Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

GoogleSync Brings Push Gmail to iPhone – At Last!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   ioanniskar

ioanniskar

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ioanniskar

Δημοσίευση 23/09/2009 - 11:49

Εγώ θα ξανακάνω μία παρόμοια ερώτηση.
Και ΧΩΡΙΣ το Google Sync, στις ρυθμίσεις του Mail, υπάρχει επιλογή "Ώθηση" και "Μετάκληση".
Ποιες αλλαγές προσφέρει το Google Sync;
Ευχαριστώ.


Ενεργοποίησε την ώθηση και πήγαινε στο "προηγμένα". Εκεί θα δεις για κάθε λογαρισμό ξεχωριστά αν υποστηρίζει την ώθηση. Οι Gmail θα δεις ότι δεν υποστηρίζουν και θα έχεις επιλεγμένο ή την μετάκληση ή χειροκίνητα.

το google synch μεσω exchange, θα σας κάνει synch τα πάντα : mail, calendar, contacts.

Αν έχετε προβλήματα σιγουρευτείτε πρίν σετάρετε το google μεσω exchange ότι έχετε ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ το απλό google account σας

εγω δεν το κάνω ακόμα , αφενός γιατί φοβάμαι τις γραμματοσειρές αφετέρου γιατι ακούω ότι έχει παιδικές ασθένειες στις πρώτες μέρες λειτουργίας. για contacts δηλαδή outlook ftw.


Μπορείς να επιλέξεις να κάνεις sync μόνο το mail.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/09/2009 - 21:08

Μερικές διευκρινήσεις

α) Υπάρχει άψογη υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων από το Google. Επίσης η υπηρεσία Google Sync για επαφές και ημερολόγια λειτουργεί πολύ καιρό (από τον Μάρτιο) και είναι ώριμη.
β) Οι υπηρεσίες του Google υποστηρίζουν και ώθηση (Push) και μετάκληση (Fetch). Η διαφορά είναι ότι στην ώθηση λαμβάνει κανείς την αλλαγή σε όλους τους συγχρονιζόμενους (υπολογιστής, iPhone) μερικά δευτερόλεπτα αφού αυτή πραγματοποιηθεί. Μπορείτε να έχετε Push αλλά αν προτιμάτε Fetch ανά τακτά διαστήματα δεν έχει διαφορά στην λειτουργικότητα.
γ) Η Ώθηση (Push) είναι συνδεδεμένη με αύξηση κατανάλωσης μπαταρίας.

Για να δώσω μερικές συμβουλές, ώντας αρκετούς μήνες χρήστης των υπηρεσιών Google Sync, προτείνω τα παρακάτω:

Setup:
Email (off), Contacts (off), Calendar (on.).

Με λίγα λόγια, έχω push μόνο στο Calendar γιατί με βολεύει να κάνω τις αλλαγές στο ημερολόγιό μου από σταθερό υπολογιστή και να μεταφέρονται αυτόματα στο iPhone. Επαφές δεν χρειάζονται να είναι pushed συν το γεγονός ότι το Google δεν υποστηρίζει όλα τα πεδία (π.χ. custom ringtones). Τέλος, στην λειτουργία του push email είδα παράξενη συμπεριφορά και δεν χρειάζεται να είναι push.

Ειδικά για τις επαφές, προτείνω:
1. Διαγραφή όλων των επαφών στο Google (εφ άπαξ)
2. Συγχρονισμός του iPhone με επιλεγμένο στο iTunes "Synchonize with Google" (κάθε φορά).

Έτσι θα έχετε τις επαφές σας στο iPhone, στον υπολογιστή σας και στο Google ενημερωμένες πάντα.

#18   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/02/2013 - 15:42

Παιδιά εγώ είχα exchange τόσο καιρό με την google. Σήμερα πήγα να το σεταρω στο ipad και είδα ότι δεν λειτουργεί. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για push mail στο iPhone;




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες