Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

srt file & utf-8


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Themistoklis

Themistoklis

    iPH User

  • 188 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/12/2011 - 14:43

Καλησπερα παιδες,


θα ηθελα να να μου πει κανεις γιατι αν και κατεβαζω srt file (υποτιτλους για ταινειες) αν και κανω save as:--> utf-8 δεν τους διαβαζει ουτε το VLC or media player της tv

καμια βοηθεια

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/12/2011 - 14:49

Δεν καταλαβαινω και πολλα πολλα...
Οι υποτιτλοι πρεπει να εχουν ακριβως την ιδια ονομασια με την την ταινια και να βρισκονται στον ιδιο φακελο..
Απο εκει και περα που προσπαθεις να την δεις και απο ποιο μεσο προσπαθεις να την παιξεις?

#3   glk

glk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:glk85

Δημοσίευση 12/12/2011 - 14:53

Στα preferences και μετα στο subtitles/osd δες αν στο default encoding έχεις επιλέξει ελληνική γλώσσα!

Αναρτημένη εικόνα

Τελευταία επεξεργασία από: glk, 12/12/2011 - 14:54


#4   winnie74

winnie74

    iPH Contributor

  • 1.581 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 12/12/2011 - 14:55

Καλησπερα παιδες,


θα ηθελα να να μου πει κανεις γιατι αν και κατεβαζω srt file (υποτιτλους για ταινειες) αν και κανω save as:--> utf-8 δεν τους διαβαζει ουτε το VLC or media player της tv

καμια βοηθεια


νομιζω πρεπει να το κανεις save as-> unicode

My brain has two sides. Left and Right. Right has nothing left and Left has nothing right.


#5   glk

glk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:glk85

Δημοσίευση 12/12/2011 - 14:56

Και δεν ειναι απαραιτητο να τους κανεις save as... μια χαρα διαβαζει και τους .srt

#6   Themistoklis

Themistoklis

    iPH User

  • 188 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/12/2011 - 15:25

Και δεν ειναι απαραιτητο να τους κανεις save as... μια χαρα διαβαζει και τους .srt


Λοιπον, τους υποτιυλους τους βαζω με τις ταινεις -ιδιο ονομα- . Το θεμα εινα πως ακομα κα αν τους κανω σε utf-8 παλι δεν τους διαβαζει! ο μεδια πλαιερ ειναι μεσα στην τβ !!!! Ειναι καποια ρυθμιση του iMac??

#7   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/12/2011 - 15:29

Λοιπον, τους υποτιυλους τους βαζω με τις ταινεις -ιδιο ονομα- . Το θεμα εινα πως ακομα κα αν τους κανω σε utf-8 παλι δεν τους διαβαζει! ο μεδια πλαιερ ειναι μεσα στην τβ !!!! Ειναι καποια ρυθμιση του iMac??


Μηπως η τηλεοραση σου δεν υποστηριζει υποτιτλους? αν δεν υποστηριζει θα πρεπει να ενσωματωσεις τους υποτιτλους στην ταινια για να μπορεσεις να τους δεις στην τηλεοραση η να παρεις εναν media player..

#8   costas1984

costas1984

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 12/12/2011 - 15:33

κατεβασε το gom player και εισαι οκ!

#9   glk

glk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:glk85

Δημοσίευση 12/12/2011 - 15:36

Για το media player, sorry δεν μπορω να ξερω! μερικοι υποστηριζουν υποτιτλους, άλλοι όχι!εξαρταται απο το μοντέλο της τηλεορασης και την παλαιοτητα!Για το mac, στο vlc αν πας preferences>subtitles&osd φροντισε να βάλεις ελληνικα στο "preferred subtitles language" και απο κατω στο "default encoding" greek (ειτε windows,ειτε iso οτι να'ναι βάζω εγώ :P) και μου παιζουν μια χαρα ταινιες κ σειρες!ολα αυτα τα κανω χωρις να πειραζω υποτιτλους!!οτι υποτιτλο βαζω είναι .srt και δεν τον πειραζω!

Τελευταία επεξεργασία από: glk, 12/12/2011 - 15:36


#10   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/12/2011 - 15:39

Ενταξει υπαρχει ενα θεμα συννενοησης... Το παιδι προφανως και αν καταλαβαινω καλα θελει να παιξει την ταινια στην τηλεοραση.. προφανως την βαζει σε usb και την βαζει στο media player της τηλεορασης..
Δεν θελει να την δει απο τον υπολογιστη..
Και εδω παει το ερωτημα εχεις ξαναδει με αυτο το τροπο ταινια και επαιζε πριν κανονικα?
Πιθανολογω οτι η τηλεοραση σου(το media player) της δεν αναγνωριζει υποτιτλους ξεχωριστα...
Οποτε εκει θα πρεπει με καποιο προγραμμα να ενσωματωσεις τους υποτιτλους στην ταινια.

#11   glk

glk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:glk85

Δημοσίευση 12/12/2011 - 15:43

Ενταξει υπαρχει ενα θεμα συννενοησης... Το παιδι προφανως και αν καταλαβαινω καλα θελει να παιξει την ταινια στην τηλεοραση.. προφανως την βαζει σε usb και την βαζει στο media player της τηλεορασης..
Δεν θελει να την δει απο τον υπολογιστη..
Και εδω παει το ερωτημα εχεις ξαναδει με αυτο το τροπο ταινια και επαιζε πριν κανονικα?
Πιθανολογω οτι η τηλεοραση σου(το media player) της δεν αναγνωριζει υποτιτλους ξεχωριστα...
Οποτε εκει θα πρεπει με καποιο προγραμμα να ενσωματωσεις τους υποτιτλους στην ταινια.


Αναφέρει οτι δεν μπορει να δει τους υποτιτλους ουτε στο VLC και γι'αυτο γραφω για το κομματι του vlc και τι μπορει να φταιει,τι μπορει να μην εχει ρυθμιστει και δεν τους βλεπει στο mac!

#12   tsaki

tsaki

    iPH User

  • 157 μηνύματα
  • Twitter:@tsaki19
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:tsaki191

Δημοσίευση 12/12/2011 - 16:01

κατεβασε τo Perian αδερφε :blush:

#13   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 12/12/2011 - 16:04

Φιλε μου κι εγω ειχα το ιδιο προβλημα, κατεβαζα απο :) :) την ταινια στο μακ μου κ κατεβαζα επισης υποτιτλους.

Δεν ηθελα ομως να βλεπω την ταινια στο μακ αλλα μεσω usb στο ps3 και μετα κατευθειαν στην hd τηλεοραση μου.

Στο μακ οι ταινιες κ οι υποτιτλοι επεζαν μια χαρα, οταν περνουσα ομως την ταινια μαζι με τους υποτιτλους στο στικακι δεν τους εβγαζε στην tv.
Aπο οτι εμαθα οι srt υποτιτλοι δεν μπορουν να γινουν burn επειδη ειναι soft υποτιτλοι..

Ετσι πηρα ενα mini dp το hdmi καλωδιο και ενα hdmi το hdmi και συνδεσα τον imac στην tv λιγο ποντιακο σεναριο αλλα ετσι βλεπω στον καναπε τις ταινιες κ οχι στην καρεκλα του γραφειου !!!
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#14   glk

glk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:glk85

Δημοσίευση 12/12/2011 - 16:17

Φιλε μου κι εγω ειχα το ιδιο προβλημα, κατεβαζα απο :) :) την ταινια στο μακ μου κ κατεβαζα επισης υποτιτλους.

Δεν ηθελα ομως να βλεπω την ταινια στο μακ αλλα μεσω usb στο ps3 και μετα κατευθειαν στην hd τηλεοραση μου.

Στο μακ οι ταινιες κ οι υποτιτλοι επεζαν μια χαρα, οταν περνουσα ομως την ταινια μαζι με τους υποτιτλους στο στικακι δεν τους εβγαζε στην tv.
Aπο οτι εμαθα οι srt υποτιτλοι δεν μπορουν να γινουν burn επειδη ειναι soft υποτιτλοι..

Ετσι πηρα ενα mini dp το hdmi καλωδιο και ενα hdmi το hdmi και συνδεσα τον imac στην tv λιγο ποντιακο σεναριο αλλα ετσι βλεπω στον καναπε τις ταινιες κ οχι στην καρεκλα του γραφειου !!!


Καθόλου ποντιακο σεναριο, ειναι και αυτο μια λυση!παντως δεν ξερω τι σου ειπαν αλλα μια χαρα μπορεις να "καψεις" τους υποτιτλους .srt πάνω στην ταινια! αν ξερεις το handbrake το οποιο ειναι πολυ καλο, κανει μια χαρα αυτη τη δουλεια!

#15   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 12/12/2011 - 16:24

Το εχω το handbrake αλλα δεν..
Επαιζε μια χαρα η ταινια αλλα οι υποτιτλοι οχι, ισως να φταει κ το ps3 αν το εβαζα σε αλλο player να επaiζαν!
Παντως ετσι ειναι μια χαρα :)
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες