Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

3D MOVIES σε iMac?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
107 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2011 - 16:06

νομίζω οτι μπερδεύουμε λιγάκι την βούρτα με την Λούτσα, έτσι μπερδεύουμε τα 3D γραφικά με την ικανότητα προβολής 3D

είπαμε τώρα γιατι το λες αυτο ,εχεις αρχίσει και γίνεσαι υπερβολικός ..μα γιατι το λες αυτο? :lol:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 25/11/2011 - 16:15

Λοιπον παιδία αφήστε δεν πειράζει...δεν έχει κ κανένα νόημα να σας πείσω τι βλέπω...εγω το ξέρω πάντως!
Καθομαι κ σκάω χωρίς λόγο μια ώρα τώρα, επειδή κάποιοι που έχουν 3d τηλεοράσεις "πειράχτηκαν" επειδή μπορεί κάποιος που δεν έχει (άρα έχει δώσει κ πιό λίγα λεφτά) να βλέπει κ εκείνος αυτό που βλέπουν εκείνοι (έστω κ σε χειρότερη ποιότητα, κάτι που έχω πει τουλάχιστον 5 φορές, που θα μου πεις οτι έχω μπερδέψει την βουρτσα με την λουτσα).

Εντάξει παιδιά, με πείσατε! Δεν βλέπω 3d. Κανονικα 2d βλέπω κ βάζω τον γιό μου να γυρνάει την τηλεόραση για να έχω ενα εφε, κ μου φαίνεται ότι ειναι 3d. Αυτό ειναι, το αποφάσισα
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#63   leroy

leroy

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 25/11/2011 - 16:22

Ρε φίλε πολύ είρωνας είσαι.
Τόσοι ώρα ασχολούμαστε τόσα άτομα μαζί σου
για την τηλεόραση σου κ μας τη λες κ από πάνω.
Χαλάρωσε λίγο

#64   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 25/11/2011 - 16:26

Ρε φίλε πολύ είρωνας είσαι.
Τόσοι ώρα ασχολούμαστε τόσα άτομα μαζί σου
για την τηλεόραση σου κ μας τη λες κ από πάνω.
Χαλάρωσε λίγο


Δεν ασχολείστε μαζί μου, ασχολείστε με το να με πείσετε ότι δεν ειδα κάτι που είδα.
Ειναι σαν να μου λες εσυ τώρα "είδα ενα κιτρινο αυτοκίνητο" κ να σου λέω "οχι, κοκκινο είδες", κ να επιμένω κιόλας
Κ θα είμαι όσο είρωνας θέλω, σε ανθρώπους που ΜΟΥ γράφουν για Avatar 2, gameboy κ βουρτσες κ λουτσες.
Εαν δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία, σου ζητώ συγνώμη, δεν απευθυνόνταν σε σένα αυτά τα σχόλια. Απο την άλλη όμως μπες κ στην θέση μου, τόση ώρα με ειρωνεύεστε όλοι εσεις κ εγω μόνος μου.
Κ ξαναλέω, για κάτι που έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια. Δεν μου το είπαν, δεν το διάβασα κάπου. ΤΟ ΕΙΔΑ
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#65   phoenixgrg

phoenixgrg

    iPH Enthousiast

  • 487 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:phoenixgrg

Δημοσίευση 25/11/2011 - 16:27

ok και εγς εχω 3gs και βλεπω ενεργοποιωντας μια επιλογη retina display οπως το iphone 4 kai to 4s κοροιδα εσεις με τα 4 kai ta 4s τζαμπα την εβγαλα :P

#66   leroy

leroy

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 25/11/2011 - 16:32

Κοίτα,
καταλαβαίνω πως νιώθεις,
όμως από τη στιγμή που για
να πραγματοποιηθεί η συγκεκριμένη
προβολή χρειάζονται κάποιες απαραίτητες
προϋποθέσεις τις οποίες δεν πληροί ο
εξοπλισμός σου (3D TV, HDMI 1.4),
το πιθανότερο είναι να παρερμηνεύεις
περιγραφικά αυτό που βλέπεις.
Φιλικά πάντα

#67   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2011 - 16:32

Δεν ασχολείστε μαζί μου, ασχολείστε με το να με πείσετε ότι δεν ειδα κάτι που είδα.
Ειναι σαν να μου λες εσυ τώρα "είδα ενα κιτρινο αυτοκίνητο" κ να σου λέω "οχι, κοκκινο είδες", κ να επιμένω κιόλας
Κ θα είμαι όσο είρωνας θέλω, σε ανθρώπους που ΜΟΥ γράφουν για Avatar 2, gameboy κ βουρτσες κ λουτσες.
Εαν δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία, σου ζητώ συγνώμη, δεν απευθυνόνταν σε σένα αυτά τα σχόλια. Απο την άλλη όμως μπες κ στην θέση μου, τόση ώρα με ειρωνεύεστε όλοι εσεις κ εγω μόνος μου.
Κ ξαναλέω, για κάτι που έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια. Δεν μου το είπαν, δεν το διάβασα κάπου. ΤΟ ΕΙΔΑ

Εντάξει μην παρεξηγείσαι ,απλώς μπορεί να έχεις βρεί κάποια ρυθμιση που εμείς δεν ξέρουμε και να βλέπεις 3d.

#68   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 25/11/2011 - 16:35

Λοιπον αυτό θα πω για να το κλείσουμε το θέμα:
Οποιος έχει συμβατική τηλεόραση κ PS3 με κατεβασμένο το 3.5 version, ας δοκιμάσει να παίξει 3d με γυαλιά χαρτινα, κ ας μας περιγράψει κ αυτός την εμπειρία του

Καλο σας απογευμα

PS: @leroy, εχεις δικιο κ τα ξερω ολα αυτά, ξαναλέω δεν ειπα οτι παίζω όπως παιζουν οι 3d...
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#69   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2011 - 16:38

Λοιπον αυτό θα πω για να το κλείσουμε το θέμα:
Οποιος έχει συμβατική τηλεόραση κ PS3 με κατεβασμένο το 3.5 version, ας δοκιμάσει να παίξει 3d με γυαλιά χαρτινα, κ ας μας περιγράψει κ αυτός την εμπειρία του

Καλο σας απογευμα

PS: @leroy, εχεις δικιο κ τα ξερω ολα αυτά, ξαναλέω δεν ειπα οτι παίζω όπως παιζουν οι 3d...

χωρίς γυαλιά τα βλέπεις ψιλοθολά?εαν ναι ίσως και να είναι 3D...βλέπεις πχ τον ήρωα να βγαινει έξω απο την τηλεοραση?
εγω εχω την 3.75 και δεν βλεπω 3D και η τηλεοραση ειναι 1 ετους

#70   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 25/11/2011 - 17:27

χωρίς γυαλιά τα βλέπεις ψιλοθολά?εαν ναι ίσως και να είναι 3D...βλέπεις πχ τον ήρωα να βγαινει έξω απο την τηλεοραση?
εγω εχω την 3.75 και δεν βλεπω 3D και η τηλεοραση ειναι 1 ετους


Ναι, εννοείται πως χωρίς γυαλιά τα βλέπω ψιλοθολά
Με τι εχεις συνδέσει το PS3 με την τηλεόραση;
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#71   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2011 - 17:50

Ναι, εννοείται πως χωρίς γυαλιά τα βλέπω ψιλοθολά
Με τι εχεις συνδέσει το PS3 με την τηλεόραση;

hdmi 1080p αλλα δεν βλεπω 3D μπορεί και να φταιει που δεν εχω το χρυσο καλωδιο
αν και εχω την εντυπωση οτι η δικια σου ειναι 3D η τηλεοραση σου

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 25/11/2011 - 17:52


#72   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 25/11/2011 - 17:56

χαχαχα!!! χωρίς οθόνη τεχνολογίας 3D το ps3 ΔΕΝ δείχνει 3D περιεχόμενο. Έτσι απλα. ΟΜΩΣ ΟΜΩΣ ΟΜΩΣ... Αν κρατήσετε τα γυαλιά που δίνουνε στους κινηματογράφους σε ταινίες 3D κ τα δοκιμάσετε σε οποιαδήποτε έγχρωμη τηλεόραση όσο μπακατέλα κ να 'ναι ΘΑ ΔΕΙΤΕ ψευτο-3D απεικονίσεις σε ελαχιστες εικόνες (ακόμα κ στις ειδήσεις!). Αυτό συμβαίνει γιατί τα γυαλιά αλλάζουν τα χρώματα κ μπερδεύει τα μάτια σου. Είναι όμως βλακώδες... κουράζεις άδικα τα μάτια σου. Επίσης, 3D είναι κ το "Doom" το πρώτο του 199κάτι. Γιατί σου δίνει την αίσθηση του βάθους στην οθόνη. H τεχνολογία που υπάρχει αυτή τη στιγμή όμως στους κιν/φους, στα blu-ray κ στη nova (έδειξε πιλοτικά το Μπάρτσα-μίλαν τις προάλλες) σου δίνει την αίσθηση ότι τα αντικείμενα "βγαίνουν" από την οθόνη σου ή έρχονται κατά πάνω σου. Γι αυτό βγάλανε κ το συγκεκριμένο update στο playstation 3, για να εποφεληθούν όσοι έχουν 3D οθόνες κ παίζουν 3D ταινίες από Blu-ray. Πάντως, σύντομα θα αρχίσουν να βγαίνουν οι νέες οθόνες που δεν χρειάζονται γυαλιά κ ονομάζονται στερεοσκοπικές. Είδα στα τέλη του '09 ή στην αρχή του '10 στη helexpo μια τέτοια οθόνη κ ήτανε πολύ καλύτερη από αυτές που κυκλοφορούν τώρα. Αυτό που μου άρεσε ήτανε ότι αν έκανες το κεφάλι σου λίγο αριστερά ή δεξιά έβλεπες διαφορετική γωνία της εικόνας (πράγμα που δεν γίνεται στα τωρινά 3D). Πολύ όμορφο :)

#73   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 25/11/2011 - 19:12

χαχαχα!!! χωρίς οθόνη τεχνολογίας 3D το ps3 ΔΕΝ δείχνει 3D περιεχόμενο. Έτσι απλα. ΟΜΩΣ ΟΜΩΣ ΟΜΩΣ... Αν κρατήσετε τα γυαλιά που δίνουνε στους κινηματογράφους σε ταινίες 3D κ τα δοκιμάσετε σε οποιαδήποτε έγχρωμη τηλεόραση όσο μπακατέλα κ να 'ναι ΘΑ ΔΕΙΤΕ ψευτο-3D απεικονίσεις σε ελαχιστες εικόνες (ακόμα κ στις ειδήσεις!). Αυτό συμβαίνει γιατί τα γυαλιά αλλάζουν τα χρώματα κ μπερδεύει τα μάτια σου. Είναι όμως βλακώδες... κουράζεις άδικα τα μάτια σου. Επίσης, 3D είναι κ το "Doom" το πρώτο του 199κάτι. Γιατί σου δίνει την αίσθηση του βάθους στην οθόνη. H τεχνολογία που υπάρχει αυτή τη στιγμή όμως στους κιν/φους, στα blu-ray κ στη nova (έδειξε πιλοτικά το Μπάρτσα-μίλαν τις προάλλες) σου δίνει την αίσθηση ότι τα αντικείμενα "βγαίνουν" από την οθόνη σου ή έρχονται κατά πάνω σου. Γι αυτό βγάλανε κ το συγκεκριμένο update στο playstation 3, για να εποφεληθούν όσοι έχουν 3D οθόνες κ παίζουν 3D ταινίες από Blu-ray. Πάντως, σύντομα θα αρχίσουν να βγαίνουν οι νέες οθόνες που δεν χρειάζονται γυαλιά κ ονομάζονται στερεοσκοπικές. Είδα στα τέλη του '09 ή στην αρχή του '10 στη helexpo μια τέτοια οθόνη κ ήτανε πολύ καλύτερη από αυτές που κυκλοφορούν τώρα. Αυτό που μου άρεσε ήτανε ότι αν έκανες το κεφάλι σου λίγο αριστερά ή δεξιά έβλεπες διαφορετική γωνία της εικόνας (πράγμα που δεν γίνεται στα τωρινά 3D). Πολύ όμορφο :)

Αυτα που λες δεν ξέρω εαν ισχύει, πάντως εγω ΔΕΝ έχω 3d τηλεόραση κ ΒΛΕΠΩ 3d περιεχόμενο. Ετσι απλά.
Συγκεκριμένα έχω βάλει μια μλκ ταινία με τον Brendan Frazer Journey to the Center of the Earth το λέγανε νομίζω, καθώς κ ενα παιδικό, το Monsters and Aliens το οποίο ΔΕΝ ειναι 3d αλλά έχει μέσα μια μικρή ταινία που ήταν 3d.
Κ τις 2 τις έβαλα στο PS3, εβαλα τα γυαλιά κ είχα 3d απεικόνιση. Ειδικά σε μια σκηνή με τον Brendan Frazer που τον φτύνει ενας δεινόσαυρος την πρώτη φορά κυριολεκτικά έκανα στην άκρη για να μην με παρει.
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#74   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 25/11/2011 - 19:15

hdmi 1080p αλλα δεν βλεπω 3D μπορεί και να φταιει που δεν εχω το χρυσο καλωδιο
αν και εχω την εντυπωση οτι η δικια σου ειναι 3D η τηλεοραση σου


Οχι ρε παιδιά δεν ειναι 3d η τηλεόραση μου.
Καταρχάς ξέρετε ποιά η διαφορά μιας 3d τηλεόρασης με μια μη συμβατική; ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ. Τιποτε άλλο.
Πιστέψτε με, το είχα ψάξει, έχω κ φίλο που έχει Expert κ μου τα είχε εξηγήσει.
Η όλη ιστορία ειναι τα ενεργά γυαλιά τα οποία ανοιγοκλέινουν. Το σήμα για να το κάνουν αυτό το παιρνουν απο πομπό μέσα στην τηλεόραση, γιαυτό κ δεν παίζουν με μια συμβατική.
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#75   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2011 - 19:48

Δέν είναι μόνο τα γυαλιά.
Σέ μιά 3D τηλεόραση, προβάλλονται εναλλάξ δυό frames (αντίο για ένα που θα προβαλλόταν σε απλή τηλεόραση).
Επομένως, μιά 3D οθόνη πρέπει να έχει τουλάχιστον 120Herz (ρυθμό ανανέωσης), 60Herz για το κάθε μάτι, για να είναι η εικόνα και η κίνηση ομαλή.
Εννοείται πώς ιδανικό είναι 200Herz, 100 για το κάθε μάτι (αντίστοιχα, όπως είναι καλό να είναι 100Herz μία συμβατική τηλεόραση).

Τώρα, εκτός από 3D, υπάρχει και το στερεοσκοπικό "3D", που στήν ουσία προβάλλεται μία εικόνα στο πάνελ (άρα αρκεί απλό πάνελ, χωρίς 3D player ή οτιδήποτε άλλο!), αλλά έχει κάπως πράσινες και κόκκινες σκιές.
Και φοράς τα κλασσικά πράσινα-κόκκινα γυαλάκια, με τα οποία (επειδή το κάθε ένα φιλτράρει διαφορετικού χρώματος σκιές) οι εικόνες που φτάνουν στο μάτι είναι διαφορετικές και δημιουργούν τήν ψευδαίσθηση 3D.


Τέλος, αν συνδέσεις έναν 3D player (όπως το Playstation 3) σε 3D τηλεόραση, και πάς νά προβάλλεις 3D περιεχόμενο, θα το δείξει κανονικά.
Αν πάς να προβάλλεις μή-3D περιεχόμενο σέ 3D τηλεόραση, θα το μετατρέψει με κάποιον αλγόριθμο σέ 3D και θα το δείξει ως 3D, αλλά το 3D εφέ δέν θα είναι τόσο δυνατό όσο σε 3D περιεχόμενο.
Τέλος, αν πάς να προβάλλεις οτιδήποτε περιεχόμενο σε συμβατική τηλεόραση, δέν μπορεί να το δείξει 3D (πάντα μιλάμε για αυθεντικό, μή-στερεοσκοπικό 3D), θα το δείξει συμβατικά.
Το ότι κάποιος player μετατρέπει απλό περιεχόμενο σέ 3D, σημαίνει ότι μπορείς να δείς απλό περιεχόμενο σάν να ήταν 3D, πάντα σε 3D τηλεόραση.
Δέν σημαίνει ότι με κάποιο μαγικό τρόπο θα κάνει τήν συμβατική τηλεόραση να προβάλει 3D!

Τελευταία επεξεργασία από: giannisg2004, 25/11/2011 - 19:49


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες