Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

3.1 SHSH


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 23/09/2009 - 20:15

Χαιρετε!!Καλώς ήρθα και καλώς σας βρίσκω στο φορουμ!!πρέπει να πω οτι αρκετοι απο εσάς μου είστε γνωστοι καθώς παρακολουθώ την iphone σκηνή απο την αρχή της όπως επίσης και την εκπληκτική δουλειά που γίνεται στο φόρουμ!μετα απο 2 χρόνια λοιπόν απέκτησα και εγώ την πολυπόθητη συσκευή για την οποία ξέρω σχεδόν τα πάντα..ναι λοιπόν πλέον είμαι κατοχος ενος 3Gs!τις τελευταίες μέρες όμως εχω βομβαρδιστεί απο πληροφορίες και εχω λίγο πανικοβληθεί..θα χρειαστώ λοιπόν τα φώτα σας:
το τηλ το πήρα σήμερα και αυτή τη στιγμή φορτίζει σε κατάσταση emergency calls.δεν ξέρω ποιο fw έχει αλλα πιστεύω πως θα είναι ενα εκ των 3.0 η 3.0.1.Η ερωτηση μ είναι η εξής:
θέλω να πάρω τα shsh αρχεία της 3.1 η οποία λέγεται πως είναι ευάλωτη στο greenp0ison ωστε στο μέλλον να μπορώ να κάνω downgrade σε αυτήν και έτσι να μπορώ πάντα να κάνω jb.Εχω υποψη μου τον τρόπο του saurik καθως και το The firmware umbrella.γινεται να πάρω τα αρχεί αυτά ΧΩΡΙΣ να κάνω restore το οποίο θα με αναγκάσει να πάω στην 3.1??αν έχω καταλάβει καλά η μέθοδος του saurik απαιτεί restore ή να είσαι ήδη jb και να το κάνεις μέσω cydia..για το umbrella δεν έχω καταλάβει.τι προτεινετε???

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 24/09/2009 - 05:14

κανείς?? :(

#3   danik_gr

danik_gr

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2009 - 05:41

Χαιρετε!!Καλώς ήρθα και καλώς σας βρίσκω στο φορουμ!!πρέπει να πω οτι αρκετοι απο εσάς μου είστε γνωστοι καθώς παρακολουθώ την iphone σκηνή απο την αρχή της όπως επίσης και την εκπληκτική δουλειά που γίνεται στο φόρουμ!μετα απο 2 χρόνια λοιπόν απέκτησα και εγώ την πολυπόθητη συσκευή για την οποία ξέρω σχεδόν τα πάντα..ναι λοιπόν πλέον είμαι κατοχος ενος 3Gs!τις τελευταίες μέρες όμως εχω βομβαρδιστεί απο πληροφορίες και εχω λίγο πανικοβληθεί..θα χρειαστώ λοιπόν τα φώτα σας:
το τηλ το πήρα σήμερα και αυτή τη στιγμή φορτίζει σε κατάσταση emergency calls.δεν ξέρω ποιο fw έχει αλλα πιστεύω πως θα είναι ενα εκ των 3.0 η 3.0.1.Η ερωτηση μ είναι η εξής:
θέλω να πάρω τα shsh αρχεία της 3.1 η οποία λέγεται πως είναι ευάλωτη στο greenp0ison ωστε στο μέλλον να μπορώ να κάνω downgrade σε αυτήν και έτσι να μπορώ πάντα να κάνω jb.Εχω υποψη μου τον τρόπο του saurik καθως και το The firmware umbrella.γινεται να πάρω τα αρχεί αυτά ΧΩΡΙΣ να κάνω restore το οποίο θα με αναγκάσει να πάω στην 3.1??αν έχω καταλάβει καλά η μέθοδος του saurik απαιτεί restore ή να είσαι ήδη jb και να το κάνεις μέσω cydia..για το umbrella δεν έχω καταλάβει.τι προτεινετε???



φιλε αραξε στην 3.0 ή στην 3.0.1 το πολυ 3.0.2 μη το ρισκαρεις με 3.1 ακομη.

#4   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/09/2009 - 08:55

δεν υπάρχει 3.0.2... ότι νάναι! :rolleyes:

#5   sjonjon

sjonjon

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Twitter:@sjonjon
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 24/09/2009 - 09:24

φιλε αραξε στην 3.0 ή στην 3.0.1 το πολυ 3.0.2 μη το ρισκαρεις με 3.1 ακομη.

κατ'αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.Όντως δεν υπάρχει 3.0.2. Anyway δε σκοπεύω να κάνω update απλώς θέλω να διασφαλίσω τα απαραιτητα shsh αρχεία της 3.1 προκειμένου να μπορώ στο μέλλον ναμπορώ κάνω downgrade σε αυτή, αφού λέγεται οτι είναι vulnerable sto greenp0ison.
Όπως καταλαβαίνετε είναι one way για μένα αφού πήρα χθές το 3gs με αποτέλεσμα να μην εχω τα shsh των 2 προηγουμενων εκδόσεων..πλέον στο 3gs δεν αρκεί να είσαι σε μια fw που μπορεί να γίνει jb alla πρέπει να διασφαλίσεις οτι θα μπορείς πάντα να γυρίσεις σε αυτήν. Ακόμα και αν το 3gs είναι στην 3.0 η 3.01 out of the box to μόνο που μπορώ να κάνω είναι jb alla αυτό δε διασφαλίζει το μελλοντικό jb.toylaxiston ;etsi εχω καταλάβει...Αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει την απαραίτητη διαδικασια η τεσπα ξέρει τι παίζει πραγματικά θα χρειαστώ τη βοηθεια του..
τέλος να πω οτι θα μπορούσα να κανω jb και να χρησιμοποιήσω το on file toy cydia ε??απλώς ψηλοφοβάμαι μη γίνει μλκια9ειναι κ η 1η μ φορά) και κολλήσει και χρειαστεί να κάνω restore και αναγκαστικά update...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες