Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

yellowgate ? ( πρωην κιτρινο αντι για ασπρο)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
335 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   fastmac

fastmac

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 22/11/2011 - 01:05

Επειδή η δημοκρατία και η ελευθερία του λόγου ειναι ένα δικαίωμα που στα φόρουμ τουλάχιστον ειναι πολύ ψηλά και επειδή δεν μου άρεσε που έκλεισε το θέμα γιατί έχει πολλά να δώσει ακόμα όσο αναφορά τις εμπειρίες όλον μας αλλα και την ενημέρωση μας έφτιαξα αυτο topic ( προς τους διαχειριστές : αν υπάρχουν κάποια άτομα που παραβαίνουν τους κανόνες τις κοσμιας συμπεριφοράς υπάρχουν διαδικασίες για αυτους και μόνο )

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2011 - 01:09

Δεν αφαιρεσαμε το δικαιωμα κανενός στο διάλογο και καλα κανεις και ανοίγεις νεο.
Στο χερι σας ειναι να το κρατήσετε ανοιχτό .

#3   fastmac

fastmac

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 22/11/2011 - 01:17

Ωραία συνεχίζω εγώ γιατί δεν βλέπω κανέναν να κάνει τη αρχή
Σε απάντηση των αναλύσεων : Τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα και όλες τις αναλύσεις είχα κάνει ένα post με κάποια απο αυτά που λέτε μεταφρασμένα για να τα διαβάσουν όλοι αλλά δεν ειναι μόνο αυτο το θέμα δεν υπάρχουν 2 οθόνες υπάρχουν 2 αρχικά χρώματα κίτρινο και μπλε τόσες πολλές διαφορετικές διαβαθμησεις και για το λόγο του αληθές παραθέτω φοτο αν και επιμένω αν θέλει κάποιος να μπει σε αυτή τη διαδικασία να παει να τα δει απο κοντά και σε ποσά να πάω ποια? είχα παει σε περίπου 10 και όλα ήταν ποιο άσπρα απο το δικό μου αν τα display που είχα δει ήταν σαν το δικό μου αυτο θα ήταν άλλο θέμα ..
Είμαι φανατικός τις apple ποτέ μου δεν είχα πρόβλημα και συνεπώς δεν είμαι προκατελημενος αλλα περίμενα τουλάχιστον τουλάχιστον ξαναλέω σταθερή απόδοση στην οθόνη του iPhone να ξέρεις ειναι αυτο το χρώμα και τέλος και όχι να ειναι του τύπου όπως είπε και άλλος ένας εδώ πέρα : "και αν σου κάτσει" ? ε όχι !
Συνημμένο αρχείο  IMG_3155.JPG   465,03KB   152 λήψεις

#4   Bilbo1

Bilbo1

    iPH User

  • 158 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2011 - 01:24

να κανω μια ερωτηση..

υπαρχει καποιος σοβαρος λογος που μας πειραζει αν η οθονη εχει ελαφρως yellowish η blueish tint?

#5   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 22/11/2011 - 01:28

Μπορεί το δικό σου να είχε όντως πρόβλημα και να ήταν πιο κίτρινο από το κιτρινωπό hue. Επίσης θα ήθελα να πω πως αν ήταν να έχουν μια οθόνη για όλους καμία από τις 2 που κυκλοφορούν σήμερα δε θα ήταν acceptable. Θα έπρεπε να βρουν μια ενδιάμεση λύση. Όσοι λένε ότι δεν τους αρέσει η κιτρινωπή απόχρωση και θα έπρεπε μόνο να κυκλοφορεί η "λευκή" μπλε, θα έπρεπε να σκεφτούν κι εμάς (τους λίγους μεν) που κουράζει τα μάτια μας αυτό το μπλε hue. Οπότε μη ζητάτε μια λευκή οθόνη στα τυφλά γιατί η μεν είναι χάλια για τους πρώτους η δε είναι χάλια για εμάς τους λίγους που θα έπρεπε ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ να είμαστε ικανοποιημένοι.

#6   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 22/11/2011 - 01:30

να κανω μια ερωτηση..

υπαρχει καποιος σοβαρος λογος που μας πειραζει αν η οθονη εχει ελαφρως yellowish η blueish tint?

Σε μερικούς πειράζει στα μάτια σε άλλους απλά είναι η ιδέα. Αν εσύ είσαι ικανοποιημένος μην επηρεάζεσαι και μην το ψάχνεις παραπέρα. Όλα είναι στο μυαλό μόνο...

#7   fastmac

fastmac

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 22/11/2011 - 02:47

Σε συνέχεια τον προηγούμενων post απο το άλλο topic θα ήθελα να απαντήσω στον Reasercher ότι πήγα σε παρά πολλά μαγαζιά πρώτον και δεύτερον εγώ δεν είπα ότι ολα αυτά που είδα είχαν ψυχρή απόχρωση η όχι, το αντίθετο θα έλεγα (για αυτο και ο φίλος σου σου είπε ότι και αυτός έχει θερμό) αλλα παντος όλα αυτα που είδα ήταν ποιο άσπρα απο το δικό μου !! Τις αναλύσεις και όλα τα φόρουμ τις apple και όχι μόνο τις έχω διαβάσει απλά σε σύγκριση με όλα τα display η οθόνη του δικού μου ήταν η ποιο κίτρινη και ήθελα το πολυ απλο να έχω ένα iPhone όπως ακριβώς ειναι στα display το καταστημάτων όπου το πουλάνε δεν ειναι ότι θέλω μια ψυχρή η μια θερμη απλά όπως το είδα εκεί τόσο απλά
Katya έχεις δικιο εγώ περιμένω 2 απλά πράγματα 1 ομοιομορφία στην κατασκευή οσο ειναι δυνατό τεχνολογία υπάρχει αρκετά εξελιγμένη και 2 να αγοράζεις κάτι και να ειναι όπως το βλέπεις στο display και όχι κάτι που να μοιάζει σε αυτο !!

Puzzle , Johnhasio , thelonapouliso , ευχαριστω για τις απαντήσεις σας
Παρόλα αυτα έχω κάποιες ερωτήσεις που δεν απαντηθηκαν ίσως γιατί δεν υπήρχε χρόνος και για να υπάρχει μια συνεχείς τελοσπαντον ξαναβάζω ότι είχα γράψει σε αυτο το post και οποίος θέλει η ξέρει απαντάει η σχολιάζει

#8   fastmac

fastmac

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 22/11/2011 - 02:48

Update : σήμερα πριν πάρω την απόφαση μου έκανα το εξής απλό.... πήγα σε όλα τα καταστήματα στο mall όπου έχουν iPhone 4s σε display έκανα σύγκριση με το δικό μου και ΟΛΑ (εκτός απο ένα) είχαν πιο άσπρη οθόνη από το δικό μου και λέω δεν μπορεί όλα τα display ειναι λάθος και το δικο μου το σωστό !! Οπότε και το παρέδωσα σε κατάστημα στο golden hall και περιμένω να δω τι θα γίνει Δεν ξέρω μέχρι που θα φτάσω σε περίπτωση που δεν ειναι new new και όχι άνακατασκευασμενο και δεν αποκλείω το εξώδικο σε αντίθετη περίπτωση το iPhone ήταν 7 ημερών και δεν το πλήρωσα καινούργιο για να πάρω πίσω ανακατασκευασμενο !! σε άλλες χώρες μπορείς να πάρεις και τα λεφτά σου πίσω έτσι θα μπορούσα να το ξανα αγοράσω απο κάπου αλλού τελοσπαντον βλέποντας και κάνοντας αν κάποιος άλλος εχει κάνει αυτή τη διαδικασία ( με το Servise )( το πήρα με Vodafone ) και έχει εμπειρία ας το μοιραστεί μαζί μας

Πριν κάνω οτιδήποτε γιατί παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή δεν με έβαλε κανείς στο τριπακι απλός μόλις το άνοιξα το iPhone στο σπίτι απλά το έβαλα δίπλα στο 4 και το παρατήρησα( next time το ανοίγω επιτόπου στο κατάστημα και αν δεν ειναι σωστό δεν το δέχομαι !!!) αφου οργοσα το Internet απο το iPhone Hellas μέχρι τα forum τις apple λέω θα πάω να δω με τα ματιά μου όχι φοτο και video στο Internet έτσι έκανα αυτό που προανέφερα παραπάνω ( και είχα παει πριν απο κάτι μέρες πέρα απο το mall σε όλα τις γλυφαδας που έχουν 4s !! ε λοιπόν ΟΛΑ τα display ήταν σωστά !! Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο τι θα πει ακριβώς ανακατασκευασμενο ?? τι αλλάζουν τι αφήνουν ? ειναι σίγουρο ότι δεν μπορώ να πάρω τα λεπτά μου πίσω ? ποιος ειναι τελικά ο εισαγωγέας κάθε iphone λέει και τα δικά του εξαρτάται απο τον πάροχο πχ στο δικού μου λέει εισαγωγέας vodafone όσο αναφορά αυτο που είπε ένας ότι του είπανε απο το Servise ότι μπορεί και να μην πάρει ανακατασκευασμενο τι θα πει μπορεί ? ο τεχνικός στο Servise ξέρει τη διαδικασία γιατί λέει μπορεί ? μπορει λέει να μην έχουν προλάβει να φτιάξουν και να πάρεις new αυτά τα μπορει με βάζουν σε σκέψη πελοσπαντον ναι όταν θα έχω εξελίξεις θα τις γράψω εδώ και ευχαριστώ όλους αυτους που μπήκαν στην διαδικασία να απαντήσουν Ps Για όσους αμφιβαλουν κάντε το εξής απλό μια βόλτα το στο mall η κάπου αλλού τεσποπαντον και συγκρίνετ

#9   theg0d

theg0d

    iPH User

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/11/2011 - 03:19

φιλε ειχα- εχω ενα iphone 4 στην οποια η οθονη ηταν ποιο κιτρινη απο το τυρι γκουντα μεχρι που το ειχα συνηθυσει ..τωρα ειναι καταλευκο και δεν ξερω πως εγινε

#10   giodert

giodert

    iPH Contributor

  • 1.108 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 22/11/2011 - 03:44

πωπω να δωσεις 700 - 900 ευρω και να ειναι κιτρινο! ακομα και αν δεν με πειραζε σε θεμα αισθητικης δεν θα το δεχομουν

Τελευταία επεξεργασία από: giodert, 22/11/2011 - 03:45


#11   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/11/2011 - 09:28

Δεν υπάρχει κανένα λάθος. Είναι 2 διαφορετικοί κατασκευαστές με διαφορετικό hue. Τόσο απλά.

Καμία οθόνη δεν έχει πρόβλημα. Η άποψη από πάνω είναι λανθασμένη: η Apple με το να δέχεται πίσω το τηλέφωνο δεν ισχυρίζεται κανένα πρόβλημα. Απλώς βασίζεται πολύ στην εξυπηρέτηση και την ευχαρίστηση των πελατών της. Εμένα στο Apple Store στη Ρώμη, άργησαν να μου το επισκευάσουν μου αντικαταστήσουν το iPad 2 το αρχικό λόγω του ότι έπεσε και έσπασε και μου έδωσαν έναν αντάπτορα hdmi δώρο και μία smart cover.

Η Apple πάντα φροντίζει τους πελάτες της και θέλει να είναι ευχαριστημένοι. Θα πρότεινα στον φίλο πιο πάνω να πάει και σε άλλα καταστήματα και θα δει πως δεν έχουν όλα τη ψυχρή απόχρωση γιατί με ψίλιασες και πήρα τηλέφωνο σε διευθυντή καταστήματος Γερμανός στην Αλεξανδρούπολη (φίλος) να ρωτήσω ακριβώς το ίδιο και μου είπε πως στη βιτρίνα έχουν θερμό.

Και τα 2 είναι νορμάλ γιατί πολύ απλά οι Apple προμηθεύετε από 2 διαφορετικές εταιρείες οι οποίες χρησιμοποίησαν διαφορετικό καλιμπράρισμα. (Ευτυχως γιατί το γαλαζωπό με ταλαιπωρεί στο διάβασμα στο iBooks.).

Eπειδή κάποιοι βαριούνται να ψάξουν...

"Basically the first batch of iPhone 4 released last July had a cooler bluish screen. Apple then added a second screen manufacturer in Oct 2010. So many iphone 4 bought then had a warmer yellowish screen. After numerous talks with Apple engineers it was concluded that screens from manufacturer A had a college bluish tinge. Screens from manufacturer B had a warmer yellowish tint.

I bought 2 iPhone 4S (both black). One of the has a cooler bluish tint and the other one has a warmer yellowish tint. Therefore the screens on the two phones must have come from two different screen manufactures. I personally prefer the cooler bluish tint. But a lot of users in in various forums have pointed out that the warmer yellowish screen is more suited for exhibiting true color. Shadows and shades of grey are more visible on the warmer screen.

I wish Apple had instructed both suppliers to have the same calibration on the screen instead of having this cooler and warmer variations. This yellow warmer screen will not go away in 2 weeks."

https://discussions....art=45&tstart=0
https://discussions....art=15&tstart=0
https://discussions....art=15&tstart=0
http://forums.macrum...=1251205&page=3


Πέστε μας τώρα πως και αυτοί στην Anandtech είναι noobs...
Αναρτημένη εικόνα

"The first chart shows white point at a number of brightness values set in settings. You can see the iPhone 4 and 4S differ and straddle opposite sides of 6500K. I would bet that Apple has some +/- tolerance value for these displays from 6500K, and the result is what you see here. Thankfully the lines are pretty straight (so it doesn’t change as you vary brightness), but this variance is why you see people noting that one display looks warmer or cooler than the other. I noted this behavior with the CDMA iPhone 4, and suspect that many people still carrying around launch GSM/UMTS iPhone 4 devices will perceive the difference more than those who have had their devices swapped."

By researcher...

#12   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 22/11/2011 - 09:32

να κανω μια ερωτηση..

υπαρχει καποιος σοβαρος λογος που μας πειραζει αν η οθονη εχει ελαφρως yellowish η blueish tint?



Κανονικά πρέπει να πειράζει αν είναι σούπερ υπερβολικό κίτρινο (όπως είδαμε σε καναδυο φωτο οι οποίες ηταν εντελώς ΡΕΤΡΟ, αυτά θέλουν πισωγύρισμα και καινούρια).

Οσο για τα άλλα, η διαφορά είναι αρκετά ανεπαίσθητη (αν είναι δηλαδή για να μπορεσω να τη δω τη διαφορά να μπω στο brightness, στο οποίο μπαίνω μια φορά το τρίμηνο) ε τι να πω.

Προφανώς το πόρισμα ειναι οτι είναι υποκειμενικό το ποσο ενοχλεί τον καθένα (με εξαιρέσεις βεβαια οπως είπαμε).

Τα υπόλοιπα ειναι μπλα μπλα και "το δικό μου είναι καλύτερο απο το δικό σου".
Whatsapp doc?

#13   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/11/2011 - 09:43

Μετέφερα αυτολεξή το ποστ του researcher μιας και ηταν η πιο πλήρη ανάλυση του τι συμβαινει..
Ειμαι 10 χρονια λατρεις της φωτογραφιας και hobbistas φωτογραφος..με επεξεργασιες και οτι αυτο συνεπαγεται...
Ακομα πριν βγουν οι αναλυσεις ειχα τοποθετηθει αναφερωντας οτι υπαρχουν 2 τυποι οθονων. Ενα με μπλε(ψυχρο) hue και ενα με κιτρινωπο(θερμο) hue.. Ο λογος ειναι οτι χρησιμοποιειται διαφορετικο καλιμπραρισμα στα 2 διαφορετικα εργοστασια που φτιαχνονται..
Αυτο σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι οι οθονες δεν ειναι ρετινα, ειναι προβληματικες κτλ..
Θελουμε δε θελουμε καμια απο τις 2 δεν ειναι λευκη..και δεν δικαιολογω καμία apple, θα επρεπε να υπαρχει μια και λευκή λευκή.
Και μη τρελαθουμε κιολλας εφοσον επαγγελματιες φωτογραφοι σε καθε τους στιγμη θα χρησιμοποιήσουν τη γνωστη λεγομενη γκρι καρτα για να φωτομετρησουν και να μπορεσουν να βγαλουν το σωστο λευκο.
Αξιζει να αναφερουμε επισης οτι φωτογραφοι χρησιμοποιουν μηχανηματα αξιας χιλιαδων ευρω για να καλιμπραρουν τα mac τους τις dell τους η οποιαδηποτε αλλη οθονη εχουν, για το σωστο αποτελεσμα των χρωματων..
Αρα μη συγκρινεται με φωτογραφιες που θα δειτε εδω...καθε μηχανη που τραβατε την οθονη σας για να δειξετε το θερμο η το ψυχρο τονο που εχει η οθονη σας, χρησιμοποιει διαφορετικες ρυθμισεις και το πιο σημαντικο, καθε φωτο που τραβατε ειναι υπο διαφορετικες συνθηκες φωτισμού.
Αν το τηλεφωνο μας, ειχε οπως οι οθονες μας, κουμπια για ρυθμισεις χρωματων...ολοι μα ολοι θα τις πειραζαμε για να πετυχουμε το καλυτερο κατε μας αποτελεσμα..
Επισης το καθε αποτελεσμα διαφερει μιας και ειμαστε διαφορετικοι ανθρωποι, με διαφορετικα γουστα ο καθενας.
Τελος να σημειωσουμε οτι οντως βγηκαν στην αγορα αρκετα προβληματικα τηλεφωνα με χαλασμενα χρωματα κατα βαση τελειως κιτρινη οθονη και ξεβαμμενα χρωματα οπου σε αυτη τη περιπτωση δεν χωραει αμφιβολια οτι μιλαμε για ελαττωμα και αμεση αντικατασταση του τηλεφωνου.
Ως εκτουτου και η χρησιμοτητα αυτου του τοπικ.
Ας μαθουμε σαν ανθρωποι να ειμαστε δεκτικοι, και παρακλιση μη φτασουμε παλι σε σημεια ξευτελισμου γιατι αποτελει ενα πολυ σημαντικο τοπικ για ορισμενους.

#14   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 22/11/2011 - 09:54

Μετέφερα αυτολεξή το ποστ του researcher μιας και ηταν η πιο πλήρη ανάλυση του τι συμβαινει..
Ειμαι 10 χρονια λατρεις της φωτογραφιας και hobbistas φωτογραφος..με επεξεργασιες και οτι αυτο συνεπαγεται...
Ακομα πριν βγουν οι αναλυσεις ειχα τοποθετηθει αναφερωντας οτι υπαρχουν 2 τυποι οθονων. Ενα με μπλε(ψυχρο) hue και ενα με κιτρινωπο(θερμο) hue.. Ο λογος ειναι οτι χρησιμοποιειται διαφορετικο καλιμπραρισμα στα 2 διαφορετικα εργοστασια που φτιαχνονται..
Αυτο σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι οι οθονες δεν ειναι ρετινα, ειναι προβληματικες κτλ..
Θελουμε δε θελουμε καμια απο τις 2 δεν ειναι λευκη..και δεν δικαιολογω καμία apple, θα επρεπε να υπαρχει μια και λευκή λευκή.
Και μη τρελαθουμε κιολλας εφοσον επαγγελματιες φωτογραφοι σε καθε τους στιγμη θα χρησιμοποιήσουν τη γνωστη λεγομενη γκρι καρτα για να φωτομετρησουν και να μπορεσουν να βγαλουν το σωστο λευκο.
Αξιζει να αναφερουμε επισης οτι φωτογραφοι χρησιμοποιουν μηχανηματα αξιας χιλιαδων ευρω για να καλιμπραρουν τα mac τους τις dell τους η οποιαδηποτε αλλη οθονη εχουν, για το σωστο αποτελεσμα των χρωματων..
Αρα μη συγκρινεται με φωτογραφιες που θα δειτε εδω...καθε μηχανη που τραβατε την οθονη σας για να δειξετε το θερμο η το ψυχρο τονο που εχει η οθονη σας, χρησιμοποιει διαφορετικες ρυθμισεις και το πιο σημαντικο, καθε φωτο που τραβατε ειναι υπο διαφορετικες συνθηκες φωτισμού.
Αν το τηλεφωνο μας, ειχε οπως οι οθονες μας, κουμπια για ρυθμισεις χρωματων...ολοι μα ολοι θα τις πειραζαμε για να πετυχουμε το καλυτερο κατε μας αποτελεσμα..
Επισης το καθε αποτελεσμα διαφερει μιας και ειμαστε διαφορετικοι ανθρωποι, με διαφορετικα γουστα ο καθενας.
Τελος να σημειωσουμε οτι οντως βγηκαν στην αγορα αρκετα προβληματικα τηλεφωνα με χαλασμενα χρωματα κατα βαση τελειως κιτρινη οθονη και ξεβαμμενα χρωματα οπου σε αυτη τη περιπτωση δεν χωραει αμφιβολια οτι μιλαμε για ελαττωμα και αμεση αντικατασταση του τηλεφωνου.
Ως εκτουτου και η χρησιμοτητα αυτου του τοπικ.
Ας μαθουμε σαν ανθρωποι να ειμαστε δεκτικοι, και παρακλιση μη φτασουμε παλι σε σημεια ξευτελισμου γιατι αποτελει ενα πολυ σημαντικο τοπικ για ορισμενους.



Ναι αλλα τώρα θα έρθουν πάλι όλοι αυτοί απο το προηγούμενο τοπικ και θα αρχίσουν τα ίδια.

Θυμίζω οτι το άλλο τόπικ απλα ΚΛΕΙΔΩΘΗΚΕ, δεν σβήστηκε. Οποτε οι χρήστες μπορούν να διαβάσουν και απο κει τις πληροφορίες, χωρίς να χρειάζεται να τις ξαναποστάρουμε πάλι δεύτερη φορά.
Whatsapp doc?

#15   SotirisThess

SotirisThess

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2011 - 09:54

Δεν υπάρχει κανένα λάθος. Είναι 2 διαφορετικοί κατασκευαστές με διαφορετικό hue. Τόσο απλά.

Καμία οθόνη δεν έχει πρόβλημα. Η άποψη από πάνω είναι λανθασμένη: η Apple με το να δέχεται πίσω το τηλέφωνο δεν ισχυρίζεται κανένα πρόβλημα. Απλώς βασίζεται πολύ στην εξυπηρέτηση και την ευχαρίστηση των πελατών της. Εμένα στο Apple Store στη Ρώμη, άργησαν να μου το επισκευάσουν μου αντικαταστήσουν το iPad 2 το αρχικό λόγω του ότι έπεσε και έσπασε και μου έδωσαν έναν αντάπτορα hdmi δώρο και μία smart cover.

Η Apple πάντα φροντίζει τους πελάτες της και θέλει να είναι ευχαριστημένοι. Θα πρότεινα στον φίλο πιο πάνω να πάει και σε άλλα καταστήματα και θα δει πως δεν έχουν όλα τη ψυχρή απόχρωση γιατί με ψίλιασες και πήρα τηλέφωνο σε διευθυντή καταστήματος Γερμανός στην Αλεξανδρούπολη (φίλος) να ρωτήσω ακριβώς το ίδιο και μου είπε πως στη βιτρίνα έχουν θερμό.

Και τα 2 είναι νορμάλ γιατί πολύ απλά οι Apple προμηθεύετε από 2 διαφορετικές εταιρείες οι οποίες χρησιμοποίησαν διαφορετικό καλιμπράρισμα. (Ευτυχως γιατί το γαλαζωπό με ταλαιπωρεί στο διάβασμα στο iBooks.).

Eπειδή κάποιοι βαριούνται να ψάξουν...

"Basically the first batch of iPhone 4 released last July had a cooler bluish screen. Apple then added a second screen manufacturer in Oct 2010. So many iphone 4 bought then had a warmer yellowish screen. After numerous talks with Apple engineers it was concluded that screens from manufacturer A had a college bluish tinge. Screens from manufacturer B had a warmer yellowish tint.

I bought 2 iPhone 4S (both black). One of the has a cooler bluish tint and the other one has a warmer yellowish tint. Therefore the screens on the two phones must have come from two different screen manufactures. I personally prefer the cooler bluish tint. But a lot of users in in various forums have pointed out that the warmer yellowish screen is more suited for exhibiting true color. Shadows and shades of grey are more visible on the warmer screen.

I wish Apple had instructed both suppliers to have the same calibration on the screen instead of having this cooler and warmer variations. This yellow warmer screen will not go away in 2 weeks."

https://discussions....art=45&tstart=0
https://discussions....art=15&tstart=0
https://discussions....art=15&tstart=0
http://forums.macrum...=1251205&page=3


Πέστε μας τώρα πως και αυτοί στην Anandtech είναι noobs...
Αναρτημένη εικόνα

"The first chart shows white point at a number of brightness values set in settings. You can see the iPhone 4 and 4S differ and straddle opposite sides of 6500K. I would bet that Apple has some +/- tolerance value for these displays from 6500K, and the result is what you see here. Thankfully the lines are pretty straight (so it doesn’t change as you vary brightness), but this variance is why you see people noting that one display looks warmer or cooler than the other. I noted this behavior with the CDMA iPhone 4, and suspect that many people still carrying around launch GSM/UMTS iPhone 4 devices will perceive the difference more than those who have had their devices swapped."

By researcher...



Μετέφερα αυτολεξή το ποστ του researcher μιας και ηταν η πιο πλήρη ανάλυση του τι συμβαινει..
Ειμαι 10 χρονια λατρεις της φωτογραφιας και hobbistas φωτογραφος..με επεξεργασιες και οτι αυτο συνεπαγεται...
Ακομα πριν βγουν οι αναλυσεις ειχα τοποθετηθει αναφερωντας οτι υπαρχουν 2 τυποι οθονων. Ενα με μπλε(ψυχρο) hue και ενα με κιτρινωπο(θερμο) hue.. Ο λογος ειναι οτι χρησιμοποιειται διαφορετικο καλιμπραρισμα στα 2 διαφορετικα εργοστασια που φτιαχνονται..
Αυτο σε καμια περιπτωση δεν σημαινει οτι οι οθονες δεν ειναι ρετινα, ειναι προβληματικες κτλ..
Θελουμε δε θελουμε καμια απο τις 2 δεν ειναι λευκη..και δεν δικαιολογω καμία apple, θα επρεπε να υπαρχει μια και λευκή λευκή.
Και μη τρελαθουμε κιολλας εφοσον επαγγελματιες φωτογραφοι σε καθε τους στιγμη θα χρησιμοποιήσουν τη γνωστη λεγομενη γκρι καρτα για να φωτομετρησουν και να μπορεσουν να βγαλουν το σωστο λευκο.
Αξιζει να αναφερουμε επισης οτι φωτογραφοι χρησιμοποιουν μηχανηματα αξιας χιλιαδων ευρω για να καλιμπραρουν τα mac τους τις dell τους η οποιαδηποτε αλλη οθονη εχουν, για το σωστο αποτελεσμα των χρωματων..
Αρα μη συγκρινεται με φωτογραφιες που θα δειτε εδω...καθε μηχανη που τραβατε την οθονη σας για να δειξετε το θερμο η το ψυχρο τονο που εχει η οθονη σας, χρησιμοποιει διαφορετικες ρυθμισεις και το πιο σημαντικο, καθε φωτο που τραβατε ειναι υπο διαφορετικες συνθηκες φωτισμού.
Αν το τηλεφωνο μας, ειχε οπως οι οθονες μας, κουμπια για ρυθμισεις χρωματων...ολοι μα ολοι θα τις πειραζαμε για να πετυχουμε το καλυτερο κατε μας αποτελεσμα..
Επισης το καθε αποτελεσμα διαφερει μιας και ειμαστε διαφορετικοι ανθρωποι, με διαφορετικα γουστα ο καθενας.
Τελος να σημειωσουμε οτι οντως βγηκαν στην αγορα αρκετα προβληματικα τηλεφωνα με χαλασμενα χρωματα κατα βαση τελειως κιτρινη οθονη και ξεβαμμενα χρωματα οπου σε αυτη τη περιπτωση δεν χωραει αμφιβολια οτι μιλαμε για ελαττωμα και αμεση αντικατασταση του τηλεφωνου.
Ως εκτουτου και η χρησιμοτητα αυτου του τοπικ.
Ας μαθουμε σαν ανθρωποι να ειμαστε δεκτικοι, και παρακλιση μη φτασουμε παλι σε σημεια ξευτελισμου γιατι αποτελει ενα πολυ σημαντικο τοπικ για ορισμενους.

επιτελους μια σωστη πληρης αναλυση.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες