Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορα Mac!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
44 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/01/2012 - 04:44

o ssd δεν παιζει ρολο στο σερφαρισμα
η μνημη αντιθετως ειναι ο 2ος πιο σημαντικος παραγωντας (μετα την cpu)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 01/01/2012 - 05:46

o ssd δεν παιζει ρολο στο σερφαρισμα
η μνημη αντιθετως ειναι ο 2ος πιο σημαντικος παραγωντας (μετα την cpu)


Σωστό!

Για αυτό πριν το τελευταίο update του Safari (...όχι ότι κάναν και τίποτα σοβαρό, αλά λέμε τώρα)!! τα είχε γονατίσει τα ram του υπολογιστή! Με τρεις σελίδες ανοικτές και 4gb ram; και περίμενες να ξεκολλήσει η σελίδα σαν χάνος!!

Λες και είχες ανοίξει iMovie iWork, Photoshop, και εφαρμογή για σχέδιο (αρχιτεκτονικής) και τα δούλευες όλα παράλληλα!!

Βέβαια ο συνδυασμός των ram με μια SSD σκοτώνει! (.. ως προς το καλύτερο εννοείται) Εγώ θα πρότεινα αν το αντέχεις οικονομικά πρώτα μια SSD, και μετα μια αναβάθμιση σε Ram, που είναι και ποιο φθηνές! Υπολόγισε γύρω στα 42€ για 8gb. (... γνήσιες από το επίσημο site της crucial στην Ευρώπη)! ;-)





ps: προτείνω crucial και για τις δυο σου αγορές. (μνήμες, σκληρός ssd)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 01/01/2012 - 05:50

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#18   Dimosd

Dimosd

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/01/2012 - 07:57

Αν δεν σε ενδιαφέρει η φορητότητα δεν έχει νόημα να πάρεις macbook pro. Εγώ θα σου προτείνω αυτό που έκανα και εγώ πριν από μερικές εβδομάδες: Πάρε τον 27άρη iMac. 'Εχει απίστευτη οθόνη με ανάλυση 2560x1440 (η LCD σου δεν την πλησιάζει με τίποτα), 1ΤΒ σκληρό, επεξεργαστή i5 στα 2.7 GHz και επαρκέστατη κάρτα γραφικών.

Και το καλύτερο το κράτησα τελευταίο. Δεν σου προτείνω να τον αγοράσεις από ebay. Δεν ξέρεις ποτέ σε τι πωλητή θα πέσεις. Αν δεν σε πειράζει να πάρεις υπολογιστή με αγγλικό λειτουργικό, ρίξε μια ματιά στην τιμή στην pixmania My link και θα δεις ότι τον παίρνεις με 282 ευρώ λιγότερα απ' ότι κοστίζει στην Ελλάδα μαζί με τα μεταφορικά. Εμένα μου τον έστειλαν σε 2-3 μέρες. Επαναλαμβάνω ότι το λειτουργικό θα είναι στα Αγγλικά (με την επόμενη έκδοση του Lion που θα κυκλοφορήσει σύντομα όμως αυτό θα λυθεί γιατί θα περιλαμβάνει ελληνικά) και θα χρειαστεί να πάρεις και έναν αντάπτορα πρίζας από αγγλική σε σούκο. Νομίζω ότι χαμηλότερη τιμή στην Ευρώπη δεν βρίσκεις εύκολα.

Τελευταία επεξεργασία από: Dimosd, 01/01/2012 - 08:03


#19   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 01/01/2012 - 10:29

Ο μακ ουτως η αλλος δεν εει ελληνικα οποτε απο οπου κ να το παρεις κανενα προβλημα !!
Δεν ειναι σαν τα windows που αν το αγορασεις το λαπτοπ πχ απο αγγλια θα εχει αγγλικα windows κτλ, το μονο αν αγορασεις τον μακ απο εξω θα εχει αγγλικο πληκτρολογιο..
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#20   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/01/2012 - 11:32

και ελληνικα θα έχει με το επόμενο update (10.7.3)
και φυσικά δεν θα παίζει ρολο από που το αγόρασες για να βάλεις τα ελληνικα

#21   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/01/2012 - 11:36

και ελληνικα θα έχει με το επόμενο update (10.7.3)
και φυσικά δεν θα παίζει ρολο από που το αγόρασες για να βάλεις τα ελληνικα


Ναι, το έχω βάλει το 10.7.3 και έχει ελληνικά. Βέβαια από παλιά ότι και λειτουργικό και να δουλεύω το έχω στα Αγγλικά. Αλλά κάποιους θα τους χαροποιήσει το γεγονός αυτό.

Πέραν αυτού του γεγονότος δεν έχω δει κάτι διαφορετικό ως προς την απόδοση.
Once You Go Mac You Never Go Back

#22   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 01/01/2012 - 11:49

Καλυτερα τα αγγλικα γιατι στη μεταφραση θα ειναι αστα.. εγω κ στο αιφονι αγγλικα εχω !
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#23   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/01/2012 - 11:53

Καλυτερα τα αγγλικα γιατι στη μεταφραση θα ειναι αστα.. εγω κ στο αιφονι αγγλικα εχω !


Ναι, έτσι είναι. Τουλάχιστον στα linux τα ελληνικά είχαν και κάποια θέματα και είχανε conflict με το σύστημα. Και επειδή πάνω κάτω την ίδια αρχιτεκτονική έχουν φοβάμαι μήπως υπάρχουν και στο Mac OS θέματα.
Once You Go Mac You Never Go Back

#24   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/01/2012 - 13:56

Δεν ειπα σε καμια περιπτωση οτι ο SSD βοηθαει στο σερφαρισμα. Απλα τα 4GB Ram για μια basic χρηση ειναι μια χαρα.Ο Safari οσο ανοιγεις tabs η αληθεια ειναι οτι ρουφαει ram και αμα εχουν flash οι σελιδες, μπορει να δεις το Web Content να φτανει μεχρι και 1.5GB. Ενα αλλο προβλημα του OS X ειναι οτι δεν κανει free την inactive memoey. Δηλαδη μπορει να εχεις 900MB inactive και 30MB free. Δεν θα την κανει free. Βεβαια αυτο λυνεται αν ανοιξεις το terminal και γραψεις purge.
Απο SSD μπορεις να παρεις ή τον m4 της Crucial, αλλα εγω αου προτεινω τον Vertex 3 της OCZ. Απο μηνμες, Kingston με τα χιλια.

#25   podilatis

podilatis

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/01/2012 - 16:28

Νομίζω όμως ότι την inactive μνήμη την κρατάει σε περίπτωση που θές να ξανανοίξεις μια εφαρμογή που είχες πριν ανοιχτή... Επίσης εαν σου τελειώσει η free μνήμη τότε την αυξάνει αυτόματα παίρνοντας από την inactive. Πιστεύω ότι η διαχείρηση της μνήμης είναι κορυφαία όπως γίνεται στο os x... Τσέκαρε το να δείς ότι όταν θα χρειαστεί μνήμη θα πάρει από την inactive...

Τελευταία επεξεργασία από: podilatis, 01/01/2012 - 16:29


#26   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/01/2012 - 17:39

Προσωπικά, νομίζω η καλύτερη επιλογή για 'σένα είναι ένα MacBook Pro 15άρι. Στήν Ελλάδα έχει 1900€, αλλά από τόν πωλητή Electronic King στο eBay (ο οποίος είναι πάρα πολύ αξιόπιστος και έχουν πάρει πολλά παιδιά) το βρίσκεις 1500€ ίσως και λιγότερο.
Και εννοείται η συναλλαγή είναι ασφαλής, καθώς σέ προστατεύει το eBay buyer protection program και το PayPal.
Μόνο να προσέξεις να λέει "dispatch from UK", δηλαδή να σου έρθει από Αγγλία, για να μήν πληρώσεις τελωνείο.
Ακόμη, μπορείς να του κάνεις και κάποιο μικρό παζάρι, π.χ. Να τού πείς "θέλω το τάδε μοτέλο 75€ φθηνότερα" και συνήθως δέχεται!

Ακόμη, το πρώτο πράγμα που θα σου πρότεινα είναι να το πάρεις με SSD, έστω και μικρό, λόγου χάριν 128GB. Θα δείς τρομερή διαφορά σέ επιδόσεις, αστραπιαίο άνοιγμα εφαρμογών, πολύ γρήγορο άνοιγμα και κλείσιμο τού υπολογιστή, κτλ. !
Και με 50€ παίρνεις έναν εξωτερικό σκληρό 1ΤΒ να αποθηκεύεις όλες τίς ταινίες σου, αν δέν σου φτάσει ο SSD σε χωρητικότητα!

Ακόμη, αργότερα άμα θές με 50€ (και πιό λίγο) αναβαθμίζεις μόνος σου τήν RAM σέ 8GB και τό μηχάνημα θα κρατήσει πολλά χρόνια και θα είναι πύραυλος!
Για μνήμη και εγώ προτείνω Crucial, πολύ καλές τιμές, άριστη ποιότητα και αξιοπιστία, και γρήγορη αποστολή!


iMac δέν σου προτείνω, γιατί αφού δέν έχεις κάποιο laptop, το MacBook Pro θα σέ βολέψει περισσότερο (π.χ. θά το παίρνεις αγκαλιά στόν καναπέ ή στό κρεβάτι για σερφάρισμα, ενώ για ταινίες τό συνδέεις στή τηλεόραση και είσαι άρχοντας!). Ακόμη το laptop μπορείς να το πάρεις στήν δουλειά, στίς διακοπές, στήν καφετέρια, γενικά παντού!

#27   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/01/2012 - 17:45

Δεν ειπα σε καμια περιπτωση οτι ο SSD βοηθαει στο σερφαρισμα. Απλα τα 4GB Ram για μια basic χρηση ειναι μια χαρα.Ο Safari οσο ανοιγεις tabs η αληθεια ειναι οτι ρουφαει ram και αμα εχουν flash οι σελιδες, μπορει να δεις το Web Content να φτανει μεχρι και 1.5GB. Ενα αλλο προβλημα του OS X ειναι οτι δεν κανει free την inactive memoey. Δηλαδη μπορει να εχεις 900MB inactive και 30MB free. Δεν θα την κανει free. Βεβαια αυτο λυνεται αν ανοιξεις το terminal και γραψεις purge.
Απο SSD μπορεις να παρεις ή τον m4 της Crucial, αλλα εγω αου προτεινω τον Vertex 3 της OCZ. Απο μηνμες, Kingston με τα χιλια.

Έχεις δίκιο για τήν inactive, και εμένα μου τήν δίνει μερικές φορές που έχω π.χ. 700ΜΒ inactive και 1GB swap file! Δηλαδή τί περιμένεις για να τήν απελευθερώσεις?! Αλλά όπως σωστά ανέφερες, αυτό λύνεται μέ τήν εντολή purge!

Και όπως είπες, το Flash είναι για φούντο. Δέν είναι δυνατόν τόσο δυνατά μηχανήματα να ζορίζπνταο για το κωλοflash!


Πάντως, εγώ νομίζω ότι ο SSD αυξάνει καθολικά τήν απόκριση και τήν ταχύτητα τού συστήματος, ακόμη καί στο σερφάρισμα! Π.χ. ο Safari θα ανοίγει και θα κλείνει πολύ πιό γρήγορα, ενώ όταν "τελειώνει" η RAM και θα πρέπει να χρησιμοποιήσει το swap από τόν δίσκο, πάλι θα λειτουργεί πιό γρήγορα, γιατί οι SSD έχουν πολύ μικρότερο access time και πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα ανάγνωσης και εγγραφής! :)

#28   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/01/2012 - 19:55

Νομίζω όμως ότι την inactive μνήμη την κρατάει σε περίπτωση που θές να ξανανοίξεις μια εφαρμογή που είχες πριν ανοιχτή... Επίσης εαν σου τελειώσει η free μνήμη τότε την αυξάνει αυτόματα παίρνοντας από την inactive. Πιστεύω ότι η διαχείρηση της μνήμης είναι κορυφαία όπως γίνεται στο os x... Τσέκαρε το να δείς ότι όταν θα χρειαστεί μνήμη θα πάρει από την inactive...

Αν έχεις 16GB RAM σε Mac Pro με 2x Quad Core, μια χαρά διαχείριση έχει. Αν έχεις 4GB με ανοιχτά Xcode, Photoshop, Movist, και 400 Inactive και 30 Free και κάνει 5 δεύτερα να πάει από το ένα στο άλλο και το mkv playback στο Movist κολλάει, μάλλον δεν έχει καλή διαχείριση. Δοκιμασμένες και οι 2 περιπτώσεις.

#29   dakis

dakis

    iPH Contributor

  • 1.304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:dakis

Δημοσίευση 03/01/2012 - 04:35

τελικά παιδιά κατά 99% αυτών θα πάρω.... αφού δίνετε κι εσείς το οκ!

τώρα... από που θα το πάρω!

σκέφτηκα multirama για 2 λόγους:

1. έχει κατάστημα εδώ στη Μυτιλήνη κι έτσι αν γίνει κάτι να έχω σε κάποιο πρόσωπο να μιλήσω

2. δίνει δώρο και ένα σετ ηχείων JBL CREATURE ΙΙΙ αξίας 100€

τι λέτε?

σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

#30   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 03/01/2012 - 04:50

παρε imac αμα μπορεις τον βασικα 27 τοτε μια χαρα , αλλιως κοιτα για τον βασικο 21.5

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες