Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

time capsule


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 25/11/2011 - 03:32

Μα αυτό δεν είναι τόσο όμορφο
Τι σημασία έχει που κάνει την ίδια δουλειά κ κοστίζει λιγότερο
Είπαμε time capsule
Μην ξεφύγουμε απο το κοπάδι
Μπεεεε





Υ.γ φυσικά κάνω πλάκα
Αλλα κατάλαβες τι εννοώ 8)



το αν κάποιος διαθέτει κάποια παραπάνω λεφτά και θέλει να τα ξοδέψει για μία συγκεκριμένη δουλειά που μπορεί να είναι και για επαγγελιματικό σκοπό και να θέλει κάτι πολύ ποιοτικό και αξιόπιστο (βλέπε Western Digital) δεν το βρίσκω κακό ούτε κοπάδι .. Μάλλον εσύ είσαι κολλημένος. όλα εξαρτώνται από τη χρήση που κάνεις και τα λεφτά που διαθέτεις. Αν ήταν έτσι θα ψώνιζαν όλοι από sprider και zara και δεν θα υπήρχαν gucci ή prada πχ..


ΥΓ φυσικά και κάνω πλάκα αλλά καταλαβες τι εννοώ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2011 - 03:41

Αν κάποιος Τα έχει φίλε
Απλά αγοράζει χωρίς πολλές ερωτήσεις...
Αν ρωτάς κ ψάχνεις μάλλον δεν τα χεις...

#18   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 25/11/2011 - 03:43

Αν κάποιος Τα έχει φίλε
Απλά αγοράζει χωρίς πολλές ερωτήσεις...
Αν ρωτάς κ ψάχνεις μάλλον δεν τα χεις...



όχι δεν είναι έτσι που λες.. Δεν πάει να πει ότι δίνεις τα λεφτά σε ό,τι σου κάτσει.. το ψάχνεις.. .δεν μιλάω γι αυτούς που σκορπάνε τα λεφτά , αλλά για αυτούς που χρειάζονται κάτι και επαγγελματικά και είνια σε θέση να θυσιάσουν κάτι άλλο και να δώσουν περισσότερα λεφτά σε κάτι που τους είναι απαραίτητο επαγγελματικά.

#19   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2011 - 13:10

αν εισαι επαγγελματιας και σου ειναι εργαλειο το time capsule και οχι ενας κοινος δισκος (εστω με wifi)
ποιος ο λογος να ανοιξεις το θεμα (εφοσον ξερεις τι θες)
επισης (αν καταλαβα καλα) το κριτηριο που εθεσες ειναι οτι το time capsule ειναι πιο ομορφο...

#20   tlgs

tlgs

    iPH Enthousiast

  • 365 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2011 - 13:17

Το time capsule είναι ένα εξαιρετικό εργαλείο.

Εάν το πάρεις να το λειτουργήσεις ως ρούτερ (είναι και dual-band)
και τον δίσκο του αποκλειστικά για χρήση backup.
Εάν θέλεις βάλε του μέσω usb έναν εξ. σκληρό
ή περισσότερους με ένα usb hub για άλλη χρήση.
Κάνεις δικτυακό τον usb εκτυπωτή σου
και δημιουργείς και ένα guest network εάν το θες.
Επίσης τo σετάρεις και τo διαχειρίζεσαι μέσω της εφαρμογής Airport utility
και από το iphone ή το ipad.


Από τις ρυθμίσεις του Time machine στo system preferences
και στο κουμπί options
προσθαφαιρείς
αρχεία και φακέλους από το να γίνονται backup.

Antivirus μην βάλεις
αν βγούν ιοί (κάτι λίγα trojan κυκλοφορούν εκεί έξω αλλά ποτέ δεν τα κόλλησα εγώ ή γνωστός, μάλλον δεν έρχονται Ελλάδα :rolleyes: )
αν κολλήσεις,
αν,
αν,
αν είναι κάτι σοβαρό
θα επαναφέρεις όλο το σύστημα με restore
από το time capsule σε λίγα λεπτά.

ΥΓ όσοι πληρώναμε σε εποχές windows για antivirus ετήσιες συνδρομές
και για backup προγράμματα (ghost κλπ) και τα update τους
το αποσβέσαμε σχεδόν το κόστος
για το time capsule.

Καλή Μαcαλλαγή...

Τελευταία επεξεργασία από: tlgs, 25/11/2011 - 13:18


#21   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2011 - 13:32

ειναι κατι απο οολα αυτα που δεν τα κανει ενας κοινος δισκος με wifi ?

#22   Maverick

Maverick

    iPH Enthousiast

  • 527 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2011 - 13:35

komos γενικως για οσα ειπες συμφωνω απολυτα μαζι σου.....

Τελευταία επεξεργασία από: Maverick, 25/11/2011 - 13:36


#23   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 25/11/2011 - 17:12

αν εισαι επαγγελματιας και σου ειναι εργαλειο το time capsule και οχι ενας κοινος δισκος (εστω με wifi)
ποιος ο λογος να ανοιξεις το θεμα (εφοσον ξερεις τι θες)
επισης (αν καταλαβα καλα) το κριτηριο που εθεσες ειναι οτι το time capsule ειναι πιο ομορφο...



ξαναδιάβασε τα posts .. φαίνεται ότι είσαι κολλημένος λοιπόν... Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο.. Απλά έναν σκληρό που πρότεινε κάποιος είπα ότι είναι σαν ένα μεγάλο κουτί και ότι θέλω να έχει και ωραίο design εξωτερικά... και στο μυαλό μου κι όλας είχα και το σκληρό της WD ούτε καν το Time Capsule από τη στιμγή που διάβασα αυτά που είπες κι εσύ στο google.

#24   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2011 - 18:49

ρε συ alex επειδη παει σε προσωπικο επιπεδο και δεν εχω καμια διαθεση
σου ειπα(με) την γνωμη μου(μας), απο κει και περα κανε οτι καταλαβαινεις
δικο σου πορτοφολί δικια σου τσεπη
απλα σου ξανα λεω οτι το time capsule δεν εχει καποιο αποκλειστικο feature που δεν υπαρχει σε αλλους δισκους/μαρκες

#25   tlgs

tlgs

    iPH Enthousiast

  • 365 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2011 - 20:17

....απλα σου ξανα λεω οτι το time capsule δεν εχει καποιο αποκλειστικο feature που δεν υπαρχει σε αλλους δισκους/μαρκες

Τι λες;

Πραγματικά καταλαβαίνεις τι είναι τι!

Για βάλε μας μερικά λίνκ όμοιων προιόντων να δούμε τεχνικά χαρακτηριστικά;

Γιατί το προιόν είναι μοναδικό

δεν υπάρχει παρόμοιο άλλης μάρκας

που να συνεργάζεται και να λειτουργεί είτε με το Mac

είτε με Pc

Μην πάρεις Mac ποτέ
μην πάρεις time capsule ποτέ
αλλά κάνε τα backup στο Pc σου με όποιον τρόπο θες
και άσε εμάς τα ιδανικά θύματα της Apple να το κάνουμε εμείς με τον άλλο τρόπο,
τον όμορφο και μοναδικό.

Τις ίδιες κομπλεξικές απόψεις
ακούμε συνέχεια.

Ο καθένας αγοράζει ότι θέλει
και ο καθένας κριτικάρει ότι θέλει
αρκεί να ξέρει περί τίνος πρόκειται.

#26   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2011 - 20:44

κοιτα υποστηριζω τον τροπο που κανει η apple το backup της
και το χρησιμοποιω και γω καθε μερα και ναι συμφωνω δεν εχω βρει καλυτερο του
το προβλημα σου ειναι οτι σε εχει τυφλωσει τοσο πολυ αυτη η εταιρια
που δεν καταλαβαινεις οτι μπορεις να κανεις ακριβως την ιδια δουλεια με εναν usb δισκο (ΕΛΕΟΣ ΓΙΑ BACKUP προκειτε)
εστω και αν χρειαζεσαι οπως και δηποτε το ασυρματο του μερους παλι υπαρχουν λυσεις με ιδια χαρακτηριστικα και αρκετα φθηνοτεροι
Τωρα εσυ πως εχεις πειστει οτι το time capsule συγκεκριμενα ειναι καλυτερο για backup θα θελα να μας το πεις

υ.γ οταν λες Τις ίδιες κομπλεξικές απόψεις ακούμε συνέχεια
ποιοι είστε εσεις??

και επειδη κατι με ρωτησες
http://www.pixmania....ton---1-tΒ.html

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 25/11/2011 - 20:49


#27   drpantelisk

drpantelisk

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 25/11/2011 - 21:03

Sorry που ανοίγω 3ο topic στο καπάκι αλλά όλα έχουν τελείως διαφορετικό θέμα... Λοιπόν .. εδώ και 1 μήνα έχω ένα macbook pro 15'' early 2011... Δεν έχω κανένα antivirus ούτε και θέλω να βάλω.. και για διάφορους άλλους λόγους σκέφτομαι να πάρω έναν εξωτερικό σκληρό για να κάνω back up... Σκέφτομαι για το time capsule της apple.. 2TB φτάνουν πιστεύω ... Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω (είμαι και λίγο άσχετος από αυτά... πόσο χώρο πιάνουν τα back up αν κάνω με το "time machine" ? Πχ αν έχω στον σκληρό του mbp ταινίες, εικόνες έγγραφα κτλ κτλ που πιάνουν 1tb συνολικά , αυτό πόσο μεταφράζεται σε back up? )
Επίσης μπορώ ταυτόχρονα να περνάω back up στο time capsule με το time machine και ταυτόχρονα να σώζω και αρχεία μέσα στο time capsule?

Τέλος... από ότι είδα είναι και ασύρματος.. Αυτό τι σημαίνει? πρέπει να είναι στο wi-fi για να γίνεται ασύρματο back up ή μπορώ και μέσω του 802.11n που νομίζω υποστηρίζει? όπως λειτουργούν δηλαδή και οι ασύρματοι εκτυπωτές hp ?



Να προσθεσω και εγω την εμπειρια μου, μηπως σε βοηθησω...
Αρχικα ειχα παρει εναν εξωτερικο σκληρο western digital για backup αλλα μου χτυπησε γρηγορα και τον παροπλισα. Μετα πηρα το TIME CAPSULE (...σαν φανατικο προβατο της Apple κι εγω) και απο τοτε καθαρισα. Το κομματι που χρησιμοποιεί το time machine για να κανει backup ειναι περιπου αναλογο του συνολικου μεγεθους του βασικου σκληρου που εχεις νομιζω. Η λειτουργια του time machine ως backup ειναι παντως αξιοθαυμαστη. Δυο φορες την χρειαστηκα σε ενα χρονο αλλα ανεκτησα αρχεια που ειχα ιδρωσει να δημιουργησω. Ανεκτιμητο.
Για τις λοιπες αποριες σου, πραγματι το υπολοιπο κομματι του time capsule μπορεις να το χρησιμοποιησεις σαν αποθηκευτικο χωρο και μαλιστα ασυρματα, απο ολες τις συσκευες του σπιτιου σου.
Νομιζω ειναι πολυ καλη επιλογη.

#28   tlgs

tlgs

    iPH Enthousiast

  • 365 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2011 - 21:21

Οι ισχυρισμοί σου για όποιον ξέρει
συγνώμη αλλά είναι για γέλια.

Δουλεύει το time machine με τον lacie
(τον οποίο και έχω στην usb θύρα του capsule)
ή κάποιον άλλο δικτυακό;

Εμείς είμαστε
οι τυφλοί, οι ηλίθιοι,
τα ιδανικά θύματα της Apple
που μετά από 10-15 χρόνια
pc-windows-format-antivirus και μπλε οθόνες
πετάξαμε τα χιλιοπληρωμένα τεχνολογικά αταίριαστα μεταξύ τους σκουπίδια
φτιάξαμε κάποια συστήματα που δουλεύουν με ελάχιστα ή μηδενικά προβλήματα,
και ασχολούμαστε με τα ενδιαφέροντά μας χωρίς να σπαταλάμε το χρόνο μας,
περιμένοντας τα windows 17 που θα κάνει τα πάντα να παίζουν καλά μόνα τους,
και έχουμε το κάθε άσχετο παιδάκι (όχι απαραίτητα στην ηλικία)
να μας υβρίζει και να μας λειδωρεί
μέσα στην αμάθεια ή ημιμάθεια του.

#29   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 25/11/2011 - 21:51

Οταν εψαχνα για λυση backup, επειδη τα χρηματα για το 2TB Time Capsule τα θεωρησα πολλα, αγορασα ενα external 3.5" Seagate 2ΤΒ (αυτον), τον εκανα format σε Journaled και ολα τελεια. Συνδεδεμενος με USB, ανοιγει, κλεινει με τον iMac και το time machine κανει τα backup του χωρις προβλημα. Τον χρησιμοποιω και γενικα ως αποθηκευτικο χωρο. Σαν λυση μου φανηκε η ιδανικοτερη κυριως απο αποψη κοστους, καθως μου στοιχισε μονο 73 ευρω (γλιτωσα ΦΠΑ) και ηταν πριν τις γενικοτερες αυξησεις τιμων.

#30   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 26/11/2011 - 01:55

Το Time Capsule είναι ουσιαστικά 3 συσκευές μαζί σε μια , κάνοντας αξιοθαύμαστη δουλειά , σε ελάχιστο χώρο και έχοντας ένα μόνο καλωδιο. Πρώτα από όλα είναι ένα πολύ κάλο Router , για να κάνεις μια σωστή εσωτερική δικτύωση στο σπίτι σου ή στην μικρή επιχείρηση σου , αξίζει πολύ περισσότερο από αυτό που σου προσφέρουν τα κοινά modem-routers των παροχών !!
Να ξεκαθαρίσουμε , δεν περιέχει μέσα modem για την γραμμή είναι σκέτο router , δηλαδή συνδέεται μέσω GIGABITE ETHERNET με κάθε modem-router που είναι πάνω σε οποιασδήποτε τεχνολογίας γραμμή , έτσι μπορείς να το συνδέσεις με ενα ADSL2+ μόντεμ-ρουτερ , αύριο με ένα VDSL/VDSL2+ μόντεμ-ρουτερ , γενικότερα με ένα Fiber Optic modem-router αν είχες σύνδεση οπτικής ίνας ή Cable σύνδεση....δηλαδή παίζει με τα πάντα....άρα σου μένει και για οτιδήποτε έρθει στην Ελλάδα στο μέλλον ως νέα τεχνολογία σύνδεσης στο διαδίκτυο !! Είναι δηλαδή Universal αλλάζεις απλά το μόντεμ του παροχέα το κουμπώνεις πάνω μέσω ethernet και τέλος και μπορεί να δεχτεί από μελλοντική σύνδεση bandwith έως 1000 Mbps - οπτική ίνα !!
Είναι Dual-Band...2,5 - 5 Ghz για ποιο σταθερό και δυνατό σήμα...802.11(n) στα 300Mbps !!
Είναι IPv4 ταυτόχρονα και IPv6 ready !!
Έχει όλα τα καλούδια που έχουν όλα τα σοβαρά router , NAT, DHCP, Qos , PPPoE, VPN Passthrough (IPSec, PPTP, and L2TP), DNS Proxy, SNMP, Upnp , IPv6 (6to4 and manual tunnels)....WPA/WPA2 , Mac address filtering κτλ.
Μπορείς παράλληλα να δημιουργήσεις και άλλο υπό-δυκτιο για Gusts , φίλους κτλ !!
Είναι κατάλληλο για σοβαρή δικτύωση σε σπίτια με απαιτήσεις...και για μικρές επιχειρήσεις - γραφεία - σχολεία !!
Είναι φυσικά συμβατό για PC και MAC , χωρίς κάποιο θέμα !!
Μπορείς να συνδέσεις ασύρματα δικτυακούς εκτυπωτές κτλ καθώς και ενσύρματα μεσώ usb , καθώς και σκληρό δίσκο για file sharing !!

Πέρα από δρομολογητής είναι ταυτόχρονα και συσκευη για back up , χωρίς να χρειάζεται να συνδέεις άλλο εξωτερικό για back up , είναι 2Τ σκληρός ενσωματωμένος μέσα στον δρομολογητή , συμμαζεμένα και όμορφα !! Συνδέεται και ενσύρματα αλλά και ασύρματα ταυτόχρονα...και κρατά back up όχι μόνο για έναν υπολογιστή αλλα για ΟΛΟΥΣ τους υπολογιστές ΔΙΚΤΥΑΚΆ !! Αν πάρεις σκληρό δίσκο , θα κρατά back up μόνο για τον συγκεκριμένο υπολογιστή , αν τον συνδέσεις ενσύρματα από το usb του router ή μέσω ethernet τότε θα κρατά back up μόνο για τους ενσύρματα συνδεδεμένους υπολογιστές , ασύρματα δεν θα μπορεί να δουλέψει !! Το time capsule δουλεύει με όλα τα τερματικά και ενσύρματα και ασύρματα συνδεδεμένα !! Ενσύρματα ο σκληρός του time capsule επικοινωνεί με τους υπολογιστές μέσω GIGABITE ETHERNET - 1000 Mbps ταχύτητα και ασύρματα με ταχύτητα έως 300Mbps !!

Τέλος είναι και ένα μικρο Gigabite switch , όλα τα modem - router δίνουν εσωτερική ταχύτητα με καλωδιο τα 100 Mbps , αυτό δίνει αμέσως 1000 Mbps , οπότε δεν χρειάζεσαι switch για να φτιάξεις Gigabite δίκτυο , το ίδιο το time capsule δημιουργεί αυτόματα Gigabit δίκτυο για όλες τις εσωτερικές ethernet συνδέσεις !!
Θεωρώ ότι είναι ένα μηχάνημα επένδυση...δηλαδή υπολογιστή θα αλλάξεις...σύνδεση αύριο θα αλλάξεις για ποιο γρήγορη...το time capsule θα το δουλεύεις και τότε...δεν είναι ένας σκέτος σκληρός δίσκος και αυτό μόνο και τέλος μόνο για back up , είναι κάτι σαν ένα δικτυακό πολυμηχανημα που κάνει τα πάντα , οργανώνει το δίκτυο και φυσικά ντιζαινατο !! Καλές αγορές !!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες