Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iPhone 3GS downgrade from firmware 3.1 to 3.0


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
75 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   PaNoSS®

PaNoSS®

    iPH User

  • 158 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 13/09/2009 - 22:38

οι ανησυχιες πανε στο οτι η apple σταματα να επιτρεπει στα 3GS restore σε παλαιοτερα firmware..αλλαζει baseband και θα ειναι πολυ δυσκολο το unlock..οπως και το jailbreak..ουσιαστικα κλειδωνει το λειτουργικο της..προφυλασεται..μαλλον καβατζωνεται θα ελεγα..και ναι η apple δν μπορει να συγκριθει με την Microsoft..σε χρηση λειτουργικων..

Εν ολιγοις εννοω οτι θα επρεπε να ειχε αφησει τα πραγματα ως ειχαν..αντι να κοιταξει να βελτιωσει λιγο το εντελως φτωχο λειτουργικο της,καθεται και το κλειδωνει..θα χασει κοσμο ετσι δεν ειναι τροπος αυτος να κερδισει απ το appstore..

Υ.Γ. το οτι εκοψε commands απο το καινουριο baseband και οτι αυτι ισως δυσκολεψει αρκετα το unlock δεν μας τρομαζει εμας ουσιαστικα γτ ολες οι συσκευες στην Ελλαδα ειναι unlocked..ΣΩΣΤΑ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 13/09/2009 - 22:48

Η MS δεν κάνει κάτι παρόμοιο με το app store γιατί το μερίδιό της στην αγορά είναι τελείως διαφορετικό από της Apple, και εαπιπλέων τεράστιο. Μία πρακτική του τύπου "θα αγοράζετε μόνο προγράμματα approved από εμένα" θα την πήγαινε στα δικαστήρια για μονοπωλειακές πρακτικές. Το μερίδιο της αγοράς της Apple και του iPhone δεν είναι αρκέτά μεγάλο για να ανυσηχούν για τέτοια θέματα. (Θυμηθείτε τι είχε γίνει όταν η MS "επέβαλε" τον explorer στα Windows, πέσανε να την φάνε.)

Όσο για το θέμα του jb, και τις υπέροχες δυνατότητες του εργοστασιακού iphone το μόνο που μπορώ να πω είναι τα εξής. Το appstore SBSettings δεν έχει. Τι να τα κάνεις? Να έχεις ένα task manager για να μπορείς να κλείνεις τις εφαρμογές που δεν χρειάζεσαι αλλά τρέχουν στο background γιατί δεν υπάρχει επιλογή close ή exit! Να μπορείς να χειρίζεσαι το radio (EDGE/3G on/off) χωρίς να τρέχεις να αλλάζεις τα network settings μην τυχών συνδεθεί ο safari σε data και πληρώνεις τζάμπα μόνο και μόνο γιατί έχασες το wifi για ένα nanosecond.

Επιπλέων το jb μου επιτρέπει να κλέβω τις εφαρμογές που το iphone ΕΠΡΕΠΕ να έχει όπως το camera zoom και το nighshot και όχι να καλούμαι να πληρώσω extra για αυτονόητες λειτουργίες (και μερίδιο της πληρωμης να πηγαίνει στην Apple για να αφήνει το τηλέφωνο μισιακό για να μας αρμέγει κανονικά μόνο και μόνο για να έχει τις ίδιες λειτουργίες με τα πρώτα camra phones). Να κλέψω μία εφαρμογή για να μπορώ να κατεβάζω τα atachments των mail ΜΟΥ χωρίς να χρειάζεται να πληρώσω και για αυτή την αυτονόητη λειτουργία (βλέπεις δεν τους έκανε κανένας μύνηση για παραπλανητική διαφήμιση όταν μιλάγανε για internet experience όπως στον υπολογιστή και πήραν θάρος)

Να αναφέρω και άλλες αυτονόητες λειτουργίες που μου επιτρέπει το jailbreak?

SMS delivery report
Custom Themes
Custom Ringtones
bluetooth file transfer
iMobileCinema (flash videos)
Tethering
voip (3G unrestrictor) Αν δεν φτάνει το bandwidth στις εταιρείες κινητής για voip να το αναβαθμήσουν
PrivaCy (για να μπορώ να κάνω opt out από τα spyware του appstore)

Τι λέτε μπορώ να συννεχίσω? Πιστέψτε με θα μπορούσα αλλά το θέμα είναι ήδη OFFTOPIC οπότε το αφήνω εδώ. Το πόσο λειψό είναι το λειτουργικό του iPhone φαίνεται από τις εφαρμογές που φιλλοξενεί το Cydia. To πόσο κουτοπόνηροι φασίστες είναι το ΔΣ της Apple και το appstore φαίνται από τα approval procedures (για τα οποία ήδη γίνεται έρευνα στην Αμερική) και την επιβολή διαγραφής του free memory από όλα τα apps με την απειλή ότι θα γίνουν reject. Το πόσο μα****ες μας θεωρούν φαίνεται από τις εφαρμογές camera zoom, night camera, mobile me, την αδυναμία του να κάνω save τα attachments μου χωρίς να τα σκάσω στην apple γιατί there is an app for that too. Και βέβαια there is an app for that too, αφού το αφήσανε έξω από το λειτουργικό για να χωθούν στο πορτοφόλι σου.

Το μόνο που δεν καταλαβαίνουν είναι ότι there is an app to change all the above, και λέγεται redsn0w. Kαι υπάρχει και store με ελλάχιστα σκουπίδια που λέγεται Cydia.

Long Live Cydia, Long Live Appulous

KEEP ON JAILBREAKING

#48   PaNoSS®

PaNoSS®

    iPH User

  • 158 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 13/09/2009 - 23:04

++++++++100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
Πεστα λοιπον βρε παιδακι μου...Πεστα να αγιασει το στομα σου..
ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ!!!!

Υ.Γ. κ εγω σταματαω εδω το offtopic,τα ειπε αλλος γ μενα αλλα το ιδιο κανει..ξεσπασα..
Α ρε apple μου δειχνεις τον δρομο για OMNIA2..

Τελευταία επεξεργασία από: PaNoSS®, 13/09/2009 - 23:05


#49   muddyfox2005

muddyfox2005

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 13/09/2009 - 23:11

Μπορεί να μας πει κάποιος ποια από τις δύο μεθόδους λειτουργεί;;; Ευχαριστώ.

#50   barcode

barcode

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2009 - 23:19

Εγώ πιστέυω καμία.!

#51   PaNoSS®

PaNoSS®

    iPH User

  • 158 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 13/09/2009 - 23:20

Μπορεί να μας πει κάποιος ποια από τις δύο μεθόδους λειτουργεί;;; Ευχαριστώ.


ο οδηγος δεν ειναι για να κανεις downgrade απο 3.1 σε 3.0..απλα ισως χρειαστει οταν βγει το εργαλειο για το jailbreak τησ 3.1,εγω εκανα το δευτερο αλλα δεν πηρα ποτε email απαντηση..τα αρχεια τα εχω παντως..τωρα ειδωμεν στον saurik..μακαρι να γινει κατι αυριο..

#52   taitienitsa

taitienitsa

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/09/2009 - 23:28

ο οδηγος δεν ειναι για να κανεις downgrade απο 3.1 σε 3.0..απλα ισως χρειαστει οταν βγει το εργαλειο για το jailbreak τησ 3.1,εγω εκανα το δευτερο αλλα δεν πηρα ποτε email απαντηση..τα αρχεια τα εχω παντως..τωρα ειδωμεν στον saurik..μακαρι να γινει κατι αυριο..



Ο δεύτερος τρόπος λειτουργεί σίγουρα.

Έστειλες τα αρχεία μέσω email κ δεν σου απάντησαν;;

#53   alexcary

alexcary

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/09/2009 - 23:38

Παιδιά, ξεφεύγουμε και το θέμα είναι σοβαρό. Όλα καλά με τη 2η μέθοδο, (έκανα restore στην 3.1) βρήκε τα δυο αρχεία. Δοκίμασε κανείς να τα στείλει στο email? Αν ναι, πήρε απάντηση???

#54   PaNoSS®

PaNoSS®

    iPH User

  • 158 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 13/09/2009 - 23:38

μολις το εγραψα οτι δεν μου απαντησαν ως δια μαγειας μου ηρθε μαιλ απο sn0w snow!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
κοιτα εδω....--->> http://www.iphonehel...nd-ibec-signed/

Τελευταία επεξεργασία από: PaNoSS®, 13/09/2009 - 23:39


#55   PaNoSS®

PaNoSS®

    iPH User

  • 158 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 13/09/2009 - 23:40

Ο δεύτερος τρόπος λειτουργεί σίγουρα.

Έστειλες τα αρχεία μέσω email κ δεν σου απάντησαν;;


Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΟΝΤΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ!!!!

#56   sotpap

sotpap

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2009 - 23:45

Επειδή περιμένω από μέρα σε μέρα το κινητάκι από Vodafone, μήπως ξέρει κανείς αν θα έρθει με 3.0.1 ή 3.1?

#57   PaNoSS®

PaNoSS®

    iPH User

  • 158 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 13/09/2009 - 23:46

Επειδή περιμένω από μέρα σε μέρα το κινητάκι από Vodafone, μήπως ξέρει κανείς αν θα έρθει με 3.0.1 ή 3.1?

απλα προσευχησου..αλλα ο τροπος ειτε για downgrade ειτε για jb δεν αργει...

#58   sotpap

sotpap

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2009 - 23:49

Άντε να δούμε! Ευχαριστώ!

#59   barcode

barcode

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2009 - 00:07

Πάντως οι φήμες έχουν φουντώσει για το greenpois0n και την Chronicdev η οποία αναμένεται να κυκλοφορήσει JB για όλες τις συσκευές (iphone/ipod)

http://www.xsellize....ead.php?t=61814

#60   Pantel

Pantel

    iPH User

  • 100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/09/2009 - 00:52

Ρε παιδιά λιγο τη βοηθεια σας οποιος ξερει...Ενω μπαινω σε DFU mode και παιρνω τον πρωτο φακελο (κατι.tmp) μεσα στον φακελο/firmware/dfu βλεπω ενα αρχειο το οποιο ειναι το iBEC. To iBSS δε to βρίσκω...Μου διαφευγει κατι?

Επισης, οποιος τα καταφερε, πατάμε κατευθειαν το restore ή κανουμε shift+restore κι επιλεγουμε το 3.1 που έχουμε κατεβασει? Το ξερω οτι είναι χαζή η ερώτηση αλλα προσπαθώ να βρω αν κανω καπου λάθος...

Τελευταία επεξεργασία από: Pantel, 14/09/2009 - 00:58


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες