmap των 2-3 χρόνων τοτε στα soc αυτα δε αλλαζει κατι ουσιαστικο στην καταλανωση (αν εξαιρεσεις οτι μικραίνει η κατανάλωση, αλλα αυξάνονται τα MHz και οι πυρήνες, άρα η συνολική καταλανωση watt βγαίνει μαλλον αυξημένη για το ιδιο τσιπ... Αν οχι ίδια). Δείτε για παράδειγμα tegra3 τι έκαναν που για να μη καεί του κοτσαραν και μικρο CPU για να μη καεί ρεύμα και να τρέχει μη ενεργοβορα αππς. Τα παιχνίδια με τα σούπερ ντουπερ γραφικα θα τρεχουν στους 4 πυρήνες και η μπαταρία θα καταβροχθιζεται σε αυτη τη περιπτωση.

Το χάρισμα της apple ειναι οτι προτιμα συσκευες κλειστές και συνεπως μπορούν με καλο σχεδιασμό να τοποθετήσουν μεγαλη μπαταρία αν σχεδιάσουν καλα το 5 (δειτε και το Motorola razr xt910 που εχει μεγαλη μπαταρια σε σχεση με τα αλλα android αλλα κλειστο σχεδιο). Για την αναλυση δε το συζητώ, αν μεγαλώσουν οι ιντσες και μεινει ίδια δε θα υπαρχει προβλημα και πάλι θα ειναι πολυ καλη για τα δεδομένα του android. Εξαλλου μη ξεχνατε οτι τωρα στο iOS τρεχουν ουσιαστικά συσκευες με 3 διαφορετικές αναλυσεις. Τα 3g/3GS, τα 4/4s και τα iPad που όλα εχουν διαφορετικές αναλύσεις. Δε θα ηταν και τόσο προβλημα να υπάρξει και αλλη στο μελλον (πέραν απο της μαλλον νέας του ipad3 που μπορει και να ειναι αλήθεια η φήμη).

Αυτο που πρεπει να κρατησει καποιος γενικα ειναι οτι ειναι νωρίς για φημες, καθώς ακομα και στο Cupertino αλλάζουν τελευταία στιγμη τα σχέδια (οπως έκαναν με το πρώτο iPhone πριν αμεσως βγει). Μονο η apple θα ξερει τι θα γινει στο 5!
Εγω παντως ψηφίζω με χίλια τις μεγαλυτερες ινστες! Νομιζω μάλιστα οτι οι 4" ειναι η ιδανικοτερη κατασταση!

#29   techplastic

techplastic

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/11/2011 - 18:22






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες