Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone από την Κίνα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
8 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   criss_x

criss_x

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2009 - 09:11

Πρόκειται για ένα iPhone 16 GB πιθανώς 1ης γενιάς (δεν αναφέρεται πουθενά το 2G ή 3G, αλλά απλώς iPhone)!!!

Έχει μικρότερου μήκους οθόνη συγκριτικά με το 3G (που εκτός από touch screen σνεργάζεται και με stick). Στην πίσω πλευρά του, στο κάτω μέρος (πίσω από το home button), έχει ένα μικρό καπάκι και είναι πιο επίπεδο το πίσω καπάκι του... Η υποδοχή/βύσμα διασύνδεσης του καλωδίου USB είναι πολύ στενότερη του αντίστοιχου 3G!!! Η υποδοχή της SIM δεν είναι με συρταράκι όπως του 3G αλλά δέχεται την SIM κουμπωτά σπρόχνωντάς την απλώς μέσα!!!

Αυτή την συσκευή λοιπόν είναι κλειδωμένη, δεν αναγνωρίζει τις SIM των παρόχων στην Ελλάδα κι έχει ένα προφανέστατα παλιό λειτουργικό!!!
Ένα άλλο που παρατήρησα, είναι ότι με την τελευταία έκδοση iTunes δεν αναγνωρίζεται καν σαν συσκευή μέσω της USB σύνδεσης, ενώ ως συσκευή USB κατά την σύνδεση o υπολογιστής αντιδρά κανονικά και φορτίζεται και η μπαταρία του!!

Με την τελευταία έκδοση redsn0w-win_0.8 δεν κατάφερα κάτι αν και κατέβασα το firmware iPhone1,1_3.1_7C144_Restore...

Τα ερωτήματά μου είναι

1) Έχει κάποιος εμπειρία ποιας γενιάς είναι;;;
2) Επιδέχεται ξεκλείδωμα/αναβάθμιση λειτουργικού χωρίς την SIM επάνω;;;

Αν γνωρίζει κάποιος άτι ας δώσει ένα χέρι βοηθείας!!!

Ευχαριστώ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   prototype

prototype

    iPH Member

  • 225 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2009 - 09:13

Μήπως δεν είναι iphone αλλά απομίμηση?

#3   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 23/09/2009 - 09:14

Φιλε μου Δες εδω

ezgif_com_crop_2.gif


#4   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/09/2009 - 09:28

η συσκευή σου είναι ΜΑΙΜΟΥ, απομίμηση δηλαδή και όχι αυθεντικό... Καμία σχέση με λειτουργικά της Apple

#5   criss_x

criss_x

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2009 - 10:59

Μήπως δεν είναι iphone αλλά απομίμηση?


Ο κάτοχός του μου έχει πει ότι το αγόρασε από την Κίνα σε κάποιο ταξίδι του εκεί (ναυτικός)... Δηλαδή δεν αγοράστηκε από το E-bay ή αλλού...

Τώρα δεν αποκλείεται να είναι και μαϊμού...

Πάντως είχει 2 γλώσσες Κινεζικά και Αγγλικά...

Βέβαια εγώ έκανα ην γκάφα και το επανέφερα στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (μου ζήτησε ένα 4ψήφιο κωδικό κι έβαλα 0000 και δούλεψε), αλλά έκτοτε το περιβάλλον είναι στην Κινεζική και βέβαια δεν μπορώ να διαβάσω Κινέζικα για να αλλάξω την γλώσσα του περιβάλλοντος!!!

Αλλά τελικά αν δω ότι είναι ζόρι η ιστορία... το κάνω πακέτο και το επιστρέφω όπως ήρθε... δεν πρόκειται να πληρωθώ βέβαια... για την εμπειρία το ανέλαβα...

Πάντως ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!!!

#6   criss_x

criss_x

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/09/2009 - 11:01

η συσκευή σου είναι ΜΑΙΜΟΥ, απομίμηση δηλαδή και όχι αυθεντικό... Καμία σχέση με λειτουργικά της Apple



Προφανώς έχεις δίκιο... δεν το αγόρασε καν από κατάστημα, αλλά από κάποιο Κινέζο και δεν έχει καν συσκευασία ή εγχειρίδιο κλπ!!!

#7   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 23/09/2009 - 11:23

Μην τη ψάχνεις, η συσκευή είναι πασιφανέστατα κινέζικη μαιμού. Εκτός των άλλων (μικρότερη οθόνη, διαφορετικό καπάκι, διαφορετική usb, διαφορετική υποδοχή sim), το iPhone δεν κυκλοφορεί στην Κίνα ακόμα, οπότε είναι αδύνατον να έχει αγοραστεί νόμιμα κανονικό iPhone απο εκεί...

#8   alkisgr

alkisgr

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/09/2009 - 15:30

Δές και εδώ φίλε μου.. Μάλλον κάτι τέτοιο έχεις...

http://cgi.ebay.com/...id=p3286.c0.m14

#9   akmakas

akmakas

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/09/2009 - 14:18

Ναι φίλε μου δυστυχώς η συσκευή σου είναι δεν θα το έλεγα μαϊμού αλλά τουλάχιστον απομίμηση του iphone.Αν το αγόρασες κάτω από 100 ευρώ τότε δεν έχασες και τίποτα απλά έχεις ένα τηλέφωνο διαφωρετικό από τα τηλέφωνα του εμπορίου.Πιθανόν είναι (i68 ονομασία μοντέλου)Αγορά iphone από το εξωτερικό πιστεύω πως δεν αξίζει τον κόπο.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες