Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone OS adoption


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2009 - 09:28

Και για μένα η 2.2.1 ήταν ότι καλύτερο εφτιαξε η apple!!! Μπορεί απο αποψη features να είναι φτωχή σε σχέση με την 3.0 αλλά ήταν πιο σταθερή!

Οσο για το αν κάθε νέο firmware είναι καλύτερο από το παλιό τα παραδείγματα είναι πολλά. Θυμιθήτε μόνο το κενό στα μηνύματα που ανάγκασαν την Apple να βγάλει την 3,0,1! Προσώπικά τωρα:

Μετά την εγκατάσταση της 3.0 άρχισαν πολλά προβλήματα. Χαρακτηριστικά αναφέρω θερμοκρασίες κατά την φόρτιση και πάγωμα αυτής (ακομα και με καθαρό restore για να προλάβω κάποιους που είναι ενάντια στο jb ενώ όλοι όσοι το εχουμε κάνει ξέρουμε πως δεν φταίει αυτο), αργή συμπεριφορά της συσκευής (οι χρήστες του 3GS ίσως να μην καταλάβουν τι εννοώ), μειωμένη απόδοση της μπαταρίας κ.α

Στα παραπάνω που προσωπικά παρατήρησα τα φόρουμς έρχονται να προσθέσουν και άλλα. Εκρίξεις (που για την apple είναι μεμονομένα περιστατικά :P), restores που δεν ολοκληρώνονται ποτέ, κινιτά που δεν βρήσκουν σήμα, για να δουλέψει το gps πρέπει την πρωτη φορά να εχεις το wifi ανοιχτο, συσκευές που δεν λειτουργεί το wifi και πόσα άλλα διαβάζουμε καθημερινά εμείς που ασχολούμαστε!!!

Πολύ φοβάμαι οτι βιαστίκαμε να κρίνουμε τα windows mobile! Ναι συμφωνώ οτι κανένα wm κινιτό δεν φτάνει ούτε στο δαχτυλάκι του το iphone όμως το iphone αρχίζει να φτάνει στο δαχτυλάκι μιας wm συσκευής σε σχέση με προβλήματα και τα κολλήματα!

Η 3.0 κυκλοφόρισε τον Ιούλιο που μας πέρασε! Αν κάνετε ένα search στο google για προβλήματα στο iphone και κοιτάξετε τις ημερομηνίες θα παρατηρήσετε ότι τα περισσότερα είναι μετά τον Ιούλιο! Εμένα αυτό κάτι μου λέει!!!

Τελευταία επεξεργασία από: michaelkrtikos, 26/09/2009 - 09:31


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2009 - 09:35

Η 3.0 κυκλοφόρισε τον Ιούλιο που μας πέρασε! Αν κάνετε ένα search στο google για προβλήματα στο iphone και κοιτάξετε τις ημερομηνίες θα παρατηρήσετε ότι τα περισσότερα είναι μετά τον Ιούλιο! Εμένα αυτό κάτι μου λέει!!!


δεν το κατάλαβα ... Τι εννοείς;

#18   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 26/09/2009 - 09:47

δεν το κατάλαβα ... Τι εννοείς;


Είναι σαφέστατος ο Μιχάλης αγαπητέ...αυτό μου θυμίζει ότι και στα λειτουργικά συστήματα στους υπολογιστές. Θυμηθείτε τι έγινε με τα Windows XP και τα Windows Vista !!! Ήρθαν για καλύτερα και ήταν κατά πολύ χειρότερα γι'αυτό και βγάλανε γρήγορα τα Windows Seven (7). Ας ελπίσουμε ότι αυτά θα είναι καλύτερα και πιο σταθερά!!! Ξέρεις αγαπητέ πόσος κόσμος αναπολούσε τα Windows XP ? ? ?
Κατ'αναλογίαν είναι και το θέμα με το OS στο iphone!!! Από το 2.2.1 στην 3.0 πήγανε πολλά παιδιά για μαλλί και βγήκανε κουρεμένα!!!!

Τελευταία επεξεργασία από: Christos75, 26/09/2009 - 09:48


#19   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2009 - 09:49

Οτι η απο την 3,0 και μετά προκλήθηκαν τα περισσότερα προβλήματα στα iphones (που δεν είναι hardware based αλλά software) λες και απέλυσε τους developers που είχε η apple και προσέλαβε άλλους που δεν έχουν ιδέα για το πως δούλευε πριν!

Λογικό είναι αυτό που είπε ο ApoelAntreas παραπάνω! Περιμένουμε όλοι τα new fws να είναι καλύτερα από τα παλιά γιατί πιστεύουμε πως ότι δουλεύει δεν το πειράζουν όμως μάλλον δεν είναι έτσι!!! Κάθε φορά που ξεκινάνε να γράφουν ένα νέο firmware μάλλον το ξεκινάνε από το 0 και δεν βασίζονται στο παλιότερο που δούλευε κανονικά! Δεν βρήσκω άλλο τρόπο να το εξηγήσω!!!

Εχουν περάσει 3 μήνες απο τότε που βγήκε η 3,0 και μετά απο αυτήν έχουvε βγάλει 2 ακόμα firmware! Γιατί? Δεν σου φαίνεται λιγάκι οτι πάνε να καλύψουν τρύπες? Και δεν φτάνει αυτό, βγάλανε την 3,1 και μετά αρχισαν να επικοινωνούν με χρήστες που στα φορουμ της apple παραπονέθηκαν για μειωμένη απόδοση μπαταρίας! Γιατί τωρα? Γιατί αμέσως μετά την εκδοση της 3,1? Πρίν δεν τους εβλεπαν?

Χθες περιμέναμε την 3,1,1! πότε έγινε αυτό? Νεο firmware σε 2 βδομάδες?

Μπορεί εγώ να είμαι πολύ καχύποπτος οκ αλλα ποτέ δεν εγινε αυτό οσο θυμάμαι!!!

Τελευταία επεξεργασία από: michaelkrtikos, 26/09/2009 - 09:53


#20   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 26/09/2009 - 09:56

Οτι η απο την 3,0 και μετά προκλήθηκαν τα περισσότερα προβλήματα στα iphones (που δεν είναι hardware based αλλά software) λες και απέλυσε τους developers που είχε η apple και προσέλαβε άλλους που δεν έχουν ιδέα για το πως δούλευε πριν!

Λογικό είναι αυτό που είπε ο ApoelAntreas παραπάνω! Περιμένουμε όλοι τα new fws να είναι καλύτερα από τα παλιά γιατί πιστεύουμε πως ότι δουλεύει δεν το πειράζουν όμως μάλλον δεν είναι έτσι!!! Κάθε φορά που ξεκινάνε να γράφουν ένα νέο firmware μάλλον το ξεκινάνε από το 0 και δεν βασίζονται στο παλιότερο που δούλευε κανονικά! Δεν βρήσκω άλλο τρόπο να το εξηγήσω!!!

Εχουν περάσει 3 μήνες απο τότε που βγήκε η 3,0 και μετά απο αυτήν έχουvε βγάλει 2 ακόμα firmware! Γιατί? Δεν σου φαίνεται λιγάκι οτι πάνε να καλύψουν τρύπες? Και δεν φτάνει αυτό, βγάλανε την 3,1 και μετά αρχισαν να επικοινωνούν με χρήστες που στα φορουμ της apple παραπονέθηκαν για μειωμένη απόδοση μπαταρίας! Γιατί τωρα? Γιατί αμέσως μετά την εκδοση της 3,1? Πρίν δεν τους εβλεπαν?

Χθες περιμέναμε την 3,1,1! πότε έγινε αυτό? Νεο firmware σε 2 βδομάδες?

Μπορεί εγώ να είμαι πολύ καχύποπτος οκ αλλα ποτέ δεν εγινε αυτό οσο θυμάμαι!!!



Συμφωνώ μαζί σου φίλε Μιχάλη! Όταν μία εταιρεία βγάζει το ένα update πάνω από το άλλο...το μόνο σίγουρο είναι ότι τα έχει κάνει ελαφρώς-βαρέως σαλάτα!!! Μη πολυλογούμαι άνευ λόγου και αιτίας...Από την 3.0 και μετά τα πράγματα έγιναν ολίγον...μύλος!!!Αυτά πάνε να μαζέψουνε,για να μην εκτεθούν κι άλλο!!!

Τελευταία επεξεργασία από: Christos75, 26/09/2009 - 09:58


#21   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2009 - 10:12

Την καλημέρα μου φίλε Χρήστο!

Και εγώ έτσι πιστεύω και το έχω πει πολλές φορές, τόσες που μπορεί να γίνομαι και κουραστικός αλλά τα ποσοστά που παραθέτει ο admin μιλάνε απο μόνα τους! Τα φορουμ που γεμίζουν προβλήματα λένε και αυτά κάτι!

Πολλές φορές εμείς οι χρήστες του iphone μπαίνουμε στο τρυπάκι οτι εχουμε το καλύτερο κινητο της αγορας!!! Εγώ θα πω ότι σαν hardware έχει πολλές προδιαγραφές! Μπορεί να κάνει τα πάντα (αν φυσικά κάνεις jb)! Όμως η βάση του είναι το firmware! Αν το firmware δεν λειτουργεί σωστά πως να δουλέψει σωστά?

Να σας θυμίσω ότι πλεον ο ανταγωνισμός αυξάνεται! Nokia N97, Nokia N900, Sony ericsson Satio κ.α Δεν είναι η ώρα να κάνει κουταμάρες η apple γιατί στο τελος θα το χάσει το παιχνίδι! Τουλάχιστον έστω και αργά επικοινώνισαν με τους χρήστες που έχουν προβλημα και αυτό μετραει! Δεν ξεχνώ όμως οτι 3 μήνες τώρα τους είχαν γραμμένουν!

Μπορεί να τα παρουσιάζω πολύ τραγικά αλλά πολλές φορές που χρειάστικα το iphone μου με είχε αφήσει από μπαταρία χωρίς λόγο! Αυτό συνέβει σε μένα! Άλλους τους αφησε απο σήμα και ακόμα χειρότερα κάποιους άλλους θα μπορούσε να τους σκάσει στη μούρη! Τυχη απλά είναι που δεν εχει γίνει ακόμα! Μην βλέπετε μόνο αυτά που γίνονται, δείτε και λίγο αυτά που δεν γίνονται (να φτιαχτούν τα προβλήματα) και αυτά που θα μπορούσαν να έχουν γίνει (να φτιαχτουν τα προβλήματα χωρις να φτάσουμε στο σημείο να σκάνε τηλέφωνα)

#22   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 26/09/2009 - 13:13

Την καλημέρα μου φίλε Χρήστο!

Και εγώ έτσι πιστεύω και το έχω πει πολλές φορές, τόσες που μπορεί να γίνομαι και κουραστικός αλλά τα ποσοστά που παραθέτει ο admin μιλάνε απο μόνα τους! Τα φορουμ που γεμίζουν προβλήματα λένε και αυτά κάτι!

Πολλές φορές εμείς οι χρήστες του iphone μπαίνουμε στο τρυπάκι οτι εχουμε το καλύτερο κινητο της αγορας!!! Εγώ θα πω ότι σαν hardware έχει πολλές προδιαγραφές! Μπορεί να κάνει τα πάντα (αν φυσικά κάνεις jb)! Όμως η βάση του είναι το firmware! Αν το firmware δεν λειτουργεί σωστά πως να δουλέψει σωστά?

Να σας θυμίσω ότι πλεον ο ανταγωνισμός αυξάνεται! Nokia N97, Nokia N900, Sony ericsson Satio κ.α Δεν είναι η ώρα να κάνει κουταμάρες η apple γιατί στο τελος θα το χάσει το παιχνίδι! Τουλάχιστον έστω και αργά επικοινώνισαν με τους χρήστες που έχουν προβλημα και αυτό μετραει! Δεν ξεχνώ όμως οτι 3 μήνες τώρα τους είχαν γραμμένουν!

Μπορεί να τα παρουσιάζω πολύ τραγικά αλλά πολλές φορές που χρειάστικα το iphone μου με είχε αφήσει από μπαταρία χωρίς λόγο! Αυτό συνέβει σε μένα! Άλλους τους αφησε απο σήμα και ακόμα χειρότερα κάποιους άλλους θα μπορούσε να τους σκάσει στη μούρη! Τυχη απλά είναι που δεν εχει γίνει ακόμα! Μην βλέπετε μόνο αυτά που γίνονται, δείτε και λίγο αυτά που δεν γίνονται (να φτιαχτούν τα προβλήματα) και αυτά που θα μπορούσαν να έχουν γίνει (να φτιαχτουν τα προβλήματα χωρις να φτάσουμε στο σημείο να σκάνε τηλέφωνα)



Πολύ σωστά!!!

#23   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 26/09/2009 - 15:00

+1
η 2.2.1 ηταν απο τις καλυτερες fw μετα τη 3 εχουν βγει πολλα bugs

παντως εγω δεν ξανακανω uptade ειμαι 3.1 jb αμα δεν υπαρχει κατι τρελα καινουργιο οπως bt transfer η ολοκληροτικα fixes update δΕΝ ΚΑΝΩ

#24   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2009 - 15:02

+1
η 2.2.1 ηταν απο τις καλυτερες fw μετα τη 3 εχουν βγει πολλα bugs

παντως εγω δεν ξανακανω uptade ειμαι 3.1 jb αμα δεν υπαρχει κατι τρελα καινουργιο οπως bt transfer η ολοκληροτικα fixes update δΕΝ ΚΑΝΩ

το κατάφερες τελικά το ρεστορε? κ πως??

#25   Patatui

Patatui

    Advanced Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/09/2009 - 13:33

Παιδια εχω iphone 3g απο ιταλια (δλδ unlocked) και ειμαι στην 3.0.1...αξιζει να κανω αναβαθμηση η μαπα ειναι η 3.1?? ειμαι αυτο τον καιρο εξω απο iphone λογο αλλων αχολιων και ετσι βρησκομε λιγο σε αδιεξοδο..Συγκρινετε τιν 2.2.1 με την 3.1(2.2.1 και τα μυαλα στα καγγελα :P) αλλα μιας και ειμαι στην 3.0.1 τι να κανω?? η 3.1.1 βγενει συντομα και να περιμενω αυτην?

#26   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 27/09/2009 - 13:36

το κατάφερες τελικά το ρεστορε? κ πως??

το εκανα με ενα οδηγο που βρισκεται στο threat του pwnage tool για μακ απο το mod my i




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες