Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Κόστος application


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ApoelAndreas

ApoelAndreas

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/09/2009 - 23:56

Εχω την εξής απορία. Γιατί στο αμερικανικό app store ένα application στοιχίζει $0.99 δολλαρια και το ίδιο application στο ελληνικό app store στοιχίζει €0.79, αφού $0.99=€.67;; Αν το σκεφτείτε, τα apps γενικά είναι φτηνά. Αν το σκεφτείτε δυο φορές, μας κλέβουν 12 cents σε κάθε aplication των 79 cents που αγοράζουμε.. :excl:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 22/09/2009 - 00:03

Βγαίνει .67 + 19%ΦΠΑ= .79

Αλλα δεν είμαι σίγουρος. ΜΙα δοκιμή έκανα και βγήκε σωστή.

Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι πιθανόν να είχε κλείσει σε μια προηγούμενη ισοτιμία η συναλλαγή καθώς φαντάζομαι δεν είναι εφικτό οι τιμές να αλλάζουν ανάλογα με την ισοτιμία μέρα παρά μέρα

Follow me on twitter


#3   GiannisR

GiannisR

    iPH Enthousiast

  • 399 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2009 - 00:12

Οι χρεώσεις που αναφέρονται στο ελληνικο AppStore είναι μαζί με τον ΦΠΑ. Στην Ελλάδα ζούμε φίλε! Αν δεν πάρει το χρήμα το κράτος, ποιος θα το πάρει;

#4   ApoelAndreas

ApoelAndreas

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2009 - 13:18

Οι χρεώσεις που αναφέρονται στο ελληνικο AppStore είναι μαζί με τον ΦΠΑ. Στην Ελλάδα ζούμε φίλε! Αν δεν πάρει το χρήμα το κράτος, ποιος θα το πάρει;


Οεο??

Δηλαδη αν αγορασω απο το Αμερικανικο Store θα χρεωθω 0.99 δολλαρια, δηλαδη 0.67 ευρω, αντι 0.79 ευρω που θα το αγοραζα απο το Ελληνικο Store?

#5   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2009 - 14:08

Έχω την εντύπωση πως αν φτιάξεις ένα app, καθώς το ανεβάζεις στο appstore σε ρωτάει αν θες να του ορίσεις τιμή. Η ελάχιστη τιμή για το Ελληνικό μαγαζί είναι τα 0,79€! Εντομεταξί δεν πρέπει το τελικό ποσό να είναι τόσο γιατί είναι και η προμήθεια της τράπεζας αλλά εδώ μπορεί να κάνω λάθος!!!

#6   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 22/09/2009 - 15:15

Γενικά είναι πολύ πολύπλοκο θέμα και με αρκετό ψάξιμο στο ίντερνετ δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κατώτατη τιμή πάντως η προσθήκη ΦΠΑ δεν μου φαίνεται κλεψιά. Λογικό είναι να υπάρχει ΦΠΑ. Απλώς νομίζω μην παίζει κάτι με το ΦΠΑ στην Αμερική. Δηλαδή, η τιμή στην Αμερική να είναι με ΦΠΑ και στα άλλα appstore να προστίθεται ο ΦΠΑ κάθε χώρας για την τελική τιμή

Κανάς developer να παρέμβει να μας πει πώς είναι το θέμα

Follow me on twitter


#7   ApoelAndreas

ApoelAndreas

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2009 - 16:42

Γενικά είναι πολύ πολύπλοκο θέμα και με αρκετό ψάξιμο στο ίντερνετ δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κατώτατη τιμή πάντως η προσθήκη ΦΠΑ δεν μου φαίνεται κλεψιά. Λογικό είναι να υπάρχει ΦΠΑ. Απλώς νομίζω μην παίζει κάτι με το ΦΠΑ στην Αμερική. Δηλαδή, η τιμή στην Αμερική να είναι με ΦΠΑ και στα άλλα appstore να προστίθεται ο ΦΠΑ κάθε χώρας για την τελική τιμή

Κανάς developer να παρέμβει να μας πει πώς είναι το θέμα


Γι'αυτο πιστευω πως και οι δυο τιμες συμπεριλαμβανουν ΦΠΑ.. Τελοσπαντων, βασικα θελω να ξερω αν αγορασω απο Αμερικανικο store θα χρεωθω 0.67Ευρω για ενα application αξιας 0.99 δολλαρια ή θα χρεωθω 0.79Ευρω οπως ειναι η τιμη στο Ελληνικο Store.

#8   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 22/09/2009 - 16:59

Λογικά σε κάθε store περιλαμβάνεται ο εκάστοτε ΦΠΑ.

Πάντως εάν αγοράσεις από το αμερικάνικο, δεν είναι σίγουρο ότι θα χρεωθείς 0.67€!

Η μετατροπή θα γίνεται με βάση τις καθημερινές ισοτιμίες και στην τελική τιμή ίσως συμπεριληφθούν έξοδα συναλλάγματος, τραπεζικές εργασίες, και λοιπά γνωστά ψιλά γράμματα.

Συνεπώς ίσως τελικά δεν αξίζει καν τον κόπο καθόλου!

#9   ApoelAndreas

ApoelAndreas

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/09/2009 - 17:22

Λογικά σε κάθε store περιλαμβάνεται ο εκάστοτε ΦΠΑ.

Πάντως εάν αγοράσεις από το αμερικάνικο, δεν είναι σίγουρο ότι θα χρεωθείς 0.67€!

Η μετατροπή θα γίνεται με βάση τις καθημερινές ισοτιμίες και στην τελική τιμή ίσως συμπεριληφθούν έξοδα συναλλάγματος, τραπεζικές εργασίες, και λοιπά γνωστά ψιλά γράμματα.

Συνεπώς ίσως τελικά δεν αξίζει καν τον κόπο καθόλου!


Η διαφορα ειναι μικρη, αλλα για καποιον που δεν κανει Jailbreak το iPhone, αγοραζει τακτικα applications και αγοραζει και ακριβοτερα απο 0.79Ευρω τοτε αρχιζει να μεγαλωνει αρκετα η διαφορα..

#10   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 22/09/2009 - 22:58

Έστω και αν συμφέρει δεν μπορείς να αγοράσεις από το αμερικάνικο καθώς πρέπει να έχεις πιστωτική που να έχει εκδοθεί στις ΗΠΑ. Γι'αυτό υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με το ΦΠΑ στις ΗΠΑ. Ίσως να το αναλαμβάνει η Apple ενώ στα άλλα AppStore να το φορτώνεται ο αγοραστής. Υποθέσεις κάνω βέβαια.

Ας πεταχτεί ένας developer να μας πει τί παίζει

Follow me on twitter


#11   ApoelAndreas

ApoelAndreas

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2009 - 14:17

Έστω και αν συμφέρει δεν μπορείς να αγοράσεις από το αμερικάνικο καθώς πρέπει να έχεις πιστωτική που να έχει εκδοθεί στις ΗΠΑ. Γι'αυτό υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με το ΦΠΑ στις ΗΠΑ. Ίσως να το αναλαμβάνει η Apple ενώ στα άλλα AppStore να το φορτώνεται ο αγοραστής. Υποθέσεις κάνω βέβαια.

Ας πεταχτεί ένας developer να μας πει τί παίζει


Γιατι νομιζα οτι δεν ισχυει κατι τετοιο? Οταν ρωτησα μου ειπαν οτι ασπουμε εγω που ειμαι απο Κυπρο, αν βαλω Ελλαδα θα μπορω να αγορασω με πιστωτικη της Κυπρου.. Τι, δηλαδη εγω που ειμαι απο Κυπρο δεν μπορω να αγορασω τιποτα??

#12   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2009 - 14:24

Δηλαδή με την American Visa δεν μπορώ να αγοράσω από δω? Θα το δοκιμάσω... και θα δω και πόσο θα με χρεώσουν. Αλλά δεν μου στέκει γιατί έχω παραγγείλει πράγματα από Αμερική και με χρέωσαν όσο έλεγαν συν ταχυδρομικά.. θα το τσεκάρω..

#13   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 23/09/2009 - 16:07

http://discussions.a...ssageID=9984046

Xρειάζεται να έχεις πιστωτική/χρεωστική κάρτα που να έχει εκδοθεί από τράπεζα της χώρας στην οποία θες να αγοράσεις

@Apoel, συνεπώς -υποθέτω- λόγω της ιδιομορφίας Ελλάδας-Κύπρου αν η τράπεζα είναι Ελληνική θα μπορείς να αγοράσεις από το ελληνικό store

@odysseas, δεν νομίζω να γίνεται ασχέτως από άλλα καταστήματα.

Follow me on twitter


#14   mdspell

mdspell

    iPH User

  • 196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2009 - 16:43

Παίρνεις αμερικάνικο ή αγγλικό redeem card από ebay(συμφέρει αγγλικό αφού έχει γίνει χώμα η αγγλική στερλίνα) και αγοράζεις applications από το αγγλικό σου appstore ή το αμερικάνικο, αναλόγως ποια redeem card θα πάρεις. Αν έχετε και όρεξη να βλέπετε τις ισοτιμίες καθημερινά θα μπορέσετε να πάρετε την redeem card σε πολύ καλή τιμή(το ebay πάει με τις καθημερινές αλλαγές συναλλάγματος) και αφού την πάρετε δεν σας νοιάζει πόσο θα πάει η ισοτιμία μετα:) Μια καλή ισοτιμία για στερλίνα είναι 1 στερλίνα=1,12 ευρώ αν και εγώ είχα κάνει και συνάλλαγμα με 1,07 κάποτε:)

Edit: Σήμερα στην ιστοσελίδα της Τράπεζας Κύπρου 1 Στερλίνα=1.0619 ευρώ και στο XE 1 Στερλίνα-1.11 ευρώ άρα σήμερα είναι μια πολύ καλή μέρα να αγοράσετε redeem card αγγλική:)

Τελευταία επεξεργασία από: mdspell, 23/09/2009 - 16:49


#15   mdspell

mdspell

    iPH User

  • 196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2009 - 17:22

Αγορά σήμερα από ebay 1στερλίνα=1.136 ευρώ:)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες