Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 6 ψήφοι

Όλα όσα πρέπει να ξέρετε για το multitasking στο iOS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
58 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Darudakos

Darudakos

    iPH Contributor

  • 1.077 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 04/01/2012 - 12:10

¨Εκανα εκατοντάδες πειράματα για να βρώ τι φταίει και κλείνει ο safari μονος του!

Μετά το απο jb εννοείται είδα αυτά τα νούμερα με sbsettings.
Το γράφω άλλωστε.
Εσύ τώρα τι δεν πιστεύεις ακριβώς;

Ότι ipad 1 με ios5 χωρίς jailbreak δεν κλείνουν το safari ?

Κάνε ενα search και θα βρεις δεκάδες τοπικ χρηστών χωρίς jb που έχουν αυτό το πρόβλημα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   Darudakos

Darudakos

    iPH Contributor

  • 1.077 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 04/01/2012 - 12:14

Να σε βγάλω απο το κόπο:

http://www.iphonehel...__1#entry757502


http://www.iphonehel...__1#entry684179

Τελευταία επεξεργασία από: Darudakos, 04/01/2012 - 12:15


#48   paris18m

paris18m

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Twitter:@unitedworx
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Paris.P.

Δημοσίευση 04/01/2012 - 12:35

δεν πιστεύω ότι το iPad 1 με καθαρο iOS 5, krasarei ton safari με το να ανοίξεις 4-5 tabs!

δεν πιστεύω ότι το πρόβλημα ημηρχε χωρίς jailbreak, ειμε πεπεισμένος ότι κάτι άλλο πεζει

Τωρά άμα αυτό συμβενει σε συγκεκριμένο σίτε αλλου παπα ευαγγέλιο!

έχω το ipad 1 στο σπίτι στην 5 και δεν είχα πρόβλημα με τον σαφάρι να μου κλεινει όσα tabs και να άνοιξα, νομίζω σε αφήνει μέχρι 10, κε κάνω σοβαρή χρήση στον σαφάρι


διάβασα τα threads που ανάφερες και κανένας μα κανένας που έχει πρόβλημα λειει ότι έχει καθαρή iOS 5, μάλιστα διάφοροι που προσπαθούν να βοηθήσουν το πρώτο πράγμα που ρωτάνε είναι αν έγινε jailbreak η συσκευη, ίσως αυτό σου ξαναλεει κάτι για την πηγη αρκετών προβλημάτων? Ακομη καπιος που έχει πρόβλημα αναφέρετε σε σιγκεριμενη σελίδα που του κρασάρει.

Τωρά αν είναι αυτό πρόβλημα του safari η της σελίδας δεν θα το βρω εγώ αυτό που αντιλαμβανομαι είναι ότι το multitasking sto iOS δουλεύει παρα πολύ καλα και αν για οποιδηποτε λόγο έχει καπιος πρόβλημα με την μνήμη το να κλείνει τα προγράμματα δεν θα του λύσει το πρόβλημα του, ένα restore χωρίς jailbreak ίσως λύσει το πρόβλημα του χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτια διότι προβληματα υπάρχουν πάντα τα οποια λύνει αρκετά γρήγορα η apple me ta συχνά updates

#49   Darudakos

Darudakos

    iPH Contributor

  • 1.077 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 04/01/2012 - 15:16

paris φίλε μου και οι 2 λένε ότι έχουν καθαρή συσκευή διάβασε λίγο καλύτερα και ολόκληρο το τοπικ και θα το δεις.
Και δεν είπα απλά να ανοίξεις 4-5 tabs.
Είπα να έχεις πολλές εφαρμογές να τρέχουν στο background και μετά να ανοίξεις σαφάρι..
Εκεί λοιπόν το λογισμικό αντί να κλείσει κάποια από τις εφαρμογές στο background,κλείνει το σαφάρι την ωρα που τον χρησιμοποιείς.

Οσο για τη συγκεκριμένη σελίδα που λες να σου πω ότι ειχα τα ίδια προβλήματα σε διάφορα site.
Και στο facebοok επίσης επειδή είναι κάπως βαρύ.
Η μόνη περίπτωση που κατάφερα να περιοριστεί αρκετά, μετα απο πάρα πολλές δοκιμές ήταν 4.2.1 χωρίς jb.

Δοκίμασα 4.2.1 4.3.3 4.3.5 και ιος5.
Αποφάσισα να το πουλήσω και να πάρω ipad 2.Γι'αυτο το λόγω κυρίως!
Έμενε από μνήμη συνεχώς.

#50   paris18m

paris18m

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Twitter:@unitedworx
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Paris.P.

Δημοσίευση 04/01/2012 - 16:00

paris φίλε μου και οι 2 λένε ότι έχουν καθαρή συσκευή διάβασε λίγο καλύτερα και ολόκληρο το τοπικ και θα το δεις.
Και δεν είπα απλά να ανοίξεις 4-5 tabs.
Είπα να έχεις πολλές εφαρμογές να τρέχουν στο background και μετά να ανοίξεις σαφάρι..
Εκεί λοιπόν το λογισμικό αντί να κλείσει κάποια από τις εφαρμογές στο background,κλείνει το σαφάρι την ωρα που τον χρησιμοποιείς.

Οσο για τη συγκεκριμένη σελίδα που λες να σου πω ότι ειχα τα ίδια προβλήματα σε διάφορα site.
Και στο facebοok επίσης επειδή είναι κάπως βαρύ.
Η μόνη περίπτωση που κατάφερα να περιοριστεί αρκετά, μετα απο πάρα πολλές δοκιμές ήταν 4.2.1 χωρίς jb.

Δοκίμασα 4.2.1 4.3.3 4.3.5 και ιος5.
Αποφάσισα να το πουλήσω και να πάρω ipad 2.Γι'αυτο το λόγω κυρίως!
Έμενε από μνήμη συνεχώς.


τα ξαναδιαβασα φιλε Darudakos, και ναι 1 άτομο που έχει πρόβλημα μιλα για καθαρο iPad 1 με την iOS 5. δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει η ιδια συμπεριφορά στο iPad 1 το δικό μου με την 5 και κάνω βαρετή χρήση στο iPad 1 ιδίως του safari, η δουλεια μου βλέπεις είναι να φτιάχνω ιστοσελίδες και έχω μπει σε εκατοντάδες διαφορετικες σελίδες και αρκετές φορές φτάνω στα όρια του σαφάρι με τα 10 tabs ανοιχτά kai δεν χρειάστηκε να κλείσω ποτε μα ποτε εφαρμογη για να μην κρασάρει ο σαφάρι. οποταν δεν συμμεριζομαι το ότι και καλα για να δουλευει καλα πρέπει να κλεινες manual τις εφαρμογές για να πανε όλα ρολοι. Δεν λέω ότι λες ψέματα αλλα εγώ δεν παρατήρησα τέτοια συμπεριφορά στη δικη μου συσκευή. ίσως να είχατε πέσει σε προβληματική συσκευη ή κάποιες ρυθμησεις να προκαλούσαν πρόβλημα. κάτι μου δεν μου έχει τύχει

#51   eski

eski

    iPH Junior

  • 371 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/01/2012 - 07:35

paris18m μονος σου και ολοι τους :)
Χαρα στο κουραγιο σου..

Για να τελειωνω εχω iPad2 & απο χθες iPhone 4S
Παλι οταν τα φορτωσω κολλανε και οχι τπτ αλλο αλλα δεν εχω το Close Button Widget να ελευθερωσω μνημη :(

Με την ευκαιρια να σ' ευχαριστησω για την εφαρμογη σου, εχει κολησει η κορουλα μου 3 χρονων

Τελευταία επεξεργασία από: eski, 05/01/2012 - 07:37


#52   paris18m

paris18m

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Twitter:@unitedworx
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Paris.P.

Δημοσίευση 05/01/2012 - 10:26

paris18m μονος σου και ολοι τους :)
Χαρα στο κουραγιο σου..

Για να τελειωνω εχω iPad2 & απο χθες iPhone 4S
Παλι οταν τα φορτωσω κολλανε και οχι τπτ αλλο αλλα δεν εχω το Close Button Widget να ελευθερωσω μνημη :(

Με την ευκαιρια να σ' ευχαριστησω για την εφαρμογη σου, εχει κολησει η κορουλα μου 3 χρονων


δεν ξέρω τι να πω, εγώ έχω και το 4s και το ipad 1+2 και δεν έχω συναντήσει κολλήματα πουθενά. άμα εσάς σας κολλάνε όλα τότε η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. εγώ προσωπικά τη έχω Ξεχασμένη την ultitasking bar, θεν χρειάστηκε σχεδόν ποτε να την χρησιμοποιήσω.


Εγω ευχαριστώ, Να σου ζήσει η κορούλα σου, εγώ έχω εν α γιο 15 μηνών και μια κόρη 2.5 χρονών, το iPad 1 το έχουν κάνει κυριολεκτικά δικό τους. Yπαρχουν ατελείωτες εφαρμογές στο iPad για μωρα, βοηθα παρα πολύ στη εκπαίδευση τους νομίζω, αν και στα ελληνικα ειναι λιγοστές οι εφαρμογές που είναι ποιοτικές. Κανενα review στο ελληνικο app store για την εφαρμογή μου θα βοηθήσει, αν δεν είναι κόπος, ιδίως μετά που καπιος παπάρας έβαλε αρνητικο review oti και καλα δεν βγάζει ήχο στο iPad 2. Το aiplay ενεργοποίησε το μωρό του σίγουρα, κατά λάθος μάλλον, για να μην έχει ήχο, αλλα δεν έκανε τον κόπο να μας στειλει ένα εμαιλ αν τον βοηθήσουμε και μας τράβηξε ένα αστεράκι.

#53   soiramk

soiramk

    iPH Enthousiast

  • 524 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:soiramk

Δημοσίευση 07/01/2012 - 15:06

Αυτά που έλεγε ο Fraser Speirs, τα έφτιαξε και ένα βιντεάκι!!

http://vimeo.com/34660348

#54   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 07/01/2012 - 15:26

Το βίντεο είναι πάρα πολύ κατατοπιστικό, καλύτερο να το βλέπεις στην πράξη απ' το να το διαβάσεις.
Πρακτικά λοιπόν είναι άχρηστο να καθαρίζουμε την multitasking bar.
Εκτός από ορισμένες περιπτώσεις, όπως τα GPS apps.
Θα έλεγε ότι η multitasking bar είναι περισσότερο "recently used apps" στο 90% των περιπτώσεων.

#55   sasoulini007

sasoulini007

    iPH Contributor

  • 1.127 μηνύματα
  • Twitter:@sasoulini007
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:sasoulini007

Δημοσίευση 29/04/2012 - 13:33

μπορουμε να το απενεργοποιησουμε τελείως;; πχ στην 4.2.1ειχα το ztoggle αλλα δεν ειναι συμβατο με ιos 5

#56   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/04/2012 - 15:30

Ωραια οσα λετε ρε παιδια για το multitasking, λιγο πολυ ξερουμε πως λειτουργει και δεν διαφωνω στα οσα λετε. ΑΛΛΑ! Απο τη δικη μου εμπειρια σε A4 μοντελα και πισω, παρατηρω οτι οταν η μνημη φτασει σε οριακο σημειο απο τις πολλες ανοικτες εφαρμογες η tabs στον safari, τη δεδομενη στιγμη που το ios θα αποφασισει τι θα σβησει απο το multitasking bar το κινητο σερνεται και λαγκαρει. Οταν βρει τους προσωρινους πορους συμπεριφεται κανονικα αλλα στο καπακι αν ανοιξουμε και αλλη εφαρμογη γινεται παλι η ιδια κατασταση. Συνεπως οταν το κινητο διατηρειται διαρκως σε χαμηλη ram παρατηρω εντονο lagαρισμα.

Δεν ξερω αν το jb ευθυνεται καθως δεν το εχω δοκιμασει ποτε το κινητο χωρις jb, αλλα ισως να φταιει και ο επεξεργαστης τι να πω.

Μπορει ενα φιλος με καθαρο ios5 σε iphone 4/ 3gs/ ipad 1 να τιγκαρει την multitasking bar του με apps και safari με βαριες σελιδες να μας πει αν παρατηρει lag στη συσκευη?

Υ.Γ στο 4s 5.1 καθαρο (αναγκαστικα) οσο και αν το γεμισεις δεν καταλαβαινει τπτ αλλα πιστευω οτι ειναι θεμα A5

Τελευταία επεξεργασία από: sayian, 29/04/2012 - 15:32


#57   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/04/2012 - 15:44

Μπορει ενα φιλος με καθαρο ios5 σε iphone 4/ 3gs/ ipad 1 να τιγκαρει την multitasking bar του με apps και safari με βαριες σελιδες να μας πει αν παρατηρει lag στη συσκευη?

Υ.Γ στο 4s 5.1 καθαρο (αναγκαστικα) οσο και αν το γεμισεις δεν καταλαβαινει τπτ αλλα πιστευω οτι ειναι θεμα A5


θα σου πω κατι που ειδα το πασχα και δεν πιστευα στα ματια μου! και απο εκει καταλαβα την υπεροχη του ios.!

-Πηγα για καφε με μια φιλη που ειχα να την δω πολυ καιρο, εχει το iphone 3gs 2 χρονια,
Καποια στιγμη με βλεπει να παταω 2 φορες το home button για να μπω στο multitasking και μου λει : πως το εκανες αυτο :huh:
- Εκπληκτος τι λεω...: τι εννοεις?

Πολυ απλα, 2 χρονια, δεν ηξερε οτι με 2πλο πατημα ανοιγεις την μπαρα, κτλ κτλ...
οταν της το εδειξα βρηκα μεσα πανω απο 40 εφαρμογες...ολο διεγραφα θυμαμαι..εχει και τα 32GB.
κανενα λαγκ στο κινητο,...
Μετα τις εξηγησα κ εν συντομια τι ειναι το iphone και τι αλλο κανει!χαχα

Τελευταία επεξεργασία από: NiKlaus, 29/04/2012 - 15:44


#58   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/04/2012 - 15:52

Τοτε πραγματι το jb ''πειραζει'' αρνητικα το ios οπως αναφερθηκε. Γιαυτο και ειναι αναγκαιο να σβηνουμε την taskbar οσοι εχουμε jb.

Παντως σε iphone 4 με λιγα tweaks (fullscreen for safari, zephyr, callbar, SBsettings, five icon dock) το κινητο σερνεται αν δεν σβηνω τπτ. Μεχρι τωρα πιστευα οτι ευθυνεται το hardware...

Τελευταία επεξεργασία από: sayian, 29/04/2012 - 15:53


#59   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/04/2012 - 16:00

Τοτε πραγματι το jb ''πειραζει'' αρνητικα το ios οπως αναφερθηκε. Γιαυτο και ειναι αναγκαιο να σβηνουμε την taskbar οσοι εχουμε jb.

Παντως σε iphone 4 με λιγα tweaks (fullscreen for safari, zephyr, callbar, SBsettings, five icon dock) το κινητο σερνεται αν δεν σβηνω τπτ. Μεχρι τωρα πιστευα οτι ευθυνεται το hardware...


δεν μπορω να γνωριζω αν ευθύνεται η οχι το Jb,
απλα σου ειπα την προσφατη εμπειρια μου και ηθελα να την γραψω κιολας εδω σε καποιο topic αλλα ολο το ξεχνουσα...
και το 3gs, ηταν καθαρο, αν και θα μου πεις εδω δεν γνωριζε τι κανει το 2πλο πατημα, θα γνωριζε τι ειναι το JB..anyway...!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες