Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS 5.0.2 την επόμενη βδομάδα, iOS 5.1 με σημαντικές βελτιώσεις στο Siri (;)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
86 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   eddy888

eddy888

    iPH Enthousiast

  • 550 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 17/11/2011 - 03:52

Λοιπόν παίδες, ανακάλυψα κάτι περίεργο...
Καταρχήν η μπαταρία μου είναι Ο.Κ. τσεκαρισμένη από τα μέχρι προχθές στοιχεία και το κινητό είναι ημερών.
Ξαφνικά άρχισε η κατρακύλα.
Σήμερα το βράδυ μετά από πλήρη φόρτιση στο USB μέσα σε 38min και χωρίς να το πειράξω έπεσε στο 99%.
Εκνευρίστηκα και άρχισα να το δουλεύω μέχρι που πήγε 94%.
Εκεί του κάνω ένα Hard reset και όταν ξανάνοιξε η μπαταρία έδειχνε... 97%!
Σίγουρα κάτι παίζει περίεργο..

Τα ίδια μου έκανε και το προηγούμενο που έδωσα πίσω λόγω GPS.

Όλα αυτά με 5.0 και 5.0.1.
Το πρωί τα νεώτερα.


-.-

φυσιολογικο ειναι αυτο..!κανε μια πληρη αποφορτιση τον μηνα μια φορα και οταν παει 100% αστο μεχρι και μια ωρα επιπλεον στο 100% και θα στρωσει μετα απο δυο επιπλεον φορτισεις και μην το αφησεις να πεσει κατω απο 5%!
οποιοδηποτε κινητο εχω πιασει στα χερια μου εχουν αυτο το θεμα..!ειναι νορμαλ..
οταν λεω οποιοδηποτε πιστεψε με απλα οποιοδηποτε απο htc,lg,samsung,iphone,nokia μεχρι και zte και huawei!
μου το κανει και στο δικο μου 4αρι καμια φορα την βδομαδα..ετσι λειτουργουν απλα οι μπαταριεσ..υπαρχει και σχετικο αρθρο στο ιντερνετ στο γιατι το κανει αυτο!απλη η απαντηση..για να εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης η μπαταρια ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 17/11/2011 - 04:24

ισχυει οτι λεει ο edy και εγω το ιδιο κανω

#63   kopoylos

kopoylos

    iPH Member

  • 203 μηνύματα
  • Twitter:@@kopoylos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:kostugos

Δημοσίευση 17/11/2011 - 07:39

κ γω το ιδιο κανω μετα απο συμβουλη απο το φορουμ...κ ειναι οκ.

#64   gthebest

gthebest

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2011 - 09:53

Καλημερα! Εγω μετα απο ενα ολικο restote του τηλ και με καθαρη εγκατασταση στην 5.0.1 εχω μια σχετικη βελτιωση στην μπαταρια.
Εχω την εντύπωση οτι το jailbreak δεν συνεργαζεται πλεον σωστα με τo ios5 - 5.0.1, ιδιως με εφαρμογες που τρεχουν στο backround οπως το lockinfo ή το sbsettings.
Αυτο παντως που εχω παρατηρησει ειναι οτι απο 100 εως 50% η μπαταρια συμπεριφερεται μια χαρα, πχ θα μου κρατησει περιπου 12 ωρες αναμονη με κανα τριωρο χρηση! Μετα το 50-45% ομως αρχιζει τρελλο στεγνωμα η μπαταρια, δηλ στον μισο χρονο εχει φτασει στο 3%. Σε αντιστοιχια με το παραδειγμα μου σε κανα 6ωρο αναμονη και ελαχιστη χρηση εχει αδειασει. Εσεις το χετε παρατηρησει?

#65   jakeduth

jakeduth

    iPH Enthousiast

  • 440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Rambokouklo

Δημοσίευση 17/11/2011 - 10:54

Προσωπικά ειχα πει και στο παρελθον ότι είναι νωρίς για iOS 5. Είναι ένα νεό iOS και φυσικά θα υπάρχουν θεματάκια. Έχω μείνει σε 4.3.3 και στο iPhone 4 και στο Ipad 2 (jail και τα δύο) και απολαμβάνω την σταθερότητά τους lololol. Ισως να κάνω update σε 5.1 όταν με το καλό βγει.

#66   stocis

stocis

    iPH Enthousiast

  • 502 μηνύματα
  • Twitter:@stocis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:stocis

Δημοσίευση 17/11/2011 - 10:56

Εγώ θα πω κάτι άλλο και πείτε μου τη γνώμη σας.

Πιστεύω πως το siri είναι μεγάλο λάθος που ενεργοποιείται από το home button. Γιατί; Για τον απλούστατο λόγο ότι το home button με τον καιρό χαλάει (κάτι που αποδεδειγμένα γίνεται σε όλα ανεξαιρέτως τα iDevices) εάν χρησιμοποιείται συστηματικά.

Για παράδειγμα, όσοι δεν είναι jailbroken, χρησιμοποιούν το home button συνεχώς για κλείσιμο εφαρμογών, sleep κτλ. που εξασθενεί την πίεση του κουμπιού στο βύσμα.. τέλοσπαντων καταλάβατε τι θέλω να πω όσοι γνωρίζετε το πρόβλημα. Όσοι δεν, δοκιμάστε ένα καινούριο iPhone σε κατάστημα σε σχέση με το παλιό σας και θα δείτε τι εννοώ.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως με το siri, έχοντας στην ημερήσια διάταξη ως assistant (και πούρου πούρου) να κάνει τη δουλεία μας, ουσιαστικά θα διαλύσουμε μια ώρα αρχήτερα το home button και ως αποτέλεσμα να χρειαζόμαστε replacement home button κάθε λίγο κ.ο.κ.

Από την άλλη, μια πολύ εύκολη λύση είναι το Activator, που θα μπορεί ο καθένας με τον τρόπο που θέλει να ενεργοποιήσει το siri όπως τον εκφράζει/βολεύει, χωρίς να δυσκολεύει το factory ασταθές/ελαττωματικό επαναλαμβάνω home button. Σκευτείτε για παράδειγμα (όσοι είστε jailbroken) το sbsettings, springflash, multifl0w, κλπ να ήτο με το home button.. νομίζω καταλάβατε.

Έχοντας αυτά υπόψη, γιατί δεν το φεύγουν να ησηχάσουμε ρε παιδί μου.. Ή έστω ας το έκαναν adaptive!

Αυτά. Τους προβληματισμούς μου στους iDevice owners και προσέξετε τη χρήση σας με το home button. LFMF!

#67   huskyaris

huskyaris

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/11/2011 - 11:10

Μια άλλη ερώτηση που θέλω να απευθύνω και εγώ είναι, το δικό μου( iphone 4s) επειδή το αγόρασα από την Αγγλία ως γνωστόν έχει τον αγγλικό φορτιστεί. Επειδή λοιπόν δεν ήθελα να βάλω τον μετατροπέα (για να μπορεί να μπεί στην πρίζα ) , διάβασα τα χαρακτηριστικά του αγγλέζικου και διαπίστωσα ότι ήταν τα ίδια με του φορτιστεί που είχα για το iphone 3gs και χρησιμοποιώ αυτόν από την αρχή (ούτε μία μέρα δεν το έχω φορτίσει με τον εγγλέζικο). Το κινητό λοιπόν μου κρατάει τουλάχιστον 2 μέρες με ομιλία , wifi internet και bluetooth ακουστικό , και μουσική με την διαφορά ότι το βράδυ πολύ αργά το βάζω σε AEROPLANE MODE. Λέτε λοιπόν να παίζει ρόλο που η φόρτιση γίνεται με τον κανονικό φορτιστή και όχι με τον μικρό ?!!!

Τελευταία επεξεργασία από: huskyaris, 17/11/2011 - 11:11


#68   stocis

stocis

    iPH Enthousiast

  • 502 μηνύματα
  • Twitter:@stocis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:stocis

Δημοσίευση 17/11/2011 - 11:12

Μια άλλη ερώτηση που θέλω να απευθύνω και εγώ είναι, το δικό μου( iphone 4s) επειδή το αγόρασα από την Αγγλία ως γνωστόν έχει τον αγγλικό φορτιστεί. Επειδή λοιπόν δεν ήθελα να βάλω τον μετατροπέα (για να μπορεί να μπεί στην πρίζα ) , διάβασα τα χαρακτηριστικά του αγγλέζικου και διαπίστωσα ότι ήταν τα ίδια με του φορτιστεί που είχα για το iphone 3gs και χρησιμοποιώ αυτόν από την αρχή (ούτε μία μέρα δεν το έχω φορτίσει με τον εγγλέζικο). Το κινητό λοιπόν μου κρατάει τουλάχιστον 2 μέρες με ομιλία , wifi internet και bluetooth ακουστικό , και μουσική με την διαφορά ότι το βράδυ πολύ αργά το βάζω σε AEROPLANE MODE. Λέτε λοιπόν να παίζει ρόλο που η φόρτιση γίνεται με τον κανονικό φορτιστή και όχι με τον μικρό ?!!!


όχι φίλε.. μια χαρά είσαι. Αν προσέξεις στα στοιχεία έχουν τις ίδιες προδιαγραφές Amper Voltage. Κανένα πρόβλημα.

#69   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2011 - 11:40

Εγώ θα πω κάτι άλλο και πείτε μου τη γνώμη σας.

Πιστεύω πως το siri είναι μεγάλο λάθος που ενεργοποιείται από το home button. Γιατί; Για τον απλούστατο λόγο ότι το home button με τον καιρό χαλάει (κάτι που αποδεδειγμένα γίνεται σε όλα ανεξαιρέτως τα iDevices) εάν χρησιμοποιείται συστηματικά.

Για παράδειγμα, όσοι δεν είναι jailbroken, χρησιμοποιούν το home button συνεχώς για κλείσιμο εφαρμογών, sleep κτλ. που εξασθενεί την πίεση του κουμπιού στο βύσμα.. τέλοσπαντων καταλάβατε τι θέλω να πω όσοι γνωρίζετε το πρόβλημα. Όσοι δεν, δοκιμάστε ένα καινούριο iPhone σε κατάστημα σε σχέση με το παλιό σας και θα δείτε τι εννοώ.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως με το siri, έχοντας στην ημερήσια διάταξη ως assistant (και πούρου πούρου) να κάνει τη δουλεία μας, ουσιαστικά θα διαλύσουμε μια ώρα αρχήτερα το home button και ως αποτέλεσμα να χρειαζόμαστε replacement home button κάθε λίγο κ.ο.κ.

Από την άλλη, μια πολύ εύκολη λύση είναι το Activator, που θα μπορεί ο καθένας με τον τρόπο που θέλει να ενεργοποιήσει το siri όπως τον εκφράζει/βολεύει, χωρίς να δυσκολεύει το factory ασταθές/ελαττωματικό επαναλαμβάνω home button. Σκευτείτε για παράδειγμα (όσοι είστε jailbroken) το sbsettings, springflash, multifl0w, κλπ να ήτο με το home button.. νομίζω καταλάβατε.

Έχοντας αυτά υπόψη, γιατί δεν το φεύγουν να ησηχάσουμε ρε παιδί μου.. Ή έστω ας το έκαναν adaptive!

Αυτά. Τους προβληματισμούς μου στους iDevice owners και προσέξετε τη χρήση σας με το home button. LFMF!


Τπτ στη ζωη δεν ειναι αιωνιο ολα φθειρονται. Και το αμαξια μας καθε τοσο τα παμε για σερβις.
Το μονο που θα προσθεσω σε αυτα που λες οτι η αναγκη για touch home button ειναι επιτακτικη και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το iphone 5 θα ειναι ετσι. Η apple ειναι γνωστο οτι δινει σιγαααα σιγααα αυτα που θελουμε.

#70   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 17/11/2011 - 11:48

Φιλε Αυγουστη μάλλον δεν γνωρίζεις οτι ένας γρήγορος επεξεργαστής έχει το πλεονέκτημα του race to sleep, τη δυνατότητα δηλαδή να πραγματοποιήσει πιο γρήγορα μια διεργασία και να μπει μετά σε sleep μειώνοντας την ενέργεια που απαιτεί συγκρινόμενος με έναν πιο αργό επεξεργαστή που θα χρειαστεί να λειτουργήσει περισσότερη ώρα για να πραγματοποιήσει την ίδια εργασία. *CarpeNoctum

Τότε πως εξηγείται ότι η ίδια η apple δίνει λιγότερο χρόνο αναμονής στο 4s κατά 100 ώρες από ότι στο 4;



Sent from my iPhone4s using Tapatalk

#71   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 17/11/2011 - 12:44

Μεγάλη βελτίωση μετά το Hard reset...

#72   DonJuan

DonJuan

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 17/11/2011 - 15:34

Καλησπέρα σε όλους (Πρώτο μήνυμα.. παλιός αναγνώστης :) )
εγώ έχω το 3gs, που εχει εγκατεστημένο το os5 επάνω του.
Εγώ έχω μεγάλα προβλήματα με την μπαταρία. Εχω όλα τα notifications και τα location services στο off και παρ' ολα αυτά η μπαταρία ξαφνικά μπορεί να χάσει πχ 5% σε δευτερόλεπτα!
Σημειωτέον την μπαταρία την άλλαξα λίγο πριν το καλοκαίρι.
Πολλά νεύρα....

ξέχασα να πω οτι έχει γίνει πολύ πιο αργό απ' οτι ήταν παλιότερα το τηλέφωνο....

Τελευταία επεξεργασία από: DonJuan, 17/11/2011 - 15:35


#73   loukandr

loukandr

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 17/11/2011 - 15:50

Όπως λέει και το πρώτο post στην 5.1 μάλλον θα γίνεται άνοιγμα/κλείσιμο των WiFi, Bluetooth, Data μέσω Siri.
Και ερωτώ... Πως θα γίνεται αυτό όταν το Siri είναι ακόμα σε beta μορφή και χρειάζεται να επικοινωνήσει με τους server της Apple; :mellow:

Αν κλείσεις τα data ή το WiFi και δεν έχει Internet, δεν θα μπορεί να επικοινωνήσει με Apple και βασικά δεν δουλεύει καθόλου.
Αυτό θα γίνει μόνο αν μπορεί το Siri πλεόν να λειτουργήσει και offline. Και το κόβω πολύ νωρίς ακόμα για να γίνει κάτι τέτοιο.

Τελευταία επεξεργασία από: Demon, 17/11/2011 - 15:50


#74   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 22/11/2011 - 00:38

H γερμανική ιστοσελίδα που την προηγούμενη βδομάδα δημοσίευσε πληροφορίες σχετικά με την διάθεση του iOS 5.0.2 αυτή τη βδομάδα ανακαλεί την δήλωση αυτή επικαλούμενη προβλήματα στις δοκιμές της συγκεκριμένης έκδοσης.

Αναρτημένη εικόνα


Η αναβάθμιση στο iOS 5.0.2 ετοιμαζόταν για να διορθώσει τα προβλήματα που παρέμεναν με την αυτονομία των iOS συσκευών. Ωστόσο, η ιστοσελίδα επικαλείται ότι προκύπτουν προβλήματα με memory leaks και απαιτούνται περαιτέρω δοκιμές που θα καθυστερήσουν την κυκλοφορία της έκδοσης.

Συνεπώς, αναμένουμε λογικά την επόμενη βδομάδα κάποια ενημέρωση σχετικά με την διάθεση του iOS 5.0.2 αλλά και περισσότερες πληροφορίες για την μεγάλη φημολογούμενη αναβάθμιση στο iOS 5.1 που θα δώσει περισσότερες λειτουργίες στο Siri του iPhone 4S.

Follow me on twitter


#75   georgebest2

georgebest2

    iPH Contributor

  • 1.143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2011 - 00:46

Ακομα και να βγει η 5.02 την επομενη βδομαδα , τοτε ΣΙΓΟΥΡΑ θα εχει καποιο αλλο προβλημα για το οποιο θα πρεπει να ξαναβγαλει αλλη iOS ....
Αυτα συμβαινουν οταν κανεις λαθη και μετα τρεχεις και δε φτανεις ...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες