Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Mac mini ανάλυση hdmi


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   xmix

xmix

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/11/2011 - 23:42

Σήμερα έκανα την μετάβαση απο pc σε Mac αλλά αυτό που έπαθα δεν το περίμενα.Συνδεσα το mini Mac με την HDTV μου με hdmi και η αναλυση των γραφικων είναι απογοητευτική.Μετά απο μια απλή αναζητηση στο google είδα ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα με συνδέσεις hdmi με εξωτερικές οθόνες όσον αφορά την αναλυση.Ειχε κανείς κάποιο σχετικό πρόβλημα ;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   eristikos

eristikos

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/11/2011 - 23:51

Σήμερα έκανα την μετάβαση απο pc σε Mac αλλά αυτό που έπαθα δεν το περίμενα.Συνδεσα το mini Mac με την HDTV μου με hdmi και η αναλυση των γραφικων είναι απογοητευτική.Μετά απο μια απλή αναζητηση στο google είδα ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα με συνδέσεις hdmi με εξωτερικές οθόνες όσον αφορά την αναλυση.Ειχε κανείς κάποιο σχετικό πρόβλημα ;

Dude γενικα να ξερεις παιζει προβλημα οταν βαζεις full HD αναλυση σε υπολογιστη μεσω hdmi. Εχω και γω mac mini αλλα δεν αντιμετοπiσα αυτο το προβλημα διοτι το χα αντιμετοπισει στο παρελθον με laptop. Ακου τι θα κανεις. Πηγαινε παρε εναν ανταπτωρα απο HDMI σε DVI, ενα καλλωδιο DVI και αντιστοιχα ενωσε τα. (θα σου βγει ενα τελικο καλλωδιο 5 μετρα :P) Την αλλη μερια του καλλωδιου βαλε την στο DVI της οθονης, Ακουγεται λιγο ποντιακο αλλα εμενα μου λειτουργησε. Το μονο θεμα ειναι οτι δεν θα παιρνεις τον ηχο του HDMI σε περιπτωση που εχεις monitor TV.

#3   Andreas2000

Andreas2000

    iPH newbie

  • 80 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/11/2011 - 00:22

Αν συνδέεις σε 40αρα με ανάλυση full HD είναι φυσιολογικό καθώς τα pixel είνα μεγαλύτερα από ότι αν έκανες το ίδιο με monitor 24αρι και ίδια ανάλυση. Εγώ προσωπικά έχω συνδεδεμένο το mini mac με HDMI σε 24αρα DELL χωρίς κανένα πρόβλημα για παράδειγμα.

#4   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2.009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/11/2011 - 00:37

46''Samsung & Macmini (2010) = superGA
για δες τις ρυθμισεις

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#5   xmix

xmix

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/11/2011 - 00:48

Μια 22αρα Samsung είναι παιδιά.Απλά απο αυτά που διάβασα γενικά στο google το είχαν κ άλλοι αυτό το πρόβλημα με διαφορετικές μαρκες τηλεορασεων χωρίς να υπάρχει επισημη λύση απο την apple.Αυτο ειναι που μου φαινεται αδιανοητο και παραλληλα με απογοητευει.Με dvi βέβαια όσοι δοκίμασαν είδαν καλύτερα αποτελέσματα

#6   xmix

xmix

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/11/2011 - 00:52

46''Samsung & Macmini (2010) = superGA
για δες τις ρυθμισεις

Τις δοκίμασα αυτές τις ρυθμίσεις,μέχρι και 30 € καλωδιο hdmi πήρα αλλά τζίφος :(

#7   xmix

xmix

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/11/2011 - 13:06

Dude γενικα να ξερεις παιζει προβλημα οταν βαζεις full HD αναλυση σε υπολογιστη μεσω hdmi. Εχω και γω mac mini αλλα δεν αντιμετοπiσα αυτο το προβλημα διοτι το χα αντιμετοπισει στο παρελθον με laptop. Ακου τι θα κανεις. Πηγαινε παρε εναν ανταπτωρα απο HDMI σε DVI, ενα καλλωδιο DVI και αντιστοιχα ενωσε τα. (θα σου βγει ενα τελικο καλλωδιο 5 μετρα :P) Την αλλη μερια του καλλωδιου βαλε την στο DVI της οθονης, Ακουγεται λιγο ποντιακο αλλα εμενα μου λειτουργησε. Το μονο θεμα ειναι οτι δεν θα παιρνεις τον ηχο του HDMI σε περιπτωση που εχεις monitor TV.

Με το dvi καλωδιο η αληθεια ειναι οτι εστρωσε αλλα η λυση ηρθε μεσα απο τις ρυθμισεις της τηλεορασης (samsung syncmaster p2270hd),οποτε και λειτουργει κανονικα με hdmi

#8   loukandr

loukandr

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 15/11/2011 - 14:12

Με το dvi καλωδιο η αληθεια ειναι οτι εστρωσε αλλα η λυση ηρθε μεσα απο τις ρυθμισεις της τηλεορασης (samsung syncmaster p2270hd),οποτε και λειτουργει κανονικα με hdmi


Τι ακριβώς άλλαξες;

#9   xmix

xmix

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/11/2011 - 14:58

Τι ακριβώς άλλαξες;


- Hit "Source" button on remote
- Arrow up/down to "HDMI' on the list, hit "Tools" button on the remote
- Arrow up/down to "Edit Name" on the next list, hit "Enter" button on the remote
- Arrow up/down to "HDMI" on the next list, hit "Enter" button on the remote
- Arrow up/down to "DVI PC" or "PC" on the next list, hit "Enter" button on the remote (Monitor should automatically adjust picture so that text does not look terrible)
- Hit "Exit" button on remote and WALA!

#10   eristikos

eristikos

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/11/2011 - 20:56

Μια 22αρα Samsung είναι παιδιά.Απλά απο αυτά που διάβασα γενικά στο google το είχαν κ άλλοι αυτό το πρόβλημα με διαφορετικές μαρκες τηλεορασεων χωρίς να υπάρχει επισημη λύση απο την apple.Αυτο ειναι που μου φαινεται αδιανοητο και παραλληλα με απογοητευει.Με dvi βέβαια όσοι δοκίμασαν είδαν καλύτερα αποτελέσματα

Δουλευα στην τεχνικη υποστιριξη της LG και πιστεψε με υπαρχει αυτο το προβλημα σχεδον παντου σε < 27" monitor.

#11   xmix

xmix

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/11/2011 - 23:58

Δουλευα στην τεχνικη υποστιριξη της LG και πιστεψε με υπαρχει αυτο το προβλημα σχεδον παντου σε < 27" monitor.

Και σε μια Sony Bravia που δοκίμασα με hdmi πάλι το ίδιο πρόβλημα υπήρχε,και απ'´οτι είδα με μια αναζητηση στο google σε πολλές ακόμα μάρκες.Η αλήθεια είναι ότι την λύση την βρήκε στο ιντερνετ ένας υπάλληλος απο την τεχνική υπόστηριξη της apple μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους.

#12   eristikos

eristikos

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2011 - 04:26

Και σε μια Sony Bravia που δοκίμασα με hdmi πάλι το ίδιο πρόβλημα υπήρχε,και απ'´οτι είδα με μια αναζητηση στο google σε πολλές ακόμα μάρκες.Η αλήθεια είναι ότι την λύση την βρήκε στο ιντερνετ ένας υπάλληλος απο την τεχνική υπόστηριξη της apple μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί τους.

Καλα γενικα υπαρχουν διαφορα πραματα να κανεις. Αμα βοηθησε ο τυπος απο την apple τοτε μια χαρα




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες