Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

GUI του iOS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: GUI του iOS

Θα θέλατε κάποια αναδιαμόρφωση του native GUI του iOS

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε Οι επισκέπτες δεν μπορούν να ψηφίσουν

#1   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 21/12/2011 - 00:07

Και εξηγούμαι. Η ιδέα για το πολλ μου ήρθε μόλις τώρα, που έστειλα ένα μήνυμα και είδα την μπάρα πάνω.
Το Springboard είναι πολύ απλό, smooth, ευχρηστό κλπ. Αλλά δε σας έχει κουράσει;
Πιστεύετε ότι η Apple θα το αναδιαμορφώσει κάποια στιγμή (προφανώς σε major update του iOS);
Τι θα θέλετε να προστεθεί;

Εγώ θα ήθελα ευελιξία του Springboard και widgets φυσικά!

Προφανώς μιλάω για native αναδιαμόρφωση από την Apple και όχι themes.

Τελευταία επεξεργασία από: ifrit, 21/12/2011 - 00:09


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 21/12/2011 - 00:10

Καταρχήν εξήγησε και στον κόσμο που δεν ξέρει τι είναι GUI=Graphical User Interface...
Εγώ θα ήθελα να έχω την ευελιξία να κάνω ότι θέλω...Να προσθέτω ότι θέλω..

Αναρτημένη εικόνα


#3   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 21/12/2011 - 00:11

Αμα βάλει widgets κλπ, θα γίνει σαν android στο τέλος. Πιστεύω οτι το βασικό προτέρημα του springboard είναι η απλότητά του και το γεγονός οτι λογω της απλότητας αυτής είναι και εύχρηστο.

Απο κει και πέρα, ναι, ειναι ωραίο να υπάρχουν και μερικές επιλογές (fonts, themes, πραγματα τυπου barrel κλπ) αλλα και αυτά καταντάνε mundane μετά απο λίγο.
Whatsapp doc?

#4   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 21/12/2011 - 00:18

Αμα βάλει widgets κλπ, θα γίνει σαν android στο τέλος. Πιστεύω οτι το βασικό προτέρημα του springboard είναι η απλότητά του και το γεγονός οτι λογω της απλότητας αυτής είναι και εύχρηστο.

Απο κει και πέρα, ναι, ειναι ωραίο να υπάρχουν και μερικές επιλογές (fonts, themes, πραγματα τυπου barrel κλπ) αλλα και αυτά καταντάνε mundane μετά απο λίγο.

Ενδιαφέρουσα άποψη.
Πιστεύω αν γινόταν με τον τρόπο της Apple η ενσωμάτωση widgets δε θα έχανε καθόλου σε απλότητα.
Πώς έγινε πχ με τον καιρό και τις μετοχές;
Ε ας έβαζε και ένα data counter πχ ή κάτι τέτοιο.
Επίσης toggles στο notification center!
Άνετα μπορεί να τα κάνει η Apple αυτά μη χάνοντας καθόλου σε αισθητική και στυλ της εταιρείας.
Και ναι είναι πάρα πολύ απλό και είναι το βασικότερο προτέρημά του, αλλά δεν κουράζει κάποια στιγμή;
Συμφωνώ για themes κλπ απλά κουράζουν από ένα σημείο και μετά. Προσωπικά προτιμώ το μαμίσιο στο τέλος, πάντα :blush:

Τελευταία επεξεργασία από: ifrit, 21/12/2011 - 00:18


#5   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/12/2011 - 00:35

Less skeuomorphism, for God's shake!

Νομίζω η Apple το έχει παρακάνει σε αυτόν τόν τομέα, ειδικά στό iOS (ίσως αυτό και να τήν έκανε δημοφιλή).

Δέν παύει όμως ο σκευομορφισμός (και οπτικός αλλά και λειτουργικός) να είναι ένα σχεδιαστικό "παράπτωμα", που περιορίζει τήν λειτουργικότητα χωρίς ουσιαστικό λόγο, ή μάλλον για να μοιάζει οικείο και να γίνεται αρεστό.

Έχουν γραφτεί χιλιάδες άρθρα πάνω σέ αυτό, ένα μικρό που διάβασα πρόσφατα είναι αυτό: http://www.andymango...-of-the-people/ .


Προσωπικά νομίζω η Apple με όλο αυτό το ιστορικό σέ καταπληκτικό industrial design, μπορεί να πάει τα λειτουργικά σέ άλλο επίπεδο σχεδιαστικά!

#6   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 21/12/2011 - 00:46

Ενδιαφέρουσα άποψη.
Πιστεύω αν γινόταν με τον τρόπο της Apple η ενσωμάτωση widgets δε θα έχανε καθόλου σε απλότητα.
Πώς έγινε πχ με τον καιρό και τις μετοχές;
Ε ας έβαζε και ένα data counter πχ ή κάτι τέτοιο.
Επίσης toggles στο notification center!
Άνετα μπορεί να τα κάνει η Apple αυτά μη χάνοντας καθόλου σε αισθητική και στυλ της εταιρείας.
Και ναι είναι πάρα πολύ απλό και είναι το βασικότερο προτέρημά του, αλλά δεν κουράζει κάποια στιγμή;
Συμφωνώ για themes κλπ απλά κουράζουν από ένα σημείο και μετά. Προσωπικά προτιμώ το μαμίσιο στο τέλος, πάντα :blush:



Ετσι. Ειχα 4.3.3 φουλ φορτωμενη για μηνες, και βαρεθηκα. Οταν εσπασα την 5 περασα 3-4 tweaks και ουτε καν winterboard. Και απο κει που ειχα θεματα που και που σερνοταν στην 4.3.3, στην 5 ηταν σφαιρα.

Τωρα αναμενω με το 4s αλλα κοιμαμαι ησυχη, ουτε χανω υπνο για jb ουτε τιποτα.

Αμα βγει ειπαμε
1. IntelliscreenX
2.Sbsettings
Και καναδυο αλλα μικροπράγματα.

Τιποτα αλλο. Εδω το ipad2 ειμαι ακομα 4,3,3 και καποτε εμπαινα δυο φορες την ημερα συντια να δω τι καινουριο βγηκε, τωρα μια στα τοσα κι αν.

Αυτό που θαθελα απο την Apple ειναι shortcuts (σε πρωτη φαση). Toggles για wifi κλπ.

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 21/12/2011 - 00:47

Whatsapp doc?




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες